Hmotná nouze na nedoplatek elektřiny?

waisinka
17. led 2018

Ahoj ženy . Jsem matka samoživitelka jednoho syna . Dnes nam došla faktura za vyuctovani za cely rok .. musime doplatit 40000 ano čtete dobře 40000 😔 topime elektricky ale ne moc vetsinou jen v jednom pokoji a to jen parkrat za den . Abych ušetřila .. no teď vidim jak jsem ušetřila 😫 nevim jestli není chyba nekde ve faktuře ale minuly rok to bylo 20000 :/ .. mela jsem stary elektromer a jelo to 24hodin na zvyseny tarif jelikoz novy elektromel stal 15000 tak jsem na něj ušetřila az minulý mesic .
Nevím kde takovou castku vzit :( kdyz mam rodicak 3800 kc .. myslite ze hmotna nouze trosku pomuze ?? Beru i prispevek na bydleni ale minuly rok jsem dostala jen 1500 na nedoplatek 20000 takze myslim ze tenhle rok to bude uplne stejne . Predem se omlouvam za chybny text ale jsem porad v soku z toho dopisu

Zalohy poctive platim kazdy mesic 1000kc
Děkuji za jakoukoliv radu .

mimco
17. led 2018

Určitě bych to šla reklamovat, tahle částka mi přijde jako nesmysl za jeden pokoj. Není možné, že by se na vás někdo připojil na černo?

ilonne
17. led 2018

@waisinka Tak jedine navysit RP a dohodnout se na splatkovem kalendari. A jak uz tu nekdo psal, zkusit vyvolat reklamaci. Najit si jine bydleni nemuzes, aby se to uz priste neopakovalo?

mimco
17. led 2018

40000 je fakt blbost....to je jako za tři patrový barák

waisinka
autor
17. led 2018

Uz jsem tam volala .. o splatkovy kalendar jsem pozadala . Na 5 splatek po 8000 kc .. nevim kde to vezmu ale lepsi nez 40000 naraz . Faktura je dobre , neni tam chyba.

editah222
17. led 2018

@waisinka malej může od 2 let do školky a v okolí jich pár máš, jednu přímo v místě bydliště 🙂 Brigád je teď taky dost a přímo v místě bydliště máš celkem velkou firmu (Alika). V Prostějově nabírá každá druhá firma a autobus ti jede každou chvíli a ve městě jsi za cca 25 minut.

Ne, nechci být hnusná, ale jestli ti stát zaplatí doplatek na elektřinu ve výši 40tis. tak přestávám chodit do práce 🙂 🙂

blahova_andrea
17. led 2018

@mimco bohužel to blbost není. el. kotle jsou šílené žrouty, pokud se jedná o nezateplené domy s velkou tepelnou ztrátou. my platili v nájmu šílené sumy i za plyn. topit tam el., tak si hodíme po první zimě mašli. teď topíme na nezateplené stavbě třetí měsíc, prostě aby vysychala, dalo se tam pracovat a brzy nastěhovat a i za tu krátkou dobu nás to těch dvacet minimálně stát bude.

já bych určitě hledala i jinou možnost bydlení.

waisinka
autor
17. led 2018

@editah222 takze ta prve .. mamka v alice pracuje ..volna mista tam nejsou .. za druhe .. maly do skolky nemuze jeste ma plenu .. za treti ani knam so skolky ted neberou . A 4 na co mi je autobus co jezdi do mesta kdyz nemam hlidani ??? Vy to asi porad nevhapete na co se tady ptam .. nezadam zaplatit 40000 po uradech ..

jujatko
17. led 2018

@blahova_andrea ano, přesně. Elektrický kotel v nezateplenem baráku je zabiják. Ale taky se mi to zdá teda hodně. To by musela topit na 30 stupňů.

barus18
17. led 2018

40 000 je fakt strašná pálka, když píšeš, že topíš jen v jednom pokoji - tolik protopí manželovi rodiče v celém baráku )a že je tam někdy fakt hic), takže bych udělala 2 věci - prvně zkusila kontaktovat dodavatele elektřiny, jestli tam není chyba (záloha 1000 je sice malá, ale zas na jeden pokoj mi to nepřijde tak dramaticky málo...my platíme 3000 za 2+kk) -zkontroluj si elektroměr - mohli se někde přehlídnout v číslech a za 2. bych to pořešila na sociálce - pokud se chyba nikde nestala a na sociálce pomůžou jenom trochu ,tak ti asi zbyde splátkový kalendář..i když s tím rodičákem chápu, že to bude ořříšek....příspěvek na bydlení máš vyřízený? Kamarádka je také samoživitelka s takovou výší rodičáku a vím, že má vyřízen ještě ten příspěvek....celkově má tak za měsíc něco kolem 9000 (...přesně ti to neřeknu a nechci mystifikovat- už jsme se hodně dlouho neviděly)....to by ti mohlo pomoct ušetřit aspoň pár stovek měsíčně
určitě se zkus poptat na sociálce, na co vše bys mohla mít nárok. Držím pěsti, ať to zvládnete, hlavně se nedostaň do dluhové pasti🍀
Jo a to co už tady holky navrhovaly a asi uplně nechceš slyšet - pořešit jiné vytápění - nezateplený barák na elektřinu je fakt finanční sebevražda, i když budeš mít upravené tarify (kdo má vytápění elektřinou, má nižší tarif - to doufám máš 😉 )

guinea
17. led 2018

@waisinka Já jsem odpůrce dávání dětí pod 3 roky do školky. Ten jeden rok, co ti do jeho tří let zbývá, může mít podstatný vliv na celý jeho další život. Má být s mámou doma. Já bych ti spíš poradila půjčit si znovu od rodičů, jestli máš tu možnost, a následující rok si zjistit, kam bys za rok mohla do práce - případně jestli budeš potřebovat nějakou rekvalifikaci, kurz, tak ten si nějak udělat (pokud vím, tak úřad práce proplatil kamarádkám třeba i kurz na nehtařku i kurz na stříhání psů, obě se těmito profesemi už několik let úspěšně živí). No a až budou chlapečkovi 3 roky, tak ho dát do školky a pořádně se opřít do práce.

jujatko
17. led 2018

@waisinka a to je rodinný dům, kde bydlíte sama s prckem?

mimco
17. led 2018

Peníze se bez práce legálně proste získat nedají.
Takže bych sedla na telefon, obvolala všechny školky s prosíkem a nákresem situace, možnosti jsou vždycky a pokud máte přes noc někoho v baráku, aby malý nebyl sám, je možné třeba dělat noční.....pokud je poblíž fabrika, problém to nebude. Je třeba si sednou a obvolavat vše, co se dá.....
Dá se na 4 hodiny najít úklid, jen je potřeba se kousnout, a omezit se....
Pleny je možné odnaučit, není to lehké, ale jde to.

waisinka
autor
17. led 2018

Holky maly pujde do skolky v zari .. zatim ma plenu takze ted ani jit nemuze .. hlidani tu opravdu zadne neni ( jesle za 7000 nebo hlidaci pani co bude chtit uplne stejne jako jesle ) a platy tady ?? Okolo 10000 takze opravdu se to nevyplati :( a to nepocitam dojizdeni .. budu muset pockat do zari a od zari konecne zacit pracovat .

mimco
17. led 2018

A na vinted se dá prodat spousta věcí, probrala bych šatník svůj i malého a co se už nehodí bych hned prodala....
Kočárek, jídelní židlička, proste cokoliv.

waisinka
autor
17. led 2018

Ano rodinny dum ale obyvame jen spolecny obyvaci pokoj s kichyni

waisinka
autor
17. led 2018

@mimco to delam pravidelne abych vubec mohla koupit dalsi obleceni a potreby malemu tak prodavam stare co uz nevyuzije 🙂

barus18
17. led 2018

@waisinka to se mi fakt nezdá ta částka...nemáš fakt nastavené nějaké vysoké tarify? za 1 pokoj....známí se stěhovali do 3pokojového bytu v nezatepleném baráku a taky topí elektřinou...kolik protopili sice nevím, ale určitě vím, že si měnili tarif a šlo to i zpětně...

petrasipkova1
17. led 2018

@editah222 přesně to jsem si říkala já, ale nemám sílu to sem psát, jen mi v hlavě běželo vážně, to jako vážně ? 😀
@waisinka Je to tvůj život, ale pokud sem dáš dikuzi můžeš dočekávat, že odpovědi na tohle nebudou jen běž na ÚP, odbor hmotné nouze, vypln ten a ten tiskopis a zase si žij rok v klídku. To jako faaakt tohle ne, kam by to tady došlo. Myslim, že je jasné, že za jeden pokoj prostě není platba 40 000 Kč, že tady není uvedeno všechno, kdo bydlí v celém domě, atd, atd, ale to je tvoje věc. 2) určitě máš kontakt na otce tvého dítěte, požádej jeho, vypadá dost nad vodou. 3) nejdřív šetřim u sebe a potom natahuju ruku kdo mi co dá. 4) plíny jsou výmluva, ne překážka 5) hlídání je všude, jen se ptát, zajdi do nějakého rodinného centra a uvidíš

mimco
17. led 2018

Ve vesnici, důchodkyně, náhradní babička, někdo důvěryhodný, třeba by byl dokonce rad....
Co tety, kdokoliv z rodiny, třeba by někdo o někom věděl, nebo další maminka na mateřské b podobné situaci, mohly byste si pomáhat navzájem.

petrasipkova1
17. led 2018

http://www.alika.cz/cs/firemni-skolka Tak se zkus neustále ptát, určitě brzy volné místo nějaké bude a bylo by vyřešeno 🙂

kami1984
17. led 2018

Jako brigádu bych zkusila mystery shopping. Každý měsíc psát spotřebu.

waisinka
autor
17. led 2018

@barus18 psala jsem ze jsem mela ten jenvetsi tarif .. a abych mohla mit tarif "primotop " musela jsem idelat novy elektromer za 15000 ktery jsem delala pred 14 dnama .. takze to uvidim az prosti rok .

petrasipkova1
17. led 2018

https://upcr.cz/volna-mista-153 nevím co máš za školu, ale pokud hledáš brigádu mrkej sem, třeba na nějakou dobrou firmu narazíš, domluvíte brigádu a časem třeba částečný úvazek. Lidí je ted mín než volných míst.

waisinka
autor
17. led 2018

Zeny !!!!! Ja nechci proplatit 40000 od hmotne nouze .. chtela jsem jen jestli davaji nejaky prispevek na to . Tod vse .. nikde jsem nepsala ze chci 40000 od uradu .. 🤦🏼‍♀️

editah222
17. led 2018

@petrasipkova1 Aliku jsem už nabízela 🙂 Pravda nevím jaké tam jsou platy a taky nevím co paní umí. Na dělnickou práci to asi úplně luxusní mzda nebude. Ale je to slušná firma a mají školku.

petrasipkova1
17. led 2018

pokud práci nehledáš a situace ti vyhovuje , tak ok, moje příspěvky přeskoč.

jujatko
17. led 2018

@waisinka a tam bydlíte sami? Pokud ano, tak to v životě nevytopite a hlavně nezaplatíte. Máte tam velké úniky tepla tím, že trpíte jen v jedné místnosti. Na kolik stupňů topite?

journals
17. led 2018

@waisinka No jako víš jak to je... on ti nikdo nedá ani čtvrtinu. S tím prostě bohužel počítat nemůžeš. A tipuju, že 2 tisíce tě nějak nevytrhnou. Myslím, že máš jenom dvě možnosti - buď si zase půjčit, nebo jak tu někdo psal, kousnout se a třeba po večerech jít někam jednou, dvakrát týdně uklízet. To by třeba mamka malého na dvě, tři hoďky pohlídala. I kdyby to hodilo pár korun, tak by to za to stálo, řekla bych. Ale chtělo by to něco dělat. Sedět a čekat že to někdo vyřeší dost dobře nejde :-/ Mamka se v té fabrice nepřimluví za nějaký flek? Na pár hodin týdně? Třeba by pro rodiče bylo přijatelnější ti pohlídat, než ti pravidelně půjčovat....?

blahova_andrea
17. led 2018

@jujatko no po naší zkušenosti už se mi to tolik ani nezdá. my tam nebydlíme, takže se tam na víc jak 20st. netopí, fakt jen kvůli těm pracem a dělá ti to půlku její ceny za ani ne čtvrt roku. pak mi nepřijde dvojnásobek za rok nereálný. druhá věc je, že je to prostě celé špatně a nejde to takto udržovat a je to likvidační. my do měsíce přejdeme na tepelné čerpadlo a na jaře zateplíme, tak nás už další taková překvapení nečekají, ale toto se bohužel nedá aplikovat u zakladatelky

waisinka
autor
17. led 2018

@jujatko ano jen ja a syn .. nevim na kolik stupnu topime ale topime na 3ku z 5 .. a to ne celý den .. ikdyz jdeme ven tak topeni vypnima .. ale mohuzel i tak je to dost .. nevadi .. novy tarif mam uz hotovy .. i pak z eonu rekl ze faktira odpovida jestli jsem topila . Takze chyba zadna neni ..