Vztah s Albáncem

kristypetrusevska
1. kvě 2017

Ahoj, na začátek bych chtěla říct něco o sobě.... Je mi 23 let, mám dvouletou dcerku, a žijeme u mých rodičů, protože s otcem mé dcery to nedopadlo dobře. Jsme sami rok a já byla dost skeptická ohledně vztahů a šancí na lásku..
Ze dne na den se v mém životě ale objevil muž(albánec) se kterým okamžitě přeskočila jiskra... Žije v Makedonii, a v kontaktu jsme zhruba 3 měsíce. Přiletěl za mnou do Čech a strávily jsme společně 14 dní, i s malou. Bylo to perfektní a já se cítila šťastná, zamilovaná a plná radosti... Dokonce i malá si rychle zvykla a oblíbila si ho. Rozumíme si a je nám spolu strašně hezky. Jak už je ale zvykem, nikdo v ČR není z Albánců zrovna nadšený, což je i pochopitelné... Každopádně, moje rodina je naprosto proti a řekli, že když v tom budu pokračovat, zanevřou na mě, podotýkám, vůbec ho neznají.... Nevím co dál, nevím jak se rozhodnout... Chtěla jsem se zeptat, zda tu některá z Vás nemá zkušenosti s takovým vztahem a jak to dopadlo.... Předem děkuji

miluse17
1. kvě 2017

Já jsem žila s albáncem z Kosova 9 let. 2 roky byli krásné, potom přijeli jeho2 bratři a 1bratranec,žili jsme společně a tím to krásné skončilo. Do dneška lituji,že jsem do toho vztahu šla. Myslím si, že na to musíš přijít sama,rodiče mi takový vztah rozmlouvali,ale zbytečně. Klidně piš sz

opifka
1. kvě 2017

Já mám syna s Italem. Je to sice stále Evropa, ale zvyky mají úplně jiný a jinak prostě přemýšlí. Jsou temperamentní a ten můj byla opravdová hysterka. Nedokážu spočítat, kolikrát jsme se zhádali, později to ale bylo i několikrát denně.

Zkrátka když už jdeš do vztahu s někým mimo ČR, tak určitě zjisti, jaká je to nátura/kultura/zvyky. Každý národ to má jinak a nenech si nakukat sladký řeči o tom, jak to "nějak půjde". Tak jsem na začátku mávala rukou, že se to nějak...ale skončilo to policií a ročním vydíraním a stalkingem. A to si troufám říct, že jsem z toho ještě vyšla dobře, ač jsem měla během roku 20kg dole z nervů, protože si netroufl na soudy, únosy a jiný chuťovky.

odula
1. kvě 2017

@opifka každý národ to ma sice jinak, jenze v tom národě jsou miliony individualit. Kurna ženský přestaňte s tou stereotypizaci a generalizaci... 😒

soyevita
1. kvě 2017

@rebe Ááá tady jedl někdo vtipnou kaši😂
Nemá asi cenu vysvětlovat,jak jsem to myslela.

verkaver
1. kvě 2017

@odula Jenže ono to tak je. Albánci prostě mají jiné zvyky než Češi,to je fakt. Jiné vyznání,jiné zvyklosti,tradice,výchova... je to tak. Kamarádka žije s Indem,je to hinduista a už po narození prvního dítěte byl zásadní problém - křest. Další obrovská překážka - styl svatby,tradice. A to už vůbec nemluvím o jeho rodině... naštěstí žijí v jedné evropské zemi,mluví spolu anglicky,protože ani jeden se nenaučil řeč toho druhého. Vůbec celkově život s někým z tak odlišné kultury není jednoduchý v průběhu celého roku - Velikonoce,Vánoce,naše svátky/jejich sváty a vůbec běžný každodenní život. Není to jen tak. A po třech měsících známosti a 14 dnech spolu je opravdu ještě velmi velmi brzy uvažovat nad společnou budoucností. Rodičům se vůbec nedivím,taky bych děti od takové známosti odrazovala.

soyevita
1. kvě 2017

@netopejr Víš,já v 91 žila na Slovensku a 9 z 10 mých známých dostávaly "výchovné".Ale to neznamená,že si myslím,že jsou všichni Slováci takový....

blahova_andrea
1. kvě 2017

Rodiče tě milují a starají se o vás a mají prostě o vás strach, snaží se vás chránit. Pokud jsou rozumní a opravdu milující, tak pokud by vztah pokračoval a fungoval!, tak by takto ostrou větu přehodnotili 😉 Sama bych se o dceru bála v takové situaci 😅

blahova_andrea
1. kvě 2017

@odula souhlasím, že debilové a tyrani jsou všude. ale musíš uznat, že u některých národností je to riziko přeci jen vyšší 😉

karlajasmine
1. kvě 2017

Ja s techto prispevku vzdycky zasnu... staci, kolik je tady tydne novych prispevku typu ''Manzel uz se mnou nechce byt '' // ''Pritel me podvedl'' // ''Sama na deti'' // ''Chlap doma nepomuze'' // a je z toho jasne, ze vsichni Cesi zdaleka nejsou svati. Kazdy clovek, ktery si zacne s cizincem, si musi byt vedom toho, ze tam budou trochu odlisne kulturni a rodinne zvyky, ale to je tak zhruba vsechno.. kazdy vztah je o komunikaci, toleranci a respektu a je uplne jedno, jestli je to vztah Ceska - Cech, Ceska - Cinan, Ceska - American nebo Ceska - Marocan nebo cokoliv jineho.
Kdybych to mela brat stylem, ze Albanec nekoho zbil tyci, tak se jim radeij budu vyhybat obloukem, tak bych ani nemohla byt vdana, protoze nekolik Cechu zabilo svoji manzelku, tak by me muj cesky manzel mohl taky prece zabit.

Zakladatelko, moje rada je postupovat pomalu a rozumne a az bude vhodna doba tak chlapa s rodinou seznamit a dat jim moznost mu dat sanci.

blahova_andrea
1. kvě 2017

@odula no ale když člověk v něčem celý život vyrůstá, je tak vychován, má to za správné, věří tomu...individualita je potom docela výjimka. základ je má určitá společnost vždy stejný. jasně, že se najde i američan, který neuznává santa klause a najde se i čech, který neslaví vánoce. ale kolik jich je z toho množství? když půjdu do vztahu s amíkem, musím počítat se santou. on naopak musí počítat s ježíškem 😀

karlajasmine
1. kvě 2017

@blahova_andrea S tim Santou a Jeziskem je to jasny, a s tim rozhodne clovek pocitat musi, ale zakladatelka nikde nepsala, ze nepocita s tim, ze budou mit rozdilne zvyky.. a byla by skoda do toho vztahu kvuli tomuto nejit.. muze se slavit Jezisek 24.12. a Santa 25.12., a deti si rozhodne stezovat nebudou, ze budou mit dvoje Vanoce 🙂

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

Tak teda pardon, dost mě udivuje, že mě na základě mého příspěvku některé takhle odsuzujete, nenapsala jsem, že se tam příští týden stěhuju, jen že je mi s ním hezky a cítím se dobře. A nezlobte se, ale hloupá nejsem a samozřejmě chci pro svoje dítě to nejlepší, tudíž o tom budu ještě dost přemýšlet.

verkaver
1. kvě 2017

@karlajasmine Tak v Albánii je například krevní msta,žena se po svatbě musí přestěhovat do domu svého muže a její názor nikoho nezajímá,nerozhoduje o výchově dětí ani o penězích. Muž ji může urážet,ponižovat i zbít,vše podle zákona. Pokud je znásilněna,je prohlášena za nečistou,vyhnána z domu bez možnosti vídat děti a spoustu dalšího. Pokud ten muž v tomto vyrůstá,osvojil si tyto zvyklosti,pak asi těžko půjde proti své rodině a zvykům své země. Tady bych opravdu velmi zvažovala...

mammoth007
1. kvě 2017

@karlajasmine tak Ty mi mluvis z duse. Myslim si, ze by se ke kazdymu melo pristupovat stejne, at predvede co v nem je. Rady pockej si, in se jeste nekdo objevi.....hmm a co kdyz ten nekdo zrovna bude grazl z Horni dolni? Jinak souhlasim I s tim, ze vztah s cizincem ma sva specifika. Ale to uz je o komunikaci. V mem pripade treba bylo fajn, ze jsme byli na zacatku tak daleko. Nemohli jsme "dovadet" a museli jsme tudiz vic mluvit. 🙂 Takze jeste pred svatbou jsme meli jasno, co a jak - kde budeme bydlet, kolik deti, jak je vychovavat....takze ted uz resime jen klasicky pitomosti, jako kdo pujde s kosem 🙂

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@cizinkaa můžu poprosit o zprávu? Nějak mi nejde Ti napsat

blahova_andrea
1. kvě 2017

@kristypetrusevska a kde na tom internetu jste se tedy seznámili? a když jste spolu strávili ty krásné týdny a ty bydlíš u rodičů, tak jste je trávili kde? on přijel za tebou jakože na dovču nebo sem měl služební cestu nebo...? promiň, jsem zvědavá 😅

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@mammoth007 tak my jsme o budoucnu samozřejmě trošku mluvily, a v Makedonii žít nechce, líbí se mu tady v Česku. Já do ničeho skákat po hlavě nehodlám, ale v našem případě je těžký "randit" a poznávat se, proto nad tím rozmýšlíme už teď, jelikož máš podobnou zkušenost, asi mi rozumíš

blahova_andrea
1. kvě 2017

@mammoth007 podle mě jsi měla velké štěstí. ono povídat si o budoucnosti je i čech s češkou mimo realitu, která pak přijde. představy a sliby, názory...většinou je pak stejně vše jinak

mammoth007
1. kvě 2017

@kristypetrusevska hlavni je si uvedomit, ze to, co tu ctes, budes slychat porad....bohuzel. Takze taky mysli na ti, jestli to sneses. Me to kuprikladu dali sezrat I sestricky v porodnici, takze to chce pevny nervy.

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@blahova_andrea byl u známého, ale v podstatě celý čas s námi. Seznámily jsme se v podstatě přes moji rodinu, kterou mám sama v Makedonii 😀👌

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@mammoth007 je mi to jasné, každopádně moc děkuji za rady a zkušenosti

koordinatorka_odboje
1. kvě 2017

@kristypetrusevska jestli mas v Makedonii rodinu, tak jsi asi pripravena na to, jaky bude mit habitus, ne?

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@karlajasmine mám stejný názor a děkuji, je fajn si přečíst i něco pozitivního

rebe
1. kvě 2017

@soyevita Vysvětlovat, jak jsi myslela takovou kravinu? Ne, to vážně nemusíš 😀

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@koordinatorka_odboje úplně nerozumím..? Mám tam rodinu, sama jsem Makedonka, ale "čistá"

blahova_andrea
1. kvě 2017

já to beru celé ne jako předsudek, ale prostě jako vyšší riziko hrozby. když je otec bil matku, je větší riziko, že syn bude bít ženu. vyrostl v tom, je to přece "normální". když byla matka alkoholička, tak i dítě má k tomu často větší sklony. stát se to nemusí, díky zkušenosti může být potomek proti dané věci tak zarytý, že půjde přesně proti tomu proudu. ale většina z nás bohužel přejímá modely z vlastní rodiny a těžko se jim staví. já mám všeobecně problém s islámem jako takovým. ne kvůli terorismu, kvůli pakům, co to hrotí. čistě z pohledu postavení ženy jsem prostě rovnou naježená 😅 jistě jsou mezi nimi i výjimky, hodní muži uvažující více "evropsky", ale já bych prostě měla strach. nikdy nevíme, co přijde a ono i bojovat na vlastní frontě je v případě problémů těžké samo o sobě, ne potom, když je to mezinárodně, když se to vyhrotí. asi mě moc ovlivnila matčina feministická výchova a filmy jako Bez dcerky neodejdu ☹ máma má albánii projetou. i spoustu dalších zemí. líbí se jí všude. ale jsou země, kde by prostě delší dobu setrvat nechtěla. bohužel podléhám kastování jako většina lidí. já se nepovažuji za šťastlivce, tak si nikdy nemyslím, že zrovna ten jeden jedinec bude lepší než ti, ke kterým jsem ho přirovnala. že já budu mít to štěstí, když jiné ho neměly ☹

koordinatorka_odboje
1. kvě 2017

@kristypetrusevska myslim si, ze sama mas mnohem vic zkusenosti s tam i i obyvateli, nez kdokoliv jiny v diskuzi

blahova_andrea
1. kvě 2017

@mammoth007 a co jim bylo po tom? proč? že byla malá krásně kapučino?

blahova_andrea
1. kvě 2017

@kristypetrusevska 😀 tak to pak fakt nechápu ty předsudky u vás doma a reakci rodičů. pokud tam rodinu máte, máte nějaké zkušenosti, cestujete. asi ho část tvé rodiny tam i zná, co oni si o něm myslí?

kristypetrusevska
autor
1. kvě 2017

@koordinatorka_odboje ano, to mám, ale názory/rady/zkušenosti mě zajímaly... A hlavně jsem to ze sebe alespoň nějakým způsobem chtěla dostat