Rozdělení rodinného domku kvůli koupi bytu?

miiamiia
16. srp 2017

Ahoj. Mám takový dotaz, ráda bych znala Vaše názory, než to budu řešit dál. S přítelem se chceme sestěhovat, momentálně on žije v nájmu se svou mamkou, já žiji se svojí v RD mimo Prahu. S přítelem bychom si rádi pořídili byt v Praze, ale na minimálně čtyřmilionovou hypotéku nejsou peníze. Napadlo mě, že by se prodal RD a z části by se koupil byteček pro mamku a druhá část by byla použita jako základ pro naši hypotéku na byt. Problém je samozřejmě v tom, že mamka je v RD zvyklá, má tu zahrádku, přítele, který bydlí ve stejné obci. Je přijatelné po ní chtít nám pomoci za cenu toho, že by vlastně ztratila domov? Právně asi ano, protože právní polovina RD mi patří, ale přece jen se bojím s takovým nápadem vyrukovat.
Kdyby to někoho napadlo, tak přítele do domu vzít nemůžu, moje máma by nesnesla bydlet s "cizím" člověkem.

audrey44
17. srp 2017

No ty kraso, ja nemam slov... To je narez... Ve svych 21letech jsem si studium prevedla na kombinovanou formu, nasla si praci na HPP (nastupni plat smesnej!) a pronajala si garsonku. Dovolenou jsem si setrila pak na statnice, chodila jsem do prace a po praci se ucila do skoly, vikendy zabity... Takze ono kdyz se chce, vsechno jde! Jako fakt jsem v soku z tyhle diskuze...

karlajasmine
17. srp 2017

Ono jeste dost zalezi, jestli ti skutecne patri polovina toho domu nebo ne. Jste s mamkou zapsani v katastru v podilovem spoluvlastnictvi? Nebo je dum napsany na mamu s tim, ze ty vis, ze ''jednou ti bude patrit polovina'' nebo ze ''ona ti rekla, ze ti 'patri polovina'''? Protoze pokud skutecne mas v katastru napsane vlastnictvi, tak pak chapu, ze o tom dome chces jednat, ale pokud je to dum tvoji mamky a tobe z toho ''neco patri'', protoze jsi jeji dcera, tak pak si myslim, ze opravdu nemas pravo s tim domem cokoli zamyslet.
Jinak ja osobne neznam nikoho, komu by rodice prispeli na bydleni.. my mame s manzelem hypoteku, na jeji zaklad jsme si nasetrili sami a fakt si nemyslim, ze je povinnosti rodicu nekomu na neco prispivat.

Jinak ve vasi situaci bych rekla, ze fakt nedava smysl, abyste zili nekde s pritelem a platili jeho mame najem v Praze, pokud na nej jeho mama nema. Tak bych osobne asi koukla po nejakem dvougeneracnim byte/dome mimo Prahu na vesnici nekde, kde budou ceny prijatelne, vzala si s pritelem hypoteku, za praci dojizdela do Prahy vlakem ci autobusem, popr.autem, a nastehovala si jeho mamku k sobe do vlastni casti domu/bytu. Uprimne, pokud s ni pocitas na hlidani vasich deti, tak to pro vas stejne bude nejjednodussi reseni s ni bydlet. Jinak to budes mit s hlidanim dost slozite, pokud misto materske/rodicovske planujes dal pracovat.

blahova_andrea
17. srp 2017

@miiamiia ano, maximum je 11500,- ale na hlídání babičky se moc nespoléhej. takových slibů už ženy slyšely a nakonec byly na vše sami ☹ nehledě na to, že už teď jeho maminka není žádná pionýrka, než se dostanete k plození dětí a potažmo hlídání, tak maminka může být ráda, že obstará sebe. píšeš, že je v důchodu. moje máma ještě pracuje a hlídat děti každý den nebo delší dobu už by bylo nad její síly. ono to totiž není věčně jen povozit naložený kočárek kolem bloku. nároky rostou, ale síly ubývají. to maximum máš do dvou let dítěte. což je na hodně místech čr nereálné dostat dítě do školky. a co potom? z vašich platů těžko budete platit soukromou školku. a jak píšu...babička už to nemusí zvládat. buď trošku realistka a počítej s více variantami než s těmi nejlepšími a nejjednoduššími. taky se ti může stát, že budeš bez chlapa, bez babičky na hlídání, už bez rodičáku, dítě bez školky a tudíž nebudeš moc do práce. i to se ženám stává. tak nekoukej pořád jen nahoru na ty, co mají všechny aspekty života dokonalé. ono všude je to něco za něco.

