Proč se urazil, banalita.

svetlanalana
14. kvě 2020

Dobrý večer, potřebuji nezaujatý názor. Manžel je hodně urážlivý člověk, moc si bere věci osobně, občas nechápu, co ho naštvalo. Kromě toho, že je urážlivý, často zapomíná na to, co je potřeba udělat nebo co slíbil, že udělá. Pak čekám a čekám a když se po čase nic neděje, připomínám mu to. On to bud udělá, nebo udělám to já, protože již nemám trpělivost čekat nebo mu to zas připomínat. Minulé jsem si řekla, že pokud zas na něco zapomene, tak mu to jemně pěkně připomenu, aby se neurazil a tím nebude doma dusno a pak udělá, co měl.

Přišla faktura za telefon, neuhradil ji. Bylo po splatnosti, dostala jsem SMS-ku stejnou jako on (máme tarif, platí se jednotná platba za oba), v SMS-ce bylo, že faktura je po splatnosti a pokud se chceme vyhnout blokací služeb, do 7 dnů bychom měli zaplatit.
Na to jsem mu řekla: "Zlato, asi jsi zapomněl zaplatit telefony".
On na to:"jj, zaplatim to".
O dva dny později jsem si na to vzpomněla a říkám:"Zaplatils ty telefony, jo? Ja jen nechci to mít v hlavě, tak se raději zeptám".
On:"ty jo, zapomněl jsem".
O den později se zas ptám:" hele, nechci otravovat, ale máš to zaplaceno?".
On na to:"Zkoušel jsem se v práci přihlásit do aplikace Vodafone a nešlo mi to, asi je problém s internetem, takže se to nepovedlo, musím to udělat doma".
No a den poté, dnes, se ptám:"Zlato, zaplatils ty telefony?".
On zas mluví o tom, že v práci se nešlo přihlásit do aplikace. Já už jsem se vytočila, ale snažila jsem se maximálně ovládat a klidným hlasem jsem mu řekla:
"Když ti tohle připomínám hodněkrát, připadám si jako blbec. Již mně to fakt nebaví. Jsi ted doma, s internetem není problém, tak to prosím jdi a zaplat. Potřebuješ na to 10 minut a bude klid".
A on na to uraženě:"Tak to děkuju."
A šel do jiného pokoje. Když jsem se ho pak ptala, proč se urazil, řekl, že ho nebaví, jak ho diriguji a říkám mu, co má dělat, že ho to ponižuje, že jakoby byl nějaký looser... Nechápu to. Mně zas ponižuje to, že mu musím věci připomínat, že se na něj nemohu v tomto směru spolehnout, že mi to bere energii, kterou bych mohla využit na něco jiného... Co si o tom myslíte?

orisek56
15. kvě 2020

@sudylichozrout to nas pravdu to nejde. Ale co se tyce tohohle probkemu, tak bych se primarne snazila rychle uhradit zavazky, nez mi bloknou ucet, a pak resila jadro pudla v jejich vztahu, spise pristupu jejiho muze k povinnostem. Preci jen, porad se to resi lip bez hrozby zablokovaneho tarifu, nez jeste s nim.

beruna84
15. kvě 2020

Já partnerovi taky plno věcí připomínám. On je rád, kolikrát se vyhneme průšvihu kdyz jde o něco důležitého. Neuráží se. Když je to naka banalita a po připomenutí se nic neděje, udělám sama a je to 🙂

veruuu_kubesovic
15. kvě 2020

jeden konkrétní dotaz - proč se ve veškerých diskuzích, co už jsem od tebe četla oháníš tím, že jsi cizinka? žiješ v ČR rozhodně si nemyslím, že jsi tady jediná...proč se neustále tím, že jsi cizinka takhle "shazuješ"? vždyť je přece úplně jedno jaké jsi národnosti 😉
a ještě jedna věc - jste partneři, pokud on má vše na háku, zkus to tak mít taky...a nechovej se k němu jako máma, co mu připomíná co má nebo nemá dělat...chlapi jsou většinou ješitní a všeobecně tohle nemají rádi...
a není nic jednoduchého než nastavit trvalé příkazy na platby...
A poslední věc co nechápu - co píšete na tu ledničku?
A ještě - veškeré platby co se musí zaplatit, zadávám platební příkazy z účtu já, proč to nemůžeš dělat ty? tomu teda absolutně nerozumím, tak byste se nedohadovali jak na trhu...

