2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

elu
15. únor 2013

@elu jinak k puvodnímu tématu...my jsme na tom jako vy...akorat mame jen jedno dítě zatím

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya a ty s tím partners máš nějaké zkušenosti nebo tam někoho známého? já osobně nemám s jakýmikoliv poradci dobré zkušenosti. každý si jen hrne svoje, prosazuje to, z čeho on má největší provize a kde má známosti a člověk, který mu má pomoct je mu ukradenej, ale tak co bychom chtěli, když je to údajně zadarmo

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elu samozřejmě, to my také ne a teď jedině autem. Také si pamatuji, jak jsme veškeré těžké pití, igelitky ovoce, zeleniny... tahali v rukách. Ale to se nedá srovnávat. Doba je jiná, jsme zhýčkani. A také si nemůžeme říkat, podívej se, jak žijou tam, buď ráda za to, co máš. Vždycky budou země, kde se žije hůře a vždycky budou země, kde se žije lépe. Ale já jsem si tu nechtěla stěžovat na dnešní dobu, v každé je něco pozitivní i negativní. Tak to je a bude asi vždy. Hold jsme neměli stavět barák, vím to, ale teď už s tím nic neudělám. A nějaký přivýdělek u nás také bohužel nenajdu.
Budeme to muset nějak přežít a doufat, že se to někdy změní

blahova_andrea
15. únor 2013

@elu a uvažujete o druhém? já na druhé taky myslím, ale právě nemáme zajištěné to trvalé bydlení, tak se pak bojím stěhování s dvěma mrňousema.

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Myslela jsem hajzla, ktery byl nekde v zamestnani a mohl rict, ten dostane by a ten ne. Nase rodina narazila na takoveho, co rekl, ze nase rodina ne. Nemyslim si, ze by ve vlade byli hajzli, kteri o tobe rozhoduji. Nebo byvali hajzli domovni duvernici nebo poulicni, z nichz mnozi byli estebaci. Nemohlas vedet,pred kym co rict, aby te nezavreli. To byla doba. Ja jsem to srovnani s Beloruskem uvedla proto, ze tys rekla, ze vsichni meli praci. Tak je to v Belorusku. Ve vyspelych ekonomikach holt nemuze mit kazdy praci. Musi byt urcita mira nezamestanosti. No asrovnani se zememi, kde se maji lip? Ktera to ma byt? V zapadnich zemich muzes zapomenout na to, ze budes doma 3 roky s ditetem a stat ti na to bude prispivat. Vsichni jsou doma tak tri mesice a hybaj do prace. Ja jsem teda stastna tu. Muzu si svoje dite uzit a stat mi bude platit nejdriv materskou, pak rodicovskou a to dvakrat po sobe! Rekni mi, kde se maji lidi lip?

kajalka
15. únor 2013

@elu Taky nezapomeň, že tyhle šmejdský hypermarkety totálně zlikvidovaly pocitivý český obchodníky 😠 Mnohem radši chodím do krámku tady u nás na vsi a pěšo, než abych se vydávala do tlačenice a na x hodin do hypermarketu. Kde ve městech ještě jsou tyhle malý krámečky? Max. je maj Vietnamci. Vždyť už ani není kde koupit obyč rohlík.
Navíc dráhy a busy natolik zdražily, že dojíždí-li většina rodiny do města, pak se auto vyplatí. A nemaluju si na růžovo, že by na většině těch aut nevisel leasing...

kajalka
15. únor 2013

@blahova_andrea My máme pod Partners všechno, i nám vyřizoval poradce hypotéku. Dal nabídky, my si oběhali banky, lepší jsme jako neklienti nedostali a tak jsme jí uzavřeli přes poradce. Dal nám do kupy, co je třeba platit, čeho se zbavit, jak a na čem spořit, prostě finanční plán do budoucna a jsme spokojení.

kamino
15. únor 2013

@blahova_andrea
@kajalka Jsme také u Partners a jsme nadšeni. Hypo nám poradce sehnal o skoro dvě procenta nižší úrok, poradil nám, čeho se zbavit, změnili jsme pojistky téměř o polovinu levnější, děláme pravidelné servisná schůzky...mohu jen doporučit...

