Vlastní otec mě okradl o peníze

8. srp 2021

Zdravím vsechny,
omlouvam se za anonym, ale jinak to nejde. Trápí me jedna vec a chtela bych se zeptat, jestli jste některá nezažila neco podobného? Muj otec si potřeboval pred rokem půjčit asi 150 tisíc na nejake jeho podnikání-snad nejake investice, nevim. Mělo to byt od jeho strýce, ale ten to odmítl s tim, ze jemu nepujci. A asi dobre věděl proc. Tak me otec požádal at jdu za nim ja. S manželem jsme v celku v pohode financne, a tak strýc řekl ze se mnou problem nema. Byla jsem opravdu velmi naivní a blahova. Sepsali jsme tedy ja a strýc mezi sebou smlouvu, ale vsichni vi ze penize šly otci. Otci jsem věřila, a doufala jsem, ze mu tim pomůžu. I mamka na me vyvíjela jistý nátlak jak jsou na tom spatne a ze je to obrovská šance. Jeho podnikání nevyšlo a o penize prisel. Byla jsem za nim, ze potrebuji ty penize, ze mam uz jen krátký cas na vracení. Řekl mi ze nema, tak jsem mu rekla at si jde do banky pro úvěr. Je normalne pracující, nema nikde jinde půjčky ani dluhy, takze by se získáním úvěru problem nebyl. Toho strýce si vybral víceméně kvuli tomu, ze to je bez úroku. Odpověděl mi, jestli jsem se nezblaznila? Ze on do banky nepujde. Celou částku jsme nyní uhradili s manželem z našich úspor na hypotéku. Otec o tom zatim neví. Co mam delat? Zažila jste některá neco podobného? Nemuzu uvěřit, ze jsem naletela vlastní rodině. Je mi z toho fakt spatne.

gracinka7
9. srp 2021

Svoje peníze riskovat nechceš, peníze někoho cizího ano? To nezní moc moudře.
Navíc jde o peníze někoho, kdo má s tvým otcem svoje zkušenosti a rozhodl se neriskovat. Nenapadlo tě nejdřív zjistit, z jakého důvodu tvému otci nevěří? Kdybys to udělala, nemusela ses spálit.

autor
9. srp 2021

@babe_lka to jste měli štěstí, ale i tak. Pochopím že tě může podelat kdokoliv, jen ne vlastní rodiče. To mi hlava prosre nebere. Je dobře, ze jste to dostali zpět, ale vůbec vám ty nervy nezávidím.

autor
9. srp 2021

@gracinka7 tak co na tom nechápeš? jak svoje peníze riskovat nechci, vždyť ti říkám že je dáváme na mimoradnou splátku na hypotéku 😂nevím co o splacení hypoték víš, ale platíme tam nemalé úroky, proto každou korunu co máme navíc cpeme tam, abychom co zaplatili co nejméně úroků, tudíž nemáme na půjčování. Nevím co je na tom těžké pochopit. Ne nenapadlo a píšu tady už asi po desáté, že jsem svému otci věřila.

gracinka7
9. srp 2021

Za mě je to prostě nezodpovednost. O svoje se bojíš, ale cizí klidně poskytneš.
Snad každý ví, že pujcovani peněz v rodině nikdy nedělá dobrotu.

Zožila jsi diskuzi s nějakým úmyslem. Proč? Smlouvu na to nemáš, vymáhat to nemůžeš, on ti to vrátit nechce... Co teda chceš slyšet? Že se tvůj táta zastydí a peníze ti vrátí?

autor
9. srp 2021

@gracinka7 chtěla jsem poradit jak by to holky řešily na mém místě a zda má někdo podobnou zkušenost. Evidentne jsi nikdy nic podobného neřešila. Tvoje komentáře typu "jsi hloupá co chceš slyšet, apod." Pro mě žádnou informativní hodnotu nemají, tak bych tě jen poprosila zda by ses diskuze zdrzela. Předem ti děkuji a věřím, že mě jistě pochopíš.

somalicats
9. srp 2021

@anonym A jak to chceš řešit, když na to žádný papír nemáš? Na takové peníze bych teda já papír sepsala, rodina nerodina. Teď se obávám, že pokud se tatík sekne, tak máš smůlu a prachy už neuvidíš.
A pokud mi budeš chtít vypisovat stejně, jako uživatelce @gracinka7, tak věz, že já jsem černá ovce rodiny, protože jsem do vlastní ségry, která byla (a zase je) v exekuci, nalila skoro 3 mega, abych jí od dluhů pomohla, a ségra mě teď drbe všude, kde může, že jsem jí nevyplatila posledních 70tis, protože jsem zjistila, že dělá dluhy znova. Nedávno jsem se dozvěděla, že mojí nejstarší dceři nakecala, že jsem dceru okradla o 120tis, a že jsem špatná, protože jsem utekla z rodinného podnikání (a to je pravda, protože jsem viděla, kam to spěje, a zadlužit jsem se nehodlala). Takže i taková může být vlastní rodina.

