Kdo má podat odečet úroků z hypotéky? Jsem na PN

mamemimomu
20. led 2015

Ahoj holky, potřebovala bych poradit od někoho, kdo se trochu vyzná v DP. Jsem od dubna tohoto roku na nemocenské a mezitím se mi podařilo otěhotnět. Kvůli předešlým problémům jsem do teď na rizikovém těhotenství, takže příjem jsem měla jen za leden, únor, březen a kousek dubna. Nyní mi zaměstnavatele dal k vyplnění daňové přiznání, aby mohl udělat z´účtování - to všechno zvládám. Jen mám dotaz, tím že příjem za tento rok a tím i zaplacené daně je jen za dobu 3 měsíce, je nějaký rozdíl v tom, jestli podám odečet úroků z hypotečního úvěru já, nebo raději manžel, který vydělával celý rok? Může v tom být nějaký rozdíl? Děkuji

banitram
20. led 2015

Nejdřív vyjasnění na začátek - zaměstnavatel vám dal asi podepsat daňové prohlášení, aby vám mohl provést roční zúčtování dně. Daňové přiznání je něco, co podáváte sama na FÚ v případě, že není možné provést roční zúčtování.

Rozdíl je v tom, že pokud máte velmi malý příjem a vysoké úroky, tak by se mohlo stát, že je ani nebudete mít z čeho odečíst. Není rozhodující, jak dlouho jste pracovala, ale jaký máte výdělek za rok 2014.
Protože stejně v dalším období nebudete moct úroky odečítat (budete na mateřské dovolené a tudíž zřejmě bez zdanitelného příjmu), doporučila bych, aby manžel odečetl úroky ze své mzdy. První rok totiž každý musí dodat mzdové účetní výpis z katastru (nebo potvrzení o členství v družstvu apod.) a také kopii hypoteční smlouvy + potvrzení o úrocích a další rok už nosí jen to potvrzení o úrocích. Bylo by asi zbytečné, aby jste vše teď nasnášela své účetní a příští rok by to papírování zajišťoval manžel.

Ale nezapomeňte, že je pro uplatnění nároků do daní potřebné splňovat následující :

Pokud se jedná o hypotéku na koupi nebo např. velkou rekonstrukci zasahující do půdorysu domu/bytu musí být ten kdo odečítá úrok majitel/spolumajitel nemovitosti na výpisu z katastru. V případě nájemního bytu (menší nepůdorysné rekonstrukce, vložení členského podílu apod.) musí být nájemcem/spolunájemcem na smlouvě o nájmu. Ve všech případech musí být dlužní/spoludlužník na hypoteční smlouvě. Zároveň musí vždy daná nemovitost sloužit k trvalému bydlení dlužníka nebo k bydlení jeho dětí, rodičů, prarodičů.

mamemimomu
autor
20. led 2015

Ano, dal mi podepsat daňové prohlášení. Hrubou mzdu mam 26 000 Kč, ale po odečtení srážek ze mzdy - stravenky, odbory, penzijko atd... chodilo kolem 18 000 čistého. takže výdělek za rok 2014 by byl kolem 65 000 čistého za odpracované dny. Uplatnit můžeme na hypotéce necelých 39 000Kč.

banitram
20. led 2015

Nechci vám to vymlouvat, ale zaměstnavatel nemá nic společného s daňovým přiznáním, určitě vám ho nedal podepsat - dal vám podepsat daňové prohlášení a vy jste si asi zažádala o provedení ročního zúčtování.

Čistá mzda není pro výpočet daně důležitá, podstatný je základ daně. Pokud neodečítáte jiné nezdanitelné částky (pojistky, penzijní připojištění, odbory, dary apod.), tak z uvedených hodnot vám to bude stačit a můžete si to odečíst.... ale musíte zaměstnavateli nejpozději do 15.2.2015 dodat i další doklady k hypotéce, které jsem uvedla výše. Pro první uplatnění nestačí jen doklad o zaplacených úrocích....

leniczka23
20. led 2015

@mamemimomu Tak tohle vim naprosto přesně..Určitě to dejte na manžela,protože jak píšeš neodváděla si tudíž by ti neměli z čeho vrátit a přišli by jste o peníze..Teď jsem to řešila..
@banitram Většina zaměstnavatelů větších firem dělá svým zaměstnancům daňové přiznání,co vím a ze zkušenosti i znám já..🙂

leniczka23
20. led 2015

@mamemimomu Ono by vám to možná vyšlo,pokud máte zaplacených úroků 39000Kč tak dostanete zpět kolem 7800,tak by ses do toho možná za těch pár měsíců vešla,ale neriskovala bych to..😀

banitram
21. led 2015

Nevím, ještě jsem se nesetkala s tím, že by mzdová účetní vypisovala zaměstnancům daňové přiznání a posílala je na FÚ. Zpravidla se to řeší ročním zúčtováním zaměstnance. Ale je pravda, že já dělám pro velkou společnost a nevím, co se děje v malých firmách....
Jen bych ještě poupravila částku - maximální částka vyplacená z nezdanitelné částky 390000 Kč je 5850 Kč.

baraz
21. led 2015

Ja bych to dala pulkou ns oba,Pokud manzel nema extremne vysoky plat ..

baraz
21. led 2015

@banitram tak ted nevim,davame uroky kolem 70tis a vraci tak 16 tis...to je zvlastni..

veronikaka
21. led 2015

@banitram Mohla bych mít taky prosbu? Pokud já budu uplatňovat odpočet na děti (nikdo si je za celý rok neuplatňoval). Může si manžel dát do odpočtu školku? Manžel si odpočet na dítě nemůže uplatnit. Jde mi o tu školku - je to novinka a netuším jestli tam není nějaká podmínka.

banitram
21. led 2015

z odpočtu nezdanitelné částky (hypotéka, odbory, pojistka apod.) nikdy nedostnete víc než 15% ... z částky 70000 Kč dostanete max. 10500 Kč. Oni vám třeba vraceli na daních 16000 Kč, tak to neznamená, že se vše vztahovalo jen k hypotéce, v tom může být cokoliv dalšího (nemoc - sleva poplatníka, jiné nezdan. částky, dítě apod apod.)....

banitram
21. led 2015

veronikaka - školku si může uplatnit kterýkoliv z vás bez ohledu na to, jestli uplatňoval zdaňové výhodnění.
Jenže důležité je jedno - zda výdělek daného z rodičů bude dostatečný, aby se do něj sleva vešla. Školkovné je daňová sleva, která se odečítá z již vypočítané daně a nevztahuje je na ni daňový bonus jako třeba u dětí.

A to si musíte projít doma, protože tohle se nedá říct od pasu nebo jen odhadnout jen z výdělků. Záleží jaký je daňový základ, kolik a v jaké výši uplatníte nezdanitelné částky, zda bude uplatněna sleva na manželku, děti, bonusy ..... aby po všech těchto odečtech na konci zbyla dostatečně vysoká daň, ze které by mohla být školka uplatněna ....

didinky
21. led 2015

@banitram z tvých odpovědí je vidět že tomu rozumíš,můžu se Tě prosím také na něco zeptat? Tchýně bydlí v pronajatém rodinném domě, který částečně zrekonstruovala - nejednalo se o půdorysné zásahy, na dům má nájemní smlouvu, pochopila jsem to správně, že k uplatnění slevy na dani stačí aby ke svému daňovému přiznání přidala smlouvu o úvěru, vyčíslenou částku zaplacených úroků z banky a nájemní smlouvu? Musí ta smlouva mít ověřené podpisy? Díky moc za odpovědi 🙂

banitram
22. led 2015

didinky - ano, tchyně si může zahrnout úroky z úvěru do ročního zúčtování nebo daňového přiznání a dokládá přesně to, co jste vypsala. Není potřeba doklady ověřovat. Vše doloží v kopii, jen potvrzení o úrocích dokládá v originále.
Uplatní je podle § 15 odst. 3 písm. e ZDP : údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu ve vlastnictví (podle zákona o vlastnictví bytů č. 72/1994 Sb.) a dále i údržba nebo změna stavby bytu v nájmu nebo v užívání
V daném případě se údržbou nebo změnou stavby rozumí zásahy nevyžadující stavební povolení nebo ohlášení drobné stavy - např. výměny oken, podlah, zasklení lodžie apod.

Pokud by se z hypotéky financovala větší rekonstrukce, postupovalo by se podle § 15 odst.3 písm. a ZDP a tady už je nutné být majitelem nemovitosti .....

niccky.z
30. led 2015

@banitram a je mozne si odepsat uroky z hypoteky a slevu na manzela?

banitram
30. led 2015

@niccky.z samozřejmě, pokud jste odvedla dostatečnou částku na daních za rok 2014, můžete použít jakýkoliv daňový odpočet - pokud splňujete podmínky ... když tak upřesněte dotaz

1renca
31. led 2015

@banitram
Taky se omlouvám, že vlezu do cizí diskuze, ale chtěla bych se taky na něco zeptat. Jak jsi psala, že se nemovitost musí užívat k trvalému bydlení - musí mít člověk tu nemovist v občanském průkazu jako trvalé bydliště? Nebo se to dá doložit i jinak? Koupili jsme totiž byt, ofociálně ho máme ve vlastnictví od ledna/února, bydlíme od května, ale ještě jsem si nebyla vyřídit novou občanku. Tak jestli to honem ještě vyřídit - druhý týden v únoru to budu řešit v práci s ekonomkou 🙂

banitram
31. led 2015

@1renca trvalé bydlení není přesně totéž jako nemovitost sloužící k vlastnímu bydlení. Trvalé bydliště se zápisem v OP není možné ani v případě, když třeba stavíte dům nebo koupíte byt, který teprve prochází rekonstrukcí a není možné se tam hned nastěhovat apod. Pokud zde ještě nejste přestěhovaní (přepsané bydliště), stačí i čestné prohlášení, že daná nemovitost bude sloužit k vašemu bydlení, případně k bydlení vašim dětem, rodičům, prarodičům.

1renca
31. led 2015

@banitram Moc děkuji za odpověď. Přestěhovaní jsme právě od srpna, ale musím přiznat, že na tyhle "oficiality" a změny jsem hrozná, dokud mě nic nenutí (dopisy mi chodí k rodičům), tak mi všechno trvá. Budu to už muset zajít přehlásit. Tak jsem ráda, že stačí i čestné prohlášení, ať o ty úroky nepřijdeme. Zkusím najít na netu nějaký vzor.