malinkaelinka
17. srp 2017

No to mám teda asi strašně oprskle rodiče, dovolí si v současné době prodat svůj dům, jít do bytu po babičce a svoje děti, chudinky, nechají jednu bydlet s cizíma holkama v jednom bytě a tu druhou (mě), nechají dřít na stavbě vlastního domu, protože nemá na to si ten dům nechat postavit... jim zbydou těžký prachy a mají tu drzost si plánovat cestování a příjemné aktivity... jak se opovazuji 🙂 🙂 🙂 Ne nechápu myšlení, že by mě rodiče v dospělosti měli jakkoliv podporovat... vychovali mě, dali mi do života vzdělání, postoje, hodnoty... A teď jsem dospělá, žiju svůj život, plánuji svou rodinu a musím se o sebe postarat sama. Nikdo mi nic nedal, nedá a já bych ani nechtěla. A ano, vím, co to je živorit, 3 měsíce jsem žila v autě a ve stanu (složitý příběh), přestěhovala jsem se 200 km od domova, abych našla svoje štěstí... Dnes jsem vdaná, s manželem denně dreme na stavbě svého domu, děláme si sami absolutně vše, jen my dva a fakt by nás nenapadlo po někom něco chtít...
Pro zakladatelku... pobav se s mamkou, jak vidí budoucnost, zda v tom domě chce být sama, protože tvoje odstehovani jednou přijít musí... A dej tomu čas... poohlednete se po lepší práci, pouvazujte o bydlení jinde než v Praze... možnosti jsou

miiamiia
autor
17. srp 2017

Ano, opravdu máme v katastru napsaný dům 50% na 50%, ale nepřipadá mi to důležité, i kdyby ten dům byl třeba mamky celý, tak na té situaci to nic nemění, Právně možná ano, ale právní otázku neřešením, nejsme u soudu.

smardik
17. srp 2017

nedovedu si to představit, manžel taky tak zdědil dům, žije v nám tchán a fakt by ho ani mě tohle nenapadlo. ano jednou ho prodáme-až tchán nebude, ale ted opravdu ne. je to jeho a dokud on bude žít, chtít tam žít tak tam prostě bude. My mu akorát pomohli s nějakými poplatky co bylo třeba platit, manžel mu pomáhá na domě a zahradě co je třeba

elamozna
17. srp 2017

Začínám si myslet, že je někdo placený za rozvirení diskuzí na Koníkovi, aby to tu pořád jelo. Spousta věcí u tebe nesedí. Před měsícem diskuze, že chceš dítě, ale nemáš chlapa. Teď už s nějakým chceš bydlet, kolik schůzek jste za "dobu" měli? A VŠ profesor v Praze po 6 letech 15 800,- Kč?!Haha..

journals
17. srp 2017

Ty už po dvou měsících vztahu víš, že přítelovo máma (ta nemocná, v invalidním důchodu) by hlídala živé dvouleté dítě???👏 Já ti nevím. Nejdřív v jedné diskuzi píšeš, že děti strašně moc chceš, hrozně, nejde to vydržet bez nich a pak hned vymýšlíš jak půjdeš na 2 letou variantu (jasné, chápeme proč) a kdo bude hlídat.... 😨 O tom to celé je - aby jsi žila svůj život bez závislosti na ostatních. Jasně, každá z nás je svým způsobem závislá na něčem/někom, ale většina tady je pravděpodobně schopná fungovat i bez neustálé cizí pomoci. Tvůj život - tvoje bydlení - tvoje finance - tvoje rodina - tvoje dítě - tvoje starost... atd.

Jako jo, s přítelem si pořiďte hypotéku a taky hned dítě a hlavně si život moc nekomplikuj, ostatní ho za tebe vyřeší. Posloucháš se někdy? Prosím tě vzpamatuj se! Nezlob se, že na tebe tak útočim, ale pro mě je tvůj způsob života a uvažování naprostá můra. Nedokážu pochopit, jak může tak vzdělaný člověk uvažovat tímto způsobem. Jsi pro mě ideální kandidátkou na matku samoživitelku s exekucí za nedoplacenou hypotéku na krku. Fakt si svým plánováním koleduješ o malér

miiamiia
autor
17. srp 2017

Říkám snad, že by to bylo hned? Říkám, že jsem profesorka? Společné bydlení v nájmu nejdříve za půl roku, hypotéka nejdříve za další dva tři roky. Dítě až potom, jestli to ještě půjde.

