Jaké je minimum pro matku s 1 dítětem?

furka
10. zář 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaké je minimum pro matku s 1 dítětem (novorozenec 2 měsíce). Dostávám příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, příspěvek na dítě a výživné od otce. Dohromady mi toto činí 13536,-. Měla jsem ještě hmotnou nouzi- příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení- to mi činilo 9000,-. Dnes jsem byla na hmotné nouzi a paní mi řekla, že mi něco odejmou a nechají mi jen to, do toho minima. Netuším, kolik to je, ale docela mě to naštvalo, teď jen doufám, že mi neodejmou celou tu hmotku. Máte s tim nějaké zkušenosti?.. Děkuji za odpovědi

somalicats
10. zář 2014

@furka Ale já nešetřím na jídle pro nás, já jen nekupuju srágory, ve kterejch je jen škrob a nic víc, který tomu tělu nedají nic, takže sice koupím potravinu třeba i dražší, ale ve finále ušetřím, protože jí stačí míň, líp zasytí... Vařit se dá kvalitně a přitom levně, jen si to člověk musí umět spočítat. Stejně tak plínky - používám obyčejné látkovky, takže i se zvýšenými náklady na vodu a energii platím míň, než kdybych kupovala jednorázovky. Jo, je s tím víc práce, ale ne zas tak dramaticky, denně s plínama strávím max půl hodiny (věšení, žehlení, pračka pere sama). Teď mám mladší 8 měsíců, vařím jí, zbytek z příkrmu zamrazím, takže mám do zásoby a neutrácím za sklínky. A to jí už prakticky totéž, co my, jen bez soli a některých potravin pro tento věk nevhodných. Navíc je na UM, takže taky výdaj navíc, maminky, co mohou kojit, jsou na tom v tomto směru lépe.
Nezlob se na mě, ale já mít 6tis na útratu pro sebe a mimino, tak si hvízdám. Přídavky na děti jsem nikdy nebrala, ani jiné dávky, kromě rodičáku. A v době, kdy jsem byla na MD a pak RD s tou starší, byl ten rodičák podstatně nižší, než je dnes, dostávala jsem 3500 Kč za měsíc a přivydělat se nedalo, protože by člověk o ty peníze přišel. Dneska se dá jak na MD, tak na RD přivydělávat neomezeně - vždyť to je luxus! Muž platí poměrně vysokou hypotéku, já platím energie, a v tuhle chvíli málokdy zbude po odečtení všech těchto položek víc, jak 6tis, ale pořád se mi to zdá dost na to, aby člověk v pohodě vyšel...

ivasad.
10. zář 2014

A co to je ,,mít pro sebe a pro dítě 6000" opravdu nevím, vím totiž co to je mít 5000 pro čtyři lidi. 😅 Měj se hezky, ať máš dcerku brzy v pořádku doma. Snad ti někdo dobře poradí.

somalicats
10. zář 2014

@furka Jinak primárně bych skřípla tatínka dítěte, ať platí, když uměl dítko udělat, tak by ho měl umět taky uživit.

berenika39
10. zář 2014

Na to, aby někdo kdo pracuje, měl 13,5 čistého, musí mít plat cca 17 tisíc. Musí pracovat celé dny, jezdit někam, nemá čas na dítě. Tobě to dává stát. Tak mi to přijde jako opravdu nadstandardní pomoc. Jestli ti uberou, přidají, s tím moc nenaděláš, ale na běžný život je to příjem bez práce opravdu normální. Bud za to ráda. VYužij pomoc od státu, o tom žádná, když ta možnost je, ale ....
A na to, aby rodina vyžila, jsou otec a matka. nikdo další.

furka
autor
10. zář 2014

@ivasad. Neporadí, jen mi řekli, že mi přijde vyrozumění. Na výživné si nestěžuju, otec dítěte platí, malá má od něj spoustu věcí. A s tou prací tomu rozumím, já si taky hledám nějakou brigádu, než se mi malá vrátí aby ona měla prostě všechno. Nestěžuju si, jen se ptám na ten rozpočet na to minimum. Hlavně o tohle mohu žádat tak proč bych toho nevyužila, že je malá nedonošená, tak s tím mi bohužel nikdo nepomůže, jen na té pojištovně mi řekli, že by mi propláceli cestou pouze tehdy, když bych za ní jezdila autem, což taky nechápu. Ty cesty stojí dost, teď pro ní nakupuju ještě spoustu věcí dopředu tak těch 6000 nám stačí jen tak tak, samozdřejmě až bude malá doma tak to bude taky jiný. Sama jsem koukala, že na tu hmotku mám ještě nárok, jen by mě fakt zajímalo kolik je stanoveno to minimum pro matku a dítě, nemohu to nikde najít. Navíc tady člověk napíše o radu, a hned se tu začnou lidi štěkat kdo má víc a kdo míň, v každym měste je to třeba jiný, já když vidím kolik zde dostávají moje kamarádky na jedno dítě, je to něco okolo 16ti tisíc, nehledě na to, že mají ještě peníze od otce. U každého se to posuzuje asi hold jinak.

furka
autor
10. zář 2014

@nonnni To ano, já si, ale na otce dítěte nestěžuji. Mám od něj peníze a malá má od něj téměř vše.

lilibeth
10. zář 2014

@furka mimo téma ... ptala ses na zdravotní pojišťovně, jestli ti ty cesty za malou neproplatí z jejího pojištění? Je to sice něco úplně jiného, ale když musela taťka jezdit do nemocnice na ozářky, tak mu cesty propláceli (jestli celé nebo část už nevím).

furka
autor
10. zář 2014

@somalicats Ale jo, to ano. Já budu mít pro malou speciální mléko pro nedonošence. Plenky mam oboje, nám vyhovují jednorázovky, každýho věc. Hlavně si tu nestěžuju, jen mě to překvapilo a zajímalo kolik je minimum pro matku a dítě. Vy jste tu jak hieny co závidí každýmu kdo má o pár stovej na víc než oni. Navíc řeším jen tento měsíc, protože mě to překvapilo. S 13ti tisíci a s tím co mám od otce v pohodě vyjdu, ale když vám něco schválí a chvíli na to zamítnou tak je to na prd.

furka
autor
10. zář 2014

@lilibeth Ptala, oni to proplatí jen tehdy, když budu jezdit za malou autem. Auto nemám a jezdím vlakem, nemám možnost jezdit s někým autem, jen nechápu proč to neproplatí i tak, v čem je jako rozdíl.

lilibeth
10. zář 2014

@furka to je divné, protože tehdy taťkovi řekli, že buď si má schovávat jízdenky nebo zaznamenávat projeté kilometry. Je u ČPZP.

somalicats
10. zář 2014

@furka No tak jestli v pohodě vyjdeš, tak nechápu, proč řešíš, že máš málo?
Jinak nejde o závist, spíš o určitou naštvanost. Řada z nás pracuje, odvádí na soc.pojištění nemalé částky, a jsme pak pochopitelně vcelku oprávněně naštvané, když si někdo něco "nárokuje", a přitom má sám poměrně dost.
Ad plíny: jedna věc je, co komu vyhovuje, druhá věc je šetřit. Pokud vím,že nemám peněz nazbyt, volím primárně variantu ušetření, i když s tím mám víc práce. A bohužel mám pocit (za těch x let, co nejsem na nikom závislá), že čím nižší příjmová skupina, tím míň dokáže šetřit, respektive rozplánovat si výdaje tak aby vyšel.

furka
autor
10. zář 2014

@lilibeth Taky se mi to zdá divné, nechápu v čem je rozdíl. Jízdenky schovávám, ale jsou mi asi houby platné.Jsem u VZP

somalicats
10. zář 2014

@furka A byla ses na to ptát na pobočce, nebo jsi jim psala mail obecně na ten jejich kontaktní? Ono kolikrát záleží na výkladu té které úřednice/úředníka...

furka
autor
10. zář 2014

@somalicats Ano, řeším, že mám málo teď, když jezdím za malou a nikdo mi nic nezaplatí, také řeším, proč jeden měsíc to jde a druhý to nejde, když mám ty samé příjmy a naposled, ptala jsem se kolik je minimum pro matku s dítětem a nikdo mi doposud neodpověděl. Jen řešíte, že mám hodně. Sama vím, že je to dost peněz. Co se týká těch plín, tak je jasné, že se na tom dá ušetřit, ale já chci aby moje dítě mělo to nejlepší. Neříkám, že musí mít každý měsíc ty nejlepší plenky, jen chci . aby se v nich cítila dobře. Už tak, je strašný co si ona prožila, a já jí chci dát to nejlepší, možná to pochopíte až se vám to také stane. Teda ne ze bych nekomu prala aby porodil predcasne, to rozhodne ne, ale uz na to pak taky koukate jinak. Chci pro ni mit proste vsechno a kvalitní, ok?...Navíc mám po škole, a rozhodně nejsem z těch, co se živý jen ze sociálních dávek. Vždy jsem si vše platila poctivě a sama, nikdo mi nepomoh, když už jsme u toho. Teď to řeším, protože mě opravdu zajímá na co všechno mám nárok, že na to nemáte nárok vy, neznamená , že na to nemůže mít nárok někdo jiný, navíc mě opravdu zajímalo jen to minimum.

megy
10. zář 2014

tak nevím, zda chápu dobře, že máš 13500kč a 9tis ještě jako hmotnou a zaskočilo tě, že ti to vemou? uff, no asi budu hodně závistivá mrcha, ale nevadí. Já makala jak šroub - někdy i 36 hodin v kuse, abych měla slušnou mateřskou ve zdravotnictví - nejsem doktor, aby nedošlo k mejlce. pracovala jsem , odváděla daně, živila tím s prominutím nemakačenka a nemám nárok na nic od státu co se týká různých přídavků a podobně. Mám dvě děti a jeden rodičák. A lidi, co nikdy nepracovali dostávají takové prachy vlastně za nic :-/ Jsou tady maminky, co mají třeba manžela, co pracuje za minimální mzdu, neměli možnost volby rodičáku, takže dostanou max 5tis a jen díky tomu, že jeden pracuje nemají nárok taky na nic a jsou třeba čtyřčlenná rodina. No paráááda - miluju tento stát. Zůstává ti 6tis pro tebe, miminko a ještě ti otec dítěte přispívá. Zamysli se holka nad sebou - ano závidím, že někdo, kdo nepracoval se má s prominutím jak prase v žitě. Nemyslím to celkově zle, ale tento stát je na houby ☹

furka
autor
10. zář 2014

@somalicats Byla jsem tam osobně. Bohužel mi cestu pojištovna neproplatí. Jak říkám, musela bych jezdit autem, jezdím vlakem, jízdenky si schovávám, ale je mi to k prdu. Mohu tak ještě zajít a taky to mám v plánu, ale nemyslím si, že tím něco změním.

somalicats
10. zář 2014

@furka Minimum Ti tu už někdo napsal na minulé stránce, jen si to sečti dohromady 😉

furka
autor
10. zář 2014

@megy Jo to máte pravdu, já když vidím těch cigánu, co nic nedělají a ještě tam flušou na dveře (tak jako dnes) tak je mi z nich na blití. Řešim to, protože to minulý měsíc šlo, tento měsíc se to bude měnit. Na peníze si nestěžuju, ale když jezdíte téměř denně za děckem do nemocnice, musíte nakupovat věci dopředu aby ona měla vše až se vrátí domů tak těch 6 tisíc je opravdu málo. Až budu s malou doma, bude to jiný, protože nebudu platit cesty, ale jak říkám, ty cesty nikoho nezajímají. Otec dítěte pracuje za minimální mzdu, je to mistr v socialnim podniku a jen občas má prémie, dělá težkou práci , má za to málo peněz. Ok, dává mi 1000,- + plus věci pro malou, ona má od něj všechno i když nemá moc peněz, ale nejdůležitější je, že jí dává lásku a že je pro ní dobrý otec, něměnila bych, i když spolu nejsme 🙂

furka
autor
10. zář 2014

@somalicats Tak to jsem si nevšimla. 😉

furka
autor
10. zář 2014

@megy Navíc já nejsem z těch, kdo by nikdy nepracoval. Vždy jsem měla nějakou brigádu, i když třeba jen na černo, ale měla. Dokázala jsem se postarat sama o sebe i když jsem chodila do škole. Mimčo přišlo náhle a dlouho jsem uvažovala jestli je to správná věc, ale když jí teď vidím, nafackovala bych si za to, že jsem o tom vůbec někdy pochybovala. Vím, že o ní se vždy postarám i kdybych neměla já co do huby, ale jak říkám, ty cesty a vůbec je to opravdu finanče náročný, tak mě prostě zajímalo jak se věci mají, protože s tím nemám žádnou zkušenost. 😉

megy
10. zář 2014

@furka mě zaráží, že nemůžeš být s dítětem v nemocnici, když jsem jela s matouškem na operaci do brna, měl týden, tak mě hospitalizovali s ním. proč tam nemůžeš být taky?? i na nedonošeneckém oddělení, kdy je dítě v inkubátoru je možnost ev. ubytování matky

evulina77
10. zář 2014

@furka co se týká výdajů za léky apod. pro malou - zjisti si jestli se na ně nevztahují roční limity, nad limit už pak za léky neplatíš (to by mohli vědět v nemocnici, nebo by tě mohli nasměrovat).
Před naŕozením malé jsi byla na škole, to znamená, že tě živili rodiče. Takže reálný život, ve kterém se mi ostatní už plácáme nějaký ten rok, jsi vůbec nezažila a tvoje představy o dospělém životě byly asi jiné. Ale bohužel, realita je jiná. Většina z nás má omezené příjmy, tak to prostě je.
Peníze, které dostáváš, jsou více než hezké a mělo by ti to stačit. Jasně, že budeš muset přemýšlet a né všechno si budeš moci koupit. Je hodně žen, které před tím, než mají děti chodí do práce a udělají si finanční rezervu a mají i mateřskou a pak normálně rodičák. Ty jsi zvolila jinou cestu a dítě jsi měla hned, tvoje volba. Navíc otec dítěte ti platí alimenty a taky by se měl podílet na zvýšených nákladech pro tebe (doprava do porodnice apod.). Ještě ohledně toho, že chceš pro své dítě to nejlepší. Podívej se na informace o látkových plenách, podle odborníků jsou pro děti lepší, než jednorázovky (rozpadají se více než 200 let, velká spotřeba chemie a vody při jejich výrobě, spousta dětí má na ně alergie apod.). Taky se to dá řešit látkovýma plenama na doma a na ven jednorázovky apod. Prostě pokud nebudeš stačit s prachama, budeš muset improvizovat. Nečekej furt na to, že ti někdo moc pomůže, jsi už dospělá a matka. Možná jsi moc spěchala, možná to bylo plánované, ale teď už je to tak a s tím nic nenaděláš...

somalicats
10. zář 2014

@furka Tak částečně Tě omlouvá to, že jsi mladá, první dítě, zkušenosti nula. Troufnu si tvrdit, že minimálně polovinu věcí, které nakoupíš, nebudeš potřebovat. Ale k tomu taky časem dospěješ. Já si třeba teď poměrně lebedím, že je miminko ještě miminkem, až bude starší, bude to finančně podstatně horší, školy v přírodě a tak...
Nicméně stojím si za tím, že primárně se máte postarat vy jakožto rodiče. Dítě jste dělali taky oba dva, a i když neplánovaně, jak píšeš, tak bohužel - bude to teď znít dost tvrdě, ale taková je realita - když jste dost staří na sex, jste dost staří i na to nést jeho následky. A že následkem sexu může být dítě, to se dneska učí už na základce.
Takže dám Ti jednu dobrou radu: sedni si nad své výdaje (i nad ty, které jsou nárazové), pořádně se na to podívej, co vše je opravdu nutné, případně to prober s někým zkušenějším ve svém okolí, aby Ti poradil, n čem se dá ušetřit. Jestliže máš nedonošence, bude to ještě nějakou dobu finančně náročnější a měla by sis už teď dávat i něco stranou na to, abys měla případně na léky i v budoucnu. A nemysli si, i ty látkovky těm mrňatům vyhovují, jde jen o styl skládání... Zvykej si na to, že nebudeš moct svému dítěti dopřát v životě vždycky to, o čem si myslíš, že by bylo nejlepší, pokud teda nesbalíš Kellnera nebo jiného prachatce 😉. A teprve když budeš mít tak málo, že by skutečně nestačilo, žádej dávky. Už to tu bylo napsáno, jsou tu maminky, které jsou na tom podstatně hůř, sama taky znám pár takových, a ty, co znám, si paradoxně nestěžují, prostě se naučily vyjít.

furka
autor
10. zář 2014

@megy Nemohu tam být, protože je velký tlak na lůžka, když jsem byla po císaři tak mě pustili už po 4 dnech domů, obvykle se prý pouští tak po 6-7.Mohla bych s ní ležet tady, ale nepřevezli mi jí, protože ještě někdy potřebuje kyslík a lékaři si musí být jistý, že to zvládne bez něj, poté by mi jí převezli a už bych si k ní šla lehnout, ale abych vám řekla pravdu, já jsem radši že je jinde, má tam tu nejlepší péči a i když je to těžký být bez ní, tak vím, že o ní je postaráno lépe než tady a vím, že je v dobrých rukou.

andelka
10. zář 2014

@furka O tom životním minimu jsem psala já, hned třetí příspěvek pod dotazem.
Myslím že tady to není o tom že závidíme, ale že samy máme málo a vyžijem a neremcáme že nám dali jednou tolik podruhé tolik. Když člověk dostane víc než potřebuje, odloží si bokem a má na dobu kdy bude mít méně. Taky jsem na RD hned po škole,umím vyjít s málem a nestěžuju si a doufám že po RD to budu zvládat taky a trochu veseleji. To co jsi brala je opravdu dost a kolik ti zbude taky. Že raz je to tak raz jinak, záleží i zpětně na příjmech a pak se to odrazí na dalších dávkách. Nemůžeš spoléhat na stát. Dítě je vás dvou, takže předně požádat otce.
Je škoda že s malou nemůžeš být, copak ta porodnice je tak daleko? Nemůžeš tam být s ní? Kamarádka má taky minimimi a byla s ním 3 týdny v porodce. Koukám kolik malá váží a kolik jí je, božatko, snad bude v pořádku a brzo doma. I když do 2kilo a zdravotního stavu k propuštění ještě nějaká doba uběhne.

furka
autor
10. zář 2014

@evulina77 Takže reálný život, ve kterém se mi ostatní už plácáme nějaký ten rok, jsi vůbec nezažila a tvoje představy o dospělém životě byly asi jiné. // Tak s tím si dovolím nesouhlasit, u nás doma to bylo jiné, mamka sama neměla práci , nemohla mi nic platit, ani jídlo..Musela jsem při škole pracovat na černo v hospodě abych si vidělala. Potom si našla přítele, který teda peníze měl, ale vyčítal každý kousek chleba, tak jsem to nevydržela a odstěhovala jsem se do maringotky, v zimě jsem topila Petrama, do toho škola, brigáda, večer si ohřívat vodu na koupaní.. Tak mi prosím neříkejte, že nemám představu o reálnem životě, když nevíte co jsem si všechno prožila a toto je jen jedna věc z mnoha a kde jsem teď, mám krásnou holčičku, svůj byt, mohu si koupit i něco na sebe když to tak řeknu, Malá nikdy strádat nebude, dětátko jsem sice neplánovala, ale když na to přišlo, veděla jsem stoprocentně že se o ní postarám, neměnila bych kdybych se měla rozhodnout znovu. S těma plínkama máte možná pravdu, každýmu vyhovuje něco jínyho, mala je zvykla na jednorazovky, nedelaji se ji kupodivu opruzeniny, nic. Nemá s nima problém, tak měnit nebudu. Neříkám, že bude mít každý měsíc pampersky, mohu koupit i ty obyčejné z Alberta, ale ona bude mít vždycky všechno, i kdybych neměla já.Jednou jsem se rozhodla jí mít a jsem si stoprocentně jistá, že se o ní postarám ať už ze socialních dávek nebo ne, postaráno o ní bude. Co se týká příkrmů už ted vyrábíme vlastní přesnídávky, zavařujeme, a myslím, že i to bude pro malou lepší než ty ve kterých je spoustu chemie. A opravdu nečekám, že mi někdo pomůže o své díte se rozhodně musím postarat jen a jen já a otec dítěte? Ten jezdí se mnou do nemocnice za malou a kolikrát mi zaplatí cestu nebo koupí nějaké jídlo, cokoliv. Máme spolu dobrý vztah.

evulina77
10. zář 2014

@furka tak pak je to všechno v pořádku...

furka
autor
10. zář 2014

@somalicats Tak to já se nebojím, že nevyjdu... Poté co jsme zjistili , že máme mimčo, jsme se k tomu oba postavili zodpovědně. Ano, pujčila jsem si na kauci, abych mohla bydlet, teď to splácím tak to ten rozpočet taky zasáhne, ale ok, to je muj problem a nikoho to nezajima. Co se týka věcí pro mimčo, mám jen to nejdůležitější (kočárek, vybavicku do kocarku, postylku, vse do postylky, pro malou masticiky, olejicky, plinky, polohovačku, je toho spousta, ale zbytečné to není. Nekupuju zbytečné píčoviny, jen to, co bude maličká opravdu potřebovat, o mě mi nejde, o sebe se dokážu postarat a vyjít s málem, ale jak jsem psala, prostě mě zajímalo jak se to s těma dávkama má, nikdy jsem s tím neměla zkušenost, mohla jsem si žádat o něco i když jsem byla u mamky, ale nechtěla jsem, nechtěla jsem nic od tohodle zkur*enyho statu, teď jsem za to ráda, pravda, ale nikdy mi nikdo nic nedal zadarmo, na všechno jsem si musela vydělat 🙂 Tak proč se teď nemít dobře a nezajistit svému mimču jen ty nejlepší podmínky?! Když se vám narodí 650gramové díte, které po porodu váží 570 a bojuje kazdy den o zivot a vsude z ni koukají jen hadicky, tak je jasny ze pro to dite pak chcete jen to nejlepsi. Děkuji Bohu, že má dnes malá přez dvě kila a uspesne bojuje,a ja ji opravdu chci dat jen to nejlepsi, i kdyz je jasne , ze obcas budu muset koupit neco levnejsiho aby nam ty penize stacili, ale radsi osidim sebe nez ji. 😉

nonnni
10. zář 2014

@furka to je fajn, ze ti plati alimenty a male dava veci, ale kdybyste zili dohromady, tak se zapocitava jeho prijem ke dvemu a tim padem bys nedsahla na nic. Takze pokud jsi ted v situaci, kdy ti zkrouhnou socialni davky, tak nezbyde, nez aby on platil vice. Nejen na malou, ale i na tebe. Pokud ty finance potrebujes, tak maji jit od nej. Pokud ne, tak si muzes dovolit byt velkorysa. Ja bych nebyla.

evulina77
10. zář 2014

jen mi to prostě nedá, teď jsi na sociálních dávkách a ty jsou nastavený tak, že pokud na ně nárok máš, tak je dostaneš a pokud ne, tak nic. Sama jsi do systému, ze kterého teď čerpáš, nepřispěla nic.
Sama jsi to měla v dětství a dospívání hodně težké a je jen na tobě, aby to tvoje dcera měla lepší a to máš ve svých rukou...