Rozdělení rodinného domku kvůli koupi bytu?

miiamiia
16. srp 2017

Ahoj. Mám takový dotaz, ráda bych znala Vaše názory, než to budu řešit dál. S přítelem se chceme sestěhovat, momentálně on žije v nájmu se svou mamkou, já žiji se svojí v RD mimo Prahu. S přítelem bychom si rádi pořídili byt v Praze, ale na minimálně čtyřmilionovou hypotéku nejsou peníze. Napadlo mě, že by se prodal RD a z části by se koupil byteček pro mamku a druhá část by byla použita jako základ pro naši hypotéku na byt. Problém je samozřejmě v tom, že mamka je v RD zvyklá, má tu zahrádku, přítele, který bydlí ve stejné obci. Je přijatelné po ní chtít nám pomoci za cenu toho, že by vlastně ztratila domov? Právně asi ano, protože právní polovina RD mi patří, ale přece jen se bojím s takovým nápadem vyrukovat.
Kdyby to někoho napadlo, tak přítele do domu vzít nemůžu, moje máma by nesnesla bydlet s "cizím" člověkem.

miiamiia
autor
16. srp 2017

@ladyhacek Přítel bydlí s mámou v pronájmu, protože byla matka samoživitelka, nemohla si nikdy dovolit nic koupit, nic nezdědila, tak vždy byldeli v nájmu. Donedávna ten nájem byl poměrně nízký, regulovaný.

ladyhacek
16. srp 2017

@miiamiia ano, ale maminka přítele se stěhovat může. Vemte jí k Vám a ty nákdy co by musel přítle ,,odevzdávat´´ mamince pak nebude - budete to už dávat do vašeho.

miiamiia
autor
16. srp 2017

@beetlejuice1666 Ano, také si nemyslím, že bych jednala nějak špatně, vždyť já mámě ještě neřekla ani ň, řeším to jen tady, virtuálně, co kdyby... Spousta lidí mámu postaví před hotovou věc, že jde do domova důchodců, oni jí prodají barák, aby poplatili dluhy. Kámoška taky živořila s přítelem v nájmu, ale babička s dětou se "slitovali" a odešli do domova důchodců a nechali jim byt. Další kámoška bydlela s mamkou, umřela babička a ten byt dostala holka, aby se odstěhovala - přitom její mamka ho klidně taky mohla prodat a sama jezdit po světě. Nakonec, moje vlastní mamka když bydlela s tátou, tak jim nájem platili rodiče a pak zase rodiče táty. A zaplatili jim i svatbu, na kterou rodiče přispěli snad všem, koho znám.

miiamiia
autor
16. srp 2017

@ladyhacek Tohle mě samozřejmě taky napadlo, ale zase já se obávám, že obě mámy jsou v tomhle podobné a bydlet by asi s námi nechtěla, ale nevím, na to je brzo to řešit v jejich straně. Já můžu řešit zatím jen vlastní rodinu.

blahova_andrea
16. srp 2017

@miiamiia aha, takže ty přiznáváš, že jsou lidé, kteří žijí v nájmu celý život a zároveň bydlení v nájmu považuješ za živoření?

ladyhacek
16. srp 2017

@miiamiia Je brzo aby jsi řešila přítelovu stranu, ale tvůj a maminky dům by jsi už prodala? Pokud se s přítelem chcete sestěhovat tak by jste to měli řešit oba a společně. Třeba má přítel jiné plány a ví víc než ty o své matce.

miiamiia
autor
16. srp 2017

@blahova_andrea To záleží na poměru platu a nájmu. Pokud má někdo regulovaný nájem 5000 a do toho plat 25 000, je to v pohodě. Když někdo má plat 20 000 a nájem 12 000, tak je to blbý.

journals
16. srp 2017

@miiamiia @beetlejuice1666 Tak já jsem asi divná a ne, nedělám ze sebe svatou, ale rodiče bych kvůli vyřešení svého bydlení fakt do domova seniorů neposlala. To se na mě holky nezlobte. Mě to v pořádku opravdu nepřijde. Já naopak doufám, že rodiče si na stará kolena konečně začnou užívat! Neskutečně bych jim to přála. A že já budu mít hypotéku? Mě to přijde celkem v pořádku...Naopak koukám, že někomu přijde normální, aby jim platili nájem prarodiče... Asi žiju v jiným světě...

