Rozpad manželství kvůli koníčku?

26. dub 2021

Ahoj holky, píšu anonymně, protože nechci, aby mě někdo poznal. S manželem jsme spolu 12 let, 7 let manželé a máme 2-letou dceru. A celý náš vztah řešíme zásadní problém - jeho koníček - snowboard a množství času, který na něm stráví. Je tam klidně každý den, když neprší, průměrně 6 hodin, celou zimu - bydlíme přímo v lyžařském středisku. Do práce normálně chodí, našel si takovou, aby mohl snowboard bez problémů provozovat v tomto rozsahu. Než se nám narodila dcera, bylo o moc lehčí mu to tolerovat, i když, vždy ke konci zimy už jsem počítala dny než se "vrátí". Ale teď už to začíná být nesnesitelné, vadí mi to hlavně kvůli tomu, že je podle mě málo s dcerou. Jinak, když je s ní, snaží se, musím říct, že bez snowboardu je perfektní manžel i otec. On mi oponuje tím, že celý zbytek roku je s rodinou a tedy průměrně vzato je mnohem víc s rodinou než na svahu. A ještě, že je to dočasné, že nebude moct takhle snowboardovat do 50, takže chce co nejvíc využít čas, co ještě má... Ale už se kvůli tomu hádáme prakticky neustále...

nanyh
26. dub 2021

Já to myslím tak, že jsem si udělala s ním dítě, i když jsem věděla, že rád pracuje. V jeho případě je práce i koníček🙂

properjoey
26. dub 2021

Můj nový partner má jako koníček paragliding, je to v podstatě podobný, když je pocasi, tak prostě vypadne lítat, jen já dopředu nevím, kdy to bude.takze to většinou vypadá následovně:" Lásko, vypadá to, že Raná/ Čerťák/ Krupka/ kopec XY lítá, nevadilo by ti, kdybych se tam kouknul?" No jasně, že vím, že bude v tahu celej den, že za 10 minut bude zbalenej sedět v autě...jo, někdy by mi to i vadilo, ale je to jeho koníček, věděla jsem o tom předem a může klidně lítat celý jaro-podzim, nebo taky může jít třeba jen 10x, když nebude počasí...je to někdy blbý, ale nepřijde mi fér ho omezovat. Na soutěže jezdíme s ním, my to máme jako dovolenou, když se nelita, je s náma.kdyz má děti můj ex a vyjde počasí, vezme mě na tandem. Jinak je všecko skvělý. U vás to bude fajn, až bude dcerka větší a bude taky lyžovat nebo jezdit na prkně, chce to jen vydržet, až bude větší...určitě bych kvůli tomu nezahazovala manželství.navic on opravdu nebude jezdit celej život, ten můj bude lítat ještě v 70🤣

j.a.n.i
26. dub 2021

No, myslim ze presne naplnujete tu vetu, ze zena doufa, ze se muz zmeni a muz doufa, ze se zena nezmeni... Vydrz, za rok uz mu ji muzes davat s srbou, resp. muzete jezdit vsichni.

zelenaesmolda
26. dub 2021

Ja ho ale chapu,muze to delat par mesicu v toce a to jenom kdyz vyjde pocasi.Az bude dcera vetsi tak ji aspon povede ke sportu.Porad lepsi nez kdyby chlastal.

lida9
26. dub 2021

no to by bylo neco pro me! a ty jako maminka se taky seberes denne na 6h za svymi konicky? pokud se neumi prizpusobit zmenam v rodine a potrebam nekoho dalsiho ( vaseho prcka ), pak by sel... bohuzel☹ sama pises ze se vecne hadate, co je to za vztah? co si z toho odnese to dite, vzdyt to vnima vsechno? usmevava a spokojena maminka je zaklad🙂

zuzkasim
26. dub 2021

Jako první mě napadla úvaha, kde žijete, že se u vás mohlo letos jezdit? Jinak si myslím, že by to chtělo malý kompromis z obou stran. U tebe určitě vydržet, jakmile dítko trošku povyroste, tatínek ho naučí a bude brávat s sebou nebo si to užijete ve 3. U něj by přece jen malinké omezení být mohlo. Není to svobodný chlap, má rodinu. Takže třeba středy s rodinou, jeden den z víkendu taky. Vzala jsem si taky chlapa s koníčkem, kterému sama holduju a dobře vím, jak se cítíš. Já pár let nemohla nic, on nebyl ničím omezován, akorát my to dítě aspoň mohli naložit do vozíku za kolo... Dřív jezdil fakt denně, docela dlouhé trasy rovnou z práce, pak kolo montoval, čistil, upravoval, s dětma bylo potřeba to lehce omezit a neobešlo se to úplně bez výčitek, ale domluvili jsme se. Teď už je pohodlnější, takže neboj, věčně to trvat nebude🙂 A taky je důležité, jestli je ochotný dát prostor i tobě a tvé realizaci. Já pak začala třeba 1 večer v týdnu chodit do jazykovky, ale nikdy nebyl problém s tím, že by mi to vyčítal nebo by se o děti nepostaral. Myslím, že s narozením dítěte by se měli lehce přizpůsobit oba. Samozřejmě matka mnohem víc, já teda ty změny fakt nesla těžce, musela jsem komplet překopat svůj život a štvalo mě to asi o to víc, že první dítě přišlo trošku nečekaně, ale nakonec jsem se v tom našla a jsem v mateřství šťastná. To vše i díky mému muži, se kterým jsme nakonec přijatelný kompromis pro oba našli, i když to hledání se občas bez hádek neobešlo (nebudu si hrát na světici, že se doma občas nepohádáme). Držím palce, ať to spolu taky zvládnete! A ještě mě napadá jedna věc, asi bydlíte v zahraničí, buď za to vděčná, představ si, co by tvůj muž dělal, být v ČR a na snowboard si letos vůbec nestoupnout!

autor
26. dub 2021

Všechny máte v něčem pravdu a já si hlavně potřebovala trochu postěžovat, protože si nemám s kým popovídat. Jak už jsem psala, je to všechno znásobeno aktuální situací, neviděla jsem se s rodinou a vlastně ani s nikým jiným už asi čtvrt roku, všechny dny jsou stejně monotónní, do toho dítko v období vzdoru, no prostě není to teď pro mě lehké. A on si do toho lítá jak chce na snowboard, no někdy na zabití...
Jinak, žijeme v ČR, nejezdí lanovkou, ale mají s pár klukama malý snow park a tam si šlape bedýnky, co je paradoxně ještě horší, než kdyby byla klasická sezóna, protože ta už by asi byla ukončena.
No už to snad vydržím a příští zimní sezonu už bude líp!

nicoltom
26. dub 2021

Tak mu prcni malou at jdou na svah spolu a ty si vyhod kopyta nahoru. ✌️ Nebo si najdi taky nejaky konicek a malou mu nech hlidat... 😁

ahyt
26. dub 2021

@nanyh je rozdil kdyz se nekdo venuje praci a nekdo konicku,to je SAKRA rozdil !!!!!

j.a.n.i
26. dub 2021

@ahyt A jaky, prosimtě? On ten, kdo je denne 15 hodin v praci, to ma taky jako konicka (ci zasivarnu)...

autor
26. dub 2021

@nicoltom já bych mu ji dala hned, ale on si ji nevezme...

autor
26. dub 2021

@j.a.n.i tak když někdo tráví tolik času v práci, předpokládám, že se to odrazí třeba na výplatní pásce, kdežto koníček naopak stojí nemalé peníze

j.a.n.i
26. dub 2021

No, to mozna ty predpokladas, ale pravidlem to nebyva.

nanyh
26. dub 2021

@ahyt Já ale psala, že to má taky jako koníčka. Že si dělá papíry a nebo třeba kouká v kanceláři na TV. Já nevím. Já to beru tak, že bohužel to ,,odsere” ženská. Jakmile má dítě, tak prostě je pro něj hlavně ona. Malý byly 4 týdny a já chlapa poslala na dovolenou do Chorvatska. Evidentně by to jiné nedaly, protože to je přece i toho chlapa dítě, tak bude sedět na prdeli. 😀

kevi1
26. dub 2021

@nanyh nehnevaj sa, ale mne pride, ze tu zeny, co maju doma chlapov, co sa venuju svojim detom, znevazujes a de facto aj tych chlapov. Moj manzel ide na hory, ja si zajdem za kamoskou do Berlina. Ale mebudem sediet na 365 dni v roku 24/7 doma s dietatom a vychovavat si ho sama. Pre mna aj pre moje dieta je otec viac ako penazenka. Dieta potrebuje oboch rodicov, nielen sediet 3-4 roky doma za matkinou suknou. Podla mna je normalne, ze sa otec stara a angazuje a nie ze si v praci "podnika" tak, ze tam cumi na bednu a matka je rada, ze s dietatom stravi pol hodinu denne. To by chlap, o ktoreho ja by som bicykel neoprela, niezeby som si s nim urobila dieta. Je to smutne.

kevi1
26. dub 2021

@j.a.n.i tak niezeby som to uplne chcela doma, ja budem radsej mat menej penazi a menej deti, ale su chlapi, ktori makaju 15 hodin denne, aby zarobili na "pekny" zivot pre rodinu. Proste maju nastavene, ze sa musia postarat co najlepsie financne a castokrat sa zeny v CR/SR ani nehrnu do prace a kludne 10 rokov su na rodicaku/doma a tym padom im niekedy ani ine nezostane. A to je potom rozdiel oproti tomu, ked chlap denne 6 hodin travi na svahu alebo v praci cumi na bednu a matka tu na konika vypisuje, ze je rada, ked si "na nich" otecko najde polhodinu denne..

michaela_2
26. dub 2021

@j.a.n.i to je kravina 😂 znám fakt dost chlapů, kteří makaji jako šrouby a fakt se nikde nezašívají (viz třeba u nás v práci). Argument, že kdo maká 15h denně, to má jako zašívárnu je fakt úsměvný - co třeba doktoři v nemocnicích? Když mají noční atd

Pro zadavatelku: tahle situace by se asi nelíbila většině ženských, s miminem doma.
Bohužel, někteří chlapi dělají že neslyší, dokud není situace úplně vyhrocena.
Osobně bych ho postavila před hotovou věc, 2x týdně si zarid na odpoledne svůj program a malou bude mít na starost on.
A basta.
Třeba mu to otevře oči.

codal
26. dub 2021

@nanyh on nebude doma sedět na prdeli, on se bude věnovat své rodině a svému dítěti, které si pořídil dobrovolně se svojí partnerkou. To totiž opravdový táta dělá a dělá to proto, že své dítě miluje a chce s ním být, protože proč by si ho jinak dělal. Ale když to člověk nezná, tak mu to asi ani nechybí.

michaela_2
26. dub 2021

@nanyh jenže to je rozdíl ;) ty jsi chlapa poslala na dovolenou. Poslala.
Zatímco zadavatelka je nešťastná z toho, že svého chlapa celou zimu prosi, aby byl víc s jejich dítětem na úkor koníčku.
Prostě, co vyhovuje jednomu, nemusí druhému.
Každý to má nastaveno jinak a to je v pořádku.
Tady se řeší rady pro to, jak komunikovat s partnerem, který je vůči prosbam protějšku hluchý ...

nanyh
26. dub 2021

@kevi1 Ale vždyť on se věnuje zbytek roku. Píše, že je skvělý partner a otec. 🤷🏼‍♀️ Asi to mám nastavené jinak no. Jak jsem napsala. Tohle si měla obhájit před tím, než otěhotněla. Teď už je podle mě na to pozdě.

