• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jak se naučit šetřit? Jak to děláte?

22. prosince 2016 
@baraz My se do 3 tisíc za jídlo vejdeme (a občas i s 500 Kč za mé obědy v práci). Mně hodně šetří peníze, že si rozmyslím, co zhruba budu každý den vařit k večeři (manžel to pak má i druhý den v práci k obědu, takže vařím skoro každý den, občas když dostanem něco od rodičů nebo něčeho zbyde víc, tak máme k večeři třeba pečivo s šunkou, sýrem nebo vděčné jsou taky pomazánky - vajíčková, rybičková, česneková.., jinak ve většině případů teplá jídla) a každé pondělí jdu na větší nákup se seznamem v ruce, dám za něj tak do 500 Kč. Nemyslím si, že se nějak omezujeme, ale nekupujeme limonády, slané a sladké jen výjimečně, kromě kvalitní šunky nekupujeme uzeniny, maso máme tak 1-2x týdně. Hodně kupujeme jogurty, mléčné výrobky, zeleninu, luštěniny (máme je oba rádi), občas si dáme těstoviny, hodně brambory na různé způsoby (třeba americké s tuňákem, zeleninou, oliv. olejem - dobrota!! nebo zapečené..), kolikrát k večeři uvařím hustou polívku (bramboračka,..), kterou si dáme s chlebem, zeleninový salát s kuř. masem, většinou i 1x týdně máme rybu atd. V průběhu týdne potom většinou dokupuju už jen pečivo. Když jsme o víkendu doma (1-2 víkendy trávíme u rodičů apod.), tak jdu na ještě jeden nákup v pátek, za který utratím tak 200-300 Kč, to kupuju nějaké maso a příp. když je potřeba dokoupit něco na víkend..
Určitě si umím představi, že za jídlo utratíme víc peněz, že si budem kupovat věci, na kterých si budeme vyloženě pochutnávat (a taky to čas od času děláme :grinning:), ale i tak nám přijde, že jíme jídla, který nám chutnají a že se nemusíme držet kdovíjak zkrátka..:wink:
30. pro 2012 v 18:09  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
@terunka88 to se fakt vlezete do 3000????my taky nemáme denně maso, luštěniny a ryby taky jíme, teplé večeře nemáme,ale není to proto, že na to nemáme, ale prostě to ani já ani manžel nepotřebujem. šetřit nemusíme, ale taky je mi líto utratit tolik peněz. Nevím jak to děláte, ale když koupíme jogurty, to je skoro 100kč, ovoce a zelenina taky stojí příšerně, naštěstí máme většinu roku zeleninu a ovoce vlastní, stejně, jen cuketu jsem včera kupovala a přetočily se mi panenky - 69kč kilo. To nekupujem sladké nápoje, sladké nebo bílé pečivo. Vařím každý den, ale když jsem sama doma, tak se odbydu a opravdu se do takové sumy nevlezem. nehledě na to, že co jsem začala hubnout a dodržovala jídelníček, tak náklady výrazně stouply.
30. pro 2012 v 18:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
a co třeba začít šetřit na jiných věcech? Nevím jak to máte a jak žijete, ale co třeba snížit náklady na mobil, upravit smlouvy za internet, omezit kouření a pití, zábavu, kafíčka s kamarádkama, koupit jinou kosmetiku, atd?
30. pro 2012 v 18:28  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
no tak u nás je to tak že když přijde výplata zaplatí se hypo a věskeré úvěry. Z rodičku platím jídlo a potřeby pro děti, jako obědy ve škole výlety atd a to co zbyde si rozděluji do obálek abych vyšla do další výplaty....
30. pro 2012 v 18:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
@finezuza No jo, jak jsem psala, týdenní nákup mívám tak kolem 500 Kč, plus tak dvakrát nebo třikrát víkendový nákup za 200-300 Kč. Neříkám, že jogurty jíme denně, manžel jich moc nesní, ale já si třeba 4 týdně dám. Pro sebe kupuju Selský od Hollandie, máš pravdu, že za jogurty dám třeba kolem stovky týdně. Jediný, co máme od rodičů jsou domácí vejce a marmeládu a taky jsme v létě měli hromadu cuket :grinning: Nevím, jestli se moc vyplatí kupovat cuketu v zimě, myslím, že je o dost dražší než v létě, ne? Po Novém roce sem klidně opíšu nějaký nákupní seznam, docela si je schovávám, abych se za čas zas mohla inspirovat a nemusela těžce přemýšlet nad tím, co mám zas uvařit :grinning: Ještě musím napsat, že primárně nenakupuju podle slev..když je něco zrovna v akci, tak je to bonus, ale úplně se k tomu neupínám..
30. pro 2012 v 18:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
tak holky klobouk dolů... ted jsem si přečetla celou dizkuzi a zírám... 3000 kč za jídlo dám měsíčně jen pro dceru.... my měsíčně utratíme min. 10 tis. ale je pravda že nekupuju "levné rádoby jogurty" uzeniny, které okolo masa jen proběhly apod.... kupuju kvalitní potraviny, které jsou samozřejmně dražsí... sice za jídlo dáme hodně peněz ale zase si říkám že nebudu sebe, manžela a hlavně dceru krmit náhražkama potravin...
nicméně jsem si dala "závazek" že zkusím od ledna "šetřit" ale né na úkor zdraví...
30. pro 2012 v 18:41  • Odpověz  •  To se mi líbí (8)
3000 měsíčně jen za jídlo pro 2 dospělé a 1 dítě si myslím je v pohodě :wink:

