2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

blahova_andrea
16. únor 2013

@kamino neberu to jako reklamu, neboj. jen jako dobrou radu, co se může hodit 😉

jaya
16. únor 2013

@blahova_andrea http://jooble.cz/search-práce-cz/rgn-Tišnov/kw-... Koukni sem, lidi porad hledaji nejakou vypomoc v domacnosti. Ja myslim, ze na to nemusis jit pres znamy, ale chapu, ze doporuceni je lepsi. A to nejen pro ne, ale hlavne pro tebe. Drzim palce!

blahova_andrea
16. únor 2013

@jaya jo, tak to jsi se spletla, já nejsem ze zdravotnictví 😉

jaya
16. únor 2013

@kajalka To jsme si ale nerozumely, ja jsem to myslela pro holky na MD. Byt tebou zmenim obor. Ale uplne se to bojim napsat, protoze se na me zase snese vlna zloby a nadavek, ze jsem z Marsu....

blahova_andrea
16. únor 2013

@jaya tyhle stránky neznám, tak juknu. díky za tip

andelka
16. únor 2013

@elu my tu státní dotaci máme taky, díky tomu jsme si nemuseli brát tolik peněz na hypotéku, jenže mám pocit že od loňska už se nedává, nejsou peníze.

blahova_andrea
16. únor 2013

@jaya tak jsem na to mrkla a bída. všechno je klasický úvazek a nebo jen pro OZP ☹

babulinkab
16. únor 2013

koukám, že probíráte různé typy na šetření - my třeba rekonstruovali starý barák a na výměnu oken a zateplení + novou fasádu jsme si vyběhali dotaci z programu zelená úsporám (bylo to teda šílený - trvalo to snad 2 roky, než nám to schválili), ale ve finále jsme peníze opravdu dostali (a malá částka to rozhodně nebyla).
Ten starý program už skončil, ale chystají myslím něco nového...http://www.zelenausporam.cz/clanek/193/1213/nov...

llluckaaa
16. únor 2013

Á, koukám, že se tu zase řeší, jak ušetřit. Tak hlásím, že my dostali 300 tisícovou půjčku na koupi bytu od Státního fondu rozvoje bydlení na úrok 2%. Je to už pár let, ale třeba to ještě funguje a dá se čerpat, mrkněte www.sfrb.cz.

sklepka
16. únor 2013

Je to jen muj nazor, ale posledni dobou si vsimam par veci - lidi chteji mit barak, a to za kazdou cenu. Deti prece potrebuji zahradu, kdo ma barak je king, splacet hypoteku je jedna vec, ale asi uz nikdo nevidi to, co ty na zacatku, hotovi nejste, penize nemate a kdyby manzel onemocnel a vypadl vam prijem, jste v rejzi.
Stavi se baraky, a protoze pozemku ve mestech neni moc, stavi se mimo mesta, na vesnicich - kde krome skolek nejsou treba ani pracovni mista a dojizdeni je mnohdy slozite. "Takze ja mam sice barak, ale nemam praci, protoze tady zadna neni a musela bych dojizdet!". Ano, kazdy si muze bydlet kde chce, ale at si potom nestezuje, ze nemuze najit praci...
Postavi se barak jako krava, ale za dalsich deset let decka odejsou na skoly a koleje, domu dojedou obcas na vikend... a protoze doma neni prace, po skole uz se nevrati, ale v te praze, brne zustanou kvuli prace. Takze rodicum zbude velky barak, nekdy ani nesplacena hypoteka,....
nevim no...

jaya
16. únor 2013

@blahova_andrea Jasne, ale zkus si do googlu zadat hledam pani na uklid tisnov nebo pani na vypomoc v domacnosti. Treba se neco podari najit. Nebo si zadej inzerat sama. Ale ze sve zkusenosti vim, ze je lepsi ozyvat se na existujici inzerat.

elulin
16. únor 2013

@blahova_andrea Ahoj,u nás je to taky tak s hlídáním,nikdo nemá zájem,tak od narození jemalá pořád s náma,i v práci s náma,někdy to byl fakt mazec a nervy.Chodila se mnou i na zumbu,ted už ne,protože jsme víc v práci a není čas,ale i tak se dalo.Někdy jsem si připadala jako blbec,vše se muselo podřídit malé.Ve dvou a půl letech mi ji vzali do školky,tak se ulevilo,jsme odstehovaní na vesnici,ale keci místních mamin které mají doma a vedle v barákách tetičky a jinou rodinu,jak nic nestíhají,doma bordel,dojdou max.na hřiště a do práce nepůjdou,to mě fakt může naštvat 😠

knobloska
16. únor 2013

@neslusanka je to kruté, ale co se prostě přestěhovat do většího města, kde je práce a i lépe placená? Protože jestli máš vidinu toho, že ani po MD práci neseženeš, tak se vaše problémy jen prohloubí. Šetřit se samozřejmě dá, ale není to řešení vaší situace. Manžel ať si najde místo ve větším městě, sežeňte tam nějaký levný podnájem a začněte znovu.

pusolamy
16. únor 2013

@jaya :http://hradecky.denik.cz/z-regionu/za-dite-13-tisic-mesicne-jen-tak-by-jesle-prestaly-byt-ztratove-20121122.html
myslis ze se nejake prodavacce nebo uklizecce ktera dela za 7 nebo 8 tisic vyplati dat dite do jesli?kor jestli neni primo z mesta a mela by to dite jeste vozit 15km?

elulin
16. únor 2013

Češi jsou odjakživa sedláci a stojí celý život na jednom místě,neradi se stěhují,jsme lenošní a pohodlní-je to prostě fakt.A někteří chlapi nikam za prací nepůjdou,je jich vážně dost.A maminky si zase neumí představit,že ten jejich miláček nebude každý večer doma,protože cekají až jim předají prcka,protože toho mají plné zuby.

elulin
16. únor 2013

@jaya Souhlasím,venku matky makají brzy po porodu,nikde nejsou tolik let doma jako u nás.Pracovala jsem v Rakousku a tam jsem to zažila a možná proto jsem po šestinedělí taky makala jak to jen bylo možné a přijde mi to normální,bohužel nemám moc zastánců v naší zemičce.

orchidis
16. únor 2013

@jaya Ale Jajo, klid 🙂. Víš, co znamená extatický? 😀 Však si pěkně povídejte, já už ti do Tvého chvalozpěvu na sebe samu zasahovat nebudu 😉. Užij si to! 😉

jaya
16. únor 2013

@orchidis Jj,jako v extazi tu volas Boha. Takze ja to vim. A vis to i ty? Ukaz mi, kde jsem tu sama sebe chvalila? Porad si myslim, ze neni treba strkat hlavu do pisku a nadavat, ale hledat. Kdo hleda, najde. Sama jsi neprisla s zadnym napadem,jenom jsi me sem prisla kritizovat.

jaya
16. únor 2013

@pusolamy Nevim, kolik je minimalni mzda. Myslim, ze je to vic nez 7000. Ale ano, i s 8000 kdyz da dite do jesli, tak ma porad navrch 5000. A o to v teto diskuzi slo,ne? Jak navysit prijem rodiny.

monik1
16. únor 2013

Jesle si nemůže dovolit každý, např. v našem městě stojí jesle 7tisíc / měsíc plus 45 kč jídlo na den - takže nakonec něco přes 8tisíc.. Můj plat (jsem VŠ) je 13tisíc čistého. Takže já dám ze své výplaty nějakých 70% platu? Kašlu na to 😝 A jak je to v zahraničí ? - např. v Rakousku - ano, matka jde do práce, když je dítěti 6 měsíců, ale dá za jesle tak 20% svého platu! 😎

blahova_andrea
16. únor 2013

@knobloska promiň, ale každý v praze nebo brně prostě bydlet a pracovat nemůže

blahova_andrea
16. únor 2013

@jaya to souhlasím, že je lepší odpovědět na již existující inzerát. to, že si vyvěsím nějaký sama považuju až za další krajní řešení. i když...když jsme nemohli sehnat podnájem pro rodinu na existujících inzerátech, taky se pak zadařilo díky tomu, že jsem nám vyvěsila vlastní inzerát, že hledáme a jaká kritéria...to, že se ozvali naši domácí považuji dodnes za malý zázrak, takže už se fakt nevzdávám předem žádné možnosti. zkusit se má vše 😉

blahova_andrea
16. únor 2013

@jaya možná šlo ale i o to, že by raději navýšili příjem rodiny s tím, že matka zůstane na mateřské a k tomu přivydělá a ne, že dá dítě rovnou do jeslí, přijde o mateřskou a půjde na plný úvazek pracovat. tohle je třeba pro mě varianta, kterou bych velmi nerada a jsem ráda, že to zatím nemusím takhle řešit. je fakt, že vypadnout občas z domu a odpočinout si od mateřství bych ráda, ale ne takto za každou cenu. mě ale netrápí hypotéka...nám nikdo žádnou nedá 😀

imzadi
16. únor 2013

Pridam se...mame vysokou hypo ale s manzelem jsme dobre pocitali vydaje co nas budou cekat nez se deticky pocnuli...presto nas prekvapila vyse nekterych vydaju a resili jsme to refinancovanim a prodlouzenim doby splaceni, tim ze od porodu prvniho delam cca 25 hodin mesicne z domova, co nejvic varim a pecu doma a nektere suroviny nakupujeme v rodine ve velkem a levneji (brambory, cibule, apod.) Sobe s manzelem toho moc neporizujem a svete div se, setrime 😅 ale muz ma vlastni firmu a taky maka denne od rana do vecera a kdyz deti usnou a casto i o vikendech...

jaya
16. únor 2013

@blahova_andrea Nevim, jake jsou tam podminky, ale myslim, ze o materskou uz neprijdes, i kdyz das dite do jesli (myslim ale je to az od dvou let). No a prave tady by si rodina prilepsila - matka v praci + materska. Ale taky souhlasim s tim, ze je lepsi zustat s ditetem a jenom si privydelavat. A prave v tomto mame oproti ostatni Evrope vyhodu. Ja osobne bych dite nechtela dat do jesli v sesti mesicich, abych mohla dal budovat karieru. Byt by jesle byly za 20% me mzdy. Moje kamaradka z USA porad rika, ze chce mit sve dite tady, ze tolik vyhod neni nikde.

elulin
16. únor 2013

@monik1 Nevím kolik stojí jesle v Rakousku,matky tam dělají když je manžel doma,nebo mají občasné chůvy,v lepším případě babička.Ale jen jsem chtěla říct,že venku se matky vrací rychle do práce,nejsou doma za peníze 3 roky jako u nás,ale je pravda,že tam funguje více faktorů co umožńuje aby to takto šlo.Ale taky je fakt a zatím si stijím,že u nás jsou baby dosti lenošné 😠

sarkar
16. únor 2013

@neslusanka Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi a je těžký něco radit, když se neznáme, ale:

1. máte finančního poradce, který vám odsouhlasil, že vaše pojištění má smysl a je nejlevnější dostupné? že máte vhodné povinné ručení a pojištění nemovitosti, že třeba neplatíte někde něco mimo? lidi dost často třeba mívají půjčky s pojištěním neschopnosti splácet, která je vyjde na draho, ale přitom by jim v případě neschopnosti splácet byla na prd (různé výluky z pojištění) atd. - několik mých známých vč. mě jsme toho zářným příkladem; co se týče hypo tak někdy se vyplatí refinanc mimo fixační období, ale to záleží na tom, jak velký máte teď úrok; někdy lidi myslí, že je lepší vzít si hypo na kratší dobu, ale vyšší splátky, ale u někoho to bývá lepší přesně na opak; od toho je právě dobrý mít toho poradce, aby to s vámi všechno projel...

2. co třeba zkusit manželovi dávat jídlo do práce s sebou? pokud denně projí v práci 100 Kč tak si spočítej, že to máš 2000 Kč za měsíc jen za jeho obědy...My jsme s manželem dva a projíme měsíčně 3000 Kč (musím ale přiznat, že máme vlastní zahradu, takže nekupujeme zeleninu), ale na tuhle částku to spadlo až potom, co jsme si začali nosit jídlo z domova (obědy + svačiny) a co jsem vůbec začala víc věcí dělat doma a přestala je kupovat

3. tady na MK je hodně tipů, na čem ušetřit - používat látkovky, prát v mýdlovém slizu atd.

Jak říkám, je hodně možností, ale když se neznáme, tak je těžký radit něco konkrétního...Držím palce, ať to zvládnete 😉

blahova_andrea
16. únor 2013

@jaya vydělat si můžeš u mateřské kolik chceš, ale nesmíš dát do státní instituce na víc jak 5dní v měsíci, ne? jesle nebo školka tudíž padají...spíš soukromé hlídání a tak. ale možná jsem to špatně pochopila nebo neznám novej systém 😉 ještě jsem to nezjišťovala, protože ho tam dát nechci. máš pravdu, že je ideální mít mateřskou, být s dítětem doma a buď pracovat z domu nebo mít babičku na hlídání a občas si odběhnout. bohužel pro spoustu žen je to sci-fi, i když by za to byly rády.

sarkar
16. únor 2013

@sklepka Souhlasím s tebou, navíc se mi nelíbí, jak se vesnice rozšiřují a neustále ubývá přírody na úkor domů...A abych přihodila ještě jeden můj postřeh, který přivádí lidi do průšvihu - vzdělání: dneska každý blbec udělá maturitu (no, možná teď už se to změní, když zavedli státní maturity) a vysokou, protože si myslí, že čím vyšší vzdělání tím vyšší plat, ale neuvědomují si, že dneska už je lidí s VŠ až přespříliš a že to uplatnění vůbec nemusí najít. A pak se diví, že nenajdou místo ani pod svou úroveň, protože zaměstnavatelé se je přijmout bojí...Myslím, že víc jak o cáru papíru je to o praxi a zkušenostech. Mě osobně by třeba vůbec nevadilo, kdyby můj syn byl prachobyčejný truhlář, protože co tak sleduju, tak ti šikovní se mají líp jak lidi s deseti tituly (čekáme ale holku, tak uvidíme, co bude z ní 🙂)

blahova_andrea
16. únor 2013

@sarkar třeba nám by asi finanční poradce moc neporadil, neměl by jak. jediné co oba máme je penzijko + já mám ještě stavebko, ale tam když není z čeho, tak prostě nic nedám a jen nedostanu státní podporu. jinak žádný typ pojistky ani spoření nemáme (životní, úrazový, něco pro prcka do budoucna, nemáme pojištěnou domácnost ani nic). tak se spíš bojím, aby nebyl každý poradce podle mých předchozích zkušeností typu: no takhle se nedá žít, může se stát a to a vy nic nemáme, já vám nabídnu a už jednou...taky bych klidnější mít vše nějak zajištěné pro případ, ale z čeho, že?