Ženy, které opustily rodinu a děti. Podělíte se o takový příběh?

pmnov
4. dub 2023

Ahoj všem. Jsem novinářka a pracuji na článku o matkách, které se z nejrůznějších důvodů rozhodly (nebo měly pocit, že nemají jinou možnost) opustit své děti a nechat je otci/babičce/… apod. Vím, že tady už jednou podobná diskuze byla. Prosím byly byste některá ochotná se se mnou podělit o tyto příběhy, pokud je znáte? Samozřejmě anonymně, nebo jak vám bude příjemné. Klidně můžete napsat i sem příběh někoho, koho znáte. Nebo i z druhé strany, člověka, který byla jako dítě opuštěn matkou. A když připojíte svůj názor na tuto tématiku, budu ráda. (Předesílam, že v textu nebudu nikoho soudit a samozřejmě jsem oslovila i psychology.) :srdce:

barmil
4. dub 2023

@pmnov kamarada opustila manzelkaa po prodelani rakoviny. Řekla, že se celé manželství omezuje a ze teď má šanci žít. Nechala manžela s dvěma kluky, 9 a 11 v domě s hypotékou, našla si 2+1 a žije si jako svobodná. Děti má tatínek, od úkolů, praní, kroužků, prostě nonstop. Rozvádět se nechce, vyplatit z domu taky nechce, ale už je pryč rok a půl a o rodinu SR nezajímá.

martt
5. dub 2023

@pmnov Mám kamarádku, máma je opustila , když ji bylo jedenáct. Bez vysvětlení si prostě jednoho dne sbalila kufr a byla pryč. Od té doby ji neviděla neměla o ně zájem. Hodně ji to poznamelo. Rikala , že nechce svoje děti, že má strach, aby nebyla jako její matka. Sice chodila k psychologovi , ale moc ji to nepomohlo .

lenkalubina
5. dub 2023

Můj kamarád byl dlouho sám. Skvělý kluk, hodný,pracovitý, vtipný...našel si mladou holčinu,vše bylo ok, pak otěhotněla, porodila dvojčata a odešla od nich všech. On je vychovával a živil, pomáhala mu jeho sestra i mamka. Pak si našel o něco starší paní,která neměla děti a tu si vzal. Vzala si je za vlastni a oni ji říkají mami. Prava matka si žije svůj život nedaleko nich. Je to smutné.

lenatko91
5. dub 2023

Moje dvě kamarádky - sestry. Ještě na základce, jejich rodiče se rozvedli, matka si našla jiného. Prvních pár let se matka ještě starala, po čase převzal péči o obě otec a babička. Matka je teď někde přes půl republiky, zajímá se minimálně. Teď se jí narodilo první vnouče, ona neměla už v těhotenství žádný zájem, nulová podpora té dcery (miminko čeká operace). Zajímavé je, že starší dcera je dost do větru, žádný vztah jí nevydrží, vymetá různé akce a dost pije, prostě jak máma. A ta mladší je vdaná, má super manžela, opravují dům a je zkrátka úplně jiná..

cherie24
5. dub 2023

@pmnov moje příbuzná si našla manžela, který vychovával děti od miminka. Měli teda oficiálně střídavou péči, ale většinu času byly spíš u něho. V době, kdy odešla, po ní dokonce vyhlašovali oficiální pátrání. Doma půl roční miminko a ona zmizela s milencem, vypla telefon a nikdo nevěděl kam jela, s kým jela a několik dní o ní neměl nikdo žádné zprávy. Když se dozvěděla, že po ní pátrá policie, volala domů a všechny seřvala, že jí kazí welness 😀 Chtěli se údajně rozvádět a pak přišlo neplánovaně druhé, neustáli to a ona si našla chlapa a řekla, že si chce užívat života, tak ať se tatínek stará.
Můj táta (notorický alkoholik), si našel hned 2 takové po sobě. Sehnal je někde v hospodě, obě měli dcerku, o kterou se staraly jejich mámy. Ony flámovaly, hledaly někoho, ke komu se nastěhovat a na kom rejžovat a za dítětem se jely podívat jednou týdně na pár hodin. Nejlepší bylo, že zrovna tyhle 2 měly nejvíc řečí a rad, jak by nás měl táta vychovávat a jaká je naše mamka neschopná 🐔 🙂

similenka
5. dub 2023

@pmnov Taky znam takový případ. Děti bylo víc, nejprve je všechny vychovala babička. Pak si mohla nechat jen 1 a zbytek děti sel do domova, některé byly adoptovany, co aspoň ta rodiny ze strany matky ví.

similenka
5. dub 2023

@similenka Dvě adoptovane, co rodina opravdu ví, šly do jedné rodiny. Kluk se mel dobře, je spokojený, milovaný. Ta holka se dobře neměla, nevlastní matka na ni byla dost hnusná. Oni oba mají své rodiny, jsou zo úžasní rodiče.

vendes
Autor odpověď smazal
Zobraz
edzett
6. dub 2023

Mého manžela když mu bylo 5 a jeho sestru v té době 3 letou opustila jejich matka a nechala je otci. První dítě měla v 18 a tenkrát se museli hned vzít a nezvládala se o ně postarat kvůli alkoholu. Občas se vidí ale nemá zájem do dneška ani o vnoučata, nenapíše , nezavolá a pije pořád....

vendes
6. dub 2023

Čekala bych, že u takového příspěvku, který chystá autor následně zveřejněnit, bude uvedeno, na jaké platformě to bude a připojen profesionální profil autora. Takhke to na mě celé nepůsobí profesionálně a obávala bych se, jak se bude se získanými daty dále nakládat. Je to citlivé téma, byť je podáno anonymně.

vlaxyz
6. dub 2023

To je šílený, když to čtu. 🙈🥺 Nedokážu si to vůbec představit odejít od dětí.

pmnov
autor
6. dub 2023

@vendes Ahoj, tady autorka diskuze. Rozumím obavám, zvlášť v dnešní době! O text projevilo zájem několik médií (pracuji na volné noze), jde o seriózní média, nikoliv bulvár. Ráda bych zdůraznila, že nic z toho, co jev této diskuzi napsáno do článku nepoužiju, aniž bych měla souhlas autorky příspěvku. Pokud bych o nějaký příběh stála, napíšu osobně zprávu, ve které se představím a uvedu na sebe kontakty. Za dotyčnou, která by byla ochotná si se mnou o své zkušenosti povídat, bych přijela osobně, případně zavolala nebo si napsala email, představila jí celý projekt i média, která mají o článek zájem. Samozřejmě jsem si vědoma citlivosti tématu, s některými ženami už jsem osobně mluvila, vím, jaké emoce to budí. ☹ Všem vám děkuju za sdílení svých příběhů, vážím si toho. Petra

zuzekk
6. dub 2023

Matka odjela do zahraničí a nechala 4 děti samotné doma. 3 putovaly do decaku, 1 do příbuzné rodiny (k nám). O navrácení těch tří usilovali, o tom jednom matka prohlásila "ať si ho teta nechá" a už se nikdy neozvala (ač kontakt měla + společní příbuzní). Kluk už nám dospěl a nese si to dodnes. Celou dobu jsme měli obavy, že se matka nebo otec ozvou a budou se znovu soudit, ale nic.

orchidis
6. dub 2023

@zuzekk A jakou roli v tom sehrával otec?

kajajaf
6. dub 2023

Matka se od narozeni bala ditete dotknout, aby mu neublizila, o vse se postaral jeji manzel. Diteti jeste nebyl ani rok, kdyz se matka zacala "nudit", nasla si milence, dite davala hlidat babickam nebo i manzelovi, aby mohla chodit za milencem. Manzel ji pak vyhodil z bytu, kdyz na to prisel. O dite se starali babicky, chlap, matka minimalne, nebo si ho vzala k sobe a nechala hlidat aktualniho pritele. Nikdy se nerozvedli, dite pendluje dodnes tam a zpatky, matku ma presto radeji, i kdyz pro nej nikdy nehnula ani prstem a kaficka, nakupy, zabava bylo vzdy prednejsi.

martikbertik
6. dub 2023

Na ZŠ semnou chodila do třídy holka která byla tedy z 11 děti a další bylo na cestě. Byla to chudší rodina, která žila ze sociálních dávek. Bydleli v malé chalupě v podhůří Jizerských hor. Chalupa měla cca 4 místnosti. Vzpomínám jak tedy přišla do školy a říkala, že maminka odešla, že si našla nějakého pána má internetu a odešla za ním do Prahy. Opustila 12 děti a manžela, který to táhl sám. Zvládal to dobře
Děti ho měli rádi a pamatuji, že když umřel před pár lety, že mu děti udělali parádní rozloučení. No zpět k tématu. Když je paní opustila bylo to asi dost těžké. Což chápu. A všichni na ní bylo nastavení. Co se pak říkalo bylo to, že se snad po roce vrátila zpět a tatínek jí vyhodil. Že ne. Opustila je tak ať táhne. Nedivím se. Opustit tak velkou rodinu, nechat je jako kus hadru. Také bych jí nedokázala vzít zpět. Přijde mi to jako neodpustitelný. O děti by se měla starat a ne lítat za chlapama. Zajímavé ale je, že ta moje spolužačka má sama už 6detí, též žije že soc.davek, každé dítě má s jiným a dvě nejmenší děti jí odebral stát a ona vypadá vpohodě jako by jí to ani nevadilo. Přijde mi to jako špatný vtip.

savo15
6. dub 2023

Jsem otec dvou dětí starší je 8 let a mladší 8 měsíců. Žena mě opustila, našla si jiného o děti nemá zájem mateřskou celou utratí a já nevím co s tím mám dělat.

prejeta_zaba
6. dub 2023

Znám případ, kdy matka byla taková jednodušší, pořídila si 2 děti s různými otci, s kterými ani nežila. Celé dny se akorát válela u televize a jela jednu cigaretu za druhou. Obě děti po pár letech dala jejich biologickým otcům a dal se válela na dávkách. Teď jsem o ní po letech slyšela - s velkou pompou se vdala a o dítě usilovali přes ivf, teď má tedy 3. dítě. O ty dvě starší se samozřejmě vůbec nezajímá. 🤷‍♀️

prejeta_zaba
6. dub 2023

@martikbertik špatný vtip je už jen pořídit si 6 nebo 11 dětí. 🤦‍♀️

martikbertik
6. dub 2023

@prejeta_zaba já na to pohlížím stejně. Ale oni jsou takový jiný. Nechci nikoho urážet ale přijdou mi takový jednoduchý, nijaký, žádné koníčky, žádný vztah který budují... Nic

te_reza
6. dub 2023

@prejeta_zaba dřív to bylo normální, táta je z 8 a děda byl původně z 16! Dětí,ale dospělosti se jich dožilo "jen 12"

prejeta_zaba
6. dub 2023

@te_reza ano, znám ale i nyní spoustu rodin, kde asi soutěži o co největší počet, nebo nevím, jaký mají důvod si pořizovat takové počty děti a
@martikbertik to přesně vystihla - jsou takoví jiní, žádné koníčky, žádný smysl života, jenom se placatit po domě a "radovat" z velké rodiny, děcka špinavé, nevychované. Dřív se to asi tak nebralo, děcka běhala po poli a to byl jejich cely život, ale dnes už je prostě společnost někde jinde. 🤷‍♀️

te_reza
6. dub 2023

@prejeta_zaba no v dnešní době mě to spíš přijde "čím víc dětí, tím vyšší dávky..."

mandala
6. dub 2023

@martikbertik Těžko soudit, já mám někdy chuť utéct od svých 4 dětí, natož od 11... Třeba to nezvládala psychicky, kdo ví...

martikbertik
7. dub 2023

@mandala jako je to blbé říct ale tak si neměla pořizovat tolik dětí. Na jednu stranu chtěla velkou rodinu a na druhou uteče. Ale nesoudím... 😉

andelka
7. dub 2023

@savo15 rozvést, nechat svěřit děti do péče, napsat rodičovský příspěvek na sebe ( mateřskou už žena teď nepobírá).

mata2hari
7. dub 2023

Takových příběhů je..až je člověku ouzko..moje kamarádka z dětství vyrůstala se svými sourozenci v pěstounské péči babičky..matka šla do basy,protože zabila svého druha a otec se nestaral..když matku propustili,stejně nejevila zájem🤷🏻‍♀️
Druhý příběh je z rodného města, matka opustila rodinu po tom, co jejich nejstarší syn zemřel..kamarádovi zůstaly dvě děti a to mladší navíc ještě není jeho.. je to skvělý táta,.

zuzekk
7. dub 2023

@orchidis docela zajímavou - dítě od začátku nechtěl. Ale narozdil od ní chodil do práce a chlastat jen rekreačně. Matka maleho nechala v jeho 3m v nemocnici, byl rok v kojenaku a být na ní, je tam dodnes🙂 on na poslední chvíli u soudu řekl, že to bylo pochybení matky, a že on se o něj postará. Tak ho soudkyně za jedno sezení šmahem vrátila "domů". Tam byl 3 roky, mezitím přibyly 2 další děti, pak výše popsaná událost, řev u soudu, jak mu krademe syna, mlácení židlemi,... a pak už o něj nikdy zájem neprojevil.

jirina_35
9. led 2024

Dobře a co když matka je týraná psychicky i fyzicky?Policie s tím nic nedělá a má děti a chce odejít,nemá zázemí ale přesto ví že děti nechá u jejich otce který se o ně postará a budou mít střechu nad hlavou???To je taky trestné???Nebo si je má matka vzít sebou pod most????

veroniquecz
9. led 2024

@jirina_35 jako ze by ji týral otec děti a ona mu je tam nechala? To by snad žádná neudělala 🤯