Nemám na vlastní bydlení. Jak se z toho nezbláznit?

podaji
20. bře 2023

Ahoj, zase to na mě padlo. Bohužel se trápim, ze nemám na vlastní bydlení. Do 30 jsem bydlela v najmu a pak se přestěhovala k partnerovi, co ma byt a jednou bude mit i dum po rodicich. Bohuzel doslo k rozchodu, citila jsem se tam jak 5 kolo u vozu prave ze jsem si sama nemohla zreko byt, ani udelat nic na zahrade. Porad jsem premlouvala a nic, plus dalsi věci. Nebyli jsme manzele nechtel se zenit, mame 2 deti. A ja odesla s holym zadkem do pronajmu. Bohuzel o nejakem vyplaceni nechtel ani slyset, pry at si vezmu vse co jsem koupila. Tak jsem si to zbalila. A to jsem pomahala na stavbě atd. Mame spolecnou péči, ta funguje. Tata je to dobrý. Vzdy tyden a tyden. Ale ja uz rok se trapim, ze proste nemam a asi nikdy mit nebudu svoje bydleni. Splatky hypo jsou ted silene, ale i najem je vysoky, i kdyz na Prahu patri spise k nizsim. Vse poplatim, dari se me i trochu setrit, ale proste jsem věčně ve stresu. Jsou dny kdy je to lepší a uklidnuji se ze treba za 5 let...ale uz je me pres 40 a kdo me hypo dá. Vsude ctu jak je najem nutne zlo a kdo nema vlastni je looser. Kluci asi podedi po tatovi, tak jsem trochu klidnější, ale ja nebudu mit ani na chleba. Samozrejme mam setrici fin.produkty. i fin rezervu jako takovou, ale porad je to malo. Uz to doslo tak daleko, ze se bojim si cokoliv koupit. Beru AD, na terapii chodim, ale nic. Tak jestli mate nektera radu jak se z toho nezblaznit.😁

pavlinar
20. bře 2023

Ja mam taky tuhle pry ceskou uchylku, a vlastni bydleni je pro me dulezite. Mam treba zas jine hodnoty, nez platit hypoteku nekomu cizimu. Radsi si ji platim sobe, potazmo detem. A to je jeden z duvodu. Pises, ze deti nejspis podedi, to by pro me byla velka uleva a utecha. A to neni jen, ze budou mit neco po tatovi, bude to od vas obou.
Jsi dobra, ze ses osamostatnila. Nebud na sebe hned prisna, a ze vse musi byt hned. Nemusi. A konkretne bez te nemovitosti se da zit krasne. Nikdy nevis, co ti dal zivot prinese. Timhle nema cenu se trapit.

podaji
autor
20. bře 2023

Moc diky všem za objektivní pohled na moji situaci. Hned se citim lépe.

evik19
20. bře 2023

@podaji Být tebou, na hypotéku se vykašlu a požádám o obecní byt. Možná na něj budeš čekat fakt dlouho, ale v důchodu budeš mít aspoň jistotu, že tě nikdo nevyhodí. Ta jistota by ti mohla psychicky dost pomoct.

prostenika85
20. bře 2023

Ahoj, prvně se vykašli na užívání AD, pokud je zobeš kvůli pocitu méněcennosti, že nejsi majitelkou realit 😉 Dle těchto Tvých kritérií jsme s mužem teda suprzazobaný pár... Skutečnost je ale taková, že do nemovitostí, které tak nějak dědíme, každý rok lijeme hromadu peněz a sami bydlíme v nájmu 😄 Pořád někde něco teče, něco padá, oprýskává... Nervy moje! Už si dělám legraci, že místo neustálých oprav (úděl původního stavu) a placení daní bychom mohli dvakrát ročně na Maledivy 🙈 Kdybych měla připočíst platbu hypo, pojištění, fond oprav... Zlatý nájem - žádné starosti 😉 Navíc, kdo by dnes mohl s lehkostí říct, že nemá dluhy, když ne Ty? A třeba se za nějaký ten rok i na ty Maledivy podíváš 😎

podaji
autor
20. bře 2023

@evik19 to si moc nepomuzu. Tady je soc.bydleni nastaveno motivacne. Ted by me ho dali max na 5 let. Navic tam jsou podminky prijmu a ten mam nastesti vetsi, i kdyz bavory to nejsou a za 3 pronajimaji za min 200kc/m2. To muzu zustat tady s veskerym komfortem😁

ninive211
20. bře 2023

Taky bydlíme v nájmu, v městském bytě. Nájem je naštěstí za zlomek tržní ceny nájemného - tržní nájemné 3+1 v Brně se už pohybuje kolem 16-20 000 + energie, šílenost, my platíme se čím všudy i teď po zdražení tepla a vody o 100% cca 10 000. Na hypotéku v době před dětma bychom dosáhli tak tak, tehdy byly ještě naše příjmy jinde (níž). Na RD bychom to ale těžko dávali dohromady. Taky mě to občas trápí, že mě chytne splín, ze máme de facto holou řiť, ale hsem nohama na zemi, no. Holt nemůže 100% lidí bydlet ve vlastním. A samozřejmě ve vlastnim bytě platíš i fond oprav a energie též, tcháni za byt OV měsíčně platí jen o asi 2000 méně co my. A to nemají hypotéku. Tak co zkusit tuto cestu (městský byt, vím, těžké sehnat)? Ono vzít si hypotéku, když je na to ten jeden příjem, je problém, v našem věku kór (vzít si hypo na 30 let znamená zadlužit se do 70). Úroky teď jsou vcelku vysoko a ceny bytů přemrštěné, máme nejdražší bydlení v Evropě v poměru k příjmům.
Co se dojíždění týče, naprosto chápu, někdy když se chytne ranní i odpolední špička, tak 3h strávit denně na cestě, když má člověk děti (a teda i kdyby je neměl), je absolutní zbytečná ztráta času, nikdo z nás nemá den o 26 hodinách. Dlouhodobě lze zvládat dojíždění (a nezbláznit se) tak max. do hodiny čistého času a i to je teda strašný. Já to mám MHD 35-40 min. (dveře-dveře) a teda asi maximum, co jsem ochotná absolvovat.

dagmarkaaa
20. bře 2023

@podaji my bydlime teda v zahranici takze tuto mentalitu muset bydlet ve vlastnim nechapu ... postupem casu jsme koupili 2 mensi byty jinde, ktere jsme si mohli z uspor dovolit, z tech nam jdou najmy a sami najem platime, to nam i skoro cely pokryje. proc? protoze navratnost investici neni vsude stejna, tam kde mame byty je ten pomer investice/navratnost vyhodnejsi nez kde ted bydlime. jsme v dome za mestem ale nechcem si ho uvazat jak kulu k noze, casem prestane vyhovovat a co pak... deti rostou a naroky na bydleni se meni, mozna pujdem do mesta do modernejsiho bydleni.... pripadne az se deti vystehujou na co budu bydlet v predimenzovanem bejvaku a doplacet do duchodu dluhy z hypo.... decka to zdedit nepotrebujou...
ale pokud je to pro tebe tolik dulezite, asi je terapie dobry zpusob tohle zpracovat, nejlepe prenastavit zpusob mysleni, ekonomicky neni vzdy zajimave bydlet ve vlastnim. pokud mas financni rezervu tak bych to brala pozitivne.

ninive211
20. bře 2023

@podaji To my naštěstí máme městský byt s nájmem na dobu neurčitou (dokud platíš, tak tě nevyhodí). Na 2 roky tu je jeden barák s tzv. startovací byty, ale ty lze jen do 36 let a je to omezeno příjmem (zespodu i svrchu - aby o stravovací byt nežádal manažer, co ve 30 letech má příjem 80-100 litrů/měsíc

dandaa
20. bře 2023

@podaji v Praze jsou přísná kritéria na městské byty , na bytovém jsem kdysi začínala . Hlídá se to čím dál víc. Loni dostala dokonce výpověď z městského bytu moje spolužačka, protože měli vyšší příjmy a ještě chalupu . Nastoupilo pár nových úředníků co kontroluje byt po bytě. Já to tedy chápu, proč by měla mít městský byt rodina s nadprůměrným příjmem . Pak není bydlení pro matky samoživitelky nebo rodiny s nemocnými dětmi.
Občas má ještě Praha 2 a Praha 10 aukci o nájemné, tam jsou mírnější podmínky, byty po rekonstrukci, ale většinou velké byty ,klidně 100m2 a vysoké poplatky. Lepší je být v nájmu u soukromníka a najít byt dle sebe, ne to co ti někdo přidělí. Dřív vlastně většina Pražáků žila v obecných bytech ,pak přišla privatizace a bytů zůstalo minimum ,teď samozřejmě chybí.

me_druhe_ja
20. bře 2023

@dagmarkaaa Já jsem ve Francii a přítel tuhle "českou" úchylku má. 😀 a to je čistokrevný Francouz. 😀 teď bydlíme v nájmu nějakou dobu (sešlo se to blbě skrz jeho rozvod a tak) a má z toho úplně osypky a už plánuje co bude kupovat. :D to už má jeden barák, co pronajima (tam jsme dřív bydleli, ale po narození dcery byl malej). 😀 takže to asi nebudou jen Češi. 🙈 Ale je fakt , že v ČR je to extrém....

Já osobně mám byt, ale kupovala jsem ho v době, kdy byly ceny úplně, ale úplně jinde. Navíc jsem podědila nějaký peníze z prodeje bytu po smrti babičky. Takže jsem si brala jen ani ne 1,6mil z banky. A to mám 3+1 v Praze. V dnešní době bych na to neměla a ani bych teda nechtěla tak drahý byty. 🤦

mysiiickaaa
20. bře 2023

Máme vlastní bydlení a nenávidím to tady, nejsem šťastná, padají mi vlasy, tchýni nemůžu vystát, švagra který bydlí hned vedle taky, hypotéku jak kráva na rekonstrukci a půl baráku a není z toho žádná cesta ven. Co bych dala za podnájem v klidu. Chápu, že to člověka stresuje, ale závidím ti tu svobodu.

podaji
autor
20. bře 2023

@mysiiickaaa koukam i vlastni bydleni neni obcas žádná výhra. Lidi jsou zvlastni. Dokud jsem byla s ex mela jsem supr tchyni. Jakmile doslo k rozchodu uplne me zavrhla a to me teda stve asi nejvic. Porad se uklidnuji tim ze ji to mrzi a proto nekomunijuje😁Nikdo nechape ze to byl rozchod z rozumu. Me by ta rodina uplne semlela. Vse bylo po jejich. Jejich majetky, jejich pravidla. Zadna empatie od muze...ted si s ex rozumime vice nez pred tim o to vic me vse bolí

mysiiickaaa
20. bře 2023

@podaji u nás právě čeká tchýně, že vše zaplatíme, ale budeme to dělat podle ní, o všem se s ní radit a neprosazovat vlastní názor a ještě se o vše podělíme se švagrem, protože on je přece chudák. Vůbec. No a naše vlastní vůle je kámen úrazu.

vendes
21. bře 2023

@irmamala Tak já jsem doma tam, kde jsou děti a manžel. Na nemovitost bychom dosáhli,
ale chystáme se cca na rok do zahraničí, takže tohle pro nás teď není priorita, třeba za 10 let bude.

zuzineckah
21. bře 2023

@podaji já bych to tak nehrotila. Proč máš nutnou potřebu mít vlastní bydlení? Reálně to neodpovídá tvým možnostem, tak se smiř s nájmem. To je forma bydlení, která je naprosto běžná v zahraničí. Jako chápu, pokud by ti vadilo to, že vrážíš peníze do "cizího" - to třeba v nájmu žralo mě, proto jsme šli do hypo a RD. Ale pokud by to nešlo jinak, tak bychom holt tohle museli překousnout a platit to cizí dál. Být tebou, tak to tak nehrotím.

zuzineckah
21. bře 2023

@mysiiickaaa to není vlastním bydlením, ale toxickou rodinou v blízkosti...

mysiiickaaa
21. bře 2023

@zuzineckah to ano, ale u vlastního bytu třeba může mít úplně na prd sousedy atd., ale to byl jen příklad, že není všechno zlato, co se třpytí 😁

ninive211
21. bře 2023

@mysiiickaaa To je fakt, někde koupíš byt, nastěhuješ se tam a sousedi jsou na hovno...a nelze zas tak snadno se odstěhovat jinam, jako když jsi v nájmu.

mysiiickaaa
21. bře 2023

@ninive211 jako můj sen, i když jsem spíš městský typ člověka a na vesnici dost trpím, je chalupa někde na kopci, kde celý den svítí slunce a sousedi jsou daleko🤣

ninive211
21. bře 2023

@mysiiickaaa Jako chalupa na důchod či víkendy dobrý, ale denodenně bych asi trpěla 🙂 Ale kdyby v dochozí vzdálenosti max. půl km byl pořádný obchod, doktoři, pošta a ještě i nějaké ty služby (jak to mám teďú, tak proč ne?

tingle
21. bře 2023

Pohybuji se dlouhodobě ve společnosti podnikatelek, úspěšných, bohatých - a mají společnou jednu věc. Ani jedna nebydlí ve vlastním domě. Mají pronajaté domy. A víš co? Dlouho jsem to nechápala - ale teď už vím - mají svobodu, kdykoliv mohou cokoliv změnit, jedna žila s rodinou třeba rok na Bali, jiná jezdí na několik měsíců přes zimu k moři. A raději se zajistily na stáří, aby mohly brzy do "důchodu" a užívat si zasloužených peněz. Cestovat, být v klidu. Proč se vázat hypotékou? Jak již bylo řešeno, je to takový český nešvar, ale přitom je to nesmysl. Žila jsem ve Vídni, kde téměř 80% lidí žije v nájmu. Je to tak normální všude po světě. A já v tom opravdu nevidím problém. Než se vázat bance, být v nervech, že nezaplatím splátku, když něco, řešit opravy a investice...Tak budu raději v klidu v pronájmu a když přijde nenadálá situace, tak se jen přestěhuju do levnějšího a jedu dál 🙂 Takže v klidu, nelpět na "vlastnění", ale spíš na tom, co je důležité - děti, dostupnost, pohodlí, klid.

sasbu
21. bře 2023

My jsme 4členná rodina. Bydlíme v nájmu, nevyhovuje mi to, ale je to začarovaný kruh. Nelíbí se mi to, že byt je strašně
malý jen 56 m2, nemám skoro žádné úložné prostory, nemáme balkon. Výhodou je, že máme nízký nájem a můžeme peníze investovat do dětí a zážitků. Máme nějaké peníze našetřeny, ale ne na vlastní nemovitost. Museli bychom se hodně zadlužit až do důchodu.

ninive211
22. bře 2023

@sasbu Taky máme nízký nájem a díky bohu za to. i tak jezdíme na spíš low-cost dovolené, žádné all inclusive, Maledivy, Kariibik, převážně Česko, loni poprvé autem do Chorvatska, žádné Alpy v zimě, neplatíme dětem drahé koníčky jako hokej či tenis...přesto nemáme našetřeny statisíce až miliony na to, abychom měli na základ k vlastní nemovitosti, Prostě nemáme. Nezdědili jsme zatím nic, já měla do začátku asi 200 tis. na stavebku, který mi platili naši, manžel taky pár desítek tisíc, z toho jsme zaplatili dluh na bývalé nájemnici, abychom získali současný městský byt + něco zařízení bytu + časem oojeté auto. Teď loni koupě auta a zase šetříme od začátku. Nikdy jsme teda zase na druhou stranu nedlužili ani korunu, žádné půjčky nemáme ani jsme neměli. Na vše nejdřív našetřit, pak teprve koupit.

sasbu
22. bře 2023

@ninive211 to jsme na tom skoro stejně. Jenom mě štve, že mám si myslím dobrou práci, vysokou školu a co z toho. Můžu cestovat tak po Evropě nebo platit dcerám kroužky, tábory apod. Ale do budoucna to nevidím na žádné zajištění, dcery asi taky dostanou něco málo od nás. Každý den řeším malý úložný prostor a jiné věci.

podaji
autor
22. bře 2023

@sasbu napodobne, vysoka skola, dobra prace, ale mzda nizsi. Byla jsem na rodicaku celkem 5 let pri 2 detech, ale mezitim se v praci mzdy zvedaly. Ja samozřejmě nic. Ted to moc nedozenu. Ale prace me bavi a je skloubitelna s detmi coz je u me priorita.

budouci_maminka
22. bře 2023

@tingle az na to ze naprosta vetsina uspesnych podnikatelek (a podnikatelu) ma ruzně nastavene investice s pravidelnym prijmem (vcetne vlastnictvi ruznych nemovitosti a fondu) ktere jim ten mesicni najem splaci..stejne jako podniky - kdy vetsina firem funguje v najmech, ale z duvodu, ze ty usetrene penize investuje dal do rozvoje..
Chlacholici argumenty ze i bohati bydli v najmu mi prijdou nerelevantni prave s ohledem ze se zajistili tak aby ten najem pro ne byl vyhodou.

sedouana
22. bře 2023

@podaji a já stojím na obrácené straně barikády a celkem tvou frustraci chápu. Vlastní bydlení je vlastní, než házet do tlamy vycuranymu pronajímatele prachy až do své smrti. Je to defakto úplně stejný závazek a problém jako hypotéka do smrti s tím rozdílem, že na důchod ti můžou dát papa. Nájemní systém na západě sice funguje, jenže už taky nikdo neřekne to B, že je tam
nastavený úplně jiný systém pronajímání, větší záruky, že lidé neskončí na stará kolena na ulici, dlouhodobé pronájmy atd.

ninive211
22. bře 2023

@sasbu Tak tak. Dceři ten drahý plavecký příměšťák zaplatím, když se jí na něm loni tak líbilo (po domluvě babička přispěla polovinou, což velmi kvituji, opravdu to nebyla malá položka), Na dětech nešetřím, skoro vše, co si řeknou, to mají (s mírou, samozřejmě). Ale Nevím ale, kde bych mohla ušetři 2 mega na základ na hypotéku...vyjma dědictví, který mě v nejbližších 20 letech fakt nečeká. Třeba kryptoměny, na kterých zřejmě vydělala spousta lidí, kteří do toho šli na začátku, jsme bohužel objevili pozdě, až na jejich vrcholu, pár tisíc jsme tam ze zvědavosti vrazili, první měsíce dobrý a teď to padá a padá. Slepá ulička.

sasbu
22. bře 2023

@ninive211 my zas bychom si představovali byt v novostavbě, protože kvůli pár metrům nemá cenu si brát hypotéku do důchodu. Navíc to jsou staré byty ve starých domech. Ale byty v novostavbě stojí tak 10 miliónů a ve straších novostavbách u nás v Ostravě nejsou nebo jsou ceny vysoké.

sfet
15. dub 2023

Jednou jsem hypo měla a litovala
Chtěla jsem odcestovat, protože mě to tam s.alo, ale co hypo a byt? Prodala jsem to. Ale chápu, že když máš děti, tak cestovat do Austrálie například se nechystas. Ale úplne neštěstí to není. Vem si, že si koupíš byt a nastěhují se to tam debilni sousedé, začne se pod okny stavět cesta, dostaneš lepší pracovní příležitost 100 km daleko, pak to je vopruz. Takhle můžeš zvednout kotvy a jít..navíc, něco se porouchá, pokazí, jen voláš majitela, u vlastního si musíš poradit sama. A pak ty úroky bance, jen 5 let, ne li víc platíš jako mourovatá úroky, až pak nemovitost, blbá vyhlídka, já vím.