Práce po mateřské. Jak skloubit práci a dítě?

83jitka
25. říj 2019

Ahoj maminky, chtěla jsem se zeptat jak se Vám po mateřské daří skloubit práci a dítě. Jsem ve fázi kdy mi končí mateřská a nemůžu najít normální práci, resp.jen na ranní směnu. Dřív jsem dělala na poště, což byla ranní a odpolední plus ještě produkty a stres a znovu se mi nechce do toho jít...Přemýšlím i nad Lidlem, jenže to bych si asi moc nepomohla.Moc Vám děkuji za rady.

zelenoockaa
25. říj 2019

@83jitka Jaké směny má muž?

lv
25. říj 2019

Lidl má dloho, i víkendy.

zelenoockaa
25. říj 2019

V některých supermarketech se dají domluvit směny ale těžko budete dělat jenom ranní. Co nějaká banka když jste dělala na poště?

alassel
25. říj 2019

Resim ted ten samy problem a hruza a des😔

kjajule
25. říj 2019

@83jitka Pokud jsi stále zaměstnanec pošty a máš smlouvu na dobu neurčitou, lze u zaměstnavatele uplatnit paragraf 241 zákoníku práce . Stručně řečeno pokud jsi matka dítěte do 15-ti let máš právo požadovat u zaměstnavatele zkrácenou pracovní dobu nebo úpravu pracovní doby. Tak bych to možná zkusila. Já jsem ted u svého zaměstnavatele toto uplatňovala, samozřejmě písemně a nakonec jsme se dohodli. Sice ne na úpravě prac.doby protože to u mojí pozice je těžko proveditelné, ale domluvily jsme se na jiném řešení, jelikož vědí že ten paragraf musí dodržet, ale nechtělo se jim...

letalnica
25. říj 2019

@83jitka A co doručovat? My děláme od 7 do 15. Oficiálně teda, samozřejmě je to dýl, protože je málo lidí a hodně práce. Ale já mám zaměstnání v místě bydliště, tak si kluka cestou z rajonu vyzvednu, a o prázdninách někdy běhá se mnou 🙂

sonaxoxo
25. říj 2019

Resim ted to same a take musim rict hruza a des..uz jsem to vzdala a budu muset dojizdet dal kvuli praci,coz jsem nechtela.Jinak v kfc,mcdon.ti vetsinou nabidnou flexibilni dobu.

mrav
25. říj 2019

Jsi samoživitelka, nebo máš manžela? Já jako samoživitel jsem taky chtěl jít jinam, nakonec se mi na původním místě provedlo domluvit ranní směny.😃

magdanaty
26. říj 2019

Našla jsem si zatím práci na dpc na 4 hod denně, cesta do práce dum-dum cca 40 min, někdy min, plný úvazek bych kvůli provozní době školky nezvládla ani omylem..

kecalka2
29. říj 2019

Upřímně, asi tě moc nepotěším. Ale slušná práce na ranní pro maminy je buď jen o štěstí, nebo o známostech. Práce sice je všude dost, ale většinou ta pracovní doba nic moc, pro mámy s dětmi. Já bych zkusila posílat životopisy do škol, školek. Známá tak díky tomu získala práci pomocné kuchařky na ranní. Lidl třeba co vím, tak stejně musí holky chodit i víkendy. Moje kamarádka třeba se vrátila k poště a rozváží balíky. Končí ve tři. No držím palce. Já měla štěstí, že jsem při RD pracovala brigádně a díky tomu jsem přes známé práci po RD sehnala

tulikiss
29. říj 2019

je to na houby s praci. prace sice vsude je, ale na kratsi uvazky moc zamestnavatele neslysi. mam VS a stejne me nikde na castecny uvazek nechteji, protoze verejna sprava o tom jak se maji podporovat kratsi uvazky jen keca. takze jsem uz rok doma, protoze plny uvazek proste nesel, vydrzela jsem to 4 mesice, ja na nervy jestli stihnu praci, vyzvednout pokud bude jen o jednu blbou cervenou vic(navic mam za sebou 3 operace srdce takze se pry hlavne nemam nikde stresovat 🙂 ), deti totalne rozhozene, ze chodi domu az v 5. Loni sel syn do prvni a to sem rekla, ze proste ani omylem nebude chodit domu v 5. Letos je v prvni dcera a ja hledam a hledam, ale do plneho proste nepujdu. Manzel je v praci do vecera a ja proste nechci deti nechavat v druzine do 5. Nejhorsi je ze kdyz uz neco na castecnej uvazek najdu, tak me nechteji, protoze mam na ne "prilis" velky vzdelani. U posledniho pohovoru mi narovinu sefova rekla, ze by byla padla na hlavu, prijmout nekoho, kdo ma vetsi vzdelani nez ona, protoze bych treba casem mohla chtit na jeji misto. ☹

sonaxoxo
29. říj 2019

@kecalka2
@tulikiss naprosto souhlasim😱..ja stale hledam a uz jsem z toho vystavnena..ano prace je dost,ale na zkraceny to je problem..plus teda ty platy na dnesni dobu jsou stale vetsinou smesne plus co projezdim..no hruuuza

zelenaesmolda
30. říj 2019

@tulikiss mas jeste kliku,ze u vas druzina do peti hodin je.Vetsinou byva do 4.

martaskaaa
30. říj 2019

Holky, já sice mám ještě čas, ale úplně mi z toho je špatně. Mam totiž obavy, že až se budu chtít vrátit do práce, že pro mě nebude mít zaměstnavatel místo. Holčina co je na mé pozici mi říkala, že ani ve smlouvě nemá, že je záskok za mateřskou. A jelikož máme 2 pobočky, které jsou psané ve smlouvě, tak mi určitě jak naschvál nabídne volné místo na té druhé, která je daleko a směny na 12h i víkendy, tam kde jsem byla teď byla jen v týdnu 9-17h. A já mu logicky tamtu nabídku odmitnu, protože si nemůžu dovolit dělat takové směny a jezdit denně 40km tam a zpět. Ale zas když čtu, že má povinnost tu směnu upravit, tak bych s tím mohla na něj naběhnout. Popravdě se mi tam ani moc vracet nechce, ale ono je málo práce jen na ranní směnu, abych stihla dát ráno dítě do školky a taky ho vyzvednout. Nemáme ani nikoho, kdo by s malým chodil nebo ho aspoň vyzvednul. Je to hrozný 🙄

pasiba
30. říj 2019

Já tedy měla jak se tak říká z prd..e kliku. Třetí dítě se mi povedlo kousek od McDonald's. Už od začátku mateřské tam chodim na půl úvazku. Jen ranní směny. Vychází to zhruba na 11 dni v měsíci. Planuju tam takhle chodit do jeho zhruba pěti let až se v klidu aklimatizuje ve školce kam ho pravděpodobně nevezmou už ve třech letech. Směny si sama planuju jak chci a jak se mi to hodi ☺

tulikiss
30. říj 2019

@zelenaesmolda to sice jo je fajn ze je druzina do 5, ale protoze dojizdime do skoly tak v tech pet by to domu bylo tak min. 45 minut mozna i vic. ☹

letalnica
30. říj 2019

@zelenaesmolda My tady máme družinu do 18:00 🙂 Což je mi letos ve druhé třídě už k ničemu, když dítě hraje fotbal a tréninky má v 16:30...

kecalka2
30. říj 2019

No ono je masakr nechávat dítě v družině do 17.00 i do 18.00. Přijdete domů, úkoly, stihne max večeři a spát. Kde je mezera pro hraní, v zimě je brzy tma, plus třeba procházka venku.. Je to strašný. Malé úvazky se najdou opravdu jen přes známost, popřípadě štěstí. Jinak je to opravdu klika, když mamina sežene nějakou slušnou práci, kde se může věnovat i rodině. Mě bude teď končit zkušebka, tak jestli mě šéf nějak nezařízne, budu se té práce držet zuby nehty. Jinak kolikát se fakt ani nedivím, že maminy se domluví s manželem, že zůstanou v domácnosti, dokud děti nepovyrostou. I já bych to tak udělala, než se někde honit za almužnu..Držím moc palce holky

tulikiss
30. říj 2019

@kecalka2 presne tak to ted mam, ze proste asi nic jineho nezbyde nez zustat doma. porad si totiz rikam, ze deti jsou detmi jen chvilku a co z toho budou mit kdyz budou celej den ve skole( i tak maji narocnou skolu, kde maji min. o 5 hodin tydne vic nez jine deti) a pak zbytek dne budou v druzine. clovek by sice rad neco delal, ale proste deti jsou ted priorita. na rodicaku sem si vystudovala vysokou a ted si budu asi jeste delat nejaky kurzy aby pak snad clovek nasel uplatneni. ale bohuzel CR je jedna z nejhorsich zemi na castecne uvazky v EU a to se asi bude menit jen tezko.

kecalka2
30. říj 2019

@tulikiss Držím moc palce a úplně ti rozumím. Já také byla ještě rok po RD doma, měla jsem tedy brigádu, ale dost se nám to vyplatilo. Než se někde fakt honit a děti nevidět. Družina si myslím, že je fajn, děti tam mají aktivity. Obzvlášť v zimě, než aby se poflakovaly doma na pc.... Ale určitě není dobrý, když je tam dítě fakt až takhle do večera. Těch úkolů, co dostávají, hrozný. To je fakt pak jen doma čas na úkoly a spát. Nicméně chápu, že ne každý má tu možnost a musí prostě do práce. Hlavně že máme nízkou porodnost, ale podmínky k tomu, abysme měli více dětí a byli víc rodiči nejsou žádné

me_druhe_ja
30. říj 2019

@tulikiss Jj, v CR je to opravdu bida co se částečných úvazku týče...:( Jenže ono je to úzce propojeno se snad nejdelším rodicakem na světě. 😀 Kdybychom měly podporu od státu třeba jen rok, rok a půl, tak by se tomu logicky i přizpůsobil pracovní trh...

zelenaesmolda
30. říj 2019

@me_druhe_ja
to je sice pravda ale nemam pocit,ze by trh byl prizpusobeny tomu,ze nekdo musi deti rano zavest do skolky a pak je vyzvednout

me_druhe_ja
30. říj 2019

@zelenaesmolda Hlavně to odpoledne je dost bída....

tulikiss
30. říj 2019

@me_druhe_ja to ale neni jenom rodicakem.. uz je to tri roky co sem psala diplomku, ale ty staty s nejvetsim podilem castecnych uvazku u zen dosahovaly v EU 50-60%, takze to nejsou jen matky co maji male deti. v tomhle jsme bohuzel hode pozadu a nezbyva nez doufat ze aspon generace nasich deti uz to bude mit jednodussi.