Mám na expřítele podat i trestní oznámení?

vaioletka
22. čer 2016

Dobrý den,
příteli jsem půjčila nemalou sumu peněz, sepsali jsme i dlužní úpis.....podmínky nebyli dodrženy a proto jsem podala návrh na platební rozkaz, expřítel podal odpor.......vím, že se to bude táhnout ještě dlouho.
Mám podat i trestní oznámení? Část peněz ji v rámci daňového přiznání převedl na svůj účet, bez mého vědomí jednalo se o 23.000,-........zbylých 50.000 jsem mu zaslala na účet .....veškeré doklady mám. Jde mi o to co je rychlejší nemohu čekat 3 roky než se někdo rozhoupe.¨
Mockrát děkuji

catf
24. čer 2016

@mialagia já bych nepůjčila nikomu nic bez zástavní smlouvy na nemovitost. Lidé jsou dnes hodně nepoctiví a každý má hned jasno v tom, proč ty peníze vracet nemusí.
@magdalenax tos měla tedy štěstí. Skoro bych řekla, že je horší půjčit známému nebo rodině, než cizímu.

barulina
24. čer 2016

@magdalenax v pripade i byt ustni smlouvy se vzdy jedn o obcanskopracni spor, ale asi o tom vite vic nez ja. Nashle

mialagia
24. čer 2016

Jj nikomu nepůjčovat ani neručit a nikdy nepodepisovat směnku😃

@barulina tak je jasný, že některé jednání může být zároveň občanskoprávní i trestní povahy..😉

ilonne
24. čer 2016

@vaioletka Je to špatné, budeš to opravdu muset řešit obcansko-právní cestou. Je jedno jestli je smlouva ústní nebo písemná, jde o to, ze v případě podvodu, musí být prokázán úmysl od samého počátku, tedy ze uz v době, kdy jste smlouvu uzavírali, ti nechtěl půjčku splatit. Vysetruju hosp. tr. činnost - je to můj denní chleba.
Prosím te, ještě můžeš mi upřesnit o co šlo v případě těch 23 tis, jak si měl převézt bez tvého vědomí?

ilonne
24. čer 2016

@vaioletka Uz jsem četla, pokud to bylo tak jak pises a padelal Tvůj podpis, uz to zakládá skutkovou podstatu tr. cinu

magdalenax
24. čer 2016

/@barulina Myslím si, že víš velice dobře, že podvod je trestný čin a to je to, o čem já zde píšu. Pokud si někdo půjčí peníze záměrně, že je vrátit nehodlá a je to prokázáno, jedná se o podvod.
Jinak všem, nevím, kdy k této události došlo, ale dle zákona 89/2012Sb se nejedná o půjčku, ale o zápůjčku

ilonne
24. čer 2016

@magdalenax Jistě, ale musíš prokázat, ze od počátku neměl v úmyslu peníze vrátit a to není vůbec jednoduché

magdalenax
24. čer 2016

@ilonne No, tak já Ti dám příklad ze života mého muže. Jako kluk půjčil pět stovek - to byly tenkrát peníze. Ten dotyčný je nevracel a nevracel... a nevrátil, protože si šel hačnout. Tenkrát /ještě né tedy manžel) podal trestní oznámení a došlo k soudu. Rozhodnutí soudu bylo na několik stran, protože ten dotyčný dlužil na koho se podíval a byl mu podvod jednoznačně prokázán

magdalenax
24. čer 2016

Děvčata, napadlo mne založit skupinku, právě na téma, jak jste řešily a nejlépe i vyřešily podobné situace, s právníky, či bez nich. Věřím, že předávání takových zkušeností je v dnešní době opravdu aktuální. Podomní prodejci, různé lanaření do levné elektřiny atp. Jen z mé vlastní praxe by tomu bylo na román. Co říkáte, najdu mezi vámi spolupachatelky, kterým vadí nespravedlnost?

ilonne
24. čer 2016

@magdalenax Ale to je v podstatě to o čem píšu - stránka dokazovani- ano, pokud se povede prokázat, ze měl "rozpucovano", kde se da i nedá, pak se da i precinu (tr.cinu) hovořit. Ovšem ne o 500,-kc, hranice je 5.000,-Kc. Ale stejně, musíš prokázat, ze to nikdy neměl v úmyslu splácet. Není to tak jednoduché....

magdalenax
24. čer 2016

@ilonne Tenkrát..., psala jsem tenkrát..., to už je zpátky možná víc, než třicet let, takže těch pět stovek bylo na podání trestního oznámení

ilonne
24. čer 2016

@magdalenax To chápu a jen k tomu dodávám, ze dneška je důkazní situace daleko složitější a je daleko více využíván obcansko-právní institut. Z mých pracovních zkušeností a to jsem policistka 18 let a z toho 10 let vysetruji hosp. tr. činnost, těch půjčených 50tis. stejně skončí jako obcansko-právní spor. Nadejneji bych to viděla u těch 23tis.

magdalenax
24. čer 2016

@ilonne To s Tebou souhlasím, jak si to napsala, že vidíš nadějněji spíš těch 23 tis. Ty děláš práci, kterou jsem vždy dělat chtěla, ale měla jsem zakázáno....

ilonne
24. čer 2016

@magdalenax Je to hodně papirovani a studovani 🙂

magdalenax
24. čer 2016

@ilonne Smím se zeptat, jakou máš hodnost? Nemusíš odpovídat, pokud nechceš

ilonne
24. čer 2016

@magdalenax porucik

magdalenax
24. čer 2016

@ilonne No, a tudíž myslím, že není třeba ten zákaz, který jsem doma dostala nějak vysvětlovat, mám otce o nějaký ten hodnostní stupeň výš, ale už ve výslužbě

mialagia
24. čer 2016

@ilonne promiň nechci se tě dotknout, ale třeba z mého pohledu se řeší spousta věcí občanskoprávní cestou proto, že dle policie je nedostatek důkazů, ačkoliv by to prokázat a poslat před soud šlo..ale asi je to jak kde a kdo..jinak v této konkrétní věci souhlas😇

ilonne
24. čer 2016

@mialagia Nedotkla, máme nad sebou dozor státního zástupce a ten je garantem trestního řízení. A vydané rozhodnutí tak muze zrušit a věc vrátit k došetření 🙂.

magdalenax
24. čer 2016

@mialagia ..když mi bylo řečeno, při podání trestního oznámení, navíc s podáním důkazů, jednalo se o právo duševního vlastnictví...., no tím se zaobírat nebudeme, neměla jsem sílu říct, - to tedy budete....

mialagia
24. čer 2016

@magdalenax já si právě myslím, že policajti jsou i dobrý, kterým jde o spravedlnost, maj poslání, ale taky je tam dost jedinců, který to nebaví, je jim to jedno, je to pro ně práce navíc a využívají vpodst.neznalosti zákonů lidí, který se nebrání, páč nevědí..😮

mialagia
24. čer 2016

@ilonne to co platí o policii, platí i o státních zástupcích..ten který stojí za prd, je naprd garantem trestního řízení.. ale to už jsme off topic pardon😃

ilonne
24. čer 2016

@mialagia Stejně jako u každého jiného povolání 🙂

vaioletka
autor
25. čer 2016

@ilonne sloo to ze jsem byla u expritele zamestna na castecny uvazek......dal sem mela castecny uvazek ve sve puvodni praci a v ramci priznani dani mi rekl ze vse zaridi jeho ucetni....tudis jsem z pucvodni prace prinesla kompletne vyplneny doklad o danovem priznani se vsim vsudy (uver,odpocet deti,.....) a vse jsem mela podepsane i s mim cislem uctu a po 3mesicich kdy mi neprisel zadny preplatek na ucet jsem volala na financak a tam mi rekli ze vse bylo vyplaceno ....bohuzel ne na muj ucet....od te doby jen slibi ze to byla chyba ucetni .....ale vim ze to byl umysl od pocatku

ilonne
25. čer 2016

@vaioletka A když by jsi se zeptala účetní, půjde na ruku jemu nebo ti ukáže papíry, kam to odešlo? V účetnictví musí být uvedeno číslo účtu , kam byly peníze vypláceny a musí být založené podklady k platbě.

ilonne
25. čer 2016

@vaioletka Jinak rozhodně bych ho vyzvala písemně k vrácení preplatku a kopii poslala účetní a další na financak. Dále bych se písemně financaku i účetní zeptala, kdy a kam byl preplatek poukazan. S uvedenými dokumenty bych se posléze obrátila na PCR s podání k trestního oznámení na neznámého pachatele.

vaioletka
autor
25. čer 2016

ilonne mockrat dekuju zkusim se optat ucetni jak to bylo.on ji uz propustil tak nevim jake maji vztahy.
mohla bych vas jeste otravovat jak asi formulovat dopis financaku??,co vse musi byt uvedeno

vaioletka
autor
25. čer 2016

@ilonne nasla sem kopii danoveho priznani kde je uvedeny cislo uctu kam to bylo odeslano....jen tam neni podpis je to vyjete z pocitace

ilonne
25. čer 2016

@vaioletka A je to tvůj účet? Resp. ten kam jsi žádala zaslat ten preplatek?

ilonne
25. čer 2016

@vaioletka Jinak zformuluji ti to do IP, stačí v pondělí?