Přítel v pracovní neschopnosti, jak to vše zaplatíme?

maminka9415
5. srp 2016

Ahoj,

jdu si k vám pro radu, zkušenost, postěžovat.. Od půlky září bude přítel v pracovní neschopnosti, bude to cca 3-6 měsíců + než si najde novou práci... Momentálně pracuje v restauraci v centru prahy za minimální mzdu + dýška (ty tvoří opravdu velkou část našeho rozpočtu). Já mám nastavenou MD na 3 roky, takže 7.100,-. Nájem činí 14.000,- vč. poplatků, 2.000,- paušály, 1.000,- intenet + tv, jídlo, plus máme 9m syna, takže sunary, pleny, drogerie, oblečení atd. atd... Peníze co jsme měli ušetřeny padly za opravu auta + další věci do domácnosti (nevěděli jsme že bude v neschopnosti). S nemocenskou moc nepočítáme, vzhledem k tomu, jak to u nich v práci funguje, nedostává ani dovolenou, musí si to sám prohodit s kolegy, vždy jim z výplaty něco strhnou co si odůvodní apod... Část neschopnosti nebude samozřejmě ani doma, ale v nemocnici... Vůbec nevím, co si počít, do práce se nemůžu vrátit na více než poloviční úvazek, protože bych neměla hlídání, i když bych si zkrátila MD na 2 roky, stejně to bude sotva na poplacení účtů, ale co jídlo a věci pro malého? do toho bude mít na podzim první narozeniny, Vánoce, oblečení atd. ale to už samozřejmě nejsou ty "nejdůležitější" věci... Ani nevím, jestli máme nárok na nějaké soc. dávky, protože na ÚP prostě nejsou schopni poradit a ani nevím, jestli bych to za ten měsíc a kousek stihla oběhat... Něco ještě ušetříme ale rozhodně ne tolik, aby to pokrylo naše výdaje na tento čas... Rodina také nejspíš pomůže, ale taky v rámci možností, žejo... Jsem v koncích a vůbec nevím co dělat, nemůžu pořádně spát, přepadávají mě stavy paniky.. Hlavně mám strach, aby si přítel nepůjčil, nechce abych se vracela do práce, protože to je "jeho starost", jsme oba zásadně proti půjčkám, ale teď jsme našla na PC, že si zjišťoval informace, z toho se pak stává začarovaná kruh.. ☹ Omlouvám se za sloh, nějak jsem nevěděla, jak více to zkrátit, snad se někdo prokousal alespoň tím nejdůležitějším, díky za každou odpověď

sara84
5. srp 2016

Zacala bych tvrde sekat vydaje, az na dren - co nejvice usetrit ted, dokud to jde. Zasla bych zrusit tarify telef. Staci tel s kartou a i jeden. Zrusila bych internet, tv atd. Proste sparta. Obleceni max ze seku. Pleny koupit treba v akci vetsi mnozsti, totez sunar. A zajit hned na socku. Na prispevek na bydlenia detske pridavky. Pokud vi, ze by mu nemoc. Nedali, coz nechapu, po 14 dnech uz plati nemocenskou socialka, tak vypoved a prihlasit se na Up...zjistit co vyjde vice. A hned po navratu z nemocnice vy do prace, alespon na nocni/ brigady..a hlavne jednat! Necekat na dar z nebe...vyrit cokoliv trva!

maminka9415
autor
5. srp 2016

@sara84 jenže to jsou všechno smlouvy na 1-2 roky, to mi jen tak nezruší ne? počítám s tím, že se max. uskromníme, jenže to jde třeba v jídle, oblečení apod., ne v nájmu a paušálech (pokud to tedy nepůjde zrušit) na ten příspěvek na bydlení jsem taky myslela, i na dítě, když budu chodit do práce, tak se to všechno rapidně sníží, pokud tedy vůbec něco dostanu, a brigádu " na černo" asi těžko seženu, až se vrátí domů, nebude schopen se starat o dítě, takže hlídání i tak padá na mojí mamku, možná občas na jeho mamku, ale ta je ještě víc vytížená než ta moje, malý jí viděl všehovšudy 3x... takže jsme furt u toho polovičního úvazku... nevim, jak to u něj v práci dělají, ale nikdo u nich snad nikdy nemohl čerpat nemocenskou, všichni jsou vždy doma zadarmo... furt to počítám, probírám to horem dolem, jako nějak ve finále prostě vyjít musíme, ale moje nervy!! ☹