svetlanalana
autor
15. kvě 2020

@veruuu_kubesovic protože kdybych cizinka nebyla, mela bych to jiné, ja se neohanim, jen konstatuji. Co se tyce "shazování" s tím souhlasím... Prijdu si často jako druhotridni. Stalo se mi kdysi několik krát, že lidi si se mnou pěkně povídali, ale poté, co zjistili, že jsem z Ukrajiny, jejich zajem o přátelství pominul. Jenom nějaká další Ukačka (tak se to říká?). Nesnáším škatulkování, obcas se raději dopředu shazuju, aby to míň bolelo, když ten druhý změní své chování vůči mně kvůli tomu, že jsem Ukrajinka.
Manžel nemá vše na háku, jen je hodně apatický, nedoustredeny, ma horší a lepší období, teď je to horší. Trvalé příkazy na platby jsou, ovsem na telefon ne, protože se ta částka každý měsíc mění.

tinaprofi
15. kvě 2020

lidé, kteří se uráží nemaj žádnou vztahovou inteligenci, jsou jako malé děti. Vůbec neumí pracovat s takovou situací a poradit si vlastně i s konstruktivně vedenou hádkou. No ty máš 2 možnosti, přestat se na něj spoléhat a řešit věci "za něj" ale znamená to, že budeš do smrti žít s děckem, nebo se s ním dohodni - 3x a dost. Třikrát se ho normálně zeptáš jestli to můžeš pustit z hlavy, protože se o to postará a po čtvrté už to bude nepříjemný, pro všechny. Tak ať se rozhodne

kacenka1111
15. kvě 2020

@vrabcak0007 ono ses v podstatě změnila...zacala sis vážit sebe sama a došla jsi k tomu, že tohle nemáš zapotřebí...to je to co jsem psala...že chceš partnera, ne syna...že už matku dělat nebudeš...a buď se on přidá (většinou ne), nebo proste odejdeš...řeči o dětech jsou jen slabě výmluvy žen i mužů něco dělat (mám to aktuálně za sebou)...

svetlanalana
autor
15. kvě 2020

@peleta máš pravdu, byl takový vzdycky. Když v důsledku společného soužití po nekolika létech odpadne romantika a vášeň, když příchod dítěte změní pohled na svět a žena prehodnoti některé věcí, změní se to, že začne ji to chování vadit. Ne jenže to uvidí, ale už ji to vadí a vadí hodně a neví, co s tím... Tohle je můj případ

aklin
15. kvě 2020

To mi pripomíná mého tátu. On je uražlivý a ješitný až to bolí. Už půl roku se věnuje svému koníčku, je skvělé že ho má. Ale přes půl roku kolem domu neudělal vůbec nic např. polička visela tak, že pomalu padala na zem, garnýž není schopen opravit, pliseň v obyváku neřeší, sklep je v takovém stavu jako kdyby tam padla bomba. Nemá zájem vyřešit obyvák/ložnici, dále nemá se k tomu aby se rozhoupal ke koupi nové obývačky . Ta původní je přes 30 let stará rozpadající se. Dům je přes 100 let starý, akurát má novou střechu a zateplení. Veškeré prachy vrazí do svého koníčku a to jsou částky 5 000 - 10000 za 2 mesíce. Mamka je je z toho neštastna, bohuzel ho k tomu nedonuti. Pokusy byly, ale marné. Mít tak peníze tak ten vnitřek baraku by byl k nepoznani.

ariadna12
15. kvě 2020

@svetlanalana je zapomnetlivy, ma vse na haku nebo ti taji treba nedostatek penez (dluhy). Pokud ho stale o neco zadas a on na to prdi, nema se co urazet. Co si udelat trvaly prikaz k uhrade nebo svoleni k inkasu? Strhne se mu to z uctu a nemusi na to myslet. Ohledne vymeny zarovky, apod., kdyz se k tomu nema, pozadala bych schopneho souseda nebo hodinoveho manzela, treba az ho potka doma, bude mu trapne. Nejlepsi by bylo ale na nej trochu vic houknout a jasne si stanovit
pravidla, abys ho jen porad opatrne neprosila o pomoc s on nic, aby z tebe proste nemel dobry den.

zuzineckah
15. kvě 2020

@svetlanalana měla jsem zato, že ses přihlašovala k jeho účtu, že je tam vedený on. Tudíž žádné tvé údaje by nehrály roli.

drep
15. kvě 2020

@svetlanalana upřímně si nemyslím, že to má řešení. Nevím, jestli je můj táta přesně jako tvůj muž, ale zní mi to dost podobně. Tátovi je šedesát, třikrát v životě začinal v podnikání úplně od nuly, teď nedávno vydělal fakt šílený prachy (já se svým nadstandardním příjmem bych je vydělávala několik desetiletí). Bydlí v pronájmu, rekonstruují už dlouho chalupu. Aniž by se s kýmkoliv poradil nebo to aspoň mámě řekl, tak všechno investoval do akcií a teď v rámci koronakriz možná o většinu přijde. A to by si člověk řekl, že bude mít ve svém věku rozum. Máme celá rodina společný tarif na telefon, upomínka chodí úplně každý měsíc. Ale nakonec to zaplatí bez pokuty, ale nikdy ne bez té upomínky. Na chatě je uděláný balkón, ale není tam zábradlí. Máma u dva roky říká, že ho má objednat (barák je secesní a žádný modern kov z baumaxu se tam nehodí), vždycky se naštve, ale to je tak vše, takže v létě budeme na balkon jen koukat. On je prostě roztržitý, je snílek s hlavou v nebi, je zapomětlivý a je hrozně hrdý, takže ho irituje, když mu někdo něco řekne. A neveřím, že by ho cokoliv změnilo

svetlanalana
autor
15. kvě 2020

@ariadna12 nene, mame kazdy svuj ucet, nemohu se prihlasit na ten jeho

zelenaesmolda
15. kvě 2020

@j.a.n.i to je blbost,ja mam trvaly prikaz na pausal uz roky a castka se samozrejme meni.

pavlina212
16. kvě 2020

@zelenaesmolda povoleni k inkasu 🤫

j.a.n.i
16. kvě 2020

@zelenaesmolda to tezko, když si pletes trvaly prikaz a povoleni k inkasu, tak radeji nerad.

amazonkajanik
16. kvě 2020

@j.a.n.i bohužel si to ještě dnes zaměňuje hodně lidí

veruuu_kubesovic
16. kvě 2020

@svetlanalana proč ne?
Máme 2 účty, ovšem víme přihlašovací heslo jak manžel na můj, tak já na jeho...

svetlanalana
autor
16. kvě 2020

@veruuu_kubesovic muzu se ze sveho telefonu dostat pres jeho heslo?

zelenaesmolda
16. kvě 2020

@j.a.n.i ne,nepletu.hlavne ze ty vis co mam ja nastavene ve sve bance,ze?

eviicka
16. kvě 2020

@zelenaesmolda tak to v tom případě víc popiš, protože o trvalém příkazu na různé částky slyším také poprvé, jak to funguje?

j.a.n.i
17. kvě 2020

@zelenaesmolda no, vim, ze u trvaleho prikazu nastavujes castku ty, u inkasa ji kazdy mesic meni odberatel, takze pleteš.

tautau
19. kvě 2020

@svetlanalana v tomto ohledu byl stejný muj bývalý... no, je byvaly... to se nedalo. Na partnera je potreba moci se spolehnout. Taky třeba nezaplatil 50 Kč za zapomenutou tramvajenku a ja pak našla dopis od exekutorů. To prostě nejde. Pointa je v tom, že mám-li druhého ráda, chovám se tak, aby se se mnou cítil dobře. Nebo aspoň nepridelavam starosti. A nebo se aspoň nenaseru, když je dělám. Mohla bych laťku ještě snižovat, ale už není kam.

tautau
19. kvě 2020

@kacenka1111 nelze než souhlasit - čim ty budeš křehčí, tim on bude silnější. Akce - reakce

zelenaesmolda
19. kvě 2020

@j.a.n.i zkus si zadat direct debit do googlu,vyjede ti cesky preklad inkaso ale i trvaly prikaz.Nemam ceskou banku a tyhle automaticke platby jsou proste direct debit at uz je castka stejna nebo jina kazdy mesic

j.a.n.i
20. kvě 2020

@zelenaesmolda zakladatelka je v cechach a ma ceskou banku, takze rady jak neco funguje v zahraničí jsou ji k prdu. A to, ze je nekde nerozlisuji je mi taky fuk, v cechach se to proste rozlisuje a tedy trvaly prikaz musi mit vzdy stejnou castku, variabilni pouze inkaso a mechanizmus obou druhu je naprosto rozdilny.