Na čem pravidelně měsíčně ušetřit?
Ahoj, asi trochu vtipná otázka, ale třeba mě inspirujete. Potřebuju měsíčně najít v našem napjatém rozpočtu částku asi 3000 navíc, nemáte nějaký typ, na čem pravidelně měsíčně ušetřit peníz?
Stručné shrnutí
- Pro nalezení ~3 000 Kč měsíčně doporučují v diskuzi nejprve jeden měsíc poctivě zapisovat všechny výdaje a následně analyzovat položku po položce.
- Konkrétní úsporná opatření z diskuse zahrnují změnu paušálu mobilu (uvedená úspora cca 1 500 Kč měsíčně), změnu dodavatele elektřiny, snížení topení na ~20 °C, plánování jídelníčku na týden, vaření doma místo polotovarů a přechod na látkové pleny nebo second‑hand oblečení.
- Další možnosti zvýšení disponibilních peněz v diskuzi jsou refinancování/úprava hypotéky, změna povinného ručení (uvedená úspora až ~1 500 Kč ročně), prodej věcí na Aukru/bazos.cz/mimibazar nebo prodávat na místních bazarcích a komisních prodejnách.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle najdu 3 000 Kč měsíčně v rodinném rozpočtu?
A: Začněte psát všechny výdaje po dobu 1 měsíce a analyzujte položky; diskutované konkrétní kroky zahrnují změnu mobilního paušálu (příkladová úspora ~1 500 Kč měsíčně), změnu dodavatele elektřiny, plánování jídelníčku a omezování nákupů drobností.
Q: Jak si efektivně vést domácí účetnictví?
A: V diskuzi doporučují vést záznamy denně, platit pravidelné položky hned po výplatě (složenky, paušály) a kontrolovat měsíční výpis z karty; jeden diskutující uvádí, že placení kartou a kontrola výpisu umožnila snadno vyškrtat zbytečné platby.
Q: Jak ušetřit na potravinách bez výrazného zhoršení kvality jídel?
A: Plánujte týdenní jídelníček, kupujte sezónní ovoce a zeleninu, vařte z základních surovin, péct doma chleba a pečivo (uvedená pořizovací cena domácího chleba okolo 10 Kč) a využívejte akce v obchodě.
Q: Jak snížit náklady na potřeby pro děti?
A: V diskuzi fungují konkrétně látkové pleny, kojení místo kupované výživy, nekupování zbytečných pomůcek (monitor dechu, chůvičky), nákup oblečení v sekáči a prodej přebytečného zboží na Aukru/bazos.cz/mimibazar.
Q: Je lepší vzít hypotéku nebo zůstat v nájmu, když chci ušetřit?
A: Diskuze je rozdělená: část diskutujících tvrdí, že v Praze bez hypotéky vlastní bydlení prakticky nejde a hypotéka může být levnější než nájem; jiní doporučují hypotéku omezit nebo se jí vyhnout, spořit a/nebo žít skromně — závěr závisí na lokalitě a individuálních financích (v diskuzi opakovaně uvedeno: Praha vs. menší města).
Q: Kde prodat nebo koupit levné věci pro domácnost a děti?
A: Uvedené kanály v diskuzi jsou Aukru, bazos.cz, mimibazar, místní bazárky a komisní obchody; jedna diskutující doporučila také dvakrát ročně pořádané bazárky pro maminky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících doporučuje zapsat si výdaje na 1 měsíc a podle toho upravit rozpočet.
- Většina doporučuje více vařit doma, plánovat jídelníček a využívat akce a second‑hand pro oblečení dětí.
- Doporučení na úpravu tarifů a pojistek (mobil, elektřina, povinné ručení) jako relativně rychlý zdroj úspor se často opakovalo.
Sporné názory
- Hypotéka vs. spoření/bezdluhové řešení: někteří tvrdí, že hypotéka je v Praze nutnost a může být levnější než nájem; jiní tvrdí, že hypotéka je příliš riziková a doporučují šetřit nebo vyhnout se dluhu.
- Bydlení u rodičů jako cesta k úsporám: část polemizuje, že dočasné bydlení u rodičů pomůže naspořit, proti názoru, že dlouhodobé bydlení u rodičů je nedůstojné a brání osamostatnění.
Otevřené otázky
- Je reálně možné naspořit na vlastní byt bez hypotéky v Praze pro průměrně vydělávající rodinu?
- Jaká je skutečná dlouhodobá návratnost investic do pozemků versus bytů v různých lokalitách?
Zmíněné značky a firmy
Aukru, mimibazar, bazos.cz, Tesco, OZP, mBank, Komerční banka, DM
Zmíněné produkty a metody
psaní výdajů po měsíc, plánování týdenního jídelníčku, změna paušálu mobilu, změna dodavatele elektřiny, snížení teploty topení na 20 °C, LED žárovky, domácí pečení chleba, domácí pekárna, látkové pleny, bezplenková metoda, nepoužívání vlhčených ubrousků, praní v mýdlovém slizu, nákup v sekáči/second‑hand, prodej na Aukru/bazos.cz/mimibazar, využití akcí v obchodě, změna povinného ručení, společný účet bez poplatků, sledování bankovních poplatků, koupení levnějších granulí pro psy (nebo přechod na maso), stavební spoření, důchodové spoření, refinancování hypotéky, domácí zavařování a sběr lesního ovoce
Místa a osoby
Praha, Brno, Morava
@sisstin za dobu, co jsi registrovaná na MK tu proběhlo asi sto podobných diskusí, některé dost obsáhlé, tak si počti, jestli chceš 🙂 Je tu i skupina o šetření, teď si z hlavy nevybavuji název, ale určitě bys ji našla. Teď to tam moc nežije, tohle téma se časem vyčerpá 🙂, ale příspěvků v historii je tam taky hodně.
@xbohu já bych ještě k tomu šetření jak blázen něco dodala... pracuji cca od 21 nebo 22 (předtím jsem od patnácti chodila po brigádách (ale to bylo tak kapesné). Šetřit se mi dařilo celkem slušně. S manželem nakonec taky... ALE.... pro nás třeba není život jen otázkou práce, doma, práce, doma.. chceme něco zažít, užít si, předat i dětem nějaké zážitky... A tudíž jsme před svatbou, koupí bytu a rodinou jezdili i na dovolenou. Co si budeme povidat, s dětmi už je to složitější a dražší jezdit na dovolenou. A třeba u nás na koupi nějakého rozumného bydlení, za nízkou hypotéku nebo skoro žádnou bychom se museli bavit o částkách třeba milon, milion a půl. Pokud nechci zakládat rodinu v pětatřiceti, tak moc nevidím cestu k tomu, takhle velké peníze našetřit (mluvíme li o výdělcích běžných, průměrných)
@sisstin chceš tedy konkrétní typy kde ušetřit?🙂
hodně se dá ušetřit na jídle, jak už tu bylo 100x psáno🙂 dělat domácí pomazánky, péct si vlastní pečivo, nekupovat pet štávy, ale sirup či dělat čaj. Když vaříme, tak děláme hodně omáčky jako rajskou či sýrovou. Steaky moc neděláme🙂
Hledáme různě akce, ale zase nekupujeme věci v akci za každou cenu. Koukáme na ceny za 100g či kus apod. Takže při zjištění, že za prací kapsli dám 10kč, bylo jasné, že prací prášek v ceně vede🙂
Jinak co neděláme a mohli bychom dělat, tak šetřit na benzínu, protože hodně jezdíme na výlety a nerada bych se toho vzdala🙂
@sisstin Jenže to je zas šetření na úkor zdraví, spíš bys měla začít u věcí, které se dají omezit "bez následků".
Takže za mě:
- Udělala jsem si tabulku příjmů a výdajů, výdaje mám rozčleněné podle typu (jídlo, drogerie, bydlení, oblečení, služby apod.). Jen to chce zapisovat minimálně 3 měsíce, aby se projevily i dlouhodobější výdaje (např. prací prášek nekupuješ každý měsíc). Pak uvidíš, co je zbytečné a kolik je minimum peněz, které potřebujete k "přežití".
- Když je opravdu výhodná akce na trvanlivé věci, tak toho nakoupím víc. Např. prací gel (kupuju v Lidlu), toaletní papír, trvanlivé potraviny (rýže, mouka) apod.
- Jakmile přijdou peníze (výplata, rodičák) tak to, co je nad nutné výdaje, okamžitě poslat na spořící účet. To se mi osvědčilo maximálně, jakmile nemám peníze na běžném účtu, tak je prostě neutratím, protože mi je líto je posílat zpět ze spořícího.
- Mít minimum hotovosti v peněžence. Opět pokud tam ty peníze nemám, tak toho utratím mnohem míň (a to i když mám samozřejmě kartu, ale prostě už je k tomu takový psychologický blok a ne všude karty berou).
- Co se týče jídla - kupovat vše v jeho základní podobě, jinak platíš za práci někoho cizího (např. mražená mrkev) a kupovat to, co je zrovna v sezóně (např. nemá smysl kupovat rajčata v zimě, kdy jsou předražená a bez chuti).
- Zrevidovat pojistky, některé už můžou být zastaralé a zbytečně se přeplácí. Tady se mi hodně vyplatil finanční poradce, ale je to rodinný známý, kterému věřím a vím, že mi nebude cpát něco, jen aby na tom vydělal.
- Nejezdit zbytečně autem, nafta/benzín povětšinou dělá velkou částku.
- Doma šetřit na energiích - když si čistím zuby, tak zastavit vodu (pro mě odmala automatické, ale přítel se to musel naučit), zhasínat v místnostech, kde nejsem, zbytečně netopit na maximum (třeba v ložnici zapínám v zimě topení jen chvíli před tím, než jdeme spát a na noc vypínám).
Toť za mě asi tak vše 🙂
@sisstin Já si udělala tabulku na Google, takže ji mám neustále "u sebe" a vše tam zapisuju hned (teda teď už moc ne, protože už to tolik nehlídám). Taky jsem si myslela, že nijak neutrácím (třeba oblečení si kupuju jednou za čas, až když je opravdu potřeba), ale pak uvidíš, jak ty výdaje lítají 🙂
@nov777 tak pošlu vydělat v hodně případech končí odchodem celé rodiny 😉
jo a co se týče té rezervy... taky jsme jí měli..ted nemáme a tvoříme ji od začátku (respektive máme, ale ne na 6m - to bychom byli super boháči a ani nevím, kde takové velké peníze bez úhony skladovat). Právě proto, že jsme šli do rizika a zkusili život v zahraničí.
@nov777 tebe dneska něco hodně žere, co? Z tebe ten jed jen kape. 🙂 Chytáš se tu každého slova, které tu někdo napíše, hledáš mouchy, napadáš ... nevšimla jsem si, že bys přispěla do diskuse něčím jiným než kritikou ostatních a vyzdvihováním toho, jak to ty děláš samozřejmě nejlépe a rezervu máš, jak jinak, dostatečnou 😅 Ono když opravdu chceš, tak jde za určitých okolností ledacos. Sebrat se a začít vydělávat dvojnásobek, za dvacet let práce si vydělat na dům, byt, pozemek a já nevím, co tu psali. Proč by to nešlo, když chceš a něco pro to uděláš. 🙂 A jestli to někomu závidíš, tak snižováním ostatních sobě stejně nepomůžeš.
@xpila dobre tipy. Za sebe jeste dodam, ze me pomohlo si penize navic posilat na sporici ucet ale na takovy, ktery nevidim. Kdyz mam založeny normalni sporici u bezneho uctu a po otevreni netbankingu tam ty penize vidim, tak to pro me bylo stejne, jako by byly na beznem. Kdyz je nevidim, tak pro me jakoby neexistuji a nevyberu je.
@nov777 nevím, co považuješ za problém? Že mám muže, který se osvědčil ve velké krizi, umí zabezpečit rodinu, máme se rádi a máme se poměrně dobře? 😅 Můj problém je, že jsem zbytečně chytlavá a takové prázdné blábolení o plánování a podobně mi vadí (moje chyba, že je čtu). Tvou motivaci nevidím. Jen si rýpnutím do ostatních zlepšit náladu, zlepšit se sama ve svých očích, tak snad se ti to povedlo. 😉
@bayt
@nov777 tak jestli se máte dobře, tady se o to můžete podělit 😉
http://nadejeprotebe.cz/pribeh-markety-pivonkove/ číslo účtu vpravo nahoře

@zuzana_ka myslím, že je normální, že člověk v 35 letech (svůj věk jsem napsala, stejně jako dobu od kdy pracuji) prožil různá období a ne každé tvrzení a okolnost se vztahuje na celou dobu jeho produktivního věku. Myslím, že uvažující člověk si to přebere a nemusí klást tisíc doplňujících otázek. Tys mi mimochodem na mou otázku neodpověděla (což pochopitelně nemusíš, ale pak nechápu, proč bych měla odpovídat já tobě) 😉