Podvod na Facebooku - právo na označení “zloděje”

eeevee
15. zář 2019

Zdravím všechny,

Stala se mi taková nepříjemná věc, byla jsem okradena na Facebooku, poslala jsem paní peníze, ona neposlala zboží a teď odmítá poslat peníze zpět. Je to už něco přes dva měsíce, nyní jsem na bazárku zveřejnila svou zkušenost s odkazem na profil nepoctivé paní. Nicméně mi někdo tvrdí, že na toto nemám právo, že tím porušuji GDPR (ale to se přece týká jen společností a předprodeje informaci, ne?) a že je to pomluva atd, atd... Já si myslím, že toto varování zveřejnit mohu, nebo se mýlím? Ta, která mě okradla o tomto příspěvku ví, bránit se tedy může, jenže jaksi nemá jak, protože pravdu mám já. Prosím jen fundované odpovědi 🙂

lv
15. zář 2019

Když jsem prodavala v obchodě, měli jsme zloděje natočený na kameře, avšak foto majitel vystavit zakazal, že nemůžeme.

mimi1004
15. zář 2019

Pokud nezveřejníš její adresu, tak v tom problém nevidím. Profil má na fb dobrovolně a dnes a denně se označuje x milionů lidí.

lery92
15. zář 2019

@mimi1004 A to já bohužel nesouhlasím

@eeevee opakovaně narážím na příspěvky na Facebooku , kde se označují lidé , kteří někoho okradli , nebo zboží objednali a pak prodejce zablokovali a nekomunikují

Pokud paní nemá nick jako Velká Krtčice , dopoustite se jejím označením ( byt v pravdivem prispevku) křivého obvinění.Ano čtete dobře .Nejste instituce ani orgán činy v trestním řízení , abyste 1) mohla určit kdo je a není zloděj - od toho je PČR a soud
2)kromě porušení jejich práv i zveřejnění její identity je minimálně prestupek ( nemáte písemný souhlas , stačí aby podala žalobu za hanobení jejího jména , což vás činí propadající , neboť (viz bod a) nemáte v ruce žádný důkaz , že krade a i kdybyste ho měla , nemáte rozsudek soudu , protože k žádnému nedoslo )

Takže ač vás chápu , dejte si pozor .Protože GDPR je ,,blbina" oproti křivému obvinění , způsobené ujme a hanobení jejího jména . Pokud by byla sví.ě( což asi je ) a dala to právníkovi s horkým (čerstvým) diplomem i ten by si na Vás krasne smlsnul .

janablizka
15. zář 2019

Také bych ji zveřejnila aby si ostatní dali pozor.Měla jsem před dvěma lety problém byla to paní na nějakém soukromém obchůdku poaslala jsem peníze a zboží nikde.Nakonec si mě i vymazala a já to pak řešila přes policii asi po půl roce mě poslala zpět peníze.

ariadna12
15. zář 2019

Oznaceni nekoho konkretniho verejne za zlodeje /podvodnika/ muze byt povazovano za protipravni (osobni udaje - prestupek; pomluva, krive obvineni - trestne ciny; nemajetkova ujma - civilni vec ). Jde o to, jaky je konkretni obsah sdeleni. U zminenych trestnych cinu jde zejmena o to, zda jde o lzivou informaci s cilem uskodit dotycne v jejim okoli, praci, apod.

sudylichozrout
15. zář 2019

@eeevee pokud slo o marginalni castku, tak bych to nechala plavat. Pokud slo o vyssi castku, resila bych s PCR. Nic vic.

eeevee
autor
15. zář 2019

Děkuji všem, přiznám se, že mě nenapadlo, že by to mohl být problém, dnes a denně vidím několik takových upozornění na Facebooku. Dala jsem odkaz na její profil s tím, že jsem jí poslala peníze a ona si nechala peníze i zboží. Začala se mnou teď opět komunikovat s tím, že ty peníze pošle, tak uvidím, nechám to tam ještě pár dní a pak to smažu. Jako nechtěla jsem, ať jí to projde, ale zas abych já měla nervy, že se to obrátí proti mě, za to mi to asi nestojí :-/

eeevee
autor
15. zář 2019

@sudylichozrout jde o 580 Kč, nicméně vím, že to ta ženská dělá již několik let, ozvalo se mi více lidí, které taky okradla...jenže ono je to 500 sem, 1000 tam, něco se stalo třeba už před 2 lety. Vím, že se dá podat hromadné trestní oznámení, což by se jí už na těch 5 tisíc na trestný čin nasčítalo, ale upřímně prostě nevím, jestli mi to za to stojí 🧐

makronka222
15. zář 2019

Podat trestni oznameni. Klidne bych ji tam vystavovala pravidelne tu mrchu. Uz vidim, jak frajerka jde na policii kvuli tomu, kdyz sama ma pruser

pink_unicorn
16. zář 2019

Právo nemáš, ale já bych to úplně v klidu udělala, už vidím, jak tě jde udat 😀

astyna88
16. zář 2019

Me se stalo predloni neco podobneho ale na sbazaru. Kolo a auta za cca 1100 kc s postou. Pani komunikovala do te doby, nez jsem zaplatila. Pak dva tydny nic, sla jsem ina postu,zda tam neco neni. Pak si ucet vymazala. Ale ja jsem liska podsita, mela jsem jmeno a cislo uctu, zagooglila jsem a nasla jeji fb profil s adresou. Mela tam i mobilni cislo. Tak jsem zavolala, pani prekvapena, ze pry hned posle,ze hleda velkou krabici a ze nevi,jak to vlastne posle....hlavne ze to resi az po zaslani penez. Na konec z toho bylo oznameni na policii, protoze dva tydny dale se nic nedelo. Po urgenci to poslala po znamym busem na florenc a manzel to asi dva dny pred stedrym dnem vyzvedl na autobusaku.....

Nekdo se boji jit na policii pro nizkou castku,me rekli,ze udelaji bububu a ze se lidi vetsinou leknout. Podobne se to stalo i kamosce pri nakupu plen z eshopu v insolvenci. Nebat se.

eeevee
autor
16. zář 2019

@astyna88 no mě na tom právě nejvíce štve to, že ona už to dělá několik let právě proto, že se na to všichni podvedení většinou vykašlou s tím, že částkou pod 5 tisíc se policie zabývat nebude, takže jí to vždy projde. Uvidím, jestli mi ty peníze ještě nevrátí poté, co jsem ji proflákla na bazárku v místě jejího bydliště a když tak pak zajdu na policii. Oni by tedy určitě měli zahájit přestupkové řízení? A je to vše bezplatné, že ano?

astyna88
17. zář 2019

@eeevee

Me to vzali s tim,ze to je jasny podvod. Vytiskla jsem nasi konverzaco v emailech, prevod penez. Do mesice mi pak volali,zda se penize vratily,nebo maji dal pokracovat.

eithelwing
17. zář 2019

Podala bych trestní oznámení se všemi možnými podklady. Manžel to udělal, podvodníky byl pár, vystupovali na Mimibazaru, Sbazaru.
Policie po pul roce propojila podvody, podvodníci dostali podminku. Sice peníze nikde, ale pokud si slušný člověk nechá líbit každý podvod, nemůžeme se divit, že podobný životní styl přijde mnohým lákavý. :(

eeevee
autor
17. zář 2019

@astyna88 @eithelwing děkuji moc holky, ženská psala, že mi prý poslala zboží 😂 komedie toto, nejdřív posílá mesic a půl peníze a nakonec psole zboží...no, jsem zvědavá, co dojde...pokud nic, půjdu na policii 😊