• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jaký máte rozpočet na jídlo za měsíc?

14. července 2017 
@lenka5731 já nemám žádné zúžené vidění, spíš naopak, vidím i to, co ty vidět nechceš. Ale to nevadí :wink: K sazbě d45 - známá byla asi tak chytrá jak ty - přesvědčená, že sazba d45 se jí týká automaticky. Netýká. Nevím, kde si vzala, že většina nových domů na ní dosáhne. Ani náhodou. Taky máme nový dům.
1. nízký tarif u d45 jede 20 hodin denně, ne 22, jak tvrdíš
2. k jejímu využití MUSÍŠ vytápět přímotopy a využívat elektřinu na ohřev vody + jsou tam další 2 stěžejní podmínky, jinak tu sazbu nedostaneš
3. pořizovací cena přímotopů, včetně dodatečných nákladů je podstatně vyšší než u plynu, přitom průměrné měsíční náklady na vytápění jsou nižší u plynu (nejnižší u tep. čerpadla). Bavím se o novém, dobře izolovaném domě.

Jestli chceš, můžeme si o téhle problematice podebatit, jsem sousedka té kamarádky, akorát mám větší dům. Než jsme se rozhodli, co zvolíme, hodně jsme se radili a zvažovali. Chytrostí bych se moc neoháněla, evidentně píšeš o něčem, o čem si nanejvýš slyšela...
5. říj 2015 v 11:54  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@lenka5731 my uzeniny také ne, kolik sníte vy? Šunky jak kdy, někdy jen o víkendu třeba 30deka, někdy během týdne... to opravdu nevím..
5. říj 2015 v 11:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 tak to potom jo, kdyz je doma, tak na to cas bude. Jen je ted otazka, jestli by to delala, kdyby do prace musela. Nemyslim to zle, je dobra, ze to dela, nicmene si myslim, ze se to neda obecne brat jako doporuceni, protoze 90% zenskych do te prace chodi. A v tom pripade nez abych doma po praci zadelavala na chleba a buchty a housky a rohliky a delala jogurt nebo tloukla maslo, tak pujdu s dcerou na prochazku nebo se budu venovat ji.
5. říj 2015 v 11:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 ještě bych ráda dodala, že ta tvoje známá je moc šikovná. To říkám bez jakékoliv ironie a i přes svoje, dle tebe, zúžené vidění. Ale myslím, že jí to především baví (když píšeš, že do práce nebude muset), o to víc je to chvályhodné a pak třeba ani tu elektřinu neřeší :sunglasses:
5. říj 2015 ve 12:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzineckah nevím kolik máš ty času, já ho nemám tolik, abych tu mohla rozepisovat elaboráty zohlednující všechny podmínky tarifu D45. Proto píšu v rychlosti, zjednodušeně, max. na pár řádků. A ano, 20 hodin byl překlep, nemyslím, že by to na věci, o které píšu, něco měnilo.

@xpila spotřeba šunky ve 4 lidech většinou 200 gr týdně, někdy 300 gr. 100 gr 20-26 kč.
5. říj 2015 ve 12:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzineckah a ano, je šikovná a hodně inspirativní. V okolí ji napodobuje čim dál tím víc lidí.
5. říj 2015 ve 12:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 Cena cca odpovídá, ale u nás ta spotřeba bohužel vyšší kvůli příteli, jelikož je vedlejším zaměstnáním fitness trenér, tak má značně vyšší nároky na stravování (a především kvalitní bílkoviny).
5. říj 2015 ve 12:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 nač elaboráty? Ty podmínky jsou tři a nejsou nijak obsáhlé... spíš bych to viděla, že střílíš naslepo... Bydlíme v poměrně rozsáhlém satelitu, kde jsou všechno novostavby a nikdo tu tarif D45 nemá. A ne, nebyla jsem osobně u všech na průzkumu, jen znám lidi z firmy, která tady dělá vodo-topo, od nich mám tuto informaci.