beetlejuice1666
17. srp 2017

@miiamiia nejdriv se dej financne dohromady. Najdi si jinou praci, at mas na cem stavet. CNB dala dost doporuceni, hypo uz dnes neni samozrejmost, nedostane ji kazdy. A urcite ne ten, kdo ma patnact tisiv cistyho mesicne. Ted nepremyslej za dva, ale jen za sebe. Pak, az budes mit praci cajk, mysli na dalsi veci a kroky.

hojda
17. srp 2017

Já nějak nechápu, proč trváte na bydlení v Praze, když nejste schopni využít toho, že v Praze je možnost vyššího výdělku ani vy ani partner☹. Celkově mi přijde, že se chováte dost nelogicky vy i vaše matka. Přijde mi divné, že by vám matka sobecky bránila v tom, abyste mohla založit vlastní rodinu. Jak vyřeší situaci, pokud se tedy ostěhujete k přítelovi, když vám neumožní, aby bydlel s vámi? Jak dům sama ufinancuje? Myslím, že je jen málo rodičů, kteří by nebyli rádi, kdyby s nimi mladí zůstali, problém většinou bývá na straně mladých, že chtějí vlastní bydlení, do kterého jim rodiče nebudou mluvit (je to logické). Kolik let je matce a kolik babičce? Myslím, že byste měli řešit celou situaci více komplexně. Může se brzo stát, že babička nebude samostatná a bude ráda, že jí k sobě někdo vezme, aby nemusela do nějakého domovat a to samé se může za pár let opakovat s vaší matkou.

pincola
17. srp 2017

@hojda
@miiamiia U nás je to tak, že třeba že to zní divně, matka nesouhlasila, abychom si my, některé z dětí do jejího domu přivedly partnera. Taky sama dům neuplatí. Přesto nám jasně řekla, že žádný cizí člověk, ani partner nebude v jejím domě žít a dokonce nám i zakázala vodit si do domu návštěvy. osobně jsem z ní cítila tlak, abych z jejího domu nikdy neodešla. Například, když jsem spala u přítele mi neustále telefonovala, vymýšlela si teploty, že jí není dobře. Když jsem přijela, nic jí nebylo. Opakovalo se to.
vymýšlela důvody, proč nemůžu odejít, proč zrovna dnes se to nehodí, proč zrovna zítra, proč ani pozítří.

Přesto jsem se vdala, odešla a měla děti. A totéž , co kdysi mne, začala dělat mému sourozenci. Každá partnerka je špatná. Též mu řekla, že pokud se chce odstěhovat ať jde, ale k ní domu žádná ženská nevkročí. Když máma zjistial, že tam byla přítelkyně na návštěvě, aby nakrmila bráchovi psa, tak scéna. Co ona tam má co lézt. Že bratr sice na náklady bydlení přispívá polovic, ale byt je její, psaní na ní a žádná cizí ženská tam nepoleze.

Scéna, že jí na těch 10minut půjčil klíče. Scéna, že vlezla do její kuchyně, kterou si ona kdysi koupila, otevřela její špajz, vytáhla pytel s granulema, dala psovi žrát a zase odešla. Lidi jsou různí. Mé kamarádky tchýně s ní jezdí na nákupy do obchoďáku a jsem nejlepší kámošky. Na druhé straně moje máma jako tchýně nic moc. Lidi jsou ruzní. Někdy jednáme uplně nelogicky všichni, naše mámy taky. Taky mohou chybovat, být majetnické, nepřístupné, zatvrzené. Ale prostě mají to tak, z nějakého důvodu ten svůj prostor nechtějí sdílet s nikým jiným a zároveň s tím v něm nemohou být sami a v podstatě ani nechtějí. Bydlet sama nechce, bydlet s někým taky ne. Prostě ani na vůz ani z vozu.

hojda
17. srp 2017

@pincola Nevím, tohle chování mi přijde vysoce sobecké a to mámy vůči svým dětem nebývají☹. Je to hodně manipulativní chování. Když nechci být sama, tak musím akceptovat, že dítě má právo na vlastní život a partnera přivede. Pokud to nechce akceptovat, tak musí být smířená s tím, že v tom domě zůstane sama i se všemi finančními dopady. Chyba je, ale podle mě na obou stranách. Obě mají nepřiměřená očekávání (matka, že dcera zůstane sama v jejím domě a dcera, že matka prodá dům).

