Problém se stravováním syna mého partnera

lenkapetros
22. dub 2015

Ahoj všem, jsem tu poprvé, snad mi někdo poradíte, jak se zachovat v teto situaci. Je mi 29, žiji jiz 5 let s rozvedenym mužem který ma dítě z předchozího vztahu. Synovi je 14, bydlí u matky, a odmala byl rozmazlovan a nejí zeleninu,ani ovoce. Prostě nechtěl, tak ho rodiče nenutili, a dopadlo to tak, ze vždy když ho máme 1x za 14 dni, musím vařit jen maso, na vše ostatní se tváří kysele. Co se týče jeho otce-meho přítele, neustále se ho zastává, ze přece ho nebudeme nutit atd, ze by k nám přestal pak chodit, kdyby neměl na stole jen dobroty co mu chutnají. Já mu rikam, v ustranni, ze to je jen o mlnosti a vybiravosti, nechci to tolerovat. Vim ze je u nás malo, ale rada bych aby se u nás doma dodržovala naše pravidla, ze se bude jist co je na stole.. Já to mám takto od rodičů, taky se s nami nikdo nebavil a jist jsme museli i čočku atd.... Samozřejmě jem za spatnou a zlou, přitom se me to dost dotýká, jsem omezena v tom co vařit, a neznám to ze dítě určuje co se bude jist... Bohužel nevím s tím, přítel me nechce vyhovet a trochu na něj zatlačit, ze je už velký a má ve všem dost volnost,a chováme e k němu jak k dospělému, tak by mel začít taky jist jako dospělý... Děkuji vsem za postřehy jak si nerozbit vztah ale zároveň nebýt za služku.. Desim se toho az bude mít svou vlastní rodinu a já pak budu obsluhovat jeho deti, když vidím jakou měl ne-vychovu tak se opravdu bojím budoucnosti, vlastní děti s pritelem planujeme... Děkuji vsem

escapelle
22. dub 2015

Muj muz ma z predchoziho manzelstvi dve dcery.14 a 9.ty holky nejedi skoro nic.respektive "nejedi".at je to co je to,vzdycky nechaji na taliri dve lzice.z principu.napr. z polivky vyberou dva kousky mrkve a kousek celeru,protoze "nejedi"zeleninu.ale 98% ty zeleniny snedi!!!(jen to pisu a sem na nervy!!😀DD)
Ale sladkosti,to by zraly furt.U nas je to komplokovanejsi,ze ja mam dceru z predchoziho a spolecne mame syna.takze dceru nejak vychovavame,neco muez,neco nemuze,neco musi.kdyz ona necha na taliri dve lzici,poslu ji zpatky at to doji(coz udela).ale holky nemusej!no zkratim to.nekolikrat sme se pohadali,nekolikrat sem mela sto chuti jim flaknout jednu vychovnou az sem rekla ne.nase rodina,nase pravidla,pro vsechny deti stejne!me nezajima jak to maji u mamy,tady jsou u nas doma,tak proste to bude podle nas,protoze ja nebudu vlastni deti nejak vest,aby to ony 1x za 14dni uplne poslapaly,protoze dcera uz logicky zacina s tim "proc ja musim kdyz holky ne".Nemluvim o tom kdyz diteti neco nechutna nebo nemuze,ale tohle je neco jineho.Tkaze sem zacala s tim "nemuzes dosjit dve lzice polivky protoze jsi tak desne plna?fajn,nedostanes druhy.nechces?nejez,ale zadny sladkosti,zadny dobroty,NIC!"
Ze zacatku chlap taky argumentoval tim,ze jsou tu na navsteve,ze doma nemusej,proc by tady musely,ale argumentama ze nebudu neco ucit nase deti,aby pak nase deti musely a holky ne.ze to je jaksi trochu nefer.nebo at se jezdej stravovat kam chtej,ale za techto okolnosti pro ne varit nehodlam a nehodlam s nima jist ani u jednoho stolu.protoze sem z kazdeho jidla s nima mela opravdu nervy uz den predtim nez mely prijet

lenkapetros
autor
22. dub 2015

@escapelle děkuji moc. Ano snažím se už ted nastavovat pravidla ale pres přítele nejede vlak... Strašně me to mrzí...

