Vánoce bez Ježíška? Jak to máte vy?

michaela666
27. lis 2020

Dobré ráno holky,

zajímá mě jak to máte doma s malými dětmi a vírou v Ježíška.
Včera jsme měli s manželem rozhovor o plánování Vánoc a z něj vypadlo, že nechce našemu dítěti cpát do hlavy bludy o tom jak dárky nosí Ježíšek. Rád by mu od začátku řekl, že dárky kupují rodiče, protože mu nechce lhát. Je spíš člověk, který pracuje s reálnými a ověřený informacemi. Za mě některé věci bere až moc pragmaticky. Je pravda, že v jeho rodině Vánoce moc pěkné asi neměli. Bere v tom i ten náboženský význam, kdy ani jeden věřící nejsme a proto mu nepřijde důležitý nějaký Betlém a Jezulátko v jesličkách,...

Já je naopak mám moc ráda a přijde mi, že říct něco takového malému dítěti je zkažení sváteční atmosféry a těšení se na dárky. Měla jsem představu jak budeme kreslit dopis Ježíškovi, dávat ho za okno a čekat až si ho vezme. V koupelně čekat, až dá Ježíšek pod stromeček dárky, které si půjdeme rozbalit, když uslyšíme zvonění zvonečku atd.
Jsou mezi námi maminky, které mají Vánoce bez „Ježíška“ ? Vymysleli jste něco jiného, aby malé děti nevěděli, že dárky vybírají rodiče? Chtěla bych znát nějaký pohled, kde a jak to funguje.

Mezi sebou bereme Vánoce jako čas strávený s rodinou, dárky k tomu moc nepotřebujeme. Převážně je to o návštěvách, dobrotách a pohodě. S dětmi se ty svátky prožívají trochu jinak.

P. S. Na konci mi řekl, že jestli chci lhát dítěti, tak že klidně, ale on by se na tom nechtěl podílet. Zatím mám ještě pár let čas vymyslet nějaký kompromis, třeba poradíte 🙂

urtica
27. lis 2020

@g_m Nesouhlasím, já jsem už od mala vnímala to vánoční kouzlo v rodinné soudržnosti - možná i proto, že to u nás nebyla samozřejmost...na dárky jsem se těšila to jo - byla bych hodně zklamaná, kdyby nebyly, ale jak jsem psala, tu premisu, že dárkama se lidé obdarovávají, aby si udělali radost jsem přijala naprosto samozřejmě. Ani zpětně nemám pocit, že by mě někdo o něco ošidil. Hrozně mě bavilo chystat vlastní dárečky a čekat, jak na ně ostatní budou reagovat...

verulevrtule
27. lis 2020

To je strašná škoda, a kroutí hlavou, proč by měl být takový sobec. Moje dítě má 4 roky, loni poprvé si vánoce pořádně užil, a ta radost z toho, že bylo něco pod stromečkem byla neuvěřitelná. Letos jsme spolu malovali dopis Ježíškovi a už nemyslel jen na sebe, ale že chce i miminko, nejlépe sestřičku a pro ni botičky a oblečení, aby ji nebyla zima. Okrast o to dítě, mě přijde šíleně sobecké, už jen když si vzpomenu na sebe, vždy se mi ta atmosféra vánoc vrátí. A teď když mám vlastní dítě, měla bych pocit, že jsem okradl i sama sebe o ten uzasnej zážitek, kdy to dítě je úplně v tranzu a děkuje pod stromečkem. Za mě určitě nechám věřit dítě, dokud to půjde. Z loňska mám video, které si hodně často přehrávám a pořád mě z toho tečou slzy 😉

urtica
27. lis 2020

@g_m Jinak teda za mě, jak jsem už psala, není ani jedna varianta špatně - s oběma se dají vytvořit krásné Vánoce. Nejdůležitější asi je, aby se autorka a manželem dohodli na verzi, která bude přijatelná pro oba. Ten rozpor mezi nimi dvěma by atmosféru Vánoc mohl zničit daleko víc než to, jakým způsobem to nakonec vyřeší. My kombinujeme obě varianty dohromady, protože si myslím, že radost z dávání je taky důležitá součást Vánoc a je fajn, když ji děti zažijí a manžel zas loboval spíš za Ježíška.

wendie
27. lis 2020

@trlik myslela jsem to obecně. Ne jen kvůli Ježíškovi. Ale do jednoho prispevku zkrátka nelze nacpat vše a přesně vysvětlit. Jinak naprosto souhlasím že na Vánocích je nejvíc celá atmosféra, rodina, láska a společné chvíle. Nejsem rozhodně člověk, který potřebuje mít vše dokonalé, důležitější je pro mě, že jsme spolu, zdraví a mame se rádi. A to samé učíme i naše děti. Ale Ježíšek za mě k Vánocům rozhodně patří. V jakékoli formě, která dodá právě to kouzlo. Neumím to celé popsat v jednom příspěvku. Ať tak či onak, autorka se ptala na názory, ten jsem napsala a teď už nezbývá než všem popřát nádherné a pohodové Vánoce podle vlastních představ. 🙂

g_m
Autor odpověď smazal
Zobraz
irmamala
27. lis 2020

Kam moje paměť sahá, nikdy jsem nevěřila na ježíška. Můj starší bratr mi to řekl hned, jak jsem začala chápat. Přesto jsem Vánoce vždycky milovala a doteď je hrozně prožívám, na dospělého až trochu ujetě 🙂 Proto, až moje děti začnou pochybovat, nebudu je v té nevědomosti udržovat za každou cenu. Naopak bych byla docela ráda, kdyby si uvědomily, že ty drahé věci co dostávají, stojí peníze a nepadají z nebe.... Ale zase abych ježíška z Vánoc rovnou vynechala, to mi přijde dost drsný. Už jen z toho důvodu, že malé dítě se nedokáže ovládat a bude to ostatním vykládat a za to Vám ostatní rodiče moc nepoděkují 🙂 Já bych to teď neřešila, myslím, že manžel během času otočí. On často člověk má jasnou představu, jak bude dítě vychovávat a pak ho realita semele 🙂

terinka86
27. lis 2020

My to doma asi moc neřešíme, děti na Ježíška věří, ale vlastně ani nevím, jestli jsme jim to nějak vysvětlovali, spíš to tak nějak vyplynulo. Vědí, že některé dárky si dáváme sami (např. děláme babičkám kalendář), ale co je u nás pod stromečkem, to myslím berou jako od Ježíška. Ale napřímo jsme to s nimi neřešili, tak bych možná byla překvapená, jak to vnímají 🙂 Ale nelžeme jim. Když se nejstarší skoro osmiletý občas na nějakou takovou věc zeptá (Ježíška, pohádkové bytosti atd.), odpovídám mu: a co myslíš ty? On mi vždycky vyjmenuje, proč tomu nevěří, ale zatím to vždycky zakončil tím, že vlastně neví a věřit tomu chce. Kdyby řekl, že tomu nevěří, nepřesvědčovala bych ho. Akorát by to pak zkazil i mladším, protože by si to nedokázal nechat pro sebe (u pětiletého bych to přežila, ale u té roční by mě to mrzelo hodně)...

Jinak u nás je to s manželem taky těžké, i když trochu jinak. Nechce rušit Ježíška, ale tradice. Každý rok reptá, že chci stromek, nechce cukroví, že to nikdo nejí, kapra už jsme z tohohle důvodu zrušili. Loni jsme dokonce neměli štědrovečerní večeři vůbec, byli jsme v zoo a jedli tam 😒 Argumentuje tím, že to děti stejně neocení (což má bohužel asi pravdu) a on to nepotřebuje. A já trpím, protože dělat Vánoce jen pro sebe mě nebaví. Vždycky udělám nějaký pokus, letos jsem pořídila adventní věnec, ale nakonec jsem znechucená i já. Ani na pohádky mě koukat nenechají a já to tak milovala!

michaela666
autor
27. lis 2020

@terinka86 To je mi líto, že ti zkazil vánoční náladu. Tohle naštěstí u nás nehrozí. Už máme zavedené nějaké vlastní tradice a některé má sám rád. Stromek by nepotřeboval nebo klidně umělý , ale za mě musí prostě vonět lesem a přírodou. Celkově výzdobu si dělám sama podle sebe a on to ve výsledku aspoň pochválí. Večeře je na střídačku ob rok v jeho režii. Já většinou dělám pro sebe kapra, pro něj řízek a bramborový salát. On se kvůli mě naučil jíst ryby, tak připravuje různé druhy ryb se zeleninou a přílohou co ho zrovna napadne. Nejlepší cukroví je pro něj sušené hovězí...takže peču pro sebe a rodinu, on zobne pár kousků a má dost. Akorát metalová úprava koled mi přijde docela zvláštní 😂, ale jednou za rok na hodinu to přežiju.

eliska_f
27. lis 2020

@orisek56 nám rodiče taky chystalo stromek v noci, že Ježíšek donesl jeden večer stromek a druhý dárečky. A já si přesně pamatuji, že mi byly 4 a měla jsem velkou žízeň večer (mamka dělala v kuchyni která byla hned za dveřmi večeři, tak mě to možná i probudilo) a já se šla napít a viděla jsem, jak táta se starší ségrou chystají stromek. A ráno po probuzení ségra, která to chystala hrála jak je z něj vykulena. To byly jediné mě hrozne vánoce, jelikož jsem přestala věřit na Ježíška úplně. Ale další roky už sem se těšila na tu atmosféru, pohádky a tak.. Za mě tradici nošení stromečku Ježíškem udržovat nebudeme, ale nošení dárků ano 🙂 a jen doufám, že syn na to pak přijde nějak "ohleduplneji" 🙂

alice180
28. lis 2020

@michaela666 je pravda, že je to hodně o přístupu rodiny a to se přenáší i následně do další generace. My se sestrou jsme měly vždycky krásný Vánoce od psaní dopisu, umístění za okno pak najednou zmizel. Štědrý den byl nejdelší z celého roku. Hezky jsme se oblékli my i rodiče a šli ke stromečku. To bylo prostě kouzelné a svoje děti bych o to neochudila. Nepovažuji to za lhaní. To bych jim nepomohla říkat ani pohádky. Vánoce se sestrou milujeme do dnes. Bohužel kolem.sebe mám spoustu lidí, který na ně nadáva a když se s nima bavím jaky měli Vánoce v dětství tak buď nedokáží popsat a nebo to tak prostě neměli. Lež to dle mého názoru není. 🙂 Snad se domluvíte.

puhelin
28. lis 2020

My jsme verici (katolici) a detem nerikame, ze darky nosi Jezisek, protoze je to prece v ten den jeste nenarozene miminko. Vse ostatni delame o Vanocich stejne, ale deti vedi, ze je to zvyk, tradice a ze to k Vanocum patri. Tak jako vedi, ze certi jsou prevleceni lide, vedi i, ze darky jsme si dali vzajemne. Starsi pomaha s balenim a ma radost, kdyz darek muze predat a ceka na reakci obdarovaneho.
Ale vlastne verime na Jeziska vsichni, nejen nase deti. 🙂

adenka84
29. lis 2020

Naše děti na Ježíška třeba nevěří. Věří v Ježíše Krista. Ví, že dárečky kupujeme i tak Vánoce mají rádi, těší se na ně a nemyslíme si, že by byli o něco chuzené. Jsou poučeni, že své vrstevníky nesmí poučovat o tom, jaká je skutečnost co se týče Ježíška. Dodržují to.

