2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 jo to bylo u nas na detsky den,to se jim moc libilo...

ja jsem nejstastnejsi kdyz mame nejakou kacku navic a muzu detem udelat radost tim ze s nima nekam pojedem..to je to nejhezci co muze byt

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya diky mrknu...a spojila bych to zase s aspon s nejakou kamaradkou...

a jeste se zeptam,kdyz starsi chodi do skolky,mam ho vzit taky nebo ho mam nechat ve skolce??ja myslim,ze ve skolce to pro nej bude lepsi ne??a pak by si myslel ze to tak bude porad...ja si porad rikam,ze ten mladsi me nikdy nemel pro sebe jako starsi,a ted kdyz je starsi ve skolce tak bych mohla jet jen nekam s nim,ale zase abych pak nemela vycitky...

eeefffaaa
19. únor 2013

hlavne kdyz jsou oba takhle spolu tak jsou jak utrzeny ze retezu,ten mladsi by me mel aspon na chvili jen pro sebe....

lenicka07
19. únor 2013

taky se na to těším až budeme vyrážet na tyhle akce a pokud nějaké peníze na to zbydou, tak mi to nebude líto jim tu radost udělat. Naši taky šetřili, neměli jsme se kdovíjak, ale občas jsme si "z kopýtka vyrazili" a taky nekoukali na to, že se utratí větší suma.

lenicka07
19. únor 2013

@eeefffaaa jen aby to tomu staršímu nebylo líto ☹ mě by to teda mrzelo, kdyby naši ségru někam vzali a mě né a přitom by mohli...

eeefffaaa
19. únor 2013

ja prave vzdycky jeste nez jsme meli kluky a pak kdyz jsme byla tehotna,to hlavne,jsem se nejvic tesila na to az s nima budeme jezdit nekam a ted na to jaksi moc neni

jaya
19. únor 2013

@lenicka07 No, ja si pamatuju, ze nas nasi jednou vzali do cirkusu, k tomu nam koupili cukrovou vatu a povozili nas na ponikach a pro me to byl nejhezci den v zivote :D

@eeefffaaa U tech Salesianu si vyberes podle veku. Ale u nas je to tak, ze kdyz ma maminka treba starsi dite a ve skolce radi chripky, ze si ho muze vzit s sebou. Ale spis bych chodila jenom s tim mladsim, aspon to bude cele klildnejsi.

eeefffaaa
19. únor 2013

@lenicka07 no tady jde spis o to,ze toho mladsiho chci taky vzit mezi deti,ten starsi je v te skolce a ma tam ten svuj program,ale ten mldasi je porad se mnou a deti mu moc chybi..

lenicka07
19. únor 2013

@eeefffaaa jj, nám teď hrozně klesly příjmy, u mě jsem s tím samozřejmě počítala, ale manželovi v práci hrozně zkrouhli plat... a teď půjde do jiné práce a asi to taky nebude kdovíjaká sláva

ayenkas
19. únor 2013

@eeefffaaa V dnešní době se pouštět do prasečáku??? Nebo jak je to dlouho, kdy to zakládali? Všechny farmy s prasatama jdou u nás do kytek už nějaký ten pátek, tak to podle mě šlápli dost vedle už když začínali:(

eeefffaaa
19. únor 2013

@jaya no prave ja si taky myslim,a ten mladsi bude urcite rad za to ze je chvili jen se mnou a ma me jen pro sebe,on to vlastne zazil az ted co je starsi ve skolce..jinak kdyz se mazlim s tim mldasim starsi chce taky hned zarli,jsou na sebe moc hodni,jen ten stasri se porad hada kvuli hrackam a amladsimu vsechno bere,to je nas nejvetsi kamen urazu,jinak jsou na sebe moc hodni,ale myslim,ze nejakou aktivitu bez brachy ten mladsi oceni

eeefffaaa
19. únor 2013

@ayenkas dohromady to delaji asi 10 let,ale prasecak jako takovy pronajaty maji 5 let..jak pisu vetsinou jsou za ten rok na nule co se tyka vydelky versus vydaje,ale porad veri ze to bude lepsi

ayenkas
19. únor 2013

@eeefffaaa No i ta nula je na prasečák v dnešní době dobrý výkon. Tak snad se to zlepší. Ta prvovýroba u nás je teď bohužel na tom strašně bledě, spousta práce, času, starostí, boj s úřadama a finanční efekt o ničem:( Hlavně přeju hodně zdravých selátek🙂

eeefffaaa
19. únor 2013

@ayenkas nastesti ma hodne odbyt ze zahranici,jezdi k nemu pro prasat i z ruska...kdyby cekal na odbyt z cr nema sanci to ustat...ale zase vzdycky kdyz prijedou ze zahranici tak ma strach ohledne placeni,kor kdyz s nima jedna poprve,hleda si je po netu,kdyz ma maly odbyt tady tim vic hleda v zahranici,ale nastesti mu vzdycky plati jak maji...no snad se mu v tomhle bude darit lip...moc bych jim to prala,kdyz vidim jaky prace a starosti s tim vsim maji...musim napsat ze jsem fakt pysna na to,ze ja mam takovyho brachu,navic nam vzdycky kdyz je treba se vsim pomuze a naopak,je o 12 let starsi,takze je to takovej muj opatrovnik od mala 😀

ayenkas
19. únor 2013

Tak jsem diskuzi jakž takž pročetla a zaujala mě jedna věc. Některé z vás tady psaly, že chlap třeba kouří, jezdí zbytečně autem... To jsou velké výdaje, které by v rozpočtu udělaly velký rozdíl. Takže asi je nejdůležitější si o šetření promluvit i doma a ať se zapojí i chlap. Je smutné, že ženská si nemůže koupit ani oblečení, nebo zajít s dětmi do ZOO a chlap přitom utratí za cigarety:(

eeefffaaa
19. únor 2013

@ayenkas me treba dostala veta,ze je blbost aby si chlap nosil jidlo z domu a nemohl si zajit s chlapama na obed...muj chlap teda kouri,ale bali si a vykouri tak,4 cigarety denne...ja si teda ted koupila snad po roce obleceni od jedny pani z anglickeho outletu,muz si bere jidlo z domu,v praci si kupuje jen vodu a tu nekdy taky ne,koupi si v akci balik domu a tu si pak bere do prace....zkousel uz kolikrat prestat,ale zase myslim,ze to neni nic hrozneho,kor na tech balenych,a kdyz mu to dela tak dobre proc mu to upirat 😀 ale kdyz zacne ze nema ani na triko,tak mu reknu,tak mesic nekur a kup si ho a je ticho 😀

lenicka07
19. únor 2013

@ayenkas Jo, to je sice fakt, ale u nás to má ještě jeden rozměr....manžela jeho rodiče (adoptivní) doslova dřeli z kůže (sami si koupili co chtěli - nechtějte ani vědět co vše mají) a když jsem se já s ním seznámila, tak mi bylo divné, proč asi 6 týdnů nosí to samé. Víc toho na sebe neměl, prostě mu zkasírovali většinu výplaty. Nesměl si nic koupit, čeho by si všimli, hned byl kvůli tomu řev, tak snad jedině ty cigára někam schoval a venku tajně kouřil. Nemám to srdce mu něco příliš zakazovat, když nikdy nic nemohl mít. A zas tak špatně se nemáme, spíš jsou to obavy z budoucnosti, že se teď příští tři roky budeme mít nic moc. A taky nevíme, jak to bude mít v nové práci.

zuny
20. únor 2013

@eeefffaaa viděla jsem vepřový konzervy, 9 našich a 1 polská, ta byla nejlepší (ty teda nekupuju) nebo balený šunky

@ayenkas my si kupujeme jednou za rok prase (máme napůl s tchánovcema) a oproti loňsku šlo vepřový o hromadu nahoru (teda spíš v obchodech) a tady v okolí se má obnovovat prasečárna.

jaya
20. únor 2013

@eeefffaaa To s temi obedy bylo ode me, ale napsala jsem neco jineho. Ne,ze je to blbost. Je to samozrejme jeden z reseni omezeni nakladu (muze to byt tak 1500mesicne +za zamestnavatelem hrazene stravenky se muze nakupovat). Ja jsem ale psala, ze chlapi jsou dost jesitni, a kdyz uz nosi domu prachy, ktere se v podstate rozleti jenom je prinese a on z nich casto nevidi ani korunu, ze neni dobre ho jeste spolecensky vyclenovat v praci. Mohlo by to vest ke krizi. Jestli je ale ochoten o tom diskutovat a nevadilo by mu to, tak proc ne.

lenicka07
20. únor 2013

no třeba mě to v práci taky nebavilo, pořád se vymlouvat na to, proč s nima nechodím na obědy. Radši jsem za stravenky nakoupila. Je to někdy trapný, když všichni chodí a rejou do tebe.... a určitě mezi sebou řeší, co máte doma za problémy, že nevyjdete s výplatou nebo co jste to za škrta ... No kašlala jsem na to, věděla jsem že musím ušetřit co nejvíc, tak jsem třeba jednou týdně s nima šla (taky abych nevypadla z kolektivu) a zbytek utratila v krámě

bedrisiivet
20. únor 2013

@ayenkas Doporučuju dokumentární film Nakupuj, dokud nepadneš (tak ho vysílala ČT2), originál Shop till you drop, na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=FQsmrJvriQ4


Mnohé to vysvětluje, ale moc veselo z toho teda člověku není...

bedrisiivet
20. únor 2013

@eeefffaaa No nevím, můj názor je takový, že jakékoli cigarety jsou hrozný - hlavně dopad na zdraví...... My jsme všichni hodně proti a myslím, že přestat jde. Není to tak dlouho, kdy se nám do širší rodiny "zapojil" nový člen a přestal, ačkoli kouřil přes deset let.

eeefffaaa
20. únor 2013

@bedrisiivet no muj muz dela mistra na stavbe takze tam vsichni dost kouri,on driv kouril skoro krabicku denne,ja jsme odnauceny kurak a myslim,ze to ze to snizil na 4-5 denne je uspech,kouri uz skoro 15 let..kor kdyz kolem neho vsichni kouri a ver mi ze to zkousel uz hodnekrat asi trikrat i prestal,zkousel pastilky,naplasti,cucat bonbony misto cigarety,treba tri mesice nekouril,ale pak zase zacal,protoze je v tom cely dny a vidi jak vsichni kolem kouri a ma na to chut...ale tohle je jedina jeho nerest,kolikrat jsem mu domlouvala,ze nechci byt ve 40ti vdovou apod veci,ale nema to cenu je dospely,nikam nechodi,penize jinak nerozhazuje prave naopak,setri jak muze nebo spis pristupuje na moje vedeni domacnosti bez namitek 🙂 tak nechci byt zase hyena a zakazovat mu i tohle a vycitat mu to cely dny...navic si teda zacal cigarety balit coz pri jeho male spotrebe neni ted uz moc poznat,u kupovanych to bylo horsi...

bedrisiivet
20. únor 2013

@eeefffaaa A co ta elektrická cigareta? znám pár lidí, kterým to pomohlo přestat. A když i tak kouří takhle málo, tak si myslím, že by to třeba šlo...

elulin
20. únor 2013

Holky hodně tady píšete jak chlap je pořad pryč a maká pak nemáte na spousty základních věcí.Tak nevím co ti partneři dělají a jak jsou oceneni.Možná by měli vyrazit za prací jak už jsem tady psala,protože s platem 15tisic fakt nejde žít ☹

eeefffaaa
20. únor 2013

@bedrisiivet jo to se mu chystam koupit on i rikal,ze by to uvital a kouril by ji,ale stoji kolem tisicovky...chtela jsem mu ji koupit k vanocum,ale nemela jsem na to jelikoz jsme zrovna kupovali byt a davali penize jinam,takze az se trochu zmatorime tak mu ji koupim,pocitam tak ze do dvou mesicu to bude

bedrisiivet
20. únor 2013

@eeefffaaa Ty argumenty, které píšet, chápu, vím, že to není jednoduché. Ve Vašem případě bych finanční náklady na jeho cigarety taky neřešila, ale i tak bych se snažila, aby s tím přestal kvůli zdraví. Mimochodem, ten náš nový rodinný přírustek také pracuje na stavbách 🙂

lenicka07
20. únor 2013

u nás je to skoro stejný jako u eeefffaaa... než jsem se s manželem poznala, kouřil i krabičku denně, donutila jsem ho snížit na cca 4 denně. Nedávno přešel na e-cigaretu. Samozřejmě s tím nesouhlasím, aby kouřil, ale co nadělám, v práci taky kolem něho všichni kouří ... Ale zase např. vůbec nepije pivo ani jiný alkohol (a kolem sebe vidím, kolik za to mužský dokážou utratit) no a neznám ženskou které se podařilo chlapovi zakázat pivo nebo hospodu. Stejně tak mu nemůžu zakázat všechny jeho koníčky, kvůli tomu že to něco stojí (má velké akvárium). Ještě má určité nároky na jídlo (hodně často musí být maso), ale zase těžce fyzicky pracuje, tak to chápu. Jinak je nenáročný a jiné požadavky nemá 😀

eeefffaaa
20. únor 2013

@bedrisiivet no to prave vadi nejvic kvuli jeho zdravi,to jsem mu rikala driv casto,ale tu cigaretu chci koupit uz dyl,tak uvidime..a jak prestal kourit vas novy prirustek??a jak dlouho uz nekouri??muj muz zacal znova kdyz se mu narodil prvni syn,to jsem zjistila az snad po pul roce ze zase kouri,to maskoval dobre...podruhe zacal kourit po bouracce a potreti ze to nemohl vydrzet nekourit kdyz chlapi v praci uplne vsichni kouri a ono to tak kolem neho vzdycky vonelo

lenka5731
20. únor 2013

@bedrisiivet zajímavý dokument, znám z dřívějška

v 7-8 minutě se mluví o tom, že "lidi si pořízovali domy na předměstí a snažili se vyrovnat těm z vedlejší parcely, kteří hromadili auta... prostě věci atd"

zajímalo by mě, jak vychovávat děti k tomu, aby nechtěli každou blbost, kterou vidí a neměli mindrák z toho, že to nemaj? jde to vůbec? píšu o dětech, co už pobrali trochu rozumu, takže tak 4-5 let a víc.