Jak zacházíte s nízkými příjmy?

penelope87
1. srp 2019

Od té doby, co jsem doma s dětmi (přes 3,5 roku), mi razantně klesly příjmy, přestože se snažím pracovat, když mám příležitost. Teď už dva roky mi chodí rodičák o 2 tisíce nižší, než jsou moje pravidelné měsíční výdaje (příspěvek manželovi na nájem, energie, pojištění, poplatky, telefon). O tyto výdaje se dělíme rovným dílem, domluvili jsme se na tom. On pak platí jídlo, drogerii, když je potřeba cokoli do domácnosti. Peru, vařím, uklízím a co k tomu potřebuju a řeknu si, koupí. Výdaje na oblečení pro děti většinou hradím já (nakupuju z druhé ruky), ale není problém se s ním domluvit, kdybych zrovna neměla...
Na ty 2 tisíce, které potřebuju navíc měsíčně, si většinou vydělám, ale nějakou větší rezervu nemám. Nekouřím, nepiju. Šminky a kosmetiku v podstatě nekupuju, v tomhle jsem byla vždy minimalistická. Oblečení je trochu problém; mám plnou skříň věcí, které mi jsou malé, velké nebo těhotenské a od toho, co můžu nosit mám tak 3 kousky na sezónu (pořád doufám, že se mi podaří zhubnout těch pár kil, které se mě drží, takže skoro nic nekupuju nové). Mám pět párů bot. Ke kadeřnici chodím jednou ročně. Cvičím doma jógu. Jediný pravidelný výdaj, který bych opravdu mohla ušetřit je 300 Kč měsíčně za fyzioterapii, ale vážně mi pomáhá s bolavými zády.
Ale o co tedy jde.
Včera mi přišly nějaké peníze navíc, se kterými jsem tak úplně nepočítala. Asi 6 tisíc. Dneska jsem si na procházce s klukama koupila dvě knihy v antikvariátu za 100 Kč a po cestě jsem vzala koláče. A odpoledne jsem u kávy svému muži zasněně řekla, že jsem viděla parádní vlnu na pletení. A on mi řekl, že když dostanu peníze, že začínám být rozhazovačná...
Nemyslel to zle, ale mě to upřímně mrzí. Je pravda, že jak si nic nekupuju a nedopřávám navíc (když dostanu něco od rodičů k narozeninám, jde to skoro vždy na děti), tak když dostanu peníze, začnu přemýšlet, co by se mi hodilo, co bych potřebovala nebo chtěla, i když vím, že si to všechno nemůžu dovolit a ani si to nakonec nekoupím... Ale myslím si, že to není od něj úplně fér. Po něm jsem na tyhle věci nikdy peníze nechtěla. (Pracuju většinou v noci, takže ani nepotřebuju od něj nějaké hlídání navíc...)

Vím, že některé z vás jste na tom o mnoho hůře - jste třeba samy - a že to má každý trochu jinak, ale chci se zeptat, co si dopřáváte vy? Pravidelně nebo když je to možné? A co už vám připadá jako vyhazování peněz?

jsem úplně nepočítala. Asi 6 tisíc. Dneska jsem si koupila na procházce s dětma

zelenaesmolda
4. srp 2019

@laka_lacenda
taky radsi utracim za jidlo nez za hadry :D

priefi
4. srp 2019

@vladienka ale ono to neni zivoreni, kdyz clovek nevyhazuje za chozeni do restauracek (obzvlaste kdyz vari lepe), divadla, kina, furu noveho obleceni, bot a kosmetiky a presto nezivori, protoze pro nej to neni az tak dulezite a jsou to pro nej vyhozene penize. Treba ja osobne radeji nevyhazuji penize za kazdy kousek obleceni, co mi padne do oka, koupim si jen, kdyz uz vazne je to nutne, mam starsi stale hezke obleceni, co jsem mela pred tehu, takze nepotrebuji tunu novych hadru a penizky se davaji stranou a setri se na dum, ktery hledame, pro me je treba stredobod ten dum, ktery hledame. Az zase zacnu chodit do prace a prispeji tak vic do domaci kasy, tak jasne, ze bude nutnost nakoupit neco noveho a hezkeho, ale dokud jsem doma a moje prijmy jsou nizke, nebudu vyhazovat nase penize oknem.

drep
4. srp 2019

Já jsem diskuzi jen prolítla, nevím, jestli tu někde zakladatelka zmiňovala, jak na tom jsou jako rodina, myslím tím, jestli na drobné radosti nemají peníze ani jeden anebo jestli šetří ona. Pokud si ani muž nedopřává/nezbývá mu, aby si dopřál, tak bych to chápala jako pouhý smutek/žárlivost (ona si koupí vlnu a já mám zase houby). Pokud muži zbývá a zakladatelka si vyčítá koláče, tak je něco špatně a tak by, alespoň podle mě, partnerství fungovat nemělo. Já sice chápu, že spoustě rodin vyhovuje model, že chlap vydělává a žena se stará o děti, ale stejně si nemyslím, že 100% platné řešení je vždy další práce muže. Můj muž nevydělává žádné velké prachy, mohl by si najít brigádu/vzít směny navíc, ale vím, že by to dlouhodobě nedal. Má fakt náročnou práci, která ho vyčerpává a navíc chronické zdravotní obtíže, takže mi jako správné řešení přijde, že pár odpolední/nocí strávím v práci já a podobně to může mít zadavatelka.
Já šetřivost chápu, i když u mě je to snaha spíš o větší ekologičnost a udržitelnost a myslím, že se dá žít dobře i s jednou zimní bundou a třemi sukněmi (já jsem toho příklad a to jsem ty sukně ještě vyměnila s mamkou, pač ona přibrala a já zhubla). Asi každý máme nějaké své drobné neřesti a radosti a neumím si představit, že bych na ně neměla, to bych asi vzala ještě jednu noční, abych si mohla alespoň občas nějakou maličkost dovolit.

janoma
4. srp 2019

Holky, vy jste všechny tak skromně a šetrně. Já top roste nedokážu. Oblečení mám mraky. Stradne rada nakupuji. Já si ta to tedy i vydelam, ale kdybych setrila, bylo by to urcite fajn.

nicol22
4. srp 2019

Taky mi to rozdělení plateb přijde zvláštní ale budiž. My máme s manželem taky každý svůj účet, každý platíme něco, nic nemáme striktně dané, ale nikdy jsem od něj neslyšela, že když si koupím něco pro sebe, že jsem rozhazovačná, a když jsem byla doma se synem, tak automaticky přebral většinu finančních výdajů on, těžko bych mohla platit stejně z rodičáku, jako z výplaty...jako jaké “hlídání navíc”? To nejsou i jeho děti? Příspěvek na nájem? No já nevim...pro mě je to zkrátka zvláštní...no proti vašemu modelu já jsem rozhazovačná až moc a nejenom já ale i manžel. Samozřejmě šetříme, pro sebe i syna máme různé spoření ale nedělá nám problém jít na oběd do restaurace, do kina, divadla, já na nehty nebo pedikúru. Prostě všeho s mírou.

babanci
23. srp 2019

Ty, že jsi rozhazovačná? Panebože, to by měl mít za ženu mě. To by si to hodil. 😀 Pět párů bot ...božínku. A vyčítáš si, že sis koupila koláč? Teď Tě mrzí, co Ti řekl? Tak bych mu tak nějak naznačila, jak to vidíš Ty, že si nic nedopřeješ a že by Ti to asi mohl i přát, že? Z mého pohledu jsi hodně skromná holka.