Svatba se nekoná.

18. čer 2020

Zdravím holky, ani nevím proč to sem píšu nejspíš kvuli tomu aby mě někdo "politoval" nebo spíš abych se vypsala...
S přítelem jsme měli mít za měsíc svatbu vše je skoro hotovo. Žijeme spolu u tchánů a já jela na týden k našim s malinkou abych všem tu oznámila kde svatba bude a jak to bude s přespáváním. (mala sa konat cca 150km odtud)
No dnes mě přítel napsal že se svatba nekoná z důvodu že nikdo z jeho rodiny na svatbu nepřijde protože se jim nelíbí že nebude v kostele...
Vůbec nevím co mám teď dělat. "Domů" za přítelem mezi ty magori nechi jít. Když jsem mu řekla že se smalou už nechci vrátit tak bylo ticho a už se neozval. Možná moc přeháním ale já už té tupé pobožnosti v rodině mám dost. Myslela jsem že když se jedná o naši svatbu tak si ji můžeme udělat podle sebe.
Vůbec nevím co teď přítel dělá a co se mu odehrává v hlavě.
Ani nevím co mám říct celé rodině. Všichni se od nás těšili a vubec jim nevadilo že to nebude v kostele ani že pojedou přes 150km za náma a budou spat někde v prdelovicích kde to neznaj.
Omlouvám se za můj citovej výlev. 🙁

orisek56
18. čer 2020

@madbetka samozřejmě. A pochybuji, že slečna je pokřtěna.

autor
18. čer 2020

@orisek56 meříkejte o mém dítěti že je nedopatřením. Jsou křesťané a pak nemocní křesťané co jsou posedlí. To že si drží v domě feťáka s jeho feťáckou ženou co rozkradli půlku domu a i od sousedů. A nechá je tam žít se slovy až se obrátí k bohu tak najde spravnou cestu je choré...

veruuu_kubesovic
18. čer 2020

to jsi měla, ale jako první řešit s partnerem...
a co má svatba v kostele společného v tom, že budeš dítě vychovávat k Bohu??? to se snad týká u křtu dítěte...
my jsme s manželem nevěřící, svatbu jsme v kostele neměli, děti jsme nekřtili, ale na tom všem jsme se před samotným plánováním svatby ujasnili a nenechali si do toho kecat...
evidentně v tom bude i něco úplně jiného, než jen to, že svatba nebude kvůli tomu, že není v kostele a ty jako natruc nepřijedeš zpátky...

orisek56
18. čer 2020

Upřímně, to je ale vás problém. Vás dvou, že nejste schopny si stanovit hranice a vnímat že vy jste rodina a že svatbu v kostele nechcete. Přitelova rodina může být sebevíc hrozná a nepříjemná, a já nevím kde co, ale to je jejich postoj. Chyba je ale u tvého přítele a u tebe, že nestojíte při sobě, nekomunikukete. Takže nenadavej jeho rodině, ale jemu když budu hnusná. A, koho tam mají nebo nemají je zase jejich věc, tebe tam, defakto taky, živili. Navíc tvůj postoj.... Tak sakra prostě mu zavolám, že si o tom s ním chci promluvit naživo a je to ne? Jste jak dva haranti.

madbetka
18. čer 2020

@orisek56 Jenže ono stačí, aby byl pokřtěný jeden. Protože ten pokřtěný má na svatbu v kostele právo, i když ten druhý pokřtěný není. Ten nepokřtěný se v podstatě zavazuje, že nebude tomu věřícímu bránit ve víře a v případné výchově dětí ve víře. Neudělují si potom samozřejmě svátost manželství, protože tu těžko udělí někdo kdo, není pokřtěný (a sám ji tím nemůže přijmout). Ale svatbu v kostele samozřejmě mít můžou. A pokud má přítel zakladatelky tak zbožné rodiče, tak nepochybně pokřtěný je 🙂

elwe
18. čer 2020

@orisek56 vždyť tam jasně píšou, že to možné je, pokud je jeden pokřtěný, což předpokládám že partner tazatelky je.

orisek56
18. čer 2020

@elwe to ano ale přečti si to poradne

orisek56
18. čer 2020

@madbetka no jasne. Já, narazím na to, že pokud je pokřtěn jen jeden potřebuje dovolení od biskupa. Samozřejmě že sňatek v kostele mít můžou, jen na svátost manželství už je to trochu problém, kor s postojem tazatelky a já se obávám, že jeho rodiče si představují klasický, pravý církevní sňatek.

mourovatakocka
18. čer 2020

Citovému výlevů rozumím. Moc ale doporučím vážně si promluvit s přítelem. Tohle si musíte vyjasnit! Pochopila bych ho, že nesnesl nátlak rodiny, asi dost zvláštní rodiny... Ale musíte spolu komunikovat, pokud máte dítě. A teď mě napadá, jakto že máte dítě? To jeho rodině nevadí? To přece taky není moc košer! Pokud máš zázemí u svojí rodiny, nikam se za jeho rodinkou necpi, ale zkus ještě volat, psát. Řekni, kde jsi a že tě tohle mrzí. Může to být na něj prostě moc, ale pokud je rozumný a má vás s malou rád, přijede. Pokud ne, je to nevyzrálé pako. Zkrat se stát může, ale musí být vůle vše napravit 🍀

madbetka
18. čer 2020

@orisek56 Šmankote. I tak je to klasický, pravý církevní sňatek. Před církví platný, proběhne klasický svatební církevní obřad (jen je vhodnější beze mše, ale i na takové svatbě už jsem byla). Dispenz od biskupa je formalita, ten není problém získat.
Řešíš zbytečnosti. Oni totiž svatbu v kostele mít klidně můžou, ale nechtějí. Což je pochopitelné, pokud nejsou věřící. Jejich problém je někde úplně jinde, než v tom, jakou svatbu si představují jeho rodiče 🙂

orisek56
18. čer 2020

@madbetka SAMOZREJME, tohle všechno vím. A proto není košer, aby ho v kostele měli když ho tam nechtějí. A jak říkáš, problém je někde úplně jinde

madbetka
18. čer 2020

@orisek56 Pak nechápu, proč jsi psala, že svatbu v kostele stejně mít nemůžou, když tohle všechno přece víš 🙄😃

orisek56
18. čer 2020

@madbetka protože jsem to blbě vyjádřila, to se u mě tak, stává

searata
18. čer 2020

Nějak nechápu jednu věc - přítelovi též vadí, jak to v jeho rodině funguje, že mu rodina cpe víru, přesto je ale výsledkem to, že on ustoupí, protože jinak jeho rodina nepřijde na svatbu? Chápu, že nikdo nechce zažít bojkot celé své části rodiny na své vlastní svatbě a že tak bude vypadat jak ,,kůl v plotě", ale tohle mi hlava nebere. Tak má mít snad vlastní hlavu a nenechat se takto vydírat rodinou ne? Tohle by mě tedy hodně zklamalo, kdyby můj chlap nestál za mnou a námi založenou rodinou. Asi bych si nakonec svatbu tak jako tak rozmyslela, avšak hlavně kvůli němu...

drakenn
18. čer 2020

Dítě jsi mu dala, tak proč by si te bral.. jeho rodina jsou vyděrači a jemu to přišlo náramně vhod, protože ty evidentně neustoupis..

marti89
18. čer 2020

A domyslela jeho rodina, pokud ty sama nejsi pokřtěná nebo tvůj partner, že vás správně v kostele oddat nemají? Navíc takový sňatek může rozvést zpravidla zase jen církev, a to taky nemusí. Takže bych navrhla civilní obřad v nějaké kapličce třeba, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Rozhodně to ale není téma k řešení po telefonu, natož zprávama ze záchodu při směně..

marti89
18. čer 2020

@peleta Bez prominutí - mají nemanželské dítě! Takový výraz jste si snad mohla odpustit..

levandule_k
18. čer 2020

@marti89 Dítě narozené před manželstvím, není překážkou k sňatku v kostele. Už to tady psala @madbetka. Stačí když je jeden z partnerů pokřtěný a věří v Boha, druhý z partnerů musí souhlasit s tím, že nebude bránit partnerovi ve víře a nebude bránit vychování dětí ve víře.

levandule_k
18. čer 2020

Partner je srab, on by se měl rozhodovat sám, ne jak chce maminka nebo tatínek. Pokud má manipulativní rodiče a bydlíte u nich, chápu, že je to těžké se jim postavit. On by se měl naučit, že nyní jste tým vy tři. Pokud musel celý život poslouchat, tak se nenaučí ze dne na den bojovat za sebe a svou ženu, ale měla bys mu říct, že by se to naučit měl. Jeho rodiče se musí naučit žít s tím, že jejich syn nebude dělat, to co si oni přejí. Takže to bud

Jinak chápu, že tě to mrzí a štve, ale tím, že ti to oznámil přes sms a v práci, tak máte problém v komunikaci. Takhle se nemůže stavět k problémům, ať k tobě přijede a vše si vyříkáte.

Píšeš, že máte malé dítě, pokud je mu miň jak rok, tak si svatbu moc neužiješ, ideální je, aby mělo aspoň 2 roky.

My jsme svatbu v kostele měli. Já bych svatbu nikde mít nechtěla. Partner není věřící, já ano, do kostela chodím nepravidelně. Na svatbu na louce nebo na radnici bych nikdy nepřistoupila, to bych s ním radši žila na psí knížku.

Přistoupila by jsi na svatbu v kostele, kdyby to bylo partnerovo přání, které není ovlivněno názorem rodičů?

denny27
18. čer 2020

A oni jsou věřící? I partner?? To by pak ta svatba v kostele asi být měla. Ale pokud on není, tak je snad Vaše věc, kde bude..no a pokud nechce rodina, co sezvat alespoň pár kamarádů?

mandala
18. čer 2020

Tak třeba já jsem věřící a moc bych si přála, aby i moje děti měli svatbu v kostele, ale na druhou stranu považuji za zodpovědné, když toto odmítáš, protože nechceš slibovat něco, co nesplníš, v kostele by se měli brát jenom ti, co to myslí opravdu vážně ( např výchova dětí ve víře...)
Jednou jste se tak dohodli, tak byste si zatím měli stát oba... Mě jen napadlo, jestli to není od něj takový truc, jakože když nechcete, abychom měli svatbu na úřadě, tak teda nebude vůbec..., třeba to ani tak nemyslel a rozleží se mu to v hlavě, řekla bych, že rodiče využily situace, kdy jsi tam nebyla a hustily do něj horem spodem. A chápu i to, že se ti za ním nechce zpátky, protože toto se prostě nedělá. Ano, měli byste to vyřešit ústně, ale on by měl přijet za tebou a vše vyjasnit, omluvit se, udělat kompromis, atd, protože on udělal chybu, ne ty...
Každopádně přeji chladnou hlavu při řešení problému, snad se vše ještě v dobré obrátí...

marti89
18. čer 2020

@levandule_k Nepsala jsem o dítěti. U nás v kostele neexistuje, aby byla svatba, kde je pouze jeden z manželů věřící - proto jsem psala, pokud není pokřtěná a evidentně k tomu nemá vztah, je svatba v kostele nepřijatelná (u nás se třeba musí chodit půl roku na bohoslužby a nechat se dodatečně pokřtít). Jsou ale kostely, kde oddají i nepokřtěné. Proč by to ale měla podstupovat pod nátlakem partnerovy rodiny? Takové rozhodnutí leda z lásky kvůli partnerovi.

rnika
18. čer 2020

Pokud mu to také vadí, měl se především postavit za vás dva( jak už jsem psala na začátku) a měl rodičům oznámit, že když nechtějí přijít, je to jejich mínus. A s těmito vztahy v rodině, rozhodně hledat vlastní bydlení a bydlet co nejdál od nich...

levandule_k
18. čer 2020

@marti89 Omlouvám se, o dítěti jsi nic nepsala, špatně jsem si to přečetla. Neznám pravidla všech církví, já jsem psala ohledně římskokatolické církve.

Já jsem nikde nepsala o tom, že by měla na svatbu v kostele přistoupit kvůli jeho rodičům. Mně jen zajímá, jestli by akceptovala sňatek v kostele, kdyby to bylo niterné partnerovo přání. (V diskuzi autorka píše, že partner nábožensky založený není, i když jeho rodiče jsou věřící.)

journals
18. čer 2020

Kolik vam je, ze “umite” resit problemy timto zpusobem? 🥴

janablizka
18. čer 2020

Já jsem měl prvního manžela slováka a jeho rodina byla také nábožensky založená svatbu jsme v kostele neměli tchýně tehdy prohlásila že naši svatbu neuznává,ale na svatbu přijeli.Neuznávala ani děti,které také nebyly pokřtěny.

odula
18. čer 2020

@janablizka me by hrozně zajímalo jak se "neuznavaj deti" :D... Pardon .. ale to už je tak absurdní az je to komicky

odula
18. čer 2020

@levandule_k svatbu v kostele absolvovat sice může, ale pokud není pokřtěná tak neni vůbec rozdíl od svatby na úřadě.

michaela_2
18. čer 2020

Zakladatelko, zcela upřímně jo :D Úplně zbytecne tady teď nadavas na věřící. Teda na tyhle věřící, abych byla přesná. Ono je totiž ve finále špatně něco úplně jiného. Pokud jste se s přítelem na svatbě domluvili, není normální, aby strávil chvilku doma a vše najednou měnil. To mi popravdě spis připadá, jakoze se s tím vašim společným plánem moc neztoznoval, třeba tu svatbu v kostele taky chce, ale boji se ti to říct - tvůj postoj k víře je dost evidentní.
Každopádně byste se měli začít chovat jako dospělí, oba. Vyrikat si vše v klidu, pokud možno. Ne abys mu hned psala a titulovala jeho rodiče jako “magory”, ono i kdyby to nastokrat byla pravda, určite věci je lepší si myslet a nahlas být trochu empatictejsi.
Jen ze zvědavosti, kolik vám je let?

madbetka
18. čer 2020

@michaela_2 Přesně to mě taky napadlo. Jestli přítel tu svatbu v kostele taky nechce a nebojí se to říct 😃