autor
9. srp 2021

@somalicats Jejda, tak to mě mezi. Kam se na tebe hrabu se 150 tis. Prostě se asi člověk musí fakt poučit. Já pořád věřím, že to nějak vyřešíme. Papír sice nemám, ale ještě je tu můj manžel a mamka. Tak snad to dopadne.

marcicek84
9. srp 2021

Tak hlavne otec bude muset priznat,ze mu to nevyslo a postavit se k tomu celem.Z banky si urcite pujcit muze nebo mu muzete nabidnout,aby vam podepsal uznani dluhu a nastavit mu splatkovy kalendar na 15 mesicu po 10 tis. Kc,vic vstric mu uz asi jen tezko vyjdete,ale budete mit papir a on to snad za ten rok a ctvrt bude schopny splatit.Nicmene by mu to melo byt samotnemu hloupe,kdyz cekate rodinu zadrzovat nekomu tak velkou castku.Nicmene klicove je to rict sve mamce,at ma tata ostudu a mamka mu snad rekne na rozum,ze se to musi vyresit.Horsi vsak bude,kdyz ani ona s tim nic nezmuze...

autor
9. srp 2021

@marcicek84 ahoj, děkuji za tvůj názor. Souhlasím s tebou. Také nám to přijde jako nejrozumnejsi řešení. A uděláme to asi takto. Manžel za ním půjde s papírem. A když nepomůže ani to, tak alespoň uděláme ostudu, i když rozmazavat takové věci, za to se i já stydím, a spinit nikde rodinu nechci. Ale když nic jiného nezbyde. Navíc když za rodičema přijdu, tak táta se tváří, že se nic neděje a i když jsme o samotě, tak na dluh ani nevzpomene. Prostě úplně mlčí.

veruuu_kubesovic
9. srp 2021

Podivuhodné, tak mezi strýcem si smlouvu sepíšeš a mezi tátou nee??? A co máš dělat??? Bez smlouvy jaksi nic...

somalicats
9. srp 2021

@anonym Takhle, já ségře ty peníze nepůjčovala, šlo o prodej rodinného majetku, který bychom si za normální situace dělily napůl, takže ode mě dostala vyplacenou její polovinu plus jsem jí dala i větší část z mé poloviny. Bylo mi jasný, že nemá smysl jí peníze půjčovat, protože takovou sumu by mi stejně nebyla schopná splatit, zase šlo o dům, kde bych já stejně nikdy nebydlela, takže mi ta "ztráta" peněz zas tak nevadí, spíš mě mrzí to její chování. Holt člověku se nezavděčíš. Jinak pokud bude Tvoje mamka schopná otce přesvědčit, tak fajn, nevidím důvod, proč by si tatík nemohl vzít v bance půjčku sám na sebe a ty peníze Ti hned vrátit. Ale budiž to pro Tebe poučení do budoucna, že ani ve vlastní rodině nemůžeš co se financí týče věřit nikomu.

marcicek84
9. srp 2021

Dokud to bude mezi nim, tebou, manzelem a tvou mamkou,ktera o te pujcce vedela,tak to jeste rozmazavani neni,vsichni jste zasveceni,jo kdybys to roznesla ke strejdovi nebo sirsi rodine,to uz pak bude mit z ostudy opravdu kabat...vzhledem k zvlastnimu chovani tveho taty vidim,ze nema snahu to jakkoli resit a myslim,ze jen tvuj muz bez pomoci tve mamky to nevyresi,ale treba se pletu.

cherie24
9. srp 2021

@somalicats heleď on občas ani ten papír nepomůže ... Můj táta na to smlouvu sepsal a přesto rodiče neviděli ani korunu a ani ten soud to vůbec nezajímalo.Teta zadlužila dokonce i vlastního syna a když jí pak odmítl znovu půjčit vyhodila ho a řekla ať už k ní nechodí. Pak se snažila vymámit peníze z úrazu z druhého syna a to podotýkám, že po smrti jejich táty se na ně vykašlala a starala se o ně babička. Svého otce zadlužila a utrápila a on to bohužel nikomu neřekl jaké problémy s ní má, takže jsme na to přišli v podstatě až na smrtelné posteli. 😞 A soud o vyplacení a vyhození jí z baráku se táhl přes rok, neplatila nájem a u soudu byla kupa svědků a lidí, kteří jí půjčili a už peníze neviděli a od soudu vylezla vysmátá. Rádi bychom alespoň věřili, že Boží mlýny melou a jednou se jí tohle svinstvo vrátí ...

autor
9. srp 2021

@veruuu_kubesovic strýc není tata. Takže nic až tak podivuhodné na tom nevidím, nebo tedy predtim jsem neviděla. Prosím jen o věcné názory jak bys již vznikly problém řešila, nikoliv co bys nedělala, a ze tobě by se tohle neprihodilo 🙂 předem děkuji.

autor
9. srp 2021

@marcicek84 ano souhlas, máš naprostou pravdu.

somalicats
9. srp 2021

@cherie24 Tak to záleží na tom, jak měli smlouvu sepsanou, jestli si to tvořili sami nebo to psal právník... A taky jestli neprošvihli co se soudu týče lhůty. On ten papír pomůže dost, ale zase nesmíš nechat problém vyhnívat x let.

veruuu_kubesovic
9. srp 2021

Věcný názor, darovala jsi svému tátovi 150tisic...může tě těšit, že ne ze svého, tam jsi přece zodpovědná...

autor
9. srp 2021

@veruuu_kubesovic děkuji za konstruktivní názor jak bys danou věc řešila. 👍

autor
9. srp 2021

@somalicats tak jako tak je neštěstí se soudit s vlastní rodinou. Nechápu jak si někdo může dovolit takhle členy rodiny využít a poškodit. Jenž toho fakt na nic.

somalicats
9. srp 2021

@anonym Jak jde o prachy, jde morálka stranou. Bohužel.

aguu
9. srp 2021

Jó, už se stalo, no... Jseš poučena pro příště. Já bych to řekla mamce, domluvila splátkový kalendář a tatínkovi pěkně "poděkovala". Držím palce, ať to vyresite 😉

aguu
9. srp 2021
ina10
9. srp 2021

Tak to je teda hnus,doslova okrast vlastni dite,normalne bych to rekla matce(sama te prece tlacila,abyste jim pujcili?)pokud by melu reci,ze ti platili skolu,zivili te atd,tak tim se vubec nemuzou ohanet,rodice maji vyzivovaci povinnost vuci fiteti,dokud se nezacne zivit samo.Kdyz by se nemeli k vraceni penez,asi velmi omezit styky a vykaslat se na jakoukoli pomoc(i ve stari)vim,ze se clovek nema mstit,ale obrat dite o penize,a jeste k tomu z hypoteky,proste nektere veci se nedelaji...jak s cim kdo zachazi,s tim taky schazi.
Zakladatelko a vam jinak ty penize na hypo nechybi?To byla docela vysoka suma,zvlast,kdyz sly ceny vsech materialu nahoru...

madbetka
9. srp 2021

Mám strach, že své peníze neuvidíš...

@veruuu_kubesovic Jakto, že ne ze svého? Strýci dluh spaltila ze svých peněz, teď už její otec dluží peníze jí.

veruuu_kubesovic
9. srp 2021

@madbetka to ano, ale nic s ním nesepsala...

madbetka
9. srp 2021

@veruuu_kubesovic Asi nechápu. Píšeš, že mu darovala peníze, ale naštěstí ne ze svého. Tak jaké mu teda darovala? Že bez smlouvy, to je špatně, ale jsou to její peníze, které potřebuje na něco jiného a nemá je🤦🏽‍♀️

Já bych svému tátovi taky věřila...

makovice88
9. srp 2021

Hele uprimne, ja se svym tatou bych taky nic nesepisovala, proste rodina, ne? A pokud nemas zadne spatne zkusenosti, tak te to proste netrkne. Kazda je tu chytra...
Pokud to z taty nejde vymamit, opravdu bych sla za mamou, at ho zmackne. Pokud nepomuze ani to, tak asi bohuzel..🙁 150 papiru neni uplne malo. Taky davame mimoradne splatky na hypo, takze je jasny, ze vam ty penize proste chybet budou. Blba situace..

drakenn
9. srp 2021

Obrat se na tu mamku a s taťkou si určitě promluv. Žádné, že když tam jsi, že se o tom nemluví!! Já bych se snad snížila i k tomu ho citové vydírat ve smyslu, jak ti to jako, dceři, může udělat! Jde o tvé prachy, on okradl tvou rodinu!

kometkak
9. srp 2021

Zkusila bych po dobrém.. ať jde do té banky a pujčí si a ať ti to vrátí, jinak na něj podáš trestní oznámení. Pokud by to nezabralo, zkus to trestní oznámení podat. I když tu smlouvu nemáš.. bude muset k soudu.. třeba budou svědci, co se přikloní na tvou stranu.. Pokud o šlo přes účet, tak aspoň nějaký důkaz máš. Těžko říct jestli by měl žaludek i na to u soudu zapírat, že si od tebe nepůjčil.. Pro příště se poučit. Buď darovat, nebo sepsat smlouvu. Nebo ideálně nepujčovat.. To ti nikdo nemůže mít za zlé..

kometkak
9. srp 2021

@kometkak V naší rodině bylo zase toto... rodiče (ne ti moji) pujčili dceři 500 tisíc, měla jim to vrátit. Nevrátila a ještě se hrozně urazila, jak si dovolují to po ní chtít zpět.. že mají peněz dost. Ale dohodnuto bylo předem vrácení.. Tak se rozhádali a nebaví se už nějaký rok.. Pujčování je pa prd.. ať si jdou lidi do banky.. tam mají jasná pravidla, která musí dodržovat..