ilonne
5. srp 2016

@maminka9415 Tohle je prostě průšvih, kteří si mnozí uvědomí až v takovéto situaci - min. mzda, protože se zaměstnavatelům nechce platit zdravotní a sociální a větší část peněz "bokem". Ono to vypadá lákavě, ale pak člověk prostě musí mít značně úspory právě pro tyto situace.
Nicméně určitě příspěvek na bydlení, ale pozor vyplácí se zpětně 3m. Dále přídavky na dítě a příspěvek v hmotné nouzi. Další bohužel nevím. Co můžete vy - zrušit paušály, internet, televizi atd.. A ušetřit bohužel na jídle., místo Sunaru kupovat levnější UM.

eviicka
5. srp 2016

@maminka9415 to je docela divný, že nikdo nikdy nečerpal nemocenskou - je možné, že to bylo něco jako, že pokud tu nemocenskou začnou čerpat, tak už se pak nemusí do práce vracet, takže si to každý rozmyslel, a raději si o nemocenskou nezažádal. Z příspěvku jsem pochopila, že do práce se vracet nebude, pokud bydlíte v Praze, tak je reálné, že novou práci najde - i s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu).
A ty máš možnost si rodičák zkrátit?
Jenom ještědělášdobře, že si všechno zjišťuješ a nenecháváš to volně plynout, tím, že se připravíte, nic nepodceníte, tak to všechno pak zvládnete mnohem jednodušeji a nebude to tak černé jak to teď vypadá.

Jinak co vím, tak ve větších městech fungují (tedy je fakt, že s různou úspěšností) různá poradenská centra - jako neziskovky apod, kde radí lidem, kteří jsou právě v komplikované situaci - co a jak. Toto by tedy mělo fungovat i na úřadě práce, ale tam píšeš, že nic moc. Tak zkus pozjištovat, jestli nemáte v dosahu nějaké podobné, protože možnosti na různé dávky, příspěvky apod. kolikrát jsou, ale dozvědět se o nich...

tmagda
5. srp 2016

No je to nelehká situace, taky jsme v podobné byli, ale ne až v tak špatné. Neschopenku bude mít asi tu minimální a po 14 dnech přechází opravdu na sociálku a ta to vyplácí. Není toho moc, ale dobré něco. Zkusila bych přídavky na dítě, pokud jste sami - u nás by to neprošlo, jelikož bydlíme ,,s rodiči" a ti příjem mají - tam se počítá veškerý příjem v domácnosti. Oblečení na malého se dá krásně nakoupit v bazárcích za slušné peníze. Tak přeju hodně štěstí, abyste vše utáhli.

katerinap1978
5. srp 2016

Tak mě napadá ohledně tvojí brigády, co dělat paní na úklid jen sama na sebe? Když si zařídíš během rodičovské dovolené ŽL na vedlejší činnost, nemusíš platit zdravotní ani důchodové pojištění, daně pravděpodobně vyjdou také nula... budeš samostatná, časově si to zařídíš podle sebe a v Praze těch kšeftů bude....

Píšu to proto, že právě také hledám někoho na úklid, tak se tím teď dost zabývám 🙂.

zuzana_ka
5. srp 2016

Když čtu takové případy, tak jsem ráda, že jsme pojištění. Rozhodně bych to pro příště také zvážila jestli by to nebylo vhodné i pro vás. Lepší než platit 3 tis za net a paušály, tak si dávat něco bokem....

Možná bych volila krátkodobé jednorázové brigády pro tebe aby sis vydělala pár stovek na jídlo a drogérku a ty pravidelné příjmy jako je mateřská, tak bych poplatila pravidelné závazky jako je nájem apod.🙂

maminka9415
autor
5. srp 2016

@ilonne Bohužel pozdě bycha honit... S tím příspěvkem na bydlení to vyplácí zpětně i když už tu bydlíme dlouhodobě? Myslela jsem, že tak je to jen u nového bydlení.. Také zatím vím "jen" o těchto příspěvcích, co jsem tak pozjišťovala, tak to zkusím vyběhat, třeba prozměnu narazím na UP na někoho ochotného, kdo poradí... Což o to, já - ač se stravujeme poměrně zdravě - budu klidně o polévkách z pytlíku a rohlíku, na malém doufám, nebudu muset šetřit, to právě doufám, by mohl eventuálně dokoupit někdo z rodiny..

maminka9415
autor
5. srp 2016

@eviicka jojo, na takovém principu je tam všechno no... Ano, v Praze, doufám, že si práci najde rychle, ale samozřejmě přemýšlím i nad horšími variantami.. Možnost zkrácení mám, o tom také uvažuji, ale tak nějak se pořád nemůžu dopočítat.. Na ty neziskovky se určitě podívám, díky za tip!! To je právě to, že člověk neví, na co by třeba mohl mít nárok a horko těžko to někde vyzjistit na internetu, ale v tom aby se čert vyznal :-/

maminka9415
autor
5. srp 2016

@tmagda člověk se ani nestihl rozkoukat, jak je to ze dne na dne vše jinak.. Bydlíme sami, tak na ten přídavek se také zkusím zeptat... Jojo, to oblečení je jasný, ale stejně mi z těch všech výdajů hlava kolem.. Díky za podporu

maminka9415
autor
5. srp 2016

@katerinap1978 úklid mě taky napadl, ale nepřemýšlela jsem teda nad tím, že bych dělala na sebe, o tom bych si musela zjistit víc, ale díky za tip!

maminka9415
autor
5. srp 2016

@zuzana_ka teď už to víme taky, ale to je teď už jedno... když ona je otázka zase na druhou stranu jak je to s těmi jednorázovými brigádami, když by nám eventuálně něco přispěli na to bydlení, to jim musím každou brigádu hlásit? nebo si to zjišťují sami? když od toho se pak odvíjí výše příspěvku..

katerinap1978
5. srp 2016

@maminka9415 Kdybys potřebovala, napiš SZ. Dělám pár živnostníkům papíry, tak se trošku vyznám. Maminku na RD tedy ještě nemám, ale alespoň si rozšířím obzory 🙂. Zdarma, samozřejmě, nejsem zas takový kapitalista 🙂.

anetka1701
5. srp 2016

Na jakou dělá chlap smlouvu? Od toho se točí ta nemocenská... jsem personalistka, tak můžu poradit, ale potrebuji víc infa... klidně do sz...

ilonne
5. srp 2016

@maminka9415 Ja to chápu u vašeho pohledu. Tohle je prostě problém zaměstnavatelů, zaměstnancům bohužel často nic jiného nezbyde. Vysetruji hospodářskou trestnou činnost a právě dost často se s tímto setkávám s zaměstnance na toto riziko upozorňuji. Me je vás líto, ale bohužel s tím nic nelze udělat ☹

78marcela
6. srp 2016

Misto sunaru prejit na Babydream z Rossmanna. S kartou rossmanek vyjde v akci na 90kc, akce je kazdy druhy mesic. A rozhodne ta sama kvalita.
Plenky, nevim, jake kupujes, smouli z alberta jsou kvalitni, ted maji za 180, nakoupila bych je do zasoby.
A ackoliv jsem taky proti pujckam, uznavam jen hypo na bydleni, a nikdy bych si nevzala zadnou pujcku treba na vanoce nebo dovolenou, tak tohle je mimoradna situace a asi bych si pujcila. Pokud by nebyla moznost pujcky v rodine, tak v bance. Pouze v bance, zadna nebankovni lichvarska instituce! Bud kontokorent zridit, pokud jde, nebo nejaky uver..spocitat si, kolik budete potrebovat na pokryti toho pulroku a nastavit si nejnizsi splatku, treba tisicovku...bylo by to pro me mensi zlo, nez nemit na najem a cekat vykopnuti z bytu, nebo odpojeni elektriny nebo tak neco..
Jakmile se pritel uschopni, a nastoupi zpet do prace, tak bych to hledela hned splatit..a je to pouceni pro priste, udelat si vetsi rezervu pro tyto nenadale situace..
Narozeniny a vanoce bych v tomto pripade neresila. Jemu je to jeste jedno. Nase mala mela pod stromkem samy veci, co byly nutny a musely by se stejne koupit, plenky, prikrmy, autosedacku a jednu jedinou hracku. Pak teda jeste dostala neco od babicek a tety.
Na prvni narozeniny dostane ode me leporela z vyprodeje, kostky zdarma z DM, a stan koupeny v povanocnich vyprodejich. Takze cca za 200 komplet. Neco dostane od babicek, ale ja nic vic kupovat nebudu. Ji udelaji radost i tyto drobnosti, a ja na velke darky stejne nemam. Jakmile budu chodit do prace, a mala uz z toho bude mit rozum, tak pak budou oslavy a hezci darky. Ted ne.
No a najela bych na setrici rezim, fakt osekat co jde. Obleceni se da sehnat tady na bazaru za par korun, za 500 koupis obleceni na celou zimu, koukni na baliky obleceni.
Drogerku uz ted zadnou specialni nepotrebuje (pokud neni treba atopik), uz muzes dat normalni kosmetiku vasi. Peru uz taky pradlo spolecne v jednom prasku, uz nemam detsky zvlast.
Zrusila bych pausaly na tel, nechala jen na kartu, aspon toho pul roku. Internet bych nechala, mam jen za 300 na doma, ten je potreba, uz kvuli hledani prace, vyrizovani, posilani zivotopisu..ale zrusila bych TV, zbytecnost..
A projed si tady diskuze o setreni, nebo jsou tu setrici skupinky, tam si precti ruzne napady, jak usetrit..
A samozrejme nejake uklidy se snazit sehnat, nebo jakykoliv privydelek, jakmile bude chlap schopny pohlidat...asi bych si zvedla i rodicak, pokud muzes, az nastoupi pritel do prace, tak to zase snizit, holt nebudes mit pak sedm, ale treba pet, ale uz budete mit zase jeho prijem..
Drzim pesti.

hanulkapal
18. srp 2016

Je to tezko no.. Clovek se do takove blbe situace dostane, ani nevi jak.. U nas to bylo tak, ze expritelovi prestal zamestnavatel vyplacet mzdu a on to neresil, hnil v te praci dal. Postarat jsem se musela a bohuzel to skoncilo prave u tech pujcek. Slibil, ze je bude splacet on, nestalo se tak a pujcky zustaly na krku me, plus vycerpany kontokorent 25tis. Dostavam se z toho horko tezko, od dcercinych 9mesicu pracuji, zustala jsem na to sama.. Pujcky nemuzu doporucit, ve chvili, kdy nemate pak na ty splatky, tak uz se "vezete" ☹

andie90
18. srp 2016

@maminka9415 nevím co máš za operátora, ale 2000,- za dva telefony je v dnešní době ranec. Pokud máš smlouvu vázanou, tak zrušení v tomto případě by vás vyšlo draho (20% ze základní ceny paušálu x zbývající počet měsíců)... Co ale můžeš udělat a je zdarma, tak snížit paušál na nejnižší v řadě a hlídat si, abys neprovolala do ostatních sítí (nejnižší tarif většinou 349,- ). Když si ale dojdeš na pobočku svého operátora a sdělíš mu, že teď na pár měsícu potřebuješ prostě ušetřit a nemůžeš si takhle drahé tarify dovolit, tak to s tebou určitě nějak vymyslí 🙂 existují různé tarify, ke kterým se běžný smrtelník nedostane, ale konzultanti umí čarovat 🙂
Se zbytkem moc neporadím, prostě šetřit kde se dá, ale neboj zvládnete to a určitě i bez půjček.
My na tom byli teď dost podobně, jen bohužel jsme neměli šanci se připravit.. Přítel živnostník - zedník (samozřejmě si neplatil nemocenské pojištění 😤🙈) a začátkem dubna si zlomil ruku.. Tříštivá zlomenina, 10 šroubů... 3 měsíce doma, bez marodní. Ja tehotna na neschopence... Za to jsme platili dva byty (najem + hypo u noveho, ktery rekonstruoval a byl neobyvatelny - diky ruce dalsi komplikace a podnajem) a ještě uver na auto no a pak takove ty klasiky, tel, tv a net, sporeni, jidlo, benzin.
Tv a net jsme zrusili - beztak jsme se v dohledne dobe meli stehovat a pokojovka staci..internet par mesicu nechybel. Na jidlo nam stacila na mesic tisicovka (dneska potadne nechapu jak jsem to dokazala 😄) - vybrakovali jsme vsechny zasoby co doma byli a pak varili takovy ty levny jidla na dva tři dny - sunkofleky, frbr, polivky...a nebo jsme dostali obed o mamky.
Vybehali jsme prispevek na bydleni...
Hlavu vzhuru, zvladnete to ;)
A k te praci me napada - mrkni na mystery shoping - to by se dalo delat i s cipískem na zádech 🙂) a v Praze bude hromada příležitostí 🙂