petrajurinova
22. dub 2015

@lenkapetros manžel má z prvního manželství 14-letou dceru. Jezdí k nám více-méně na 2 víkendy v měsíci. Taky má své stravovací "zvláštnosti" - nejí většinu druhů masa. Sní kuřecí nebo mleté, pokud je připraveno způsobem, na který má chuť. Jsem s manželem 11 let a za tu dobu jsme tenhle "problém" dovedli ke kompromisu. Když je víkendová dcerka u nás, vaříme kuřecí nebo mleté maso nebo bezmasé jídlo. Pokud to slečně zrovna není po chuti, tak sní jenom přílohu a zeleninu a maso si nebere. K jídlu u nás nikoho nenutíme. Chystám pro celou rodinu stejné jídlo a každý má tu možnost, říct, že zrovna tohle teď jíst nechce. Je to jeho volba, ale tím se rozhoduje, že do dalšího jídla bude hladem, žádná "alternativa" se nenabízí a nevymýšlí. Nouzí netrpíme a rozhodně u nás nikdo hladem neumře, ale zároveň nemáme zámeckou kuchyň a neomezené zdroje, aby si každý vymýšlel jiný oběd, protože na něco má nebo nemá chuť.

luj89
22. dub 2015

@lenkapetros Z tvého příspěvku jsem pochopila, že ve vaši rodině vaříš ty. V tom případě by mělo být tvé rozhodnutí CO budeš vařit. Možná by stálo za to, aby ty 2 víkendy v měsíci vařili ,,chlapi" když mají specifické požadavky. A ty si alespoň odpočineš od vaření 🙂.

jjaanca
22. dub 2015

@lenkapetros Co takhle mužskýmu navrhnout, aby 1x za 14 dní vařil on, nebo ať vás v tyto dny zve do restaurace? "Přes přítele nejede vlak" to zní fakt hrozivě. Co kdyby takhle přes tebe nejel vlak?

zaneta238
22. dub 2015

Přítel má 8 letého syna,jedl by jen sušenky a smažené věci.Matka na jeho stravu nedohlíží... Dřív jsme se kvůli tomu hrozně hádali,jsem též vychovaná tak,že děti si nediktují.Chlapec ale začal pěkně kynout,a tak už došlo i mému příteli,že aspoň u nás musí jíst trochu normálně.Snažíme se to dodržovat,ale stěžuje si doma a pak jsme nejhorší my. Prý mu máme vycházet vstříc a dávat jen to co chce on ☹ Máme s přítelem ještě ročního chlapečka a samozřejmě nechci,aby tohle odkoukával od toho staršího.Moc jsem ti ale neporadila ☹

kacca11
22. dub 2015

Já si třeba říkám, proč vařit jídlo, o kterém víš, že někomu, kdo ho bude jíst, nechutná. Nenapadlo by mě vařit muži jídla, která nemá rád, nevím, proč bych tak měla vařit někomu jinému. Věřím, že jídlo má být požitek, ne něco, co se musí vydržet proto, že si to někdo myslí. Sama bych taky nestála o to, aby mi někdo dával jidlo, co nejim, když se to náhodou stane, tak si prostě nedám. Jsem dospěla, můžu si vybrat, proč by nemohlo zrovna v tomhle i dítě?

Zajímalo by mě, to opravdu varite doma jídla, která členové domácností nemají rádi?

lu777
22. dub 2015

@lenkapetros jak tu padlo tak bych nechala vařit tatínka 😉
kluk si vymýšlí, muž se tě nezastane a ty máš vařit? nevidím v tom logiku... ať si to tedy chlapi vyřeší mezi sebou... můžou vařit třeba spolu, ve 14 letech se kluk může trochu naučit vařit, může se mu to jedině hodit 😉

@kacca11 jedna věc je vařit někomu něco z čeho ho natahuje nebo k čemu má fakt odpor...
ale některé děti nesní pomalu nic, to jsou neskutečné seznamy toho co nejí (a k tomu se neustále mění)...
copak je správné nebo zdravé (nebo finančně únosné) vařit jen maso? 😕
já třeba bych s nimi nemohla jíst vůbec pokud by nejedli vůbec zeleninu....
jinak receptů je miliony, jde o to, aby člověk nebyl moc konzervativní a byl ochotný trošku hledat a zkoušet... my s mužem třeba když jsme spolu začali bydlet, tak jsme jedli fakt opačně... 😝 (jemu moje jídlo nechutnalo a já jsem po jeho mělo žaludeční potíže)....po 10 letech jsme se konečně dopátrali toho, že nám oběma nejlíp vyhovuje blízkovýchodní strava... takže tak zhruba z poloviny vaříme, druhá polovina je kompromis mezi tím co chtějí děti (ryby se ani netknou x my oba ryby milujeme - jeden z mnoha příkladů) a co chceme my...
každopádně jsme 4 v rodině a musíme dělat kompromisy, protože u nás je situace taková, že bysme jinak vařili 3-4 jídla bez přehánění 😅
(občas jsme to řešívali tak, že jsme měli mističky jak v Číně a v nich různé věci - zelenina, maso, sýry, olivy, tofu atd... a každý si prostě bral něco)...

pardon za dlouhou odpově´d, jen jsem chtěla vysvětlit, že někdy je nesoulad v jídle tak velký, že kdyby člověk vařil jen to co mají všichni členové za nejoblíbenější jídlo, tak by si každý musel vařit sám....
u nás jsme se časem díky zkoušení receptů a ochutnávkám (muž zavedl pravidlo "nemusíš to jíst, ale prosím ochutnej aspoň kousek") rozšířili repertoár a objevili nová jídla 🙂

suzanna123
22. dub 2015

nechápu. Nenapadlo by mě vychovávat čtrnáctiletého kluka, který není můj, co má jíst. Navíc je u vás jednou za 14 dní, tak to snad není takový problém mu vyjít vstříc, i kdyby byl ochoten jíst jen řízek.

zaneta238
22. dub 2015

@kacca11 takže kdyby tvé dítě chtělo jen sušenky,řízky a smažák ,tak budeš vařit jen to? Jsou věci,které nejíme,tudíž je nevařím,ale snažím se ,aby jsme měli pestrý jídelníček.

luciebx
22. dub 2015

ja teda taky nechapu proc z toho delas HALO. proste tak dojede kdyz vis za ty roky co ji a neji tak proste uvarim co ji.. copak u vas bude hlady?? to mi prijde divne.. muj malej taky do pusy ovoce a zeleninu davat nechce.. a nenutim ho.. jsou mu 4,5 roky.. a kdyby se naaahodou stalo ze by jezdil nekde kde se o nem vi ze neco neji a ono se to tam vari a on ma byt hlady.. tak bych ho tam neposlala.. takze se nediivm ze tvuj pritel ma strach ze syn k vam nebude chtit jezdit.. holt kdyz je tak zvyklej.. bohuzel to asi budes muset tolerovat.. nezapomen ze tvuj pritel se syna asi jen tak nevzda kdyz ho chce vidat.. a pokud je to az takovy problem jednou za cas udelat neco co ma kluk rad.. tak at vari pritel...

toga25
22. dub 2015

Já bych prostě řekla chlapovi, aby ty víkendy, co máte jeho dítko, vařil on a tečka... Jak už psaly přede mnou holky, ty si odpočineš a on si pak možná uvědomí, jaké to je, když ty se snažíš a někdo ,,z principu" frfňá... Syn přítele taky zkouší, sní celý talíř třeba čočky na kyselo a při posledních 3 lžících mi řekne, že mu čočka nechutná, že ji nejí... To pardon, ale pro mě je toto na facku!! A udělat to můj syn, tak by ji taky chytnul... Dost mě mrzí že chlapi kolikrát nedokážou ocenit, že vůbec jejich dětem mají ženské snahu vůbec vařit a starat se a ještě tě pomalu takhle sjedou, že se bude vlastně dělat to, co si milostivé děti přejí... A pak ať mi někdo vykládá, že jsou tyhle děti chudáčci, když všude všichni dělají, co jim na očích vidí...

kacca11
22. dub 2015

@lu777 Ono jedna věc je usměrňovat malé dítě, druhá věc je zkoušet to na skoro dospělého kluka. My s manželem si vyjdeme vstříc, když mám chuť na něco, co nejí, dám si to buď v restauraci nebo mám já tohle a on třeba něco z předchozího dne. Já mám navíc bezmlecnou dietu, takže dost věcí nesmím, ale není problém, máme každý svou variantu nebo on si dá moji, případně třeba já jeho s vynechanim těch mléčných věcí. Ani jeden nechcemě jist něco, co nám nechutná, naštěstí nemusíme.

Neměli jsme s tím problém ani když jsem já byla malá. Když bylo něco, co někdo nejedl, dostal prostě jinou variantu nebo třeba něco z předchozího dne.

luciebx
22. dub 2015

@zaneta238 ty a pritel mate nejake ditko?? nebo si bezdetna?

luj89
22. dub 2015

@suzanna123 Zakladatelce jde asi i o ten výchovný efekt a o zdraví. Dost možná i o finance...

kacca11
22. dub 2015

@zaneta238 my doma tohle běžně nejime, tak nevím, kde by se na to dítě teoreticky naucilo. Já v tom prostě nevidím z tvé pozice žádný problém.

@toga25 Upřímně jsem nepochopila, za co by tu facku dostal. Za to, že čočku nemá rád, ale přemohl se?

luciebx
22. dub 2015

@luj89 tak podle me 14tiletyho asi vychovavat uz tezko bude.. no a o finance.. ze by jednou za 2 tydny mel byt rizek nebo smazak.. to by cloveka asi zrujnovat nemelo... nezdrava jidla jsou levnejsi nez zdrava kuchyne.. smutne.. ale bohuzel pravdive 😝

zaneta238
22. dub 2015

@luciebx máme ještě jedno společné,proč?

luciebx
22. dub 2015

@lenkapetros jeste ... jak vis ze byl kluk od mala rozmazlovan.. kdyz pises ze si s pritelem 5 let a klukovi je 14? 😕 😨 😕 😕

luciebx
22. dub 2015

@zaneta238 ptala sem se proto ze si psala ze se snazite o pestrou stravu a tak.. tak sem si nebyla jista ze zda ste jen s pritelem prez tyden sami a na vikend dorazi tenhle 14tilety.. s tim varenim... treba mit rizek co je do trouby nemusi byt klasika smazeny domaci... kdyz ti to prijde moc delat ruzna jidla pro dve deti.. ale myslim ze ani tobe by se nelibilo kdybys byla v situaci te matky ktera mozna ani nevi ze jeji syn u vas ma problem se najist pac pul jidel neji.. hold je to spatne ze tak byl veden.. ale nekdy uz to nejde zmenit.. a kor u pubertaka...

lv
22. dub 2015

pokud se jedná o to, že bych musela přizůsobit vaření - výběr jídla 2 vikendy v měsíci, neviděla bych v tom problém. Naplánovala bych si něco, co jí, maso s bramborem, když nechce zeleninu, at ji nejí, ostatní si dají..
Souhlasím s @kacca11 a @suzanna123
Nemyslím si, že pobavit se o tom, co ten kluk jí a nejí /s ním, je dost starej/ by bylo důvodem "rozbít si vztah"..
Manželova dcera má seznam jak kráva toho, co nejí - hovězí, játra, houby, vařenou mrkev, cuketu, cokoliv nového..Takže to nevařím, nebo si holt z polívky mrkev vyndá a je to.

luciebx
22. dub 2015

@zaneta238 mozna bych to brala jako plus kdyz vis ze ji 3 jidla.. tak hold nemusis premyslet.. hodim to na plech a mas to... podle me z toho delas vetsi problem nez to je.. ja sama radsi hodim rychlovku na plech kdyz maji dojit deti od znamych.. nez se vyvarovat cele odpoledne u sporaku a mit ze dne houby. 😉 jednou za cas to fakt neuskodi

toga25
22. dub 2015

@kacca11 Já bych mu tu facku samozřejmě nedala, když to není moje dítko 🙂
V tom je právě ten problém - on ji jí a vím moc dobře že ji jí. A nezlob se, ale tohle není přemáhání, ale naschvál... Když se někdo přemáhá v jídle a hlavně 6ti letý kluk, tak myslím, že bys to hravě poznala. A jestli vypadá přemáhání se tak, že to do sebe láduje jak smažák s hranolkama a pak nechá 3 lžíce... Přinejmenším by to řekl už po druhé lžíci a ksichtil by se, že mu to nechutná... I přítel sám řekl, že vymýšlí a že to prostě dojí. A víš co? Na večeři chtěl vyloženě čočku, protože mu chutnala... Pokud samozřejmě vím, že něco nejí, tak to naschvál nebudu vařit zrovna ten víkend co je u nás - to by byl zase naschvál z moji strany... Jediné co vím, že nejí, tak je nastrouhaný sýr v cibulové polévce, takže mu ho tam nikdy nedávám 🙂 Já jsem právě taky naučená nefrfňat se v jídle jak zakladatelka, takže to taky budu učit i moje dítě. Naštěstí to vypadá, že jsou jak nevlastní tak společný v jídle po tatínkovi - chutná jim snad všecko 😀 A i chlapovi jsem říkala at od ex zjistí, co malý nejí a sama říkala že o ničem neví 🙂
Já bych to prostě nechala na tatínkovi ten víkend... už jsem pochopila, že já nemám zapotřebí se stresovat a nervovat s dítkem, které není moje a pořádky si prostě dělá tatínek. 🙂

zaneta238
22. dub 2015

@luciebx nevím ,jestli si mě nepleteš se zakladatelkou,ale já jen reagovala,že s něčím podobným bojujeme u 8 letého.

zaneta238
22. dub 2015

@luciebx on k nám jezdí i na prázdniny,v létě i na 3 týdny,nemůže být o třech jídlech

luciebx
22. dub 2015

@zaneta238 jeeeeeeeeee promin.. jj zakladatelce 😅 😅 no uz asi pujdu spat.. sotva na to vidimmmm

luciebx
22. dub 2015

@zaneta238 ja sem fakt koza.. ja klikala na odpoved pod tebou.. misto zakladatelce.. booozinku.. se fakt omlouvam 😅

kacca11
22. dub 2015

@toga25 Z toho co jsi psala původně to vyznělo prostě blbě, proto jsem se ptala.

Jinak já si myslím, že na jídle, krom toho, že by mělo být zdravé a pestré, je důležité vypěstovat správné návyky. Proto bych byla opatrná s tím učit jíst děti i to, co nemají rády, nutit je dojidat. Myslim, že je i velmi důležitá atmosféra u stolu. Připadá mi, že se na tohle neberou moc ohledy.

lu777
22. dub 2015

@kacca11 jistě se dají udělat varianty 😉
ale pokud je tohle syn z prvního manželství a tatínek s ním v tomto souhlasí, tak ať vaří 😉

jinak ono vždycky záleží na tom jak to je v reálu, tady to nevíme, pouze píšeme...
jedna věc je někoho nutit do něčeho, z čeho mu je špatně a druhá věc je, že rodič by měl mít starost jak jeho dítě jí... a hledat s ním kompromisy 😉
potíž ovšem je pokud je dítě z původní rodiny zvyklé, že si řekne "smažák a hranolky" a má obden smažák a hranolky (když to přeženu).... to pak nevím, to by se asi nedohodli...

ale jinak ve 14 letech bych se ho klidně zeptala co má rád, ať mi udělá seznam... a ty lehčí jídla ať se naučí sám vařit... je to velkej chlap, chce svoje práva, to beru, ale musí se taky naučit, že není na světě sám a že jednou vyjde on vstříc mně, podruhé zas já jemu 😉

lu777
22. dub 2015

@kacca11 nutit dojídat je věc, kterou nechápu... já vždycky dětem říkám že jediné co chci je, aby když něco nebudou jíst to řekly a to včas a slušně (nerejpaly se v tom a nemluvily o tom jídle hnusně, zatímco my se snažíme si ho užít)... ať si uklidí talíř...
jediné u čeho nutím je pití, protože obě děti bohužel v určitém bodě spadly pod naprosté minimum pitného režimu a už jsme dostali i varování od pediatra... takže když nechtějí jíst tak jen připomenu pití a požádám je, aby nás nechali v klidu najíst... (často stačí naznačit, že mi je jedno jestli budou jíst a jedí 😅 )