miiamiia
autor
16. srp 2017

@ladyhacek My to řešíme i s přítelem, dokonce teď jsem se ho odvážila zeptat na jeho mámu, on říkal, že by s námi do nájmu nebo hypotéky šla a přispívala z důchodu. S ní bude lepší domluva než s mojí, ona je hodně přizpůsobivá a není tak náročná jako ta moje. Ale moje máma by byla proti "přece nebudeš bydlet radši s cizí ženskou než se mnou" už to vidím.

blahova_andrea
16. srp 2017

@miiamiia taky neznám moc lidí, kterým by rodiče nepřispěli na svatbu, ale o tom tato diskuse přece není. ty pořád řešíš, kdo komu co zaplatil a ty to chceš prostě taky a hotovo! ale v každé rodině je to trošku jinak. dost záleží čím rodiče jsou, co celý život dělali, jak žili a taky kolik mají dětí. ono těžko může vydržovat dítě samoživitelka jako tvoje potencionální tchýně a jinak může diplomat vydržovat svého jedináčka a jinak zase rodiče "střední třídy", kteří mají děti tři. prostě přestaň tolik srovnávat a tolik závidět. tím si život do pohody fakt nedáš 😉

ladyhacek
16. srp 2017

Kolik platí nájem? mě příjde, že lepší už je dávat peníze na hypotéku do vlastního než je cpát ,,do prázdna´´
jo a mimochodem a samoživitelkách něoc vím - moje maminka na nás byla také sama na mě a na sestru. také jí nikdo nic nedal a také nikdo nic nedal nám.

anetka1701
16. srp 2017

Tak když nemám na byt v Praze, tak si ho holt nekoupím... Moje máma žije sama v obrovskym 3+1 v luxusní lokalitě v Praze. Tchánovci mají mega vilu 8+1 s bazénem v obejváku a K TOMU byt v Praze... Já žiju s rodinou v opraveném domečku 60km za Prahou, protože jsme na nic jiného prostě peníze neměli. Manžel denně dojíždí vlakem do Prahy do práce, protože jinde by práci nesehnal... Na byt v Praze jsme neměli, tak jsme si ho prostě nekoupili. Konec diskuse. NIKDY by mně nenapadlo kvůli vlastnímu pohodlí a sobeckosti po někom chtít prodat svůj domov a dát peníze mně... NIKDY....

blahova_andrea
16. srp 2017

@miiamiia blbý je, když vyděláš 8500,- a za byt dáš 5000,- ano, to už je živoření. a i to mi stálo za to být soběstačná a žít sama a po svém. na tu dobu vzpomínám velmi ráda, i když lehká nebyla a neměnila bych. možná by sis měla ještě v životě pár věcí vyzkoušet na živo a ne o nich jen hypoteticky psát a vlastně nevědět o čem. ono totiž vydělat 25 a zaplatit 12 je pořád královské, když je člověk sám a neživí kopu dětí!

miiamiia
autor
16. srp 2017

@ladyhacek Přítel s mamkou platí asi 11 tisíc měsičně. Kdyby hypotéka byla 15, tak je to úplně v pohodě pro nás tři. Ale zase zatím bychom ji nedostali, až po svatbě a tak.

beetlejuice1666
16. srp 2017

@journals ale vzdyt tady nikdo nikoho do domova duchodcu neposila, nedelej z toho kovbojku. Jinak nejsi divna, mam to stejne jako ty, jen se na veci dokazu divat i z druhe strany. Proste chapu, co zakladatelka resi.

ladyhacek
16. srp 2017

cituji ,,že obě mámy jsou v tomhle podobné a bydlet by asi s námi nechtěla, ale nevím, na to je brzo to řešit v jejich straně. Já můžu řešit zatím jen vlastní rodinu. ´´

a o příspěvek níže
,, My to řešíme i s přítelem, dokonce teď jsem se ho odvážila zeptat na jeho mámu, on říkal, že by s námi do nájmu nebo hypotéky šla a přispívala z důchodu. S ní bude lepší domluva než s mojí, ona je hodně přizpůsobivá a není tak náročná jako ta moje. ´´

je fajn, že si o tom promluvíte během 8 minut

promiň nejsme člověk co reje, každý má své důvody proč dělá to a to, ale nikd yby mě nenapadlo třeba aby moje maminka co nás roky živila a starala se o nás třba šla k babičce (kd emá přece místo) a prodala svůj byt, který tak těžce vydřela a kde se konečně cítí doma abychom se sestrou měli kde bydlet.

Jak můžeš vědět jak bude maminka reágovat? Třeba jí ani nenapadlo, že po 2 měsících chodzení je to tak vážné, že spolu budete bydlet. třba tě překvapí ? nebo jí to prostě říct chci byldet s ,,blabla´´ buď budeme tady s tebou nebo u jeho maminky a uvidíš. tohle je asi jediné řešení

blahova_andrea
16. srp 2017

@miiamiia jakou souvislost myslíš, že máš svatba s hypotékou? 😀

journals
16. srp 2017

@beetlejuice1666 Neposílá, vím, ale byla to reakce na to srovnávání kdo komu co dal/přenechal/zaplatil. Mě tady na té diskuzi totiž strašně rozčiluje jedna věc - zadavatelka tématu má pocit, že ona má právo být šťastná a mít svůj život, ale není pro to ochotná vůbec nic udělat. Bydlení - drahé, práce - není, peníze - nejsou, bydlení - není - dá máma???
Já bych v jejím případě našla líp placenou práci - ona mi na to řekne, že práce v Praze není. No to mi hlava prostě nebere. Buď se o to sama přičiním, nebo se musím smířit s tím, že nemůžu koukat na rodiny okolo a čekat s nataženou rukou až co z mámy vypadne. Přijde mi to totálně mimo realitu. A ještě ke všemu tady řeší tohle všechno po ani ne dvou měsících vztahu! Nechápu, fakt ne

beetlejuice1666
16. srp 2017

@journals ano, to mi taky prijde zvlastni... to mas pravdu. Tady v Praze se prace prehazuje vidlema, vsude berou, kdyz clovek neni uplne jelito.

miiamiia
autor
16. srp 2017

@beetlejuice1666 Všude berou, ale ne všude dávají vysoké platy. Kdo nedělá ve vrcholně komerčním servisu typu IT, management atd. tak má plat zhruba jako já, kolem těch 20 hrubého. A kdo má víc, tak ten má prostě delší praxi nebo vyšší postavení, ale v akademickém prostředí to funguje jinak než v Mekáči, není to tak, že za rok po absolvování je člověk hned profesor a prorektor, který bere třeba 50 tisíc. I na blbou docenturu někteří čekají až skoro do důchodu.

beetlejuice1666
16. srp 2017

@miiamiia mno jo, ale to je holt i o prioritach. Pokud mas VS (jakoze mas), tak v praze nejdes pod 35 tisic hrubyho. A to i v humanitnich, umeleckych oborech. Neco musis zmenit, jen si postav zebricek a rozhodni se, co zmenis. Nemuzes mit vse, nikdo z nas nemuze.

veroniquecz
16. srp 2017

@miiamiia a proč hledáte byt v Praze? Kouknete do okolí - ve větší vzdálenosti, napr. Česky Brod a okolí, nemovitosti podstatně levnější a dojezdnost do Prahy super. Osobně bych se s přítelem se stěhovala na zkoušku, klidně jen do nějakého pokoje v rámci spolu bydlení, vyzkoušela si to, nasetrila a pak řešila teprve hypo. Ad. To ze každi rodiče detem něco daji. Já byla s mámou od malička sama, vychovávala mne s minimální mzdou a vše šlo, a to nájem byla polovina výdajů. Teď co jsem se s mužem odstěhovala jsme také nejdříve bydleli v pokoji, pak garsonce, 2kk a až teď po 10 letech máme byt na hypo. A ne, opravdu nám rodiče nic nedali a na vše jsme si nasetrili sami. A před rodičovskou jsem pracovala také ve veřejném sektoru, tabulkový plat 14000 hrubého a dalo se to, vše se dá jen se musí chtít a omezit se a ne hned chtít jen to nej nej. A Ad. Dědictví - jak tu zaznělo, pokud se dědil tatinkuv podíl, tak vám připadá jen jedna čtvrtina a 3/4 jsou maminky. A ohledně te podpory - už jste dospěla a maminka bude brzy v důchodu - měla byste podporovat vy ji a ne ona vás....

veroniquecz
16. srp 2017

@beetlejuice1666 Souhlasím.
Ad práce - teď je nejlepší období, práce hodně lidi málo. Premyslejte s přítelem o změně.
A co se týká financování jeho maminky, hledala bych pro ni dostupný byt, přítel ji nemůže platit nájem do nekonečna. Pokud vám to klapne bude živitel rodiny, ty časem za cca 6 tisíc na rodicaku....

veroniquecz
16. srp 2017

@miiamiia a ještě Ad práce.
Napr. Kamarádka v Praze je profesorka na gymnáziu, učí jazyky, ale privydelava si jazykovymi kurzy. A kdyby chtěla tak v soukromé sféře má 3x takový plat. Takže pokud te ve školství nic nedrží, tak hledej jinde.

beetlejuice1666
16. srp 2017

@veroniquecz jdes mi do noty. Bracha take uci na gymplu. A take jeste doucuje, penez ma fakt dost. Da se to, tady v Pze fakt staci lusknout prstem... cokoliv ostatniho vnimam jako vymluvy. A to rikam i pres fakt, ze jsem se tu zakladatelky i trochu zastavala. Tenhle linej pristup totiz nemam rada.

konidana
16. srp 2017

@beetlejuice1666 taky ale záleží na oboru! Trochu offtopic,ale musím se ohradit. Vš v mém oboru v Praze má tak 25t. až 30t hrubyho. 35t ani omylem. Leda kdyz ma navíc úřední oprávnění (praxe+zkoušky) a ješte by to byl zároveň vedoucí pracovník v soukr.firmě. ve státní max.30t. Toť geodézie a katastr 😉

journals
16. srp 2017

Já bych to totiž tipovala na to, že miia dostudovala a tam už rovnou zůstala a dělá na nějaké VŠ asistenta/učitele. Docela by mě ve spojení s tímto zajímalo, zda někdy po státnicích vůbec práci hledala, případně jestli dělala i jinde, než ve svém oboru. trošku si myslím, že ne.

Nechci sem už přispívat, je to tu jak do dubu, ale @miiamiia nechápe, že se jí tu všichni snaží vnuknout tu myšlenku, že pokud práce placená dobře není, tak že by se třeba mohla podívat mimo obor tak, aby byla konečně spokojená, aspoň pracovně. Vím, o čem mluvím, sama jsem vystudovala speciální pedagogiku, ale vzhledem k platím si nemůžu dovolit takovou práci dělat, nejsem tak bohatá. Proto dělám mimo obor, ale plat je dvojnásobný.
Ale kdybych byla "líná" komplikovat si život a trvala na tom, že chci uplatnit školu, tak brečím že mám málo... jak tu už zaznělo, je to o prioritách

miiamiia
autor
16. srp 2017

Rodičovský příspěvek na kratší dobu je pokud vím 11 500, ale se svou prací bych se snad obešla bez toho, jeho máma by prý hlídala...
Strávila jsem měsíce života psaním motivačních dopisů a úpravou životopisů, už mě to fakt nebaví. A tam kde mě chtěli, tam mi nemohli nabídnout o moc víc než mám, přičemž práce by byla mnohem nudnější.
K práci si přivydělávám, ale to není stálý příjem, tak to nemohu počítat, někdy 5000 za měsíc, jindy vůbec nic - tedy nemohu zaručit, že tyhle peníze budu mít každý měsíc k dispozici.

terezapetrova
17. srp 2017

@miiamiia rekla jsem, ze uz sem prispivat nebudu ale tohle me zas rosekalo. jak jsi napsala "i na blbou docenturu nekteri cekaji az do duchodu" No to snad ne. Ano většina docentur ve skolstvi /osobne přiznávám, ze vim jen o FTVS UK/ se ziskava ve vysim veku ale pro? Protože se jedna o vysoky titul, je potřeba dost casu k ziskani a získat ho v 25letech fakt nevim. /hypoteticky/ Ale není to automaticke, ze ho získáš az v duchodu, mezi 30ti,40ti proc ne když něco delas....................................... To není něco, co dostanes když budes dojídat jidlo.

terezapetrova
17. srp 2017

btw tlaky aby docenti, docentky promovali drive nez v duchodu jsou logicke z pohledu ustavu, v duchodu uz s nim na pracovisti "moc parady" nenadelaji