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya já neřekla, že všichni měli práci, ale co vím od starší generace, tak ano. byla povinná, kdo nemakal, seděl. a že někomu byt přidělili a jinému dne? no aspoň někdo byt dostal. dneska dostane něco jen tak pod ručkou hodně dobrej známej, nebo ten kdo má víc na úplatky, takže taky zase nic pro obyčejný lidi. ale s tím donášením a dáváním si pozor na to co říkáš, souhlasím. dneska je jaksi víc ta svoboda slova. já to líp teď nebrala v potaz vůči jiným mateřským, ale v rámci ekonomiky a výchovy obyvatelstva. jinde jsem na mateřské nebyla, takže nevím jak je kdo dlouho doma. ale co vím, tak v čr je to opravdu déle, jak jinde. já jsem za to taky ráda. nepořídila jsem si dítě, abych ho hned opustila a byl s ním někdo jiný.

blahova_andrea
15. únor 2013

@kajalka bohužel se často stává, že každý z rodiny potřebuje do města v jinou dobu a společná cesta jim jaksi neladí ☹ ne všechno se dá domluvit a zkoordinovat. ale jinak souhlasím.

blahova_andrea
15. únor 2013

@kajalka
@kamino tak to holky moc díky. já nemám zkušenosti přímo s partners, tak třeba to časem zkusíme u nich a třeba taky poradí a budeme spokojení. a jak to teda funguje? je to fakt tak, že schůzka je zdarma, klidně u tebe doma a až když přes ně něco uzavřeš, tak si to řeší oni sami s tou bankou nebo pojišťovnou? a co když to s ním různě proberu a nakonec ho nijak nevyužiju? nebo on sám zjistí, že jsme beznadějnej případ 😀

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Vsak ano, vsichni meli praci, ale to neprospiva ekonomice. Proto slo cele RVHP do kytek.
Driv pridelovali byt podle politicke prislusnosti nebo ciste protekcne. Proste hnus. Dneska si byt muzes koupit. I tech bytu k najmu by bylo vic, ale mesta je za maly peniz nechala lidem, kteri v nich bydleli. Mestskych bytu je teda tedka malo. Ale i tak znam nekolik lidi, co cekali urcitou dobu v poradniku a pak byt dostali - no a nikomu pod ruckou nic nedavali... Jsem teda mnohem spokojenejsi v dobe, kdy muzes ukazat, ze neco umis, a kdyz se snazis, mas vic. Je to svobodna volba kazdeho, jak nalozi se svym zivotem,

kajalka
15. únor 2013

@blahova_andrea Je to zdarma a nic se ti nestane, když se pro ně nerozhodneš. My jsme si taky nejdřív nechali udělat jen podrobnou finanční analýzu a pak nad tím přemýšleli a zjišťovali. Oni dostávaj od bank nějaký kredity za uzavřený smlouvy a ty se jim pak přepočítavaj na peníze, takže klient neplatí nic, naopak to má kolikrát výhodnější než přímo z tý konkrétní banky, neb když má poradce hodně kreditů, dostává pro klienta slevy.

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Ne, nikoho konkretne neznam. Ale delali v CT ten porad Krotitele dluhu. V Partners je to tak, ze neplatis nic. Oni maji penize myslim hlavne z toho, ze o tobe maji udaje. Nejsem si jista, ze jsou placeni od bank nebo pojistoven (protoze tam by se mohlo stat, ze budou nejakou doporucovat bez toho, aby byla vhodna pro klienta). Od tebe budou chtit jeste kontakt na nejake dalsi lidi, kteri si s nima tu schuzku daji. Dva kontakty myslim potrebuji.

kajalka
15. únor 2013

@jaya Já tuhle zkušenost teda nemám. Oba jsme s mužem vysokoškoláci, já pracuju ve zdravotnictví on u hasičů. I kdybysme se přetrhali samou snahou a uměním, k lepším penězům se ani jeden z nás nedostane. O průměrným platu si můžem nechat jen zdát. U většiny známých a kamarádů je to stejně. Jen nějaký pošahaný tabulky. Chceš víc peněz? Tak prosím, podej výpověď, za dveřma čeká x dalších uchazečů... Je to hrozný, ale nakonec bych klidně vyměnila možnost studovat, cestovat a koupit si kde co, za jistotu práce a bydlení. Protože na cestování nemám, na studiích jsem přežívala tak tak a nic nekupuju, neb nejsou peníze. Jen samý sliby od pánů politiků, už přes dvacet let, jak se budem mít líp. Nemáme. Jen líp hledám, kde a jak ušetřit.

kamino
15. únor 2013

@blahova_andrea Nám byl poradce doporučen, jezdíme k němu na Centrálu, měli jsme mu dodat veškeré smlouvy, splátky, spoření, pojistky... pak jsme mu řekli kolik vyděláváme a on nám sestavil finanční plán, poradil kde ušetřit, kam investovat... Nevím, jestli jsi viděla pořed ( nevím, jestli to tu nepadlo, diskusi jsem moc nepročítala ) Krotitelé dluhů..tak to byli Partners.l

kamino
15. únor 2013

@jaya
@blahova_andrea jeé omlouvam se,nez jsem to dopsala,tak to tu o tech Krotitelech padlo 😉

andelka
15. únor 2013

@blahova_andrea tak kvůli bydlení bych se druhému nebránila. Znám dost lidí co se stěhovali několikrát i s dětma. Je to normální celkem. My se asi taky budeme ještě stěhovat.

michaelka83
15. únor 2013

@gwen84 A vyplatí se to ještě?

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka A jaktože si u 2.dítěte neměla nárok na PPM? Jestli jsem to tedy správně pochopila. Myslela jsem,.že nárok na PPM u 2.dítěte mám automaticky ve stejné výši jako jsem brala na 1.dítě.

jaya
15. únor 2013

@kajalka My jsme taky oba vysokoskolaci, a kdybych citila, ze me v praci dostatecne neocenuji, sla bych o dum dal. Manzel to tak i udelal. Nejsem prekvapena, ze u hasicu moc penez neni. No a taky bych byla ochotna za praci dojizdet do regionu, kde prace je.

benjik
15. únor 2013

@kajalka taky miluji ty mini krámky,sice jsou dražší,ale seženu tam vše,i to co v marketu hledám marně.

buldok
15. únor 2013

@jaya Já nevím, ale asi žiješ na jiné planete, nebo spíš v jiné galaxii...

vendullka
15. únor 2013

@buldok 😀 jsi mi sebrala myšlenku

aideen
15. únor 2013

@michaelka83 já si dovolím odpovědět za nuslesanku 🙂 Já u prvního taky měla na PPM nárok, ale u druhého ne. Kvůli tomu, že mi doběhla při prvním rodičáku smlouva na dobu určitou a pak mě braly už jako nezaměstnanou, i když jsem poprvé na ppm nárok měla. 🙂

michaelka83
15. únor 2013

@aideen Aha🙂 Tak to já mám smlouvu na dobu neurčitou, takže snad na ní nárok mám🙂

aideen
15. únor 2013

@michaelka83 to mít nárok určitě budeš 🙂

kajalka
15. únor 2013

@jaya Já ti moc přeju, že se máte dobře, ale ono to tak lehký není, víš? Jsou obory na VŠ, který obsáhnou x různých pracovních pozic s různým ohodnocením, ale s maturou z gymplu a jedním úzce vyprofilovaným zdravotnickým oborem nic moc nenadělám. Ať v soukromým nebo ve státním, dostanu všude stejně. A ano, dojíždíme za prací do jinýho regionu.

vendullka
15. únor 2013

@kajalka Kdo nechce, nepochopí to. Pro jaya je prostě všechno maximálně jednoduché......

buldok
15. únor 2013

@vendullka JJ, člověk si jen tak vleze do diskuse pro zajímavost a dočte ji jen díky jednomu jedinému diskutérovi 😀 Jsem se zase pobavila...