Víš, mě zaráží jedna věc - píšeš, že nemusí péct každý den, ani každý druhý... Tak tomu fakt nerozumím. Nekuchtí se doma hlavně kvůli čerstvosti? Pokud toho upeče víc s tím, že to šoupne do mrazáku, tak to moc nechápu. Pokud toho nepeče hodně, pak opravdu už nechápu, kde má být ta výhodnost... Pořád mi z toho prostě vychází, že jí tenhle styl života a starostlivosti o rodinu hlavně baví, což je úplně nejlepší důvod a já ho uznávám. Ale stačí to tak říct, ne dávat to za příklad jak enormně ušetřit. Protože jen opravdu omezené vidění by nevidělo ty vícenáklady s tím spojené.
5. říj 2015 ve 12:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzineckah to je zvláštní, já zas neznám nikoho z domů okolo nás, kdo by D45 neměl, včetně oné známé (asi logické, vzhledem k tomu, že v obci není plyn) :slight_smile: A i lidi, co si postavili domy jinde než bydlíme my, D45 mají. Svého času jsem se o to hodně zajímala a opravdu všech, s kým jsem mluvila, jsem se ptala :slight_smile:
5. říj 2015 ve 12:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dva dospely, jedno dite a masicne cca 10 000 za jidlo, bez sladkosti ale hodne masa temer kazdy den. Syn kojeny a prikrmy.
5. říj 2015 ve 12:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzineckah a dotazy na tu známou... nebydlím s ní a nesvěřuje se mi až tak detailně co a jak a proč dělá. Jen třeba vím, že chlebů peče víc najednou, takže předpokládám, že denně asi nepeče.
5. říj 2015 ve 12:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 pokud není dostupný plyn, tak elektřina je nutnost, to je jasné :slight_smile: A ani tak ten tarif není automaticky přidělen komukoliv. Prostě ty podmínky tam jsou. Otázka je kolik lidí si myslí, že ten tarif má a kolik ho opravdu má :wink: Ta sousedka není žádná trubka, ale někdo jí to prezentoval jako automatickou věc (zřejmě neúmyslně a taky z doslechu), tak to prostě brala jako fakt... Protože prachy neřeší, nenapadlo jí zkoumat vyučování, zajímat se začala, až když jsme to společně s dalšími sousedy náhodou rozebírali při jedné akci. Nemusí to být nutně o hlouposti člověka, ale spíš o tom, do jaké míry se o to zajímá/nezajímá a jaké informace se k němu dostanou.
5. říj 2015 ve 13:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zuzineckah to je jasné, že si o ten tarif musíš sám požádat a zároveň splnit podmínky (což není nic těžkého), automaticky ho nikdo nedostane. Ale o tom debata snad není.
5. říj 2015 ve 13:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 debata je o rozpočtu na jídlo :grinning: jsme malinko OT, ale souvis to určitě má, minimálně v návaznosti na tvůj příspěvek, který tuhle naši malou debatu začal :sunglasses:
5. říj 2015 ve 13:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
bez ohledu na zvysenou spotrebu eletriny, vody a vubec vseho, kdyz se s tim budu patlat doma od mrte, tak mi to nevykompenzuje tu nejvyssi polozku a to je muj cas, ktery bych nad timto musela travit. Budto se timto realizuji a naplnuje me to, nebo necham vydelat malym pestileum a farmarum a reznikum a vsem, co se pohybuji v potravinovem prumyslu a nebudu si doma cedit mliko na tvaroch. Sama sebe si celkem dost vazim, pokud me to nebude uspokojovat na uplne jine urovni (nez hlad = potrebuji najist) a bude jina cesta ke kvalitnimu naplneni telesnych stranech mych bliznich a sve, tak by cas nad tim straveny by sam o sobe byl v radce desetiticu.

Zenska neni stroj, co ma makat zadara a pak se prsit, ze vlastne za jidlo nic neutrati, kdyz si na to i tu kravu podoji a tri kacky tim na litr usetri....jakoby se jeji prace degradovala na nic.

Cili pokud ma zena rozpocet za mesic sice 3 000 na pet lidi, ale maka pri tom, jak vrtulka, tak i kdybych denne stravila jen tri hodky navic pecenim chlebu, tlucenim masla, delanim jogurtu a vseho kolem, tak pri dvou stovkach za hodinu jsem na extra 18 000 za mesic...to muzu tovnou utrati za mesic 15 000 za kvalitni jidlo od proverenych dodavatelu a usetrim a jeste mam cas na sve blizni a sama sebe...
5. říj 2015 ve 13:23  • Odpověz  •  To se mi líbí (9)
@nonnni celou dobu jsem čekala, kdy přijde někdo, kdo započítá svůj čas a svoji práci. :slight_smile: Takže bod pro tebe :slight_smile: Samozřejmě je to jejich volba a životní styl. To už tu bylo několikrát napsáno různými uživatelkami. Jen to prostě rozporuje to, že nelze jíst kvalitně a velmi levně. Lze to.
5. říj 2015 ve 13:29  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@lenka5731 me to proste nevychazi, jako levne...kdyz to vsechno sectu, tak je to docela draze vykoupeno, pokud se v tom clovek fakt nerealizuje.

Pokud clovek penize nema a musi...dejme tomu, z nouze cnost...ale aby tohle clovek podstupoval pouze za ucelem usetreni v situaci, ktera si to ani nevyzaduje a celou dobu misto toho radeji lustil krizovku, nebo sel na kolo s detmi....tak je to tak akorat na zadelani na dobrou depku a vyhoreni.
5. říj 2015 ve 13:37  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@nonnni mne jen vadí, že všichni, co tu napsali, že utratí málo, byli nařčení z toho, že jedí nekvalitně. To je celé. Vůbec to nemusí být pravda (i když samozřejmě i v některých případech je). My zas tak málo neutratíme, aby to bylo do očí bijící :slight_smile:, ale v okolí mám fakt víc lidí, kteří jedí jednoduchá obyčejná jídla.

A jako jo - toto léto jsem dost zavařovala, mrazila, dělala jsem kompoty, marmelády, průběžně dělám rybízovou šťávu a je to pakárna a pokud bych chodila do práce, tak bych to rozhodně nedělala v takovém množství. A to všechno ovoce kromě jahod bylo zdarma, cukr 10 Kč/kg, sklenice zdarma, voda zdarma a elektřina většinou noční proud. Navíc snad jen pár tablet do myčky za častější mytí.
5. říj 2015 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 ja te celkem chapu, ale nevim, jak ti vysvetlit, ze ne kazdy ma tyto moznosti. Ja napriklad, i kdybych zavarovala, jak besna, tak to nemam, kde skladovat. Navic nehodlam jit cesat jablka kolem silnic, nebo vysbiravat zbytkove brambory z poli, jak ted obcas vidam, kdyz cestuji.

A ano, clovek, ktery je "jen" na rodicaku, nebo v domacnoti, tak by si ten cas i nasel, ale clovek, ktery jede praci na plny uvazek, k tomu ma povetsinou potomstvo a najet jeste na takovyto styl stravovani, tak za chvili vyhori...pokud nebude jednim z tech, ktere zavarovani do weck sklenicek a malovani vlastnich etiket povazuje za super unik od reality...
5. říj 2015 ve 14:00  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@lenka5731 no a ti co napsali, ze utrati tak malo si take tlucou vlastni maslo a cedi mleko na tvaroch? Nebo je to spis o te smutne realite, ze za male penize se clovek kvalitne opravdu nenaji....tedy tak, aby mel denni prijem ovoce a zeleniny, pokud mozno nevydaval gothaj za zdroj kvalitnich bilkovin a nejedl kolem dokola jen testoviny na 105 zpusobu, prokladano sumavou s tavenakem?
5. říj 2015 ve 14:03  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@nonnni zrovna skladování mi přijde jako ten úplně nejmenší problém, samotnou mě překvapilo, jak málo sklenic kompotů je z x-y beden a kýblů ovoce :grinning: Jsem zvědavá, jestli nám tuto zimu trochu klesnou díky letnímu zavařování výdaje za jídlo, loni jsem nezavařovala vůbec.
5. říj 2015 ve 14:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lenka5731 no jo, ale ja ani to neuskladnim....pokud to nechci mit na ocich. Takze snad jeste prestehovat, ale to nevim, jak moc usporne reseni by to bylo :wink:
5. říj 2015 ve 14:06  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahoj ,
potraviny se snažím kupovat kvalitní , jsem sám a měsíčně jsem utratil cca 4000 Kč ,
od doby co chodím a nakupuji vše ve slevě tak utratím cca 3000 Kč .¨
Využívám převážně 50% slevy v Albertu .
5. říj 2015 v 15:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
To sem asi úplně nepatří, ale nevíte prosím, kde seženu dýni hokaido? Myslím nějaký supermarket, ne trh. Děkuji
5. říj 2015 v 15:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nick1234 U nás jí mají v Lidlu asi za 29,- ks.
5. říj 2015 v 15:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nick1234 i v Albertu sem je viděla, ale nwm za kolik... myslím že teď budou všude :slight_smile:
5. říj 2015 v 15:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nonnni Co se toho zavařování týče, jsem na tuhle činnost zvyklá ještě od rodičů - domek se zahradou na vesnici, výpěstky čehokoli... Je pravda, že na tom člověk nechá dost času, ale nezavařuješ v průběhu celého roku. I teď, ač nemám domek se zahrádkou, dostávám pravidelně meruňky, jahody, okurky - takže i když jsem chodila do práce, ten den na zavaření všeho jsem si vyšetřila vždycky. A i když do toho započítáš cenu elektřiny, vody a své práce, tak jsi pořád na nižších částkách, než když to nakoupíš v obchodě už hotové. Taky nemám moc prostoru na uskladnění, ale těch cca 120 sklenic okurek, kompotů a marmelád (počítám vše dohromady) i v panelákovém sklepě uskladním, jediná "nevýhoda" je, že pro to pak musí pravidelně někdo běhat do sklepa, do spíže se mi vejde vždycky jen pár sklenic. Ano, kdybych tohle měla dělat během celého roku, tak se na to vykašlu.
Stejně tak s pečením chleba - máme tu kousek pekárnu, kde dělají výborný chleba, housky, dalamánky..., takže standardně nakupuju tam a jen v době, kdy mají dovolenou, peču vlastní, neb mám rodinu už tak zmlsanou, že chleba z Alberta jíst nechtějí. Ani to pečení chleba ale není nic dramatického - jo, každej se zděsí toho, že časová náročnost je 3-4 hodiny, ale už každého nenapadne, že u kynutí těsta, které tvoří většinu toho času, fakt sedět nemusí.
5. říj 2015 v 15:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@buldam Mě teda albert přijde hrozně drahej, u nás je i malej výběr masa:slight_smile:
5. říj 2015 v 15:21  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v únoru 2018 (11. tt)  • Odpověz  •  To se mi líbí
@somalicats my ani ten sklep nemame...mame sice byt bezmala 130 m2, ale komora tu neni...ani ten sklep. Ja bych to fakt musela dat nekam, kde by to bylo videt, cely byt (mimo loznic) mame reseny, jako open plan...kazdopadne, letos jsme dostali jednou svestky, to padlo vetsinou jeste cerstve a pak na jeden kolac. Ovoce nedostavame, zeleninu take ne. Je tedy fakt, ze zavareniny snime za rok tak 3 a okurek cca 2 zavarovacky, takze zcela uprimne...u nas by zavarovani nebylo ekonomicke ani v pripade, ze by neco zadara bylo. Kompoty nejime vubec. Jime cerstve ovoce a zeleninu, max broskve na kolac, nebo jen samotne, vychlazene...

Chleba jsem vychytala tak, aby ho jedli vsichni a mam vzdy jeden zamrazeny a rotuje to. Snazim se varit z cerstveho, nerikam, ze se vzdy podari. Treba urcite rajcatove omacky jsou luxusni kupovane, nez abych ji delala ze tri rajskych. Nevarim ve velkem...varim, aby se to snedlo a max si manzel vezme druhy den na obed.

Jeste mam hafo rezerv, ale lenost mi nedovoli to ted resit. Co jsem vyeliminovala uplne jsou kupovane sladkosti, pecu bezmala kazdy den. Na snidani a svaciny...ale pecu porad z psenicne mouky, to take neni zadne extra terno...proste rezervy ke zlepsovani jsou a to utratime docela dost. Jako treba ja mimuji lososa, kdlidne si koupim sama pro sebe (jini to tu neji) a udelam si ho kus v alobalu se soli, peprem a citronovou stavou a k tomu si nakrajim pulku avokada...to je svacina jen pro me za kilo, pokud se mi podari poridit za slusnou cenu. Ted si vezmi, ze i ostatni maji sve oblibene veci a proste za nejakych 10 000 mesicne nasi rodinu peti nenakrmim.
5. říj 2015 v 15:33  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@nonnni kdybys byla pořádná hospodyňka s pořádnou fantasii, tak bys z těch sklenic se zavařeninami udělala luxusní dekorace :grinning: :grinning: :grinning:
5. říj 2015 v 15:38  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek