Částečný pracovní úvazek po šestinedělí. Máte zkušenost?

bobschik
30. srp 2023

Ahoj maminky, zajímal by mne příjem financí do domácnosti po porodu. Pracovala jste některá po šestinedělí (případně i později) např. na dohodu či částečný úvazek z domu jako home-office? Jednalo by se o mé dosavadní zaměstnání, kdy bych z domu dělala na částečný úvazek (tedy práci bych si rozvrhla dle sebe). Jsem prvorodička a nemám ponětí, jestli se to dá vše zvládnout. Partner samozřejmě pomáhá a vše okolo domácnosti zvládá, ale zajímaly by mne Vaše zkušenosti. Děkuji a pěkný den přeji.

konidana
30. srp 2023

@bobschik pracovala jsem na dohodu pro stejného zaměstnavatele. Myslím, že jsem se k tomu rozhoupala až po narození druhého dítěte, cca půl roku jsem doma něco po večerech dělala. Vycházelo mi to cca na 2h práce denně maximálně. Ale dlouhodobě to pro mne bylo neudržitelné, chyběl mi pak ten spánek (a chybí mi asi už nafurt). Pracovala jsem po usnutí dětí do dalšího kojení mladšího někdy kolem půlnoci. Přes den ani omylem.

zelenaesmolda
30. srp 2023

@bobschik
Jak muzes mit u jednoho zamestnavatele dohodu a hpp zaroven?

eressiel1020
30. srp 2023

@bobschik Ano, jde mít u zaměstnavatele HPP a dohodu jen v dohodě musí být uvedená jiná pracovní náplň než u HPP.

eviicka
30. srp 2023

Každé dítě je jiné, každá z nás ma jiné podmínky, nároky na sebe, domácnost... za mě mezi 2. a 6. měsícem by to nebyl problém (ale čas jsem raději využila na procházky s kočárkem). Po půl roce dítěte jsem další cca 1,5 u obou dětí byla ráda, že jsem se někdy v klidu najedla i bez práce.

irmamala
30. srp 2023

Myslela jsem, že po dobu pobírání mateřské nemůžeš pracovat, že až po těch 6-ti měsících?

konidana
30. srp 2023

@irmamala to nevím, je fakt, že já u druhého mateřskou neměla, jen rovnou rodičák

kompleta
30. srp 2023

@zelenaesmolda proc by nemohla, pokud jsou ruzne naplne prace

patypresdevaty
30. srp 2023

Ano, pracovala jsem vždy víceméně pořád, po dobu mateřské a rodičovské na dohodu. Výhodou bylo, že jsem si mohla množství práce do velké míry regulovat, takže zpočátku to bylo třeba jen 20hod měsíčně, postupně pak víc.
Je to ale vždy o kompromisech, kór když je dítě náročné.
Na jednu stranu jsem ráda, že jsem z toho nevypadla (a i v práci mi z toho vyplynula řada výhod), na druhou stranu jsem zejména v těch nejnáročnějších obdobích místo odpočinku musela často zasednout k práci (a když už ne to sama udělat, tak alespoň zajistit, aby to udělal někdo jiný)

mydlova
30. srp 2023

@bobschik můžeš mít spavé dite, ale taky i hodne narocne. Moje dite spalo do roku 1x denne a to 1,5 hodinu a to jsem celou dobu musela vedle něho ležet a nesměla jsem odejít. . Zkus určitě zapojit babičky ať ti už od narození co nejvíc pomáhaly. A práci bych začala řešit až jak porodíš

bobschik
autor
30. srp 2023

@patypresdevaty Děkuji za zprávu, mám tedy naději 😉 Také bych si to regulovala sama, doufám, že dvě hodiny odpoledne to zvládnu, když malý bude s tatínkem.

bobschik
autor
30. srp 2023

Maminky, děkuji všem za reakce. Já doufám, že denně mě miminko nechá hodinu až dvě pracovat, když s ním bude taky tatínek. A co si budeme, bohužel, peníze jsou potřeba 🫣

zmrzlinka
30. srp 2023

Já jsem šla po půlroce na částečný úvazek ,ale jenom přes víkend a mám práci ,která se nedá dělat z domova.
Ale pokud můžeš pracovat z domu ,tak je to super.Otazka je jak bude mimčo spolupracovat 😉Držím palce.

patypresdevaty
30. srp 2023

@bobschik no, u nás byla potiz ten tatínek, který se o uřvané mimino starat nechtěl 😏

konidana
30. srp 2023

@patypresdevaty
@bobschik no, u nás tatínek nebyl v týdnu doma vůbec😅

dyechampion
30. srp 2023

@bobschik ja jsem sla po ani ne roce po porodu na castecny u stejneho zamestnavatele a ted po 2 letech jdu zpet na plny. Pracuju na HO, a hlidani jsem prostridala u babicek a dedu. Ale vse poznas az se mrne narodi, nas malej byl neskutecne pohodovej 🙂 Zvladnout se to da a pokud manzel pomaha, tak je to jeste lepsi 🙂
Ale je treba pocitat s tim, ze se nekdy muzou stat situace, ktere te prinuti si sednou k praci az o pulnoci 🙈

exbordelar
30. srp 2023

Rekla bych, ze prvniho pul roku se toho da stihnout pri homeoffice docela dost, protoze kam ho polozis, tam zustane a docela hodne spi (bohuzel ne vsechny mimina teda 😅) V sesti mesicich uz se zacina vice pohybovat, otacet, plazit, jist atd. A nejvetsi masakr zacina uderem devateho mesice, kdy zacina obdobi “vsude leze, vsechno zere, budi se, nespi, rve a pada”, kdy z nej na vterinu nesmis spustit oci, jinak vyvede nejakou katastrofu. Kolem 1,5r to zacina byt mirne lepsi 😅
Ano, prave jsem uprostred tohoto obdobi 😆 Snazim se pracovat, ale nastesti mam zavazky jen vuci sama sobe, takze si praci mohu rozvrhnout dle aktualnich moznosti a sil. Kdybych mela stihat prubezne terminy, byla bych hodne ve stresu…