Nás je 5 a za jídlo to dá max. 6 - 6500kč. A to je v tom i pitná voda, protože vodu ze studny máme nepitnou :unamused:

Jogurty máme denně, ovoce, zeleninu též, maso kupujeme v akci nebo máme sem tam od tchýně.
Vajíčka máme vlastní, nekupujeme sladké nápoje, limonády.

Na čem hřeším jsou sladkosti pro mě :slight_smile:

vařím denně, starší se stravuje přes týden do odpoledne ve školce, manžel jezdí domů večer, to si dá jídlo z poledne nebo si něco uvaříme nebo je studená večeře

Nemám pocit, že se v něčem omezujeme, děti mají to co chtějí.
A určitě nekupujeme žádné jooo levné potraviny - šity :grinning:
30. pro 2012 v 18:47  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Já dělám jednou za měsíc velký nákup a to je cca kolem 2-2500,- jen jídlo a jelikož jsme na vsi tak tady kupuji jen pečivo a to co nutně potřebuji...jablíčka máme ze zahrádky a ostatní ovoce kupuji..jogurty dělám doma a když kupuji tak neberu ty úplně nejlevnější, ale koupím třeba c akci dobré osvědčené.
Nevařím denně, starší se stravuje ve škole, muž moc nesní a díky pracovní době a směnám taky doma moc není takže vařím pro mě a malou a večeře máme na střídačku, teplé a studené...
30. pro 2012 v 18:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@eimmy 3000,- jsem také dávala za dcerky jídlo do toho cca roka.Kvalitní věci něco stojí,navíc některé věci se mi vyplatily víc ve sklenkách s dět.výživou jako tunák,kterého nikdo jiný nejí.
30. pro 2012 v 19:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gilotek pitná voda stojí dost,taky ji musíme kupovat.Naštěstí si ji i dost vozíme od rodičů,kam 1-2x týdně jezdíme.Před rokem jsme se přestěhovali do domku ,řád je jen na užitkovou a na studnu zatím nemáme,máme špatně dostupný terén technikou,takže pod 100 tisíc se nedostaneme.
30. pro 2012 v 19:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Do obchodu jedině se seznamem a plány, co se bude vařit :slight_smile: Jinak my taky na potravinách nešetříme. Snažím se totiž co nejvíce kupovat české potraviny. Raději vezmu smetanu o 6 kč dražší a naší než levnou z Polska :stuck_out_tongue_closed_eyes: Nekupujeme balenou vodu, limonády, největší spotřeba je u nás mléka - litr na den někdy i víc. Na akce moc nekoukáme. Taky plánuji rozšíření zahrádky. Letos máme vlastní brambory, cibuli, řepu, mrkev a petržel od babičky.
30. pro 2012 v 19:34  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
@renatalen ale tím, že se člověk dívá po akcích se ušetřit dá dost :slight_smile:
30. pro 2012 v 19:55  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@benjik naši mají vodu ze stejné studně, takže máme smolíka :stuck_out_tongue_closed_eyes:
30. pro 2012 v 19:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gilotek to je pech :confounded:
30. pro 2012 ve 20:01  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@gilotek Možná ve městě. My máme nejbližší supermarket přes 20 km
30. pro 2012 ve 20:05  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@renatalen my taky :wink: lépe řečeno do nejbližšího města to máme 20 km :slight_smile:

A i tak kdybysme se prostě nedívali po akcích a kupovali vše za "plné" ceny tak utratíme daleko víc.
Letáky a akce sleduju na netu a pak se vyjede na nákup
30. pro 2012 ve 20:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
No jasně, já taky koukám na letáky na netu, co je v akci. Ale že bych jako někteří sjezdila 4 superhypermarkety a vybírala jen to co je v akci to ne.
30. pro 2012 ve 20:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Díky našemu milému dph asi začneme nakupovat v Rakousku :angry:
30. pro 2012 ve 20:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky, mě by zajímal kompletní jídelníček vaší rodiny, včetně názvů koupených surovin a množství, upřímně by mě zajímalo, jak se dá jíst celý měsíc buď za 3 tisíce dva dospělí a nebo za 6 tisíc rodina. Ale nikdo si to asi takhle podrobně do počítače nepíšete, že?

Jinak my nakupujeme výhradně v Německu, u spousty potravin už ani nevím, kolik stojí tady.
30. pro 2012 ve 20:27  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
@lenka5731 Ono strašně záleží kde žiješ, to ti na cenách udělá strašně moc... Do nedávna jsme žili na Slovensku a vešli jsme se do částek o polovinu nižších, teď jsme v Praze a přesto že je více možností kam chodit nakupovat, tak ceny jsou 2-3x takové jako na Slovensku. Takže když jsi z malého města a jezdíš jednou, dvakrát za měsíc na velký nákup a pak už jen dokupuješ drobnosti, bude tě to stát méně než když každý druhý/třetí den půjdeš na nákup :wink:

Jináč u nás je rozpočet čarovný :grinning: někdo vždy odčaruje notnou část a nevím kam... :zipper_mouth: Já třeba dělám jogurty doma, mám jogurtofilní děti (a má maličkost nezaostává), takže by jsme na tom krachli, takže dělám domácí, jsou lepší, je toho více za méně peněz :wink: Stejně tak pečivo, chci se naučit a dělat domácí, hlavně kvůli kvalitě, rozmazlila jsem si tlamu a tomu sypacímu nějak nemůžu přijít na chuť, maso je u nás spíše součást omáček atp. jináč se u nás moc nenosí, zato zelenina, ovoce to se snažím ve značné míře. Taky jsem vlivem finanční spořivosti přišla na chuť luštěninám (tedy hlavně jsem se naučila s nimi pracovat :wink: ). No ale i tak nás teď jídlo stojí docela solidní pálky, teď si nechávám posílat nákup z tesca jejich dopravcema a musím říct, že super, nemám šanci nakoupit hovadiny, čímž už šetřím nejen čas, ale i finance (jenže ne každý tu možnost má, že...). Taky mám v merku pár prodejů z dvora, tak na jaře budu testovat... i kdyby to finančně vyšlo na stejno, kvalita bude určitě rozlišná, ještě bych ráda našla kvalitní řeznictví a rybárnu... Ale suma sumárum, co by čtyřčlenná rodina se za jídlo pod nějakých 6500,- měsíčně fakt nedostaneme a to nás čekají ještě další výdaje na třetí mláďátko... Ale od ledna chci psát kde kolik necháváme peněz, abych zjistila kde se ještě dá ubrat :slight_smile: Protože je třeba vytvořit rezervu, zase je v čudu a dnes nám odešla (zase) pračka... Prostě klikaři a rozpočet se nám chechtá :grinning:
30. pro 2012 ve 21:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
některá jste zde psala že by jste chtěli vidět secnam nákupu těch holek co se vejdou do 3 tis. měsíčně i z názvy výrobků přikláněla bych se k tomu.. a poprosila o něj...
30. pro 2012 ve 21:58  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@terunka88 takbto kloubouk dolů...větší nákup za 500 je pro mě utopie, mám pocit, že za ty peníze nakoupím maximálně základní potraviny. |Dneska za větší nákup letěly 2tis. :(....asi budu muset začít více plánovat a přemýšlet. Zatím jsme sami a moc se omezovat nemusíme, ale časem to možná bude nutné už jen proto, že budeme možná chtít hypotéku na baráček, snad přijdou děti....atd.
30. pro 2012 ve 22:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojka, taky bych ráda nakoukla do nákupního seznamu holek do 3000, děkuji
30. pro 2012 ve 22:12  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@mataharyy musím se přidat k tomu úspornému režimu itesco....fakt mi to přijde zrovna pro tyhle účely strašně praktické :grinning: . my sice nešetříme proto, abychom šetřili, ale proto, že jsme takový minimalisti a nic moc k životu nepotřbeujem, proto mi vyhovuje ty základní potraviny, spíš suroviny, koupit přes net a rozhodně jsem si jistá, že jít do toho hypersuper (což nenáviidím), utratím o třetinu víc, jen proto, že mají marketing zmáknutý a oči nakupují, no. takhle naklikám podle sekce "oblíbené", v podstatě nic nezapomenu, nestojí to moc a ještě nemusím nikam autem a vláčet to. dokupuji jen pečivo denně a sem tam ovoce a zeleninu. fakt si myslím, i když to přímo nesleduju, že se takovým nakupováním dá ušetřit.
a kdybych měla k otázce konkrétně - tak funguje si měsíc všechno, ale všechno psát...člověk se pak nestačí divit :wink:
30. pro 2012 ve 22:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Až budu po Novým roce doma, tak sem klidně nějaký týdenní seznam napíšu a klidně i dopíšu, co třeba dělám za jídla..
Jinak my třeba dáme minimum za snídani - já si na měsíc koupím müssli od Mixit za 200 Kč a to s mlékem snídám každý pracovní den. O víkendu máme k snídani třeba pomazánku z pátka (máme pomazánkový pátek :grinning:) nebo marmeládu (máme od rodičů zdarma), případně šunku, sýr, když je zrovna v ledničce. Manžel snídá obvykle 2 housky s marmeládou nebo šunkou, takže to je taky jen pár korun. Svačiny mažeme rohlíky nebo chleba, já si na dopoledne do práce kupuju Bebe sušenky, odpoledne jogurt, ovoce atd. Obědy mívám v práci (jsou dotované, dám za ně měsíčně necelých 500 Kč). Takže nejvíc surovin spotřebuju na večeře (potažmo manželovy obědy) a jídlo o víkendu (když jsme zrovna doma). Vodu máme hroznou, ale máme konvici Britu, za filtr dáme měsíčně 100 Kč, což se rozhodně vyplatí oproti baleným vodám.
Jinak co se týká kvality potravin, tak já rozhodně nekupuju žádný nejlevnější šmejdy, levnější variantu koupím v případě, že má stejný složení jako dražší (což se někdy stává..). Kupuju prostě takový zlatý střed, samozřejmě, že pokud bych chtěla jíst ultrazdravě (pouze výrobky z celozrnné mouky, biopotraviny atd.), tak utratím daleko víc peněz, ale myslím, že se taky dá dobře najíst v přijatelném poměru cena/kvalita.
30. pro 2012 ve 22:24  • Odpověz  •  To se mi líbí (5)
Jinak upřímně doufám, že se zanedlouho dovážky z hypermarketů rozšíří do dalších a dalších měst, to by bylo pro mě ideální, jen naťukat co chci (stejně to mám napsané) a pak už se nevláčet do obchodu a s taškama zpátky domů...to by bylo super, ou jé! :grinning:
30. pro 2012 ve 22:31  • Odpověz  •  To se mi líbí (5)
Hezký večer všem :wink:
U nás to neni taky žádná sláva,jsme 3 členná rodina a žijeme jen z manželova platu,který je cca 18-19 000,- měsíčně.Z toho zaplatíme nájem,školku,telefony,úvěr atd.Co se potravin týče,tak nakupujeme vše,ale ne ty nejlevnější,opravdu velký rozdíl je např.v párcích,od řezníka jsou o pár korun dražší,ale více se člověk nají,obsahují více masa.
Hodně nakupujem v akcích,třeba penny mívá hodně dobré akce,zlecní až o 50% a mají dobré české jogurty.
30. pro 2012 ve 23:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@berenika39 Tak ono já tu úsporu beru v tom, že nekupuji žádné "umlčovače" pro děti v podobě sušenek navíc atp., taky když sečtu cestu směr obchod a domu, tak mě to vychází cca na stejnou částku jako ten jejich dovoz, navíc nemám auto a do obchodu musím chodit s háďaty, když je manžel v práci, takže to je o život... Počítám tedy jak tu finanční úsporu, tak tu časovou, o tom že tesco má celkem fešné dopravce pomlčím :grinning: a to že co by "chudince" těhotné mi vše tahají až do bytu a ochotně baví děti, než si nákup proberu, to už je jen další plus :grinning: :grinning: Jináč u nás třeba šetřit, máme opět po finančních rezervách, tak je potřeba je zase dotáhnout, bo jsem fakt na štíru, když se něco podělá, jsme v loji... Ale zas taky ne na úkor kvality... Když už chci jíst, tak to musí i chutnat, ne nějaká břečka :sweat_smile:
30. pro 2012 ve 23:22  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@terunka88 Jo, to je prostě pohoda, já totiž strašně nesnáším nakupování, ty lidi kolem, ten chaos, do toho fňukající děti... Prostě děs, dokážu trávit čas i jinde než v tescu :grinning: :grinning:
30. pro 2012 ve 23:23  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@mataharyy no přesněěěěěěěě mě když nědko nutí do hypersuper, lezu po zdi. nesnáším to. umím čas strávit líp. všichni jsou tam na nervy, děti řvou v košíkách, matky hýkají na taťky, to prostě nemusím. a jasně - těch jejich 69,- určitě utratím za cestu a ptákoviny navíc, o tom žádná. a ano, zatím od července pokaždé byl u nás mladík, max příjemný, všechno nanosil k prahu a ještě se omlouval, že má jiné lambrusco než to, co jsem chtěla....miluju je. taky nekupuju ty umělohmotné sýry a párky ze sojové mouky, naopak, ale prostě méně je někdy více :grinning: . miluju itesco.
30. pro 2012 ve 23:34  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek