Mateřská a finance. Máte společný účet?

marketanovakova14
28. čer 2022

Holky, prosím, poradíte, jak to máte s partnerem s financema? Máte společný účet nebo každý svůj? Co platíte z mateřské? Mám svého manžela ráda, ale tohle je pro mě bolavé téma. Platím z mateřské všechny nákupy jídla, většinu nákupů pro malou, telefon, spoření si, benzín a takové ty drobnosti, kterých se za měsíc najde hodně a na konci měsíce jsem na nule. Manžel platí výdaje za byt plus svoje věci. Plat má mnohem vyšší než já mateřskou. Nevím, co budu dělat, až budou Vánoce nebo budu potřebovat třeba zimní bundu. Partner to vidí tak, že hold teď mám menší příjem, tak nesmím utrácet…

marketanovakova14
autor
30. čer 2022

@veruuu_kubesovic Můžu se zeptat, jak to máte rozdělené, že máte společné peníze a přitom každý svůj účet? Kam chodí vaše výplaty a jak velkou část si každý necháváte pro sebe? Pořád přemýšlím, jaký model manželovi navrhnout…

nat
1. črc 2022

@marketanovakova14
No nezlob se,ale jste manželé ,dítě je Vaše, věděl,že když půjdeš na RP,že bude plat mnohem nižší...A upřímně,já mít takového manžela tak ho zabalím a nazdar ...My jsme manželé také,máme jeden ucet tam chodí jak RP tak jeho výplata + peníze z mé i jeho brigády a v životě by manžela nenapadlo říct,vydělávas min,neutracej.....Děti se živit musí jsou naše společné a vždy se musí zaplatit co je nutné a co zbyde,tak z toho žít....

veruuu_kubesovic
1. črc 2022

@marketanovakova14
Máme každý svůj účet, protože jsem zásadně proti mít společný 😉
Mě teď skončil rodicak, takže mi manžel bude posílat ještě víc peněz, pobiram příspěvek na péči (starší dítě má cukrovku) + mám brigadu a prostě já platím drobné nákupy, dětem obědy ve škole a školce, synovi skolkovne ve školce.
Manžel platí nájem, benzin, pojištění a velké nákupy, opravy auta a když vše zaplatíme tak z toho žijeme (akce, výlety, odkladame na dovolenou), ale nikdy by manžela nenapadlo si nechávat peníze bokem, že jsou jen jeho 🤷‍♀️

brunetka11
1. črc 2022

@marketanovakova14 Dovolím si odpovědět také.
Máme každý své účty, kam nám chodí naše mzdy. A pak společný účet, na který oba posíláme dohodnutou částku dle období, kdo kolik vydělává / dostává. Z něj odchází veškeré platby a vybíráme z něj 1 měsíčně hotovost na průběžné nákupy. Když se něco přetáhne, po dohodě dosypeme další peníze.
Kdysi jsme si prošli obdobím, kdy jsme oba měli pocit, že každý platíme více než druhý a vznikaly zbytečné konflikty. Půl roku jsme si to vyříkávali - s konflikty musíš počítat. Ale začala jsem evidovat poctivě náklady (1-2 měsíce fakt nestačí, jsou různé roční a kvartální platby, na které si člověk nevzpomene). Na závěr jsme si vlastně pobrečeli oba - oba jsme tehdy o sobě netušili, s jakým málem ten druhý dokáže vycházet a v čem všem se omezovat.
Tím společným účtem se hodně vztahy pročistily - oba máme výdaje rodiny pod kontrolou.
A oba máme kapesné. Já nijak nehodnotím, když si muž koupí nějakou speciální edici, on nekomentuje obsah mé skříně.
Jo a výdaje stále zapisujeme. Je dobré vědět, kde máme rezervy a jak si je rozplánovat.

brunetka11
1. črc 2022

@lucifux Počkej… ten, co prokouří 7 tis. měsíčně, tak ti vyčítal náklady?
Tím, že sis odstřihla účet, jsi mu vlastně uvolnila ještě víc ruce k jeho bezohlednému chování.

brunetka11
1. črc 2022

@marketanovakova14
@lucifux

Obě máte něco společného - bojíte se konfliktů s partnerem a necháváte se “utlouct”. Začněte používat matematiku - vše evidujte a argumentujte čísly.
A naučte se přestat cítit provinile za to, že “přinášíte” do domácnosti méně financí než vaši partneři. Ty děti si zplodili oni, na vás je teď navíc ta větší zátěž péče o rodinu a domácnost.
Normální rolí dospělého muže je rodinu zabezpečit a postarat se o ni. Ta rodina je postavena primárně na vás. Přijměte svou roli. Alespoň vy, když už toho nejsou schopni vaši “partneři”.

aliishaa
1. črc 2022

Tak můj chlap je na tohle zlatý - finance máme společné a v podstatě je spravuji já. Účet je společný a každý má svou kartu. Máme dohodnutou měsíční částku, kterou utratíme bez nutnosti ptát se toho druhého, za svoji zábavu atd., u větších útrat se spolu radíme, ale zatím jsme si vždy vyšli vstříc. Jsme teda spolu už 18 let, prošlo to různými etapami - začínali jsme tak, že jsem byla chudá studentka a manžel si už vydělával, takže to táhl hlavně on, pak jsem po studiu našla dobrou práci a najednou jsem x let vydělávala víc, až do mateřské / rodičovské. Ale bereme to tak, že vše, co jsme si koupili a vybudovali, že jsme toho dosáhli společnými silami, manžel by beze mě nebyl tam, kde je teď, a já bez něj taky ne. Moji rodiče taky měli vše dohromady, manželovi rodiče ne a bylo to příčinou hádek, které vedly až k rozvodu (tchýně byla ta, která vydělávala méně a samozřejmě byla nespokojená, že tchán nepustí korunu, musím se ho ale i trošku zastat, že ona je i teď schopná utrácet za kraviny, že mi zůstává rozum stát, na děti po rozvodu vždy platil a pořizoval jim věci i nad rámec svých "povinností").