dyechampion
30. srp 2023

@exbordelar ale zase od 2-2,5 to bude vyrazne lepsi, dite bude samostatnejsi a uz nebudete muset na nej brutal davat pozor jak v 1,5 🙂 Ale peklo to bylo, to jo :D

konidana
30. srp 2023

@dyechampion peklo s dětma bylo celé batolecí a předškolní období (mezi 1. a 6 rokem) 🙄😅

exbordelar
30. srp 2023

@dyechampion jj, v tech dvou letech uz se s nim da docela i domluvit, uz neco ujde, nemusi se clovek s tim tak tahat, docela i spi 😀 ted mi to momentalne prijde jako vzdalena budoucnost 😅
Zdravi ztrhana umastena mamina 👋🏻😃

elsy3
30. srp 2023

@bobschik Já pracuji z domu na dohodu od těhotenství se synem, pokračovala jsem hned po příjezdu z porodnice, během mateřské až doteď 🙂 mám časove celkem flexibilní praci z oblasti účetnictví, ale musím dodržet nějaké termíny, tak je to občas náročnější. Ale máme to s mužem dobre nastavené, babičky pripadne občas pohlídají, pokud potrebuji. Ale v pohodě zvládam děti, domácnost. Jsem za to rada, nejsem sice v kanceláři mezi lidmi, ale přijdu na jiné myšlenky a nezapomenu tolik věci, mám přehled a pro zaměstnavatele (i kdyby po rodičovské jiného), je to určitě bonus, když ví, ze si žena dokáže zorganizovat praci i s malými dětmi. Pokud to jde, určitě je fajn něco dělat, nemusíš řešit jen plenky, krmeni, spinkani apod 🙂 a ty peníze navíc k rodicaku jsou samozřejmě super, bez toho bychom si museli utahovat opasky mnohem vic.

me_druhe_ja
30. srp 2023

Já za sebe obecně doporučuji na nic se neupinat, nic neplanovat. Nikdy nemůže člověk vědět, jaké dítě se narodí. Třeba moje první dítě spalo krásně. Klidně spal i tři hodiny v kočárku nebo v postýlce, neřval, nepotřeboval se kojit do deset minut a od asi 2,5m se budil většinou jen jednou za noc. Jenže se narodil s handicapem, takže moje psychika v prdeli, věčně u doktora, Vojtovka 4x denně...s tím by se nedalo pracovat....
No a druhé dítě: zdravé.... ALE ona nespala. Prostě nespala nikdy a nikde. Přes den 10-20min v kuse, výjimečně 30min. Řvala, řvala a řvala. V noci se budila klidne 2x do hodiny až do 10,5m, kdy jsem ji odstavila. První tři měsíce nevydržela sama v postýlce ani sekundu. Ze začátku se kojila fakt snad nonstop. I kdybych měla možnost hlídání, s ní nešlo nic....
Takže radim počkej po porodu a uvidíš, jestli to půjde nebo ne. Ale základ je mít ochotné a blízko bydlící rodinu, co má čas a chuť pomáhat a hlídat
Bez toho to moc nejde. Nebo jde, ale za jakou cenu ....

fyii
30. srp 2023

@bobschik ja pracovala porad. ja teda delala v managementu- ridila lidi v logistice. Smlouva se zmeni na jiny predmet. Jako bylo to nekdy narocne, to ne ze ne, ja mela syna mega urvany mimino do pul roku, ale deti se naucily sami si hrat, a ze kdyz pracuji tak musi byt ticho🙂 jinak delam pri nich a jde to. Kdyz to nepujde tak to muzes vyresit vzdycky.

vikinkav
30. srp 2023

Ja bych pri prvnim nezvladla praci, byla jsem nevyspala a vystresovana, prestoze jsem mela pomoc a podporu rodiny. Pracovat jsem zacala az v roce tretiho ditete 😄 Uvidis, nekdo to zvlada na pohodu, ale rekla bych z vlastni zkusenosti a zkusenosti okoli, ze vetsina maminek potrebuje ten cas kdy novorozenec/batole spi na regeneraci, domacnost, jidlo…

drep
30. srp 2023

Já jsem pracovala vlastně už v šestinedělí na dohodu, asi víc kvůli pocitu zodpovědnosti za práci než kvůli penězům ( i když ty se taky šikly). Dělala jsem follow up pacientů do studie a zadávala data, což byla totálně časově neomezená práce (jakože fakt nevadilo, když na to měsíc nesáhnu). To šlo, ale absolutně bych nedala, kdybych měla nějaký denní/týdenní penzum práce, kterou musím udělat. Byl týden, kdy se v noci nespalo a byla jsem jak zombie, byly týdny, kdy jsem denn zvládala sednout k práci

natilla
30. srp 2023

Pracuju na cca poloviční úvazek a jsem na mateřské, s první dcerou jsem začala pracovat v jejich 2,ale musela do soukr.školky... tenkrát jsem vydělala o něco víc než byla cena té školky,ale o práci jsem stála,je max. flexibilní a už v podstatě od covidu jedu 100%HO, takže se to vyplatilo..jde o účetnictví..jsou tam termíny,takže úplně odsunout nic nemůžu,ale můžu pracovat,kdy se mi hodí,když jsou děti nemocné,tak neřeším žádné OCR,prostě pracuju večer a pod..