Daňové přiznání. Nemusím podávat?

8. dub 2024

Jsem na RD, od loňského podzimu si přivydělávám na dohodu, ale nemám příjmy vyšší než 10 tisíc/měsíc, tudíž se mi nic neodvádí. Daňové přiznání tak podávat nemusím, že?
Díky za odpověď.

patypresdevaty
8. dub 2024

Pokud je to DPP do 10 tis/měsíc a jiné příjmy nemáš, tak ne. Taková DPP se daní srážkově, ne zálohově

merope
8. dub 2024

Co jsi dělala do toho loňského podzimu?

BTW i pokud máš dohody, může pro tebe být výhodné to DP podat - že ti následně vrátí zaplacené daně.

patypresdevaty
8. dub 2024

@merope ale ne, když to jde srážkovou daní. Tam se nedělá roční vyúčtování jako u zálohových, ne?

merope
8. dub 2024

@patypresdevaty Dát se to tam může. A já pochopila, že případně právě pokud to vyjde "dobře", tak se i něco vrací vlastně z tohoto. Ale DPP se teď měnila, neznám nejnovější úpravu.

autor
8. dub 2024

@merope Píšu, že jsem na rodičáku.

merope
8. dub 2024

Já už chápu... celou dobu na rodičáku a od podzimu brigáda. Pokud si to dobře pamatuji a nic se nezměnilo, tak právě v tomto případě dostaneš ty zaplacené daně zpátky. Ale pro mě to jsou už 4 roky, kdy jsem to měla stejně.

jeyre
8. dub 2024

Taky záleží jestli jsi vůbec nějaké daně odvedla. Přiznání podat můžeš, ale nemusíš, daňovou povinnost máš splněnou. A bacha, termín byl minulý týden, teď už bys mohla platit pokutu, tak aby se ti to vůbec vyplatilo...

autor
8. dub 2024

@jeyre Pokud podáváš elektronicky, máš čas do května 😉

@merope Ale jaké daně mi vrátí? Já žádné neplatím, nic mi z platu neodvádí.

werumka
8. dub 2024

Pokud jsi u zaměstnavatele podepsala Prohlášení poplatníka, pak ti sleva na poplatníka pokryje celou daň a tedy ani žádná daň odvedena nebyla (to poznáš podle toho, že Ti přijde na účet celých 10 000 Kč). Pokud jsi Prohlášení nepodepsala a je Ti ze mzdy stržena každý měsíc daň 15%, tak pak si jí můžeš nárokovat zpět. Pak by se Ti vyplatilo podat DP.
Odpověď na otázku, zda přiznání podávat musíš: Ne, nemusíš.

merope
8. dub 2024

@werumka Já myslela, že z DPP se srážková daň odvádí vždy - ale nikdy jsem neměla DPP v této výši aniž bych u toho měla živnostenský list nebo zaměstnání.

werumka
8. dub 2024

@merope I u DPP se může podepsat prohlášení poplatníka a pak se odvádí daň zálohová.. jedinou podmínkou je, že v jednom měsíci můžeš mít podepsáno jen u jednoho zaměstnavatele.
Zároveň můžeš mít zaměstnání, kde máš podepsané prohlášení a k tomu souběžně být i OSVČ. V takovém případě si akorát musíš dělat daně sama, nejde udělat roční zúčtování v práci 🙂

j.a.n.i
9. dub 2024

@merope Pise, ze se ji nic neodvádí, tak jak by ji mohli neco vracet? Naprosto zbytečná prace lovit potvrzení o prijmech...

merope
9. dub 2024

@j.a.n.i No, píše "příjmy do 10.000, tudíž se mi nic neodvádí" - takže tipuji, že tím myslí, že se neodvádí sociální a zdravotní pojištění, ale odvádí se daně (protože ty na ten limit 10.000 vliv nemají). Ale to už je asi na tazatelce.

adel_si
9. dub 2024

@merope jestli je to její jediný zaměstnavatel, tak má stopro podepsané prohlášení poplatníka a tudíž se jí neodecita ani daň srážková/zálohová protože to pokryje sleva na poplatníka...

merope
10. dub 2024

@adel_si Ale pak to daňové přiznání podává zaměstnavatel, ne?

jeyre
10. dub 2024

@merope Zaměstnavatel daňové přiznání zaměstnance NIKDY nepodává. Maximálně může provést vyúčtování zálohové daně, na což je jednak už pozdě, a navíc pokud paní žádnou daň neplatila, tak není co zúčtovat.

merope
10. dub 2024

@jeyre Aha... jsem myslela, že to podává buď zaměstnavatel nebo zaměstnanec. Ale přiznávám, že už skoro 20 let to mám tak, že si daňové přiznání podávám sama na základě papíru od zaměstnavatele.

adel_si
10. dub 2024

@merope přesně jak píše @jeyre ... DP si musí zaměstnanec podat sám, zaměstnavatel může maximálně provést roční zúčtování daně pokud si zaměstnanec požádá do 15.02. (a jsou tam další podmínky, že nemůže mít v jednom měsíci souběh více zaměstnavatelů, nemůže být OSVČ apod)..