autor
26. dub 2021

@michaela_2 zkusím se s ním nějak domluvit, ale je to těžké, protože hned říká, že jsem věděla, že se tomu věnuje hodně a že mu to chci sebrat, no v tomto ohledu je jako to naše malý dítě.
@nanyh představ si, že i na zimní dovolené byl beze mě, já nejsem megera, co ho chcel mít doma u sukně, ale teď už je táta, tak by měl hledět i na to. A ještě jednou, kdyby trávil tolik času v práci, tak neceknu, ale pořád je to jen koníček.

nanyh
26. dub 2021

Tak snad se Ti podaří, mu to v rámci možností vysvětlit a pochopí to. 🤗🍀

autor
26. dub 2021

@nanyh zbytek roku se věnuje, ale v kuse od prosince do května, skoro denně, x hodin je podle mě až dost, rozhodně je z čeho ubírat. Navrhla jsem mu, ať ubere v zimě a ať si to v létě vynahradí, ať nesedí doma, ale o to nemá zájem.

codal
26. dub 2021

Řekni mu, že i on věděl do čeho jde, když s dítětem souhlasil a že prostě nestačí, když funguje jen 8/12 měsíců, že to dítě je tu pořád a už pořád bude a bude růst. Společné dítě, společně povinnosti, přes to vlak nejede.

codal
26. dub 2021

Jako být otcem jen 6 měsíců v roce je hodně velký luxus a ještě větší sobectví.

nanyh
26. dub 2021

Pokud máte furt sníh a stále jezdí, dala bych mu mimčo na krk a domluvila si něco svého. Tedy pokud to v rámci možností jde. Domluv si kávu u kamaradky a prcka mu nech. Když to nejde po dobrým🤷🏼‍♀️

drep
26. dub 2021

Jsem člověk, jehož největší koníček je jeho práce a který před narozením dítka pracovat přes 300h měsíčně. Přesto si nemyslím, že by někdo čekal, že se k tomu vrátím i s dítětem, notabene maličkým🤷🏻‍♀️Muž má možná omezený čas v životě, kdy bude moct snowboardovat (ale já teda plánuju jezdit na koni, cvičit jógu, běhat, chodit po kopcích i lyžovat i v důchodu), ale zcela jistě má omezený čas, kdy dítě bude malé a chce a potřebuje své rodiče. Jsou ženy, které s dítětem změnil život o 180 stupň a jsou spokojené a víc k životu nepotřebují, což je super, ale jsou ženy, které to tak nemají. Upřímně já bych netolerovala ani tu práci (ale pro mě není muž chodící peněženka a zabezpečení rodiny je v mém světě práce obou), ani koníček. Ano, je důležité mít koníčky, je důležité sportovat, ale nesmí to být na úkor druhého rodiče.

antoinet
26. dub 2021

Podle mě se ten muž ochuzuje o to nejhezčí v životě, dítě na malinké jen jednou. Může si i zničit manželství, protože prkno je víc, než udělat ženu šťastnou a sdílet s ní čas s dítětem.
Jednou může litovat a až mu soud stanoví, že má malou každý druhý víkend, stejně bude muset ten čas s koníčkem omezit, možná by bylo lepší si srovnat priority teď hned.

nanyh
26. dub 2021

@drep Jéééé. Chodící peněženka. Už to tady čtu dnes po druhé. Mne jsou jeho peníze šumák. Já vždy měla svou práci a ještě brigádu. Pro mě je důležitý ohledně financí pouze teď po dobu rodičovské. A to čekám až se uklidní covid situace a jdu si přivydělávat zas😀 Si připadám jako těžká zlatokopka, když jsem napsala, že mám podnikatele😀

antoinet
26. dub 2021

@nanyh myslím, že jsi to nepochopila. Tady nikdo neřeší, jaké máš finanční nároky na muže.
Tady ženy řeší, že čas muže, který stráví denně s rodinou, je natolik cenný, že má mnohem vyšší hodnotu než nadprůměrný výdělek.