Jaký je váš Štědrý den?

hojda
15. pro 2013

Už se nám to pomalu blíží, tak by mě zajímalo, jak se slaví v českých rodinách? Co celý den děláte, jaké máte zvyky, pověry (co se má a co se nemá dělat), co jíte, atd ?. Moc se těším na ty méně známé🙂.

olusenka
15. pro 2013

@weweruschka jo, tohle je docela problém s tím jak dostat dárky pod stromek nepozorovaně. Žádala jsem o rady už holky v jedné skupině a letos už to možná budeme dělat, že se budeme snažit dát dárky pod stromek tajně, ale jak, to netuším a už vůbec netuším kdy a jak od nich syna držet dál, než bude po večeři. On bude už docela problém i to, kde je mít doma, aby je neviděl, a jak třeba ty, co dostaneme od našich, je od nich odvézt. Vždy jsou toho plné tašky a to nebude doma kam dát, vždycky jsme to dávali pod strom rovnou, když jsme byli sami bez dětí. Jedině ho zkusit nějak zabavit u něj v pokoji a manžel, aby to tam narovnal, jenže on je děsně živý, furt sem, furt tam, tak nevím, jak to půjde.

zuzik24
15. pro 2013

U nás nejkrásnější den v roce slavíme už předvečer, kdy ozdobíme stromeček, to máme tedy tradici s tatínkem, vínečko, pohoda 🙂 Ráno se vždycky těším na Chobotnice z 2. patra, které ale od doby, co mám děti, nevidím celé, protože je dávají kolem osmé a to mají děti ještě půlnoc a já s nimi 🙂 Když už ale vstaneme, tak si dáme vánočku s "vánočním" čajem (jablečný nebo pomerančový se skořicí), zasednu na gauč a chci vidět alespoň jednu pohádku celou. Což se ovšem nesplní, protože kolem desáté přijíždějí rodiče, kdy má moje maminka skvělý zvyk probírat závažná témata a rýpat, takže se akorát naštvu, pobrečím, jdu s dětma a přítelem ven, když přijdeme, dám si svařák a snažím se naladit pohodově (což se nedaří, kvůli tomu, co mi máma zase řekla). Po svařáku je líp, tak opět zapínám TV, kde zjistím, že moje oblíbené pohádky dávali, když jsme byli na procházce, tak to nechám puštěné jako kulisu, hraju si s dětma, pak vyšlu děti s tatínkem něco dělat a mezitím připravím dárky z mých tajných skrýší na jedno ucelené místo, většinou do sklepa a pak si beru děti a jde tatínek zabalit dárky pro mě. No a pak klasika, vařím, ustrojíme se, pustíme si vlašské skořápky, koledy, večeře, od stolu odcházíme všichni najednou, protože prý, když někdo odejde od stolu dřív, tak se stane neštěstí, my do pokojíčku, ježíšek do obýváku. A pak zvoneček, zasednu ke stromečku, pak se nemůžu zvednout, jak jsem přejedená, ale když děti usnou, tak si dám ještě řízek 😀

anetka1701
15. pro 2013

@olusenka no, u nás jsme vždycky chodili ven a máma "ukecávala ježíška" aby tam něco nechal :oD Asi bych to udělala tak, že bych poslala tátu s dětma vyhlížet ježíška ven, sama bych dala pod stromek dárky a pak bych předsírala, že dělám něco úplně jinýho - lehla do postele s knížkou, česala se v koupelně když by přišli... děti jsou důvěřivé :o) Sama to budu letos dělat podobně...

olusenka
15. pro 2013

@anetka1701 tak to u nás půjde, asi až budou větší, teď je synovi 23měs a dceři 3,5měsíce. Než je vypravíme ven, trvá to věčnost, ji musím nakojit, zakuklit do kočáru....jezdíme ven dvojkočárem.

anetka1701
15. pro 2013

@olusenka a nechat dcerku doma a poslat tátu se synem pouštět prskavky? :o)

duck09
15. pro 2013

U nas 23.12. udelat brsalat, ozdobime stromek. Rano budeme tvrdit, ze ho tam nechal jezisek uz v noci predem, ze by ho s darky neunesl. Snidane vanocka, pak snad vanocni pohoda s pohadkami uz taky konecne poprve po letech a prolozit poslechem vysilani Evropy 2 🙂 Na obed brambory s tvarohem, obalit rizky v dobe spanku male a prostrit. Prochazka venku, pak vecere rizky, brsalat a vinna klobasa. S malou manzel pujde do loznice vyhlizet Jeziska a ja nanosim darky. Pak prvni spatreni darecku a stromecku, rozbalovani.
25.12. nam zacne maraton - jedeme s mym tatou k segre. 26.12. Obed u manzelovi babicky a darky odpoledne u tchyne a tchana. 27.12. Rozbalovani darku u moji mamky.
Pravda, ze male bude 13mes, takze zatim tu existenci Jeziska prozivat nebude. Uvidime pristi rok 🙂 Ale i tak se tesim na ta jeji rozzarena ocicka na stromecek a darecky.

olusenka
15. pro 2013

@anetka1701 jo, něco takového mě taky napadlo, i když bych i u toho ráda byla, jak se bude tvářit na prskavky. No uvidíme.

petrajurinova
16. pro 2013

@olusenka a nebylo by řešením, aby si malý dárky co dostane u babičky taky u babičky rozbalil, odpadne starost s tím, jak je nepozorovaně převést a babička uvidí "v přímém přenosu" jakou má vnouček z dárků radost 😵

olusenka
16. pro 2013

@petrajurinova dárky od babičky a dědy (tchánovců) si bude rozbalovat u nich asi 25.12. Jde mi o ty tašky dárků, co dostávám od našich. Dávají nám jich hodně vždycky a netýká se to jen syna , ale hlavně dárků pro mě a manžela. Oni totiž vždycky nakupují drobnosti, hodně dárků je jídlo (čaje, pistácie, sušené ovoce, různé delikatesy- chutney apod.) a všecko táta balí zvlášť a je toho kupa. Tam budeme muset vymyslet i do budoucna, jak to od nich odvézt a kam to dát doma, než to půjde pod strom, aby to neviděly děti.