michaela666
autor
19. lis 2021

Kdyby tohle četla podobně rozčarovaná maminka, žádný strach. Rok od rozhovoru s manželem, dcera 10 měsíců a jak to vypadá u nás?
Když viděl její reakci na světýlka pověšená v bytě, hned na nákupu hodil do košíku dalších 11 metrů. Ty co máme neblikají, na stromek dáme ty nové. Hlavní dárek vyrábíme - já mám představu, ale naprosto levé ruce na práci s vrtačkou, takže se do toho pustil tatínek.
On, který nesnáší nákupy už se díval na balící papír s dětským obrázkem a oblečení ke stromečku máme taky 😃. Na stojanu byly stejné tepláčky jako on má vzor na košili, přece to tam nenechá. 😃.... Takže u nás to vypadá, že o Ježíškovi už se bavit nemusíme.

cikitkapb
19. lis 2021

Nečetla jsem komentáře, ale přidám naše rozhodnutí a naše zkušenosti. My jsme se s manželem dohodli, že u nás doma Ježíšek nebude. Říkáme synovi, a poté budeme říkat i dceři, která z toho momentálně nemá rozum, že u nás doma si dáváme dárky my. Je to prosté, pamatuju si, jak mi bylo, když jsem zjistila, že Ježíšek není a tak dárky nenosí. A to podotýkám, že jdme vždycky měli Vánoce snový, doma všechno nazdobený, čekali jsme na zvoneček, ale nejsme věřící… Co ale neovlivňujeme je to, kdo nosí dárky u babiček a v ostatních domácnostech. Syn je malej, na Ježíška věří, mluví o tom ve školce, ale nemá šajnu kdo to byl a proč byl. Dopis pro Ježíška s ním taky děláme, a pak ho pošleme „Ježíškům“ (prarodičům). Prostě my to máme tak, ale respektujeme, že to jinde mají jinak. 🤷🏻‍♀️

zuzineckah
19. lis 2021

@michaela666 taky nejsme věřící ani jeden, nevedeme žádné Betlémy ani jiné tanečky kolem, ale Ježíška máme 🙂 Prostě vidět ty děcka jak očekávají, jak hledají.... to je něco, co by bez toho prostě nešlo. Nebo si to neumím představit. V tomhle případě razím, že účel světí prostředky, takže klidně báchorku o Ježíškovi pojedeme ještě pár let👍 Na tvém místě bych se snažila manžela nějak "přenastavit" 😀 Taky by si měl uvědomit, že pokud naklavíruje do děcka, že Ježíšek neexistuje, tak to dítě narazí ve školce, u kamarádů atd. Naprostá většina dětí na Ježíška věří a když jim ten váš začne tuhle iluzi rozmlouvat, protože táta řekl, že dárky kupují rodiče, tak z toho ti jejich rodiče asi úplně nadšení nebudou....

iris92
19. lis 2021

@michaela666 jestli mate jeste miminko, tak tomu dejte cas 🙂 my jsme to resili taky, u nas jsem to byla ja kdo chtel rict pravdu a letos jsou synovi necele 3 roky, tak uz bylo na case se rozhodnout. Nakonec jsme sli cestou Jeziska, nejsme verici takze opravdu to mame jen jako hezkou pohadku. A moc se mi libi myslenka Polarniho expresu 😁 ze kdo veri, ten jeziska (resp. v pohadce santu) mit bude. Jinak ale moc rada darky vyrabim, takze nejen ze darky nosi jezisek, ale muzeme se navzajem i obdarovat, protoze se mame radi. Takze u nas je to takovy kompromis. A musim rict, ze nikdy jsem nevidela tak rozzarene detske oci, jako kdyz syn videl ze dopis pro jeziska zmizel 🥰

iris92
19. lis 2021

A ted koukam, ze jsem se pripletla do starsi diskuze 😄🙈

tinaprofi
19. lis 2021

No, tak snad mu takovou kravinu nedovolís ne. To, že měl zkur... dětství je blbý, ale dítě je i tvoje. Vůbec bych s ním o tom nediskutovala.

hankaros
19. lis 2021

Nevidím nic špatného na tom, nechat dětem trochu toho kouzelného tajemna a motýlky v bříšku z těšení se na ježíška. Až budou velký, nebudou to brát jako lhaní, naopak je bude těšit, že rodiče převezli a zjistili velké tajemství. Vánoce mají být pohádkové, kouzelné. Podle mě jim tenhleten moderní přístup bere víru, že zázraky se dějí. Já třeba, ač jsem dospělá a vím, jak to s těmi dárky je 😉, na Ježíška věřím taky. Je to pro mě ztělesnění dobra v lidech, lásky a laskavosti, víry a naděje.

michaela666
autor
19. lis 2021

@iris92 Nevadí, u nás se to vyřešilo samo. Je tady spousta fajn příkladů, že to jde i jinak, třeba se to bude někomu hodit. 😉

veruuu_kubesovic
19. lis 2021

Oba s manželem jsme nevěřící, ale kvůli dětem, děláme kouzlo Vánoc a věří na Ježíška ❤ nejkrásnější totiž je, když po večeři jdou s manželem zapálit prskavky, já mezitím pod stromeček šoupnu dárky...za tu radost v dětských očích to prostě stojí ❤ Dcera je teď v první třídě, obávám se, aby jí to nějaký rádoby hodný spolužák neprásknul, ale zatím tvrdí, že všichni ve třídě píšou Ježíškovi tak snad to tak bude...

kaaacaaatkooo
19. lis 2021

@michaela666 Tak to je krásné a takhle to má být! 🙂 Nádhera, takové prozření! Tatínek je frajer a vaše děti budou mít svého JEžíška 🙂

cikitkapb
19. lis 2021

@zuzineckah Ale její chlap přece není zodpovědnej za to, že ostatní rodiče svým dětem lžou. 🤷🏻‍♀️

zuzineckah
19. lis 2021

@cikitkapb to jistě ne. Ale bude zodpovědnej za to, že jeho dítě bude za vánočního outsidera. Děti tak úplně rozum nemaj, mají své představy, svůj svět. Dospělí rozum obvykle mají a neměli by jim jejich světy jen pro svůj pragmatizmus (s kterým jinak souhlasím) bořit.

veronikav31
19. lis 2021

@cikitkapb Taky nejsme věřící,ale Ježíška jsme nechali, starší dcerka (6 let) ví,že Ježíšek kupuje dárky, které nosí pod stromeček.je chytrá,časem na to přijde, vysvětlení bude jednoduché-malych dětí je hodně a tak Ježíšek nosí dárky jim a pro ty starší kupují rodiče. A jinak ač jsem už skoro čtyřicátnice,tak já na Ježíška věřím,máme totiž jednoho doma-dcerka je náš Ježíšek,narodila se po hodně dlouhé době 23.12.,je to náš vymodlený dárek.Syn(3,4r) už se těší na stromek,že budou dárky

inssomnia
19. lis 2021

Mně přijde naprosto ujetý, když děti v obchodech ukazují na všudypřítomné dekorace se Santou a tomu říkají Ježíšek. To mi fakt hlava nebere. :D
Jinak ať si každý doma pojme co chce a jak chce, ale ten kontakt s tím, jak to mají ostatní, prostě nejpozději ve škole přijde a je to tak prostě normální. Šetrně vést dítě k tomu, že nemá ostatním brát jejich zvyky je jenom dobře.
Já si nepamatuju, že bych někdy na Ježíška věřila a vlastním dětem se mi ho cpát nechce (zatím mám jedno a moc malý), protože za mě tahle pohádka odvádí pozornost od toho opravdu důležitého - že jsme spolu, máme se rádi a chceme si dělat navzájem radost. A myslím (i podle krásných příkladů v diskuzi) že kouzelné Vánoce jdou i bez Ježíška.

felixfelicis
19. lis 2021

Mám v okolí několik nejeziskujicich rodin a děti zadní outsideri nejsou🤷‍♀️