Alimenty pro dítě nebo matku?

pavses
26. črc 2018

Ahoj ženy, ráda bych znala názory na naší situaci, abych se s ní lépe srovnala.
Manžel s přijmem 30tis., já na rodičovské s dvouletým dítětem. S předchozího manželství má muž syna 6 let, kterého si vozíme ob týden, čt- ne. Doteď platil alimenty 3300, přispíval na kroužky, kupujem mu oblečení (boty, bundy, atd...) Většinu výletů a mimořádných akcí plánujeme na dny, kdy tu bude, aby o nic nepřišel, každou návštěvu dostává dárečky. Jeho matka ho k nám posílá jako vandráčka v děravých botech, ve špinavém oblečení a podobně. Jezdíme pro něj 30 km, občas ho během návštevy vozíme do místa bydliště, aby mu ani tam neutekla nějaká akce. Matka si jezdí do lázní, když ho nemá a nám řekne, ať ho vezmeme k moři, teď chce zvýšit alimenty na 4300. Sama přiznala, že si nadělala dluhy (má příjem 17tis., žije s matkou ve vlastní bytě, syna nikam vozit nemusí) Já chodím od roku syna na částečný úvazek do práce, abychom se měli lépe. Mám pocit, že syna živíme jenom my, štve mě, kdyz vidím, co všechno pro něj děláme a ona nám ho pošle jako sociálka. Na syna 2 roky nedám měsíčné víc jak 2tis. a to má ještě plínky! Nedokážu si představit kde by ona za syna dala 4300? 🤔 Kdybych viděla, že tomu klukovi taky dopřeje a jezdil k nám slušně oblečenej, tak mi to nevadí, ale takto mě to vyloženě štve. Kde je její povinnost jako matky taky svému dítěti přispívat i ze svého a ne jen brát od otce?

journals
27. črc 2018

@pavses a vy si fakt myslite, ze dite bydli zadarmo, najem mama platit nemusi, lednicka se plni sama, nikdy mu nedopreje zmrzlinu, nikdy mu nekoupi nove pyzamo...? Jako ja nevim, ale i nas pes nas stoji 1000,-/mesic a je to pes. Treba jednou uvidite sama.

journals
27. črc 2018

@pavses me je samozivitelek obcas tak lito. Neni to jen jejich dite! A pak ma jeste druha strana hromadu argumentu jak je dite vlastne levna zalezitost. Urcite, strasna pohoda zustat sama s ditetem!

misakri
Autor odpověď smazal
Zobraz
pavses
autor
27. črc 2018

@journals To mě taky, znám ze svého okolí spoustu holek, co se musí o slušné alimenty tahat a otec ničím extra nepřispěje, pro dítě si jezdí jak chce, ale jak jsem psala, u nás je to jiné. On má u nás nadstandart, výlet kazdý druhý víkend ( u ní nic), vaříme lepší jídla, když tu je, platíme kroužky a vše mimořadné, všude ho vozíme a jezdíme pro něj. Myslím, že tak se nemají mnohdy děti v normálních rodinách a ona si toho neváží a ještě chce víc.

frndafrrr
27. črc 2018

@journals Moc pěkně napsáno.

Chápu, že teď to berete jako odliv peněz z Vaší domácnosti, ale z opačné strany si myslím, že matka samoživitelka investuje do chodu domácnosti a dětí většinou celý příjem(nebo podstatně větší část) , zatímco alimenty jsou jen nějaká zlomková částka. Výdaje s malým dítětem a školákem bych nesrovnávala vůbec, už jen ta strava se prodraží když je dítě ve škole a matka v práci, narozdíl od malého prcka při RD. Máme doma skoro dvouletou i sedmiletého a ikdyž se dokáže v jídle 14 dní rýpat, pak nás 14 dní div nesní a šup vyřazuji krátká trika. Ve škole jsou výdaje pořád nějaké, ikdyž po deserikorunivých sumách, tak se to nasčítá.
Matkám samoživitelkám opravdu nezávidím a doufám, že se nedostanu do situace, kdy budu já ta rozhazovačná, bejvlaka s milionem chyb, která ždímá novou spokojeno rodinku jak se dá.. Protože co vidím, tak se tak vykresluje skoro každá, na druhém se mouchy vždycky hledají dobře.

journals
27. črc 2018

@pavses 🤦‍♀️ Tak ro ma jeho maminka stesti, ze ma tak nenarocne dite co nic nevyzaduje a nic nestoji. Me tahle vase hadka o tisicovku prijde fakt smesna. Zvlast, kdyz ma jit do skoly

journals
27. črc 2018

@frndafrrr presne! Nova maminka ma tady vzdy pocit, jak diteti dopravaji prvni posledni a ex je vzdy je chce jen zdimat a diteti nikdy nic nekoupi. A to podotykam nejsem ani na jedne strane bariery. Jen se obcas stydim za to, jak se k sobe zeny, matky chovaji a perou mezi sebou o kazdou stovku, kterou chteji pro sve dite

frndafrrr
27. črc 2018

@journals Já taky nejsem ani v jedné kůži, ale poslední dobou co čtu tyhle diskuze, každá ex vychovala nevděčné, nevychované spratky, co se doma stravují gothajem s hořticí, teče jim do bot a matky si žijí luxusním životem na úkor otce dítěte a jeho nové rodiny, přitom, když se rozhlédnu v okolí, tak povětšinou narážím na úplně jiné typy (Neříkám, že i takové nejsou).

frndafrrr
27. črc 2018

Ještě tedy dodám, že to nemyslím vše k zakladatelce@pavses, která o výchově a partnerově synovi neřekla nic ošklivého, to jsem shrnula více diskuzí.

journals
27. črc 2018

@frndafrrr jojo... jak pres kopirak! A urcite ty ex muze k sexu donutily nasilim, znasilnily a hlavne naplanovaly poceti s umyslem tahat z nej penize. On vlastne chudak ani nechtel...

@pavses jeste jinak. Vas prijem s manzelem je cca 37 tis., jeji 17 tis.+alimenty jak jsi psala. Porad ti to nedochazi? Kolik da na najem? 8? 10? Kolik proji? Projezdi? Pojistky, telefon, poplatky...porad si zije nad pomery? Proboha zensky, vzpamatujte se!
Misto abyste byly rady, ze mate charakterni muze, co se o svoje deti dokazi postarat a to o vsechny, tak tu akorat vymyslite proc by byvalka nemela dostat vic. Chlapa, ktery se neumi postavit ke svym zavazkum bych si nemohla vazit. Takovymi opravdu pohrdam. Tak si nemate nic zacinat s chlapem, co uz dite maji.

anitttaa
27. črc 2018

Proč se tím trápíš ty? Partner má zabezpečit všechny děti, co má...

somalicats
27. črc 2018

@journals zapominas na jednu vec. Ty alimenty jsou na potreby ditete a matka by mela investovat stejnou castku, jako otec. To, ze ma chlap novou partnerku a spolu daji dohromady 37tis a neboha ex jen 17, je irelevantni, nova partnerka nema povinnost zivit dite z predchoziho partnerova vztahu. Ono to muze byt i naopak - ex si najde noveho chlapa a pak uz maji jako rodina prijem vyssi, ale ten novy partner nema povinnost zivit to dite z predchoziho vztahu.
My se ted s mym ex domluvili na navyseni alimentu - celou zakladku se nehnuly, dcera nastupuje na stredni a ty naklady porostou, ale pocitali jsme to s ex tak, ze jde skutecne jen o navyseni prijmu na dceru - tj. petina nakladu na bydleni (nas je doma 5), naklady na jidlo, skolu - vse ale deleno dvema, protoze ja se mam pochopitelne taky podilet. A je fuk, ze jsem momentalne na rodicovske s nejmladsi dcerou, takze muj ex ma momentalne mesicni prijem vyssi nez ja - je to tak spravedlive.

anitttaa
27. črc 2018

jak má matka investovat stejnou částku, když po mateřské má horší pozici na trhu práce? A malým dítkem taky...

journals
27. črc 2018

@somalicats takze se bavime treba i o tom, ze najem stoji 10 tis.a 5 tis. je cast ditete - takze jake jsou pak opravdu skutecne naklady? Mnohem, mnohem vyssi, kdyz se do nakladu zahrne opravdu uplne vse.

misakri
Autor odpověď smazal
Zobraz
somalicats
27. črc 2018

@journals Ano, 5tis je cast ditete, tj. matka da 2,5 a otec totez. Atd. My mame hypo 20tis, je nas 5, takze 4 tis na osobu, na nejstarsi dceru tedy co se bydle i bez energii tyce prispivam ja 2tis a ex 2 tis. To jsou jednoduche pocty. Takze zakladatelka si muze sama spocitat, kolik by mel jeji partner platit v realu.

misakri
Autor odpověď smazal
Zobraz
journals
27. črc 2018

Doufam, ze se nikdy nedostanu do situace, kdy budu zivit dite z 17 (20) tis.prijmu a jeste budu poslouchat, jak si kralovsky ziju. Ach jo... z toho je mi smutno

misakri
Autor odpověď smazal
Zobraz
journals
27. črc 2018

@misakri vsak ja si nemyslim, ze by matka neplatila nic! A nepisu nic o tom, ze se ma otec zdimat. A asi sama vis, ze zivit 2 decka z 15 tis.platu neni zadna sranda. Ale kdyz je to pro vas vsechny ok a naprosto v poradku...

marketaryzi
27. črc 2018

@pavses
Víte, mě přijde děsivé, když píšete "ona si toho neváží". Tak děláte ty výlety pro dítě nebo pro jeho matku??? Píšete, kolik věcí pro malého děláte mimo alimenty.... Toto je ale nenárokové a navíc se asi nedomlouváte na tom, co mu koupíte , s jeho matkou. Takže vy koupíte bundu, ona vám ji vrátí, protože ji zrovna třeba koupila taky. Vyhozené peníze... prostě se budete muset smířit s tím, že partner má dítě z předchozího vztahu, a to kolik na něj bude platit, je pouzena rozhodnutí soudu. Pokud by se s vámi manžel rozvedl, budete také bojovat o co nejlepší podmínky pro své dítě. Určitě vás nebude zajímat, že se znovu oženil a má další děti.
A už vůbec nechápu, že řešíte, kdy ta paní jezdí do lázní. To si jako nemůže odpočinout, jenom protože je rozvedená? Jede tam, když je dítě u vás... No když je u ní, tak by asi nemohla jet sama...

pavses
autor
27. črc 2018

@journals žije ve vlastní bytě, s matkou,kluka nikam nevozí, školu má vedle. Jak jsem psala, kroužky platíme my, všechny aktivity a s tím spojené potřeby platíme my a ještě chce 4300 a kluka nám posílá v děravých botech! Připadá vám taková matka jako chudáček? Když jí dáme 4 a ona ho bude posílat slušně oblečeného a bez keců ať Ti to koupí tatínek atd... tak neřeknu půl slova, ale takto? Štve mě to, že taková ženská byla s klukem do tří let doma a o nic se nemusela starat a já už od roka syna prostě musím do práce, abychom to utáhli. Chápete to? Nic proti exkám, mám spoustu kamarádek u kterých se chlap nestará, sotva platí a přesto jejich děti chodí lépe oblékané než ten náš, to je smutný.

blahova_andrea
27. črc 2018

@journals no ale z druhé strany je to přece přirozené. každá jsme naprogramovaná, abychom chtěla zajistit co nejvíce toho nejlepšího právě pro svého potomka. v tom se často vytrácí lidství a jsme zvířata. chlap to má těžké, protože jeho jsou všichni ti potomci a mezi ženami je jak mezi mlýnskými koly

pavses
autor
27. črc 2018

@marketaryzi Takže vlastně je v pořádku, že ho pošle v děravých byste takhle nechala svoje dítě běhat? Samozřejmě, že nám je to líto a tak mu to tady koupíme, ale to je to oč jde. To je to, že ona si toho ani neváží, vrátí to a příště ho zase pošle jako sociála.

blahova_andrea
27. črc 2018

@journals jsi mě pobavila, přesně takto líčí můj spolubydlící vznik starší dcerky 😀

mia171717
27. črc 2018

Ahoj. Já si teda nemyslím, že jsou 4.000 nějak moc. Když jsme se rozchazeli, měla jsem jednoho prvňáčka a druhé dítě ve školce. Dohodli jsme se na 10.000,- hodili jsme na papír vse- kroužky, obědy, nájem, energie(pomernou část, ale aby byly ty výdaje videt), sešity, oblečení, družina, školka, třídní fond, školy v přírodě, tábory, jídlo, spoření, pojištění benzín ...ono se to nezdá, ale takhle to naskočilo tak, že těch 10.000 je vážně polovina a bylo po dohadech. Tatínek jim taky pořád něco kupuje, ale to je navíc. Bydlíme těsně u prahy, tak je to tu mozna drahý, ale stejně si myslím, ze 4000 je tak hranicne akorát. A zase to ber tak, že máš doma chlapa, který se o svého syna postará. Je spousta chlapu, co se chovají jako blbci ( zen samozřejmě taky). Hezký den.

blahova_andrea
27. črc 2018

@anitttaa a to je důvod, proč spolu tolik lidí je jen vedle sebe. chlap může dělat přesčasy, nemusí si chodit v noci domů, vydělá si, užívá si. žena má zkrácený úvazek za pakatel, aby stíhala školku, školku, domácnost a ještě má noční pohotovost k dětem. nemá šanci odejít, tahat se o stovky na alimentech, vše stíhat, utáhnout to a nehroutit se. není to tak samozřejmě u všech...ale často.

pavses
autor
27. črc 2018

@mia171717 To určitě, chlap skvělej, děti miluje a udělá pro ně vše a o to víc nás mrzí, když sem kluka posílá jako vandráka i když jí poskytujeme dost na to, aby se měl líp. Ale jak nám sama řekla, nadělala si dluhy kvůli autu a kvůli podvodu (odsoudili jí za to, že si fiktivně během těhotenství navýšila plat, aby pobírala více) Pro mě je to vychcaná mrcha to ať se na mě nikdo nezlobí.

tulikiss
27. črc 2018

nedocetla jsem vse, ale jen par poznamek, kdyz se podivate na ty doporucene vyse alimentu podle procent z prijmu tak by alimenty mely byt minimalne cca 3900. a to ze by stejne mela na dite davat i matka kdyz otec dava takove alimenty je kravina, nikde nic takoveho neni uvedene. dite ma pravo podilet se na zivotni urovni rodicu, tedy kdyz otec bude brat 100 000 a matka 15000, rozhodne to neznamena ze kdyz otec dostane alimenty 18 000 tak ze matka se ma kazdy mesic zadluzit aby dala taky 18 000. I kdyz je dite uz dospele a zije samo tak se alimenty urci podle prijmu ne ze kazdy dava stejne.

blahova_andrea
27. črc 2018

@journals upřímně? mít 17-20 + alimenty, mít jedno dítě a nemuset platit nájem, jen poplatky, tak jsem taky samoživitelkou a nemusela bych se nechat trápit od chlapa. neříkám, že je člověk bohatý, v pohodě a užívá si kde co. ale to vše není ani teď, takže bych nic netratila. ale ono mít 15 + alimenty na dvě děti ve výši jinde na jednoho a muset platit min.10 za bydlení, to už jsou jiné počty ☹