Úzkosti z financí na rodičovské. Uklidníte mě?

jenine
29. lis 2021

Zdravím 🙂
chystáme se s přítelem na první dítě, je mi 30, jemu 29, oba pracujeme, vyděláváme slušné peníze, já tedy o dost víc. Ale mám pořád strach, jak to bez mého příjmu zvládneme, respektive možná mám spíš strach, že ztratím tu finanční jistotu a nezávislost, na kterou jsem si zvykla.
Docela si zakládám na tom, že jsem schopná se o sebe postarat sama, vypracovala jsem se sama, nic jsem od nikoho nedostala. Naopak dokážu ještě finančně podporovat rodiče, dost našetřit, investovat, s finanční gramotností jsem na tom, myslím, velmi dobře. Taky jsem plánovač, ráda mám všechno připravené, sepsané, spočítané, dává mi to jistotu, uklidňuje úzkostné stavy.
Jsem z hodně skromných poměrů, někdy jsme neměli ani peníze na svačinu, takže vím, jak to ovlivňuje vztahy. Rodiče se kvůli penězům často hádali, rozvedli (samozřejmě to nebyl jediný důvod). Nechci se do podobné situace dostat a hlavně nechci, aby v tom vyrůstalo moje dítě. Zároveň už mi není 20 a nