Spoření pro děti při částce 1000 Kč měsíčně, které se vyplatí?

kikina9
28. pro 2018

Chtěla bych dětem začít spořit, měsíčně tak cca 1000 Kč, plus odkládat peníze, které dostanou třeba vyplacené z urazovky, nebo dárky od babiček apod. Poradíte, jestli je na našem trhu v současné době něco, co se aspoň trochu vyplatí? Co máte pro děti vy?

b91
28. pro 2018

@kikina9 já mám pro syna Penzijko ( dávám 300,- a od státu má 90,- příspěvek). To je zhodnocení 30% a to nikde jinde není 🙂. A pak máme investice za 500,-kč, tam sice tak velké zhodnocení není, ale zase si ty kačky může kdykoliv vybrat - třeba na studium, či jako základ do bydlení 🙂.
KdybS chtěla, dám Ti kontakt na manžela, ten se tomu věnuje už 20 let 🌷

fly80
28. pro 2018

@kikina9 máme založené dětské konto u KB a je tam pěkné zurocení. Vedení zdarma

kikina9
autor
28. pro 2018

@fly80 můžu se zeptat, jaký je úrok u toho dětského konta?

fly80
28. pro 2018

@kikina9 ty jo, tak koukám že ten produkt už KB nenabízí 😒 na tom co máme je 1,7% do částky 20 000. Pak jsou procenta nižší, ale pořád pěkné. Škoda

kikina9
autor
28. pro 2018

@fly80 tak to je škoda ☹ Jelikož mám účet u KB, tak jsem se dívala, a nic výhodného u nich právě neviděla. No 1,7% vypadá dobře 🙂

lenoulinkaa
28. pro 2018

@b91 a jak je to s výběrem penzijka pro dítě? řekla bych, že tam je omezený a odkud dřív, tak bez státních příspěvků. Nebo jak to je?

fly80
28. pro 2018

@kikina9 tak jestli máš KB, tak tam zajdi. Mají hodně různých produktů. Já mém ještě pro dcerku stavební spoření a to je taky fain. Hlavně jak mám komercku, tak na internet banking mám přístup úplně ke všemu a mám přehled. Letos sem doposilala peníze na to stavebko, abych dostala tu největší státní podporu. Tam je vedení taky zdarma 😉

barchen
28. pro 2018

@b91 Penzijko pro deti neni sporeni ale pripojisteni. Plati tam uplne jine podminky. Mohou v dospelosti vybrat pouze tretinu a jeste prijdou o statni podporu, tedy o to, co dela tento produkt jakz tak zajimavym. Na celou castku si vetsinu produktivniho zivota nesahnou. Stejne tak stat nemuze sahnout lidem na sporeni ale na pripojisteni ano, pokud by se neco zvrtlo v systemu nebo spolecnosti. A co si budem nalhavat, jake zmeny se odehraly za poslednich 60 let u nas? Docela zasadni a to je presne doba, za kterou muze dite (resp.v te dobe uz pomalu duchodce) pristupovat k pomerne castce z tohoto pripojisteni. Nechci nikoho odradit od tohoto produktu ale jsou veci, ktete vam k tomu nerekne pojistovna ani poradce.

lenoulinkaa
28. pro 2018

@barchen přesně to si myslím. Podle mě to jsou zazdene penize na kterych se vlastne ani nevydela.

sus3nka
28. pro 2018

Stavební spoření s výnosem 3,5%. Máme ho celá rodina.

b91
28. pro 2018

@barchen ani jsem nepsala, že se penzijko dá vybrat. (Se státní podporou) Ale 300,- měsíčně nebolí a právě proto, že nevíme, co bude za 60 let, podle mě už žádné důchody nebudou, je potřeba začít spořit co nejdříve 🙂
Pokud má jakýkoliv ,,spořící,, účet zhodnocení 1,7 -> neporazí ani inflaci, takže je vlastně ztrátový 🙂).

b91
28. pro 2018

@lenoulinkaa v 18ti letech může vybrat 1/3, ale přijde o těch 90,-. U Investic může vybrat kdykoliv cokoliv. Já třeba svoje investice stáhla teď na RD na 500,- a kdykoliv tam můžu poslat libovolnou částku navíc 🙂

terka2018
28. pro 2018

@fly80 chceme ted delat taky spoření pro maleho u KB 1700kc, jake jsou prosim úroky? 🙂

terka2018
28. pro 2018

@b91 muzu se zeptat kde to penzijko mate? 🙂

fly80
28. pro 2018

@terka2018 u stavebka úroky nejsou. Tam se dává státní podpora ke konci roku. Nejvíc tuším jestli si pamatuju správně, jsou 2000 Kč.

girl.misel
28. pro 2018

Ing sporici konto

barchen
28. pro 2018

@lenoulinkaa Kdyby jenom nevydelalo. Ale tady je velka pravdepodobnost, ze ty penize nikdy neuvidi. Tady neexistuji zaruky, ani pojisteni vkladu jako napr.u bank protoze je to pojisteni, nikoliv sporeni.

lenoulinkaa
28. pro 2018

@b91 jen teda za 60 let ty peníze nebudou mít zřejmě žádnou hodnotu... Nejlepší penzijko je to, na které přispívá zaměstnavatel. Pro dítě bych to já jako spořící produkt rozhodně nedala.

barchen
28. pro 2018

@b91 Jasně nepsala, pouze jsem chtěla upozornit na to, že se nejedná o spoření nýbrž pojištění. A tam neplatí žádné bankovní záruky ani pojištění vkladů jak je to u bank. spoř. produktů. Já si myslím, že důchody z veřejného systému budou (bude to silná voličská základna a žádná strana si netroufne zrušit z roka na rok důchody), spíš právě v případě problému stát sáhne na soukromé prostředky (jak se to stalo za poslední desetiletí v pár EU zemích). Sama penzijko mám ale tu původní první formu a s příspěvkem zaměstnavatele, bohužel ta nová forma není moc výhodná a sakra zavazuje prostředky, to samé bohužel i forma pro děti. Osobně bych peníze pro děti nechala bezúročně někde (i pod kobercem 🙂 ) nebo bezpečně investovala a pak je čerpala na vzdělání pro děti.

moly001
28. pro 2018

@kikina9 my máme pro syna stavebni spoření, posíláme takovou castku, abychom dosáhli na státní podporu, což je těch 2000kc.

lenoulinkaa
28. pro 2018

@barchen to staré transformované penzijko, bylo a je pojištěné. Jak je to nové doplňkové někdy od roku 2012 (přesně si nepamatuju), tak to je právě nepojištěné, takže klient právě s DPS nemusí vidět ani korunu. Ale spousta lidí převádí do nového, že tam je výhodnější zhodnocení.

barchen
28. pro 2018

@lenoulinkaa Stare ano, nove ne. Ale stare si nikdo uz neuzavre, takze zadne zaruky uz neplati. No jo, agitka na prevod na novou formu je silna ale skoda, ze tomu 30nikovi nikdo nerekne,ze na penize uz nesahne driv nez za 35 let a ze treba je mozna ani neuvidi. Ale porad je hodne ludi v puvodni forme...

merope
28. pro 2018

Asi to hlavní, co je potřeba si uvědomit, je, jaký je účel toho "spořit dítěti" - protože od toho se to odvíjí. Většina lidí má sklony to odvíjet od "kolik můžu dát", ale správné je myslet na to, na co a proč se odkládá. A z toho pak snadno vyplyne i produkt.

Pokud je cílem "jenom" odložit někam peníze, aby je dítě mělo dostupné o pár let později, pokud si samo něco bude chtít koupit (třeba ty dárky od babiček), tak je určitě vhodné spořící konto / spořící účet / dětské konto. Banky různě nabízí různá úročení, dítěti se od toho později dá dát třeba i karta k účtu a vůbec ho učit hospodařit s penězi. Částky tam by měly být přiměřené, fajn je, pokud dítě může spolurozhodovat, co s tím (je-li větší) a třeba tam samo aktivně ty peníze od babiček ukládat a vědět, že toto jsou jeho peníze.

Pak může být cílem spořit dětem, aby jednou mohly jít studovat - pokud je tam horizont kolem těch 6 let či o maličko více, je stavební spoření určitě dobrou volbou.

Pokud je cílem spořit dětem, aby měly peníze jednou do začátku v dospělosti, dívala bych se po nějaké pravidelné investici do fondů (s dlouhým horizontem do nějakých akciových - dynamických).

Pokud je cílem spořit dětem na jejich důchod, pak se hodí penzijní připojištění (ale tady bych se ptala hlavně na to, jak máte zajištěný důchod vlastní). Obecně se udává, že ideální "spoření" pro děti je totiž hlavně to, že rodiče budou ve stáří zabezpečení a potomci je nebudou muset dotovat. Druhou věcí zabezpečení dětí je samozřejmě jejich vzdělání (v oboru, které dítě bude bavit a uspokojovat a přinese mu seberealizaci a tím i dost peněz).

Určitě pozor na veškeré produkty typu "pojištění se spořením" - jsem ráda, že nic takového tu v diskusi nikdo ani nenavrhoval, ale občas se ještě dá potkat s tím, že to rodičům dětí někde "vnutí" a tam se sype jenom pojišťovně v poplatcích.

ter
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hanair
Autor odpověď smazal
Zobraz
ah1234
7. led 2019

@b91 no a uvedomujes si, ake tie peniaze budu mat na jeho dochodku hodnotu ak mu budete sporti trebars 20 rokov ? Za 72 tisic si nic nekupi ani za tych 20 rokov, za 60 uz to nebude mat ziadnu hodnotu...

My davame malemu peniaze zatial na Mintos. Nic urocivejsie a zaroven bezpecne clovek asi ani nenajde, ked bude viac casu, tak ich asi presunieme do nejakych akcii.

masenkalucie
Odpověď byla odstraněná
Zobraz