Šetříte si bokem?

beruska3011
22. dub 2015

Zaujíma ma ako to mate vy z peniazmi.
Davate si neaké peniaze na učet o ktorom manžel/partner nevie ? alebo niekde doma si je skladate ?
Alebo mate jeden spoločný účet a nic pred druhym netajíte ???
My mame jeden účet, ja si neodkladam žiadne peniaze ale už mi par ludí vravelo že by som mala, no moc sa mi to nezda ... Preto by som rada vedela ako to mate vy.

lu777
21. čer 2015

@chris_n viz výše... mně se kamarádky divily, když jsme měli manž. krizi, že oni to mají doma super... během pár let už mají za sebou krizi skoro všechny, dva páry se chystají na rozvod...
nechci nikoho strašit, ale je to realita, někdy v tom je únava ze stereotypu po letech... jindy ženská v práci apod.

já už se radši nikoho na nic neptám, naposledy jsem zírala předevčírem kdy mi jedna kamarádka řekla, že spí s manželem té druhé... už mám pocit, že možné je asi všechno... holt všechno je pomíjivé, ani my tu nebudeme věčně

chris_n
21. čer 2015

@lu777 jak jsem psala, celkem mě to nechává v klidu. Protože máme v podstatě "samostatné" účty. Ale vše je naše společné. Manžel má účty dva (český a německý), já mám český, kde mám veškeré úspory co spolu tvoříme. Účet je psaný na mě a manžel má dokonce dispoziční právo dost omezené jen na BÚ a ne na ten spořící. O Eurovém ani nemluvě. Takže ja mam vlastně peníze bokem. Plus máme každý investiční fondy na svá jména, kam ted nikdo z nás nic neposílá.. 😉 😉 a stavebko je moje 😀

lu777
21. čer 2015

@chris_n tak to je dobře... ono je pak co není vyjmuté stejně ve společném jmění, ale je dobré mít přístup aspoň nebo mít něco svého... já měla stavebko, to jsem vložila do bytu, takže pak když nám hrozila exekuce a muž byl víc jak rok a čtvrt bez práce, já doma roční dítě, tak to byl masakr...protože na běžném účtě po takové době už nebylo z čeho zaplatit jídlo... nakonec nás zachránilo, že jsme měli auto, to jsme prodali a to překlenulo ty asi tři měsíce než jsme prodali byt (s velkou ztrátou jak naschvál ještě, protože ceny bytů šly dost dolů)....

tady na MK je mraky diskusí kde je to doma špatné a holky nemají ani kačku na vystěhování... takže fakt tohle mám pocit, že není o důvěře k partnerovi, ale prostě o zdravém rozumu... já měla koruny stranou, pak to vložila do bytu a to byl kámen úrazu 😝
s dětmi je pak ženská opravdu na tom blbě na začátku když se něco po...

chris_n
21. čer 2015

@lu777 no ja nevim, jak je to s penězi... stavebko mám z doby, kdy jsme ještě nebyli manželé. To jmění se přenáší do SJM nebo částka, co tam byla před uzavřením manželství je jen moje?

kazdopádně ano, dávat peníze stranou ano. Ale pokud ted já třeba nevydělávám nemám ani rodičák, takže žádný příjem... hanba by mě fackovala dávat si stranou nějké peníze, o kterých by muz nevedel. Jo, kdyz mu reknu, hele tohle si dávám stranou proto a proto.. tak ok. Ale za zády ne, pro mě je to stejné, jako bych mu lhala.

lu777
21. čer 2015

@chris_n částka před manželstvím je jen Tvoje...

no právě na MD se ty peníze dávají stranou těžko, protože peníze vydělává většinou muž a ženy mají pocit, že to nejsou jejich peníze - ačkoli vlastně jsou, protože kdyby se o ty děti nepostaraly, tak ten muž by do práce nemohl 😉..
a Ty nemáš ani rodičák?

chris_n
21. čer 2015

@lu777 nemám

1kolousek1
21. čer 2015

Mě by jen zajímalo, jak ty, co to děsně odsuzujou, můžou vědět, jestli si jejich partner, či manžel sám ty peníze nedává bokem .. 😉 😀

chris_n
21. čer 2015

@1kolousek1 tak některé z nás máme dost přesné informace o tom, jaké má partner příjmy a výdaje 😉

magdalenax
21. čer 2015

Určitě ne, máme společné starosti, bydlení i finance. Pokud vztah není na těchto základech, - dle mého názoru není pevný a nemá budoucnost. Peníze stranou ano, ale né tak, že o nich bude vědět pouze jeden......