anina32
17. srp 2017

Off topic: nástupní plat třeba do Kauflandu, I pro člověka bez vzdělání, činí v Praze minimálně 22 tisíc hrubého, 13+14 plat, stravenky, 5 týdnů dovolené, smlouva na dobu neurčitou....

hojda
17. srp 2017

@miiamiia V jak velkém bytě bydlím přítelova matka? Tam byste na chvilku bylet jít nemohli? Přijde mi, že jeho matka je přístupnější nějakému společnému bydlení. Každopádně se zamyslet nad tou prací. Pokud bereš svou současnou práci, jako něco, to tě naplňuje a bereš to jako svoje poslání, tak bych tam zůstala, ale našla další práci jako přivýdělek. To samé přítel, buď změnit zaměstnání, nebo přivýdělek. Možností je v Praze až až. Pokud by nešlo bydlet u přítelovi matky, tak bych zkusila pronájem, třeba za Prahou, aby to nebylo tak drahé. Vy si vyzkoušíte, jaké je to bylet spolu včetně finančního hospodaření, vaše matka si vyzkouší, jaké je to být sama a obě uvidíte, jak vám to bude vyhovovat. Ještě zbývá dořešit financování bytu přítelovi matky, na které buď bude přítel stále doplácet (změna zaměstnání bude nevyhnutelná), nebo se dá třeba pronajmout i pokoj v bytě (studenti, nějaká starší paní, airbnb v Praze funguje), ale to by záleželo hodně na tom, jak by to jeho matka zvládla u těch starších lidí, jsou ty změny složité. Co příspěvek na bydlení? Nevím, jak to přesně funguje, ale nemohla by to přítelova a vaše matka využít?

miiamiia
autor
17. srp 2017

@anina32 V Kauflandu jsem se tedy podívala, že v Praze mají volná místa jen pro lidi s dobrou NJ a ta moje za moc nestojí :( 22 hrubého je zhruba co mám já s brigádou a patem, to by bylo z deště pod okap + práce co mám mě baví a to se nedá říct úplně o každé

@hojda Přítelova mamka žádný byt nemá, byt platí přítel, který žije s mamkou v nájmu, ale je to jednopokojový byt, tak to se mi moc nechce sdílet s nimi jednu ložnici... Příspěvek by asi nedostala, když bydlí v domácnosti se synem, takže dohromady mají příjem přes 2,4 násobku minima.

hojda
17. srp 2017

@miiamiia A v případě, že se přítel odstěhuje, tak by na něj třeba dosáhla ne? Další variantou by byl byt 3+1, kde budete mít každý svůj pokoj. Nevím, kolik za to 1+1 jedna platí. Za tu 3+1 by se muselo počítat cca 18 až 20 tisíc, takže 6-6,5 tisíce za každého.

journals
17. srp 2017

Co to je zase z výmluvu? Od kdy Kaufland lidi nepřijímá? Jako chápu že někdo nechce sedět za kasou, umím pochopit že někoho ta práce absolutně nebaví, ale proč tu píšeš takové bludy jako že Kauf v Praze nenabírá???
Jako já umím pochopit, že radši pracuješ jinde, chceš práci trochu na úrovni, ale když to není k normálnímu žití? A jednou píšeš, že na tu tvou brigádu se nemůžeš spolehnout, potom jí zase regulérně připočítáváš ke svému platu...

Proč bys měla bydlet s přítelem a maminkou v jedné ložnici? Vždyť k tomu tě nikdo nenutí. Předpokládám, že přítel také nespí s maminkou v jedné místnosti 😀

blahova_andrea
17. srp 2017

@hojda nevím, jak by to prošlo u zakladatelčiny matky, když má vlastní dům, kolik tam jsou náklady, zda by jí něco dali jako příspěvek, ale u přítelovi matky se to nabízí jako reálné.

journals
17. srp 2017

Mě pořád ty tvoje počty nesedí. Ty máš plat 16 tis. čis., dohromady máte 25 čistého. Tzn. že příteli zbývá 9 tis. Kolik proboha platí za to 1+1 platí 😨

blahova_andrea
17. srp 2017

@miiamiia pokud se s přítelem sestěhujete, tak nejjednodušší je, aby si změnil i adresu, aby maminka byla na byt sama a o příspěvek si mohla požádat. rozhodně lepší než aby tam papírově strašil, když tam fyzicky není a platil dvě bydlení

blahova_andrea
17. srp 2017

@journals no vůbec je to děs...ona ve třiceti s maminkou. přítel v podobném věku s maminkou snad dokonce v jedné ložnici...to vypadá na další úžasný soběstačný bezproblémový pár, co zvládne vychovat rozumnou generaci🤐

hojda
17. srp 2017

@blahova_andrea No právě, bydlet jedna osoba v baráku a brečet, že nemám na provoz mi přijde divné. Když na to nemám, tak se musím poohlédnout po něčem, na co mít budu. Když zdědím zámek po strýci z Ameriky, tak se do něj taky nenastěhuju a nebudu pak brečet, že můj příjem nevystačí na jeho provoz. Já vím, že si každý předtavuje, že bude bydlet v krásném novém domě, ale ne vždy je to možné a hlavně, když něco takového chci, tak pro to musím něco udělat☹. Možná, že kdyby zakladatelka tu polovinu domu neměla, tak by jí to donutilo tu finanční situaci nějak více řešit, tady spoléhá na to, že v tom domě má nějakou záruku, ale v reálu je to skoro nepoužitelné, když s není dohoda s matkou možná☹.

blahova_andrea
17. srp 2017

@hojda já dokážu pochopit, že její matka je zabejčená. fakt jsou lidi (už to tu i padlo od někoho, že má maminku taky takovou), kterým prostě trošku hrábne a logika a rozum jdou fakt stranou. hodně matek je mistry manipulace. která z nás to u svých drobat občas taky nezkusí. snad pak všechny včas přestaneme než to začne být fakt závadné 😀 ale to jak s tím domem počítá... jako jasně...až maminka umře, tak bude celý její. ale takto uvažovat je hyenismus. jak tu napsala, že na tom, kolik má kdo v katastru procent se nic nemění...podle mě je to zásadní dost a mění to hodně. obávám se, že být dům její z více jak poloviny, tak ho snad prodá i s matkou.

@miiamiia pokud je to všechno hudba budoucnosti, tak proč to řešíš teď? proč tak ostře? spolubydlení třeba za půl roku, hypo třeba za tři, děti až se zadaří...kdyby jsi to vnímala takto, tak by jsi to tak nehrotila. měla by jsi dle svých počtů dva až tři roky na to se s maminkou nějak dohodnout, dospět k nějakému kompromisu, řešení...souhlasím s holkama....hodně toho tu nesedí!

journals
17. srp 2017

@blahova_andrea Máme úplně stejné myšlenkové pochody 😀 přesně tak to vidím, celá diskuze mi přijde na úrovni ZŠ, ne vysokoškoláka. Buďto si tu někdo dělá fakt srandu, nebo tu nezralost, neschopnost a lenost myslí fakt vážně a já nemám slov. Tohle jsou věci, které řeší lidi se základním vzděláním, s nulovou finanční gramotností, ne vystudovaný vysokoškolák který učí ostatní 😨

blahova_andrea
17. srp 2017

@journals no jímá mě hrůza, že takoví lidé učí naše potomky. co je tak asi mohou naučit? ☹

miiamiia
autor
17. srp 2017

@hojda Ano, pořízení 3+1 v nájmu pak eventuálně hypo s přítelem a jeho mamkou se zatím jeví jako nejlepší varianta, ale očekávám, že moje máma bude proti a budou scény (ve smyslu, že chci bydlet s cizíma lidma a ne s ní).

@journals Podívala jsem se na web Kauflandu, jaké jsou nyní momentálně nabídky v Praze. Určitě čas od času nabírá, ale momentálně tam měl jen nějaké odbornější pozice. S přítelem máme 25 po odečtení toho, co platí za nájem (13 tisíc tuším).

@blahova_andrea Hned v úvodu prvního příspěvku píšu, že se chci poradit, než bych to mamce coby plán do budoucna navrhla.

blahova_andrea
17. srp 2017

@miiamiia 13 za jednopokojáč? to jako platí teda mámě celé a ona má důchod celý pro sebe už bez bydlení?

hojda
17. srp 2017

@miiamiia A tvoje matka od tebe opravdu chce, abys zůstala sama bez dětí???

blahova_andrea
17. srp 2017

@hojda buď to nebude tak horké, jak to zakladatelka píše, nebo je maminka duševně nemocná a raději bych prchala i bez dědictví baráku. která soudná matka nechce, aby dítě bylo soběstačné, šťastné, vdalo se, mělo rodinu, milujícího partnera...pokud to takto něčí matka fakt má a prezentuje, tak to není v pořádku, není to zdravé a nezůstávala bych pod takovým vlivem. čas letí, člověk nemládne...