100 Kč/osoba/den. Je to reálné pro 2 dospělé?

12. led 2022

Dobrý den, je reálné v dnešní době vyjít se 100kč na osobu/den na jídlo? 2 dospělí (+ roční dítě, ale na to mám 3000 Kč na měsíc). Víc bohužel nemám, partner neustále omýlá jak nemáme, že musíme šetřit. Už opravdu nevím co mám vařit a nakupovat abych vyšla. Mám 1500-1600 Kč pro dva na týden a raději nejím abych nešla do mínusu.

mirin89
12. led 2022

U ovoce a zeleniny bych se zamerila na to, co ma zrovna sezonu, to byva levnejsi. Okurku bych treba vymenila za mrkev, zaradila bych kysane zeli a tak. Rajcata, papriky a okurky ted stoji dost. Dalsi ovozel bych kupovala prostě jen v akcích.

ele_nka
12. led 2022
orchidis
12. led 2022

Autorko a ty nevíš, kolik přítel vydělá? Vyjít s takovou částkou lze, ale krátkodobě a bude to strašně vysilující. Ano, nežijeme, abychom jedli, ale když se budeš trápit nad každou mrkví, budeš jíst rohlíky a nedopřeješ si ani blbej makovej koláč, kafe na procházce, nebo hezkej banán jenom tak, tak se prostě prohrabeš leda tak do depresí.
Podívej, pokud on dělá, ty máš rodičák a máte jedno malý dítě, tak prostě není možné, abyste museli na jídle takhle škrtit. V tom je něco jiného. Gambluje, má dluhy, milenku.
Sedni si s ním, promluvte si, nebo si ho proklepni, ale jak píšu výše. Pokud vydělává a nelítá v něčem, tak tohle fakt není možný. Jdi do obchodu, normálně si nakup (ovoce, zeleninu, kvalitní a čerstvé maso, tvarohy, ořechy a kvalitní čokoládu). Jsi máma, staráš se o malé dítě a potřebuješ základní živiny. Hotovo dvacet. Není bytostným právem každého jedince bydlet na Ořechovce a zimu trávit v Karibiku, ale najíst by se snad mámy od dětí v ČR mohly něčeho lepšího než rohlíků.

rendulik82
12. led 2022

Taky jsem se bála, ale řekla jsem mu a dost! Všechno se zdražuje a 3 tis na měsíc mi přijde opravdu málo. Ví tvůj kolik co stojí? My teds utratime daleko víc, ale taky jsem chtěla ať posílá víc, protože nevychazim. Přeci nebudeš furt ve stresu a počítát, když chlap chodí do práce a dostává vyplatu.

orisek56
12. led 2022

Předně...pokud živitel rodiny není schopný uživit rodinu z trismenneho provozu, kdy noční bývají placené lépe (nejsem debil dělám uct a částečně do mezd), tak je někde problém jinde. Další problém říkat si chlapovi o peníze a cítit se u toho blbě....já myslela že to je tvůj muž, ne cizí pan, kterému jsi dala dítě a vaříš mu....chlap na 3 směnném provozu a ženská na rodičáku nejsou sice rockefelleri, ale přežít se s tím dá rozumne.....Leda že byste měli dluhy a vysoke náklady...to si pak musíte spočítat příjmy a výdaje a zrevidovat co se dá omezit..a pokud je ti ještě ta varianta, že má tu práci špatně placenou, může pouvazovat o jiné..po lidech do výroby je pořád hlad a vsude. A pokud je tu možnost že ani nevíš kolik vydělá a ve skutečnosti si dělá strozok, tak je něco špatně, takového chlapa bych hnala jak Svinů před porážkou. Šetřit se dá na lecčems l, ale zrovna jídlo je to poslední kde by se mělo šetřit. Vím o tom sve...v době kdy jsem doma s našima na tom byla podobné, zrali jsme celý týden jen chleba s margarínem, protože byly na týden 200 stovky...odměnou je mi pocuchane zdraví už ve 30. Děkuji nas*at, to zdraví vám to vrátí ve špatném, to se radši vykašlat na dovolené a podobně nesmysly.

ajja87
12. led 2022

Je mi do toho prd, ale ro ti přítel nedává žádný peníze? Protože pokud to spočítám, tak tonje tvůj rodicak (plus mínus, v dnešní době na tri roky je kolem 9000, pokud jsi pred tím měla mateřskou) a to jsou celé náklady, co tu píšeš, takže někde musí být zakopaný pes... Přítel dělá na tri směny, předpokládám ve fabrice a tam snad alespoň těch 18000 má, ne? Chápu, že asi máte nějaký nájem, hypotéku,výdaje za telefony, benzin atd. ale to dá on celou výplatu na tohle? To z toho neušetří třeba aspoň 1000 měsíčně?

sudylichozrout
12. led 2022

Spis bys mela rici panu choti, ze ma prinest domu vice penez. Cili pokud nevychazite, musi bud zmenit flek, nebo si najit jeste brigadu. Neni mozne zivorit o 3 stovkach na den pro rodinu.

mirin89
12. led 2022

Ještě mě napadá - uplatňuje chlap měsíčně slevu na dani za dítě? To by bylo hned cca 1 200 navíc (presne teď nevím).

levandulovy_caj
12. led 2022

Mrkni ke mě na články. Mám tam článek "krizovy jídelníček" pár tipů, jak vařit za levno...

jane46
12. led 2022

Za me ne, pokud clovek nepujde s kvalitou jidla rapidne dolu a nebude jist pomalu jen prazdne kalorie a sacharidy... coz pro me tedy je rohlik k veceri, buchta k snidani ci "z jednoho kurete omacka na x dni" Miluji na paprice, ale snime ji k obedu (2 dospeli a dve deti) a kdyz zbude, tak uz je to max k veceri detem s testovinami a z toho kurete uz tam neni vlastne nic. A to jsou nase deti nejedlici.
Chlap cvici, takze chleba s necim u nas nehrozi...
Moje rada, uz jsme taky resili, zda na jidle usetrit... Staci chlapovi rict, ze misto jeho beznych jidel mu klidne udelas pytlik testovin s kecupem nevalne povesti na par dni... A kdyz zbude, mozna mu tam klepnes jedno vejce. Ono chlapi vubec nevidi kolik co stoji.
Tenhle vztah - "driv jsem platila z vyplaty jidlo a ted na materske taky a radsi nejim, at se pan tvorstva naji, on mi nic neda..." To je ulet. Jste snad partneri ne??? Nase penize jdou na spolecny ucet a neresime, kdo koupil rohlik. To je des, prosit se partnera, at da neco na spolecne vydaje... Ponizujici...

fyii
12. led 2022

Vis co me napadlo prvni. Pokud partner tvrdi, ze nemate a vyzaduje veskerou stravu z,domova, tak asi bude muset pracovat vic, aby jste proste meli. Jako sorry dlouhodobe zivorit za 300 denne a co necekane vydaje? To uz se budete chodit asi pas...vsechno se zdrazuje pred ocima a tyhle kecy do tebe vali denne predpokladam.. jo a proc ty radsi nejis nebo jis radsi rohliky? Proc je nwji tedy i on? Podle me on ma svoji rezervu a z tebe dela trubku😉

zmrzlinka
13. led 2022

Reálné to podle mne není.Ale já to asi hold neumím...pokud nemáte peníze,tak by si přítel měl najít líp placenou práci a nebo můžeš jít taky na brigádu...

journals
13. led 2022

@fyii 300 za den ale uz tak uplne malo neni. To mi prijde jako docela pohoda.

shirilka
13. led 2022

Jako ono to jde, před pár lety jsme ještě na škole ten rozpočet neměli valný a měli jsme jen cca 50-60kc/os/den na všechno jidlo ale je třeba si sestavit jídelníček třeba na 14dni a podle toho jít nakoupit. Dá to hodně práce, chce to vařit na více dní - husté polévky, zapékané těstoviny/brambory, jídla z pohanky, krup, péct buchty, chleba, maso jsme měli tak jednou max 2x do týdne... hodně jsme sledovali akce a nakupovali i v malých obchodech, kde třeba zelenina vycházela oproti třeba Bille na čtvrtinu ceny. Teď jak šlo všechno nahoru tak to za tak nízkou cenu by to už nešlo, ale za tu 100 mi to pořád přijde reálně ale není to dlouhodobé řešení, zkus napsat příteli nákupní seznam co má koupit na základě jídelníčku a pošli ho do obchodu ať vidí jak ty ceny letěly nahoru. Třeba mu to takto dojde, pokud nemůže dát na jídlo více a opravdu potřebujete šetřit, tak je asi na čase poohlédnout se po jiné práci, protože ty výdaje budou už jen stoupat.

jane46
13. led 2022

@fyii Přesně. Krátkodobě stáhnout jídlo dolů, OK. Ale tedy oba. Přes to by vlak nejel. V tomhle máte být tým.

autor
13. led 2022

@journals ale ta 100 na den co mám pro dítě v tom je Sunar, plínky, jídlo a všechno co potřebuje. To není pro mě.

journals
13. led 2022

No ja jsem prave nejak pochopila ze jde o 200,-/jidlo den, pak se to tu nejak zamotalo…
Zasadni asi je, proc mas tak malo penez? Opravdu vic neni, nebo otec ditete nechce dat?

journals
13. led 2022

Jaky je prijem rodiny?

mia255
13. led 2022

Jako dlouhodobě 100 Kč/den/osoba na jídlo je prostě málo, přesně jak píšou holky. Není možné zvýšit příjem rodiny? Protože dlouhodobé tohle není žití ale přežívání. Není možné si najít brigádu, třeba roznos letáku(to se s kočárem dá v pohodě). A pak alespoň ať si ty můžeš dopřát kvalitnější jídlo než rohlíky 🤦 živitele rodiny, který není schopný uživit tříčlennou rodinu aby mohla jíst zdravě(neříkám vyhazovat za předražené potraviny ale ovoce, zelenina, maso je základ) bych nechala na 100 Kč/den na jídlo ;)

konidana
13. led 2022

Jste dva dospeli, chlap vydelava, ty mu varis, to proste nejde tahnout z rodicaku proboha. K cemu on vydelava? Kam ty penize dava?? Rozpocet musite delat spolecne!

agneska7
13. led 2022

Tak počkat ty máš vychazet z rodičáku a on má výplatu pro sebe ? Nebo máte peníze po kupě a prostě zaplatíte co máte a zbyde jen to co píšeš ?

marcicek84
13. led 2022

@fyii 300 Kc na den je malo?To se mi nezda,to je tydne 2100 Kc,vzdyt ja nesetrim a mam vse pro 4 osoby vc. jidla pro mimco a plin za 2800 Kc a fakt kupujeme kvalitni sunky,zeleninu,maso,takze opravdu nechapu jak neni mozne vyjit.

Spis mi prijde alarmujici,ze jeden zere a fakt se prezira a druhemu rika,ze vic neni,at se treba jde past,to mi prijde jako hnus,nejsme v Pakistanu,aby stacilo uzivit zenu tak,ze sotva prezije.Zkratka kdyz neni,tak chlapovi varim podle toho s bud prida nebo bude spokojeny a vubec pro on ma mit 2 tepla jidla za den a ty ne?At si taky zkusi prezivat na rohlikach...

zuzineckah
13. led 2022

A to jako musíš takhle třít bídu protože příťa řekl, že nemáte peníze, nebo protože opravdu nemáte? Šetřit na vlastním zdraví, které začíná na talíři je totiž ta největší hovadina, které se lidé často dopouštějí....

zuzineckah
13. led 2022

@marcicek84 za 2100 na týden včetně plen opravdu nenakrmíš 4 člennou rodinu kvalitně. To je pohádka na dobrou noc.

levandule_k
13. led 2022

Je tady skupina šetříme nejen v peněžence.

Já jako hlavní problém vidím v tom, že chlap mrčí, že musíte šetřit, ale mám pocit, že nevidíš, kam ty peníze mizí. Neudělal nějakou botu a nenasekal dluhy? (To se stává.) Musíš si s ním promluvit, jaké má on příjmy a za co utrácí. Jo bude to drsné, asi se pohádáte, ale máte dítě, žijete spolu v jedné domácnosti, tak se musíte proboha umět bavit o financích. Hrát si každý na svým písečku můžete, když nemáte děti a oba plus mínus stejný příjem.

Ještě ho pošli nakupovat, protože teď jsem nakupovala častěji já a manžel šel po delší době a docela se divil, jak moc se zdražilo.

@zuzineckah Také záleží, jestli někdo jezdí pravidelně o víkendu na oběd k rodičům, ke tchýni, jestli má nějakou domácí zeleninu, ovoce. To pak stačí menší rozpočet.

fyii
13. led 2022

@marcicek84 za 300 ? No u nas se ji hodne ryby hovezi max kruti, ovoce, zel atd. A teda za 300 teda nevyjdu, teda ne ze bych se o to snazila.. sunka vysoceprocentni jine uzeniny nekupuju..jsme teda 2+2...no je to samozrejme o tom jak moc clovek"musi" pocitat, kdybych musela takbsi holt nektere veci odpustime.
Jinak s tim chlapem souhlas

zuzineckah
13. led 2022

@levandule_k no když někdo napíše "jíme kvalitně a to nešetříme", tak mi to prostě na těch 2100 nesedí... Já se pod 5000,-/týden nedostanu, je nás 5.

madbetka
13. led 2022

Za pětičlennou rodinu se třemi malými dětmi (ale jedí už dost) platíme za týden kolem 2800 Kč (včetně plen), kdy nakupuji normálně to, co chceme, aniž by to nějak zvlášť omezovala (plánuji jídla, tak ušetřím leda nekupováním blbostí navíc a když je v akci něco, co kupuju, tak to vezmu do zásoby). Takže 2100 Kč pro tři určitě není na vyskakování, ale zároveň to není na suché rohlíky a najíst se z toho dá, když se chce.
Chce to plánovat jídelníček, vařit na víc dní, já hodně i peču (snídaně), nekupovat sladkosti. Trvanlivé koupit do zásoby, když je v akci. Zkusit v Lidlu tu ovozel bedýnku. A hlavně si pořádně sednout s partnerem a probrat, proč peníze nejsou, kam tečou, a jak jich teda mít víc. Jestli vydělává a nemáte dluhy, tak to nějak nesedí. Máte finance společné? Tušíš vůbec váš celkový příjem?

jako_mala_holka
13. led 2022

Šílené... Jako chlap je nějaký pan tvorstva, aby měl denně dvakrát teplé jídlo a ty nějaká posluhovačka, že nepotřebuješ nic víc než rohlíky? To bych ho teda hnala, stejně se mi to nezdá, my jsme na tom stejně, manžel chodí do práce a já jsem na na rodicaku, manžel pracuje normálně, žádný nadprůměrný plat rozhodně nemá, teď už ani nevím, jestli vůbec průměr a do toho platíme bydlení, energie, které šly nahoru... A máme na jídlo úplně v klidu, ještě nám zbyde, když je něco potřeba, dcerka má plenky, UM už od narození, jediné co, tak neušetříme, ale to nám nevadí, něco máme a víc zas bude, až se vrátím do práce... A opravdu hodně mě zaráží, že ani nevíš, jak to s financemi máte, my víme přesně, kolik druhý má peněz, kolik vydělá, kolik a za co utrácí, co se v domácnosti platí... Všechno, normalne o tom mluvíme... Tohle mi přijde úplně na hlavu

petrasipkova1
13. led 2022

v dnešní době kdy všechno stojí mnohem víc bych se zaměřila spíše na zvýšení příjmů, jíst rohlíky při péči o dítě bych opravdu odmítala. Takže pokud chystáš jídlo manželovi, měl by ti odevzdat adekvátní část penez, případně by teda jedl jen rohlík s maslem. Když pracuje na 3 směny, tak at si najde ještě brigádku, když vás neuživí, případně ty si najdi přivýdělek a můžete se střídat s mužem. Jinak než to vyřešíte chce si to co týden sednout, přesně napsat jídelníček a na to nakoupit ideálně na celý týden, aby člověk do krámu nelezl jen tak. Jinak pokud jí malý jogurty, tak jogurtovač super vec, určitě nějaký seženeš na marketu, a co nejvíc koukat ted v sezone co kde splašit. V létě ovoce, levná zelenina, udělat si pytlíky do mrazáku na zimu, usušit houby, nasbírat jablka. Jestli máte balkon tak si něco vypěstovat. Maso v akcích a dávat do mrazáku. V létě nadělat domácí marmelády, přesnídávky, čalamády na těstoviny, domácí kečup. Zamyslet se jestli si nemůžete někde obstarat maso ve větším a naporcovat - jatky mají svoje levnější krámky, kde třeba babička nakupuje. V akcích kupovat másla, dají se zamrazit a z toho péct mňamky dítěti. Dají se dělat zdravé mlsky, mrkvové sušenky, štrudliky, banánové lívanečky. atd.