lu777
21. čer 2015

no já varuju před tím, aby si člověk byl moc jistý - neříkám to jen kvůli svojí zkušenosti, ale v mém okolí je těch případů mnoho.....
fakt mě to až udivuje, protože každou chvíl po mně někdo chce číslo na manž. poradce...

s těmi penězi: ono taky jsme měli život před manželstvím, já třeba si až nedávno uvědomila, že muž ani po letech neví, že mám peníze na penzij. připojištění a už mi to tam vcelku naskákalo, spořím málo, ale delší dobu....došlo mi to ve chvíli kdy mi přišel dopis do vlastních rukou a bylo vidět, že ho zarazilo, že to je z nějakého fondu, tak mi to teprve docvaklo...
ne vždy to je nějaká hnusná lež... a ono někdy chlapi vše neřeknou, aby manželku na MD obzvlášť nezatěžovali... a je jim trapně když nevydělají dost, nedaří se jim v podnikání nebo nedostali v práci odměnu...

ale zkušenost je nepřenositelná, já jsem taky nechápala před lety když mi starší kolegyně občas něco řekly ve smyslu mysli na svoje zadní kolečka... život je ale sviňa a neřídí se našimi plány.... vztah hodně člověk ovlivní sám, ale ani tak není nic zaručeno...
takže určitě lepší mít něco z doby před manželstvím nebo stranou - tím se nedá nic zkazit, vždycky to člověk může v návalu radosti po deseti letech když to doma pořád pěkně klape vytáhnout a udělat si s partnerem super dovolenou když se rozhodne že to tak nechce... šetřit prachy se dnes moc nenosí, ale je to dobré, ať už za jakýmkoli účelem 🙂

chris_n
21. čer 2015

@lu777 jako v recku 😒 3 😀 😀 😀

78marcela
21. čer 2015

@lu777 naprosty souhlas..ja na tom nevidim nic špatnyho, davat si neco bokem. Naopak to povazuju za prozirave. Nemam pocit, ze by vztah nebyl pevny, nebo ze by byl pevnejsi, kdybych vedela o kazde pritelove korune.
Vedou me k tomuto nazoru zkusenosti a taky presne jak rikas, staci se podivat kolem sebe. Nejsem tak naivni, abych verila, ze to bude stale tak hezke jak je to ted, nebo ze me se rozchod netyka..ale to uz jsem tu zminila.
Takze ja budu setrit bokem i nadale. Proste nejakou rezervu chci mit a kdyz to bude hodne, tak treba i ta dovca k nejakemu vyroci z toho muze byt, to je dobry napad. Ale na rezervu sahat nebudu.

zuzik28
2. črc 2015

my máme s manželem jen jeden účet, u kterého máme i spořící (jakoby dva v jednom). Máme k němu dvě karty a bereme to všechno jako peníze nás obou. Z manželové výplaty se platí vše...byt, auto, jídlo, školkovné, oblečení, atd. a moje výplata jde na spořící účet. Takže vlastně taky spořím bokem, ale s tím, že jsou to naše společné úspory. Jsme celkem spořiví, manžel nemá pro sebe žádné kapesné (co chce si prostě koupí, ale on si skoro nic nekupuje) a já také. Nekouříme, nepijeme, dáváme hodně peněz do sportu a sportovního vybavení.
Ale zase až tak nevidím nic špatného na tom si něco ukládat bokem, jakoby na horší časy. Však kdo říká, že se to musí použít při rozchodu, ale třeba se přihodí nějaká větší investice a bude potřeba někam šáhnout...

blahova_andrea
2. črc 2015

my máme sice účty oddělené, ale nic si netajíme. aspoň si to myslím 😅 na odkládání bokem nemáme, nic nám nezbývá. spíš naopak je vždy potřeba něco zaplatit a musíme se poradit co dřív, kdo má ještě něco na účtu a kdo to tedy zaplatí ☹ já měla úspory z mládí, přítel o nich věděl. finance sice nemá moc dobře vyřešené, ale řešíme to tedy spolu. dost by mě štvalo, kdyby mi muž tvrdil, jak furt nemá na nic peníze a pak bych zjistila, že si je někde škudlí 😅

jmisa
2. črc 2015

My máme společný účet, tedy primárně můj, protože ho jako zaměstnanec banky mám komplet zadarmo. Každý svoji kartu k němu.
Finance u nás řeším já, manžel by všechno rozfofroval, žili bychom od výplaty k výplatě, u něj je jedno, jestli dojde na účet 40 nebo 50 nebo 80 tisíc, dokud je, tak se něco potřebuje 😀
Takže obě výplaty dojdou na účet, druhý den odejdou povinné platby, přepošlu na kreditku, tu máme na placení, abych měla přehled na první pohled, co se za měsíc utratilo v obchodech, je to pro mě místo účetnictví, no a zbytek rozdělím do různých spořících produktů, které jsou zase primárně na mě, ale manžel o nich ví a beru to jako společné.
Moji rodiče to taky tak mají, ikdyž tam je finančník táta.
Tchánovci to mají oddělené a dodnes mi to přijde děsně nespravedlivé.

deathy
2. črc 2015

Účet (plus spořící) máme s manželem společný a vzhledem k tomu, že on na tohle není, tak to vše obhospodařuju já.
Dokud jsme měli každý svůj účet, tak se prostě šetřit nedařilo. Teď když jsou ty výdaje "pod kontrolou", tak se mi daří dávat peníze bokem a hned má člověk lepší pocit... Oba máme do účtu přístup, pravda já větší, protože na někoho to psané být musí, ale vůbec tohle neřešíme.

aluuunka
2. črc 2015

Šetříme s partnerem oba 🙂 posíláme si to na další účet v bance a ten máme terminovanej, takže na ty penízky nemůžeme nějakou dobu, což je super .. Na běžném účtu máme také vytvořenou rezervu. Kdybych něměla něco bokem našetřené, tak bych nebyla v klidu

blahova_andrea
2. črc 2015

@deathy taky mám ten pocit, že jak máme peníze zvlášť a každý platí, kdy co je třeba, tak se ušetřit nedá. platíme jak co přijde a pak řešíme až větší výdaje nebo když jednomu peníze dojdou. mám pocit, že rozfofrujeme měsíčně děsně moc ☹

deathy
2. črc 2015

@blahova_andrea Přesně, peníze vždycky prolítly někam oknem... já neměla přehled. Takhle hezky vidím co kde a jak, máme to vše na jednom místě, takže se s tím konečně dá nějak fungovat. A občas i dát něco bokem... což teda je složitější když jsem od prosince byla na neschopence, ale i tak... trochu se zadaří.

brunetka11
2. črc 2015

@blahova_andrea Na tohle mi kdysi pomohla "maličkost" - odkládat na účty pro děti malé částky. Klidně dvě stovky, ale prostě pravidelně. A jak se navyšovaly příjmy, navyšujeme tu danou částku.
Ty peníze pak používáme na pořízení "větších" věcí - vestavěná skříň v dětském pokoji, dětské postele na zakázku apod. Nemuseli jsme pak jít až na dřeň, když by se nám to zrovna finančně nehodilo.
Akorát, že se pak ty peníze stejně utratily 🙂 Takže se založil další spořící účet. A na to se nesahá.
Vzhledem k tomu, že dnes jsou v nabídce bank i účty zadarmo, tak se to i vyplatí.
Ty malé částky již jdou dnes i na penzijní, během mateřské bylo možné platby pozastavit a pak se k tomu vrátit.
Jeden čas jsem měla pocit, že na tom nejsme finančně nejlíp. Paradoxně, když jsem si pak na to před časem sedla, jsme zjistili, že jsme byli schopni ušetřit slušné částky. Jen jsme ty peníze neměli "v rukách", takže bylo nutné se uskromnit.

blahova_andrea
2. črc 2015

u nás sjednocení účtů není možné, moc by to nefungovalo, byly by z toho stresy a hádky. spořit nemůžeme ani malé částky, fakt není z čeho. ze svých dřívějších úspor nás naopak musím dotovat. příteli to hospodaření moc nejde, k tomu půjčka a alimenty z dřívějška...no a já logicky potřebuju mnohem víc než momentálně dostávám ☹

konidana
2. črc 2015

@blahova_andrea Tak jak čtu tvoje poslední příspěvky , tak u nás to je totéž v bleděmodrým 😠 Si na život s nulou asi nikdy nezvyknu 😝 ale jsou horší věci, že? 😉

blahova_andrea
2. črc 2015

@konidana jsou horší věci. navíc já fakt stále doufám ve zlepšení 😅

blauen
2. črc 2015

Co člověk to názor, Já si zase myslím, že rodina nemusí byt šťastna a upřímna jen tehdy když mají společné účty. Manžel má svuj účet, Já mám svuj účet, každý máme svoje stavebko a do toho i každý ještě svoje rezervy bokem. Mame každý svoje ale kdokoliv co potřebuje nemáme problém si vyměnit plat. Karty, jít a vzít si od sebe na vzájem rezervy. Naopak nám vyhovuje ne byt na sebe zavisli zatím. Já si naopak myslím, že penízemít na jedne hromadě neděle dobrotu.

konidana
2. črc 2015

@blahova_andrea já se spíš smiřuju s tím, že starýho psa, ..... 😅

blahova_andrea
2. črc 2015

@konidana 😅

magdalenax
2. črc 2015

Ve vztazích je to opravdu různé, jak to tady čtu. My jsme si prošli již ledasčím, finanční situace nebyly lehké a je mezi námi již takové pouto, že není třeba si dávat peníze stranou ani z mé strany, ani z partnerovy. Jak jsem se již zmínila výše, - máme vše společné. Je to opravdu o silné důvěře, já vím, ale i kdyby se mezi námi mělo něco přihodit, nikdy bychom ani jeden z nás, už jen z morálního hlediska nenechal toho druhého na tzv. holičkách. Znám asi šest případů, kdy se jeden z partnerů - či partnerek dozvěděli o druhém, že si peníze schovává, či tají skutečný příjem. Zkuste hádat, kolik z těchto párů zůstalo spolu, - ani jeden, ani jednomu z těch párů vztah nevydržel. Je něco jiného, pokud je dohoda taková, že já si nechám tolik, ty také tolik a to máme pro osobní zájmy, záliby atd. a z toho si něco nechat bokem, na tzv. horší časy, ale určitě ne šetřit v rámci společných peněz na rodině ku vlastnímu prospěchu, a to platí pro obě strany. Nejvíc mne však zaráží, že tohle dělají spíš muži (případy, které jsem znala). Jasně, tu kabelka, pak halenka..., ti muži to chápali, ale né donekonečna. Zakladatelko diskuze a i ostatní, - nepíšu rozhodně o vás, to ani náhodou, ale představte si, že přijde chlap po práci domů, plotna studená a z obýváku se ozve, - jsem si akorát nalakovala nehty, v ledničce je salám a vem si chleba...., přitom jí dal na jídlo a domácnost před třemi týdny patnáct tisíc.... a takový případ opravdu znám. Prostě z mého pohledu není třeba si peníze dávat stranou, - ano neříkám, bude mít narozeniny, tak koupím dáreček... , ale to je asi tak všechno. Pevný a hlavně kvalitní vztah je o důvěře a hlavně musí mít pevné základy. Na pískovišti hrad postavíš, ale zbortí se velice brzy, stejně jako domeček z karet

jitule1989
3. črc 2015

My s muzem mame vse spolecne, spolecny ucet kde muze kazdy vsechno, spolecna hypo, vse platime z toho jednoho uctu. Mame investicni fondy kde setrime penize a celkem se nam to i dari.. nikdy jsem manzelovi nemusela vysvetlovat zadny vyber z bankomatu zadne nakupy nic, jsem ted rok bez prace, ted tehu a vubec nemam pocit, ze bych nemela sve penize, pred dvema lety jak muz prisel o praci jsem se zase starala ja..finance resime s manzelem spolu a vzdy se dohodneme, je to i proto, ze manzel pracuje v bance.. urcite je dobre setrit kazdy mesic aspon 100kc nez si rict ze kdyz tak malo tak radeji nic.

brunetka11
3. črc 2015

@magdalenax U nás je to postaveno na vzájemné důvěře. Dohodli jsme se na dané částce na společný účet a já se nestarám do toho, jak naloží se zbytkem peněz, stejně jako on důvěřuje mně, jak se "svými" penězi naložím. Ví, že větší investice s ním proberu (tedy až na boty a šaty 😉 ). A muž nejvíc investuje do mne, a to mu fakt rozmlouvat nebudu 🙂)

akankeo
18. srp 2015

Chtela jsem napsat, ze nesetrim, ale kdyz nad tim premyslim, tak ke sporicimu uctu mam dispozicni prava jen ja, ale i tak jsou to nase penize vramci SMJ. Manzel ma zase na sebe psany firemni ucet, takze bez koruny bychom ze dne na den nebyli, ale jinak mame ucet spolecny, stranou si nic kazdy zvlast nic nedavame, vyplaty nam chodi na ten jeden spolecny, tajne bych nesetrila, prijde mi to proti duvere ve vztahu, coz ale neznamena, ze se nemuzou dva dohodnout a kazdy mit treba na sebe psanou kreditku pro extremni pripady. Driv jsme meli ucty oddelene a kdyz jednu doby nebyly penize jsme se hadali, ze s penezma spatne ten druhy hospodari, protoze jsme ani jeden nemeli uplny prehled, ted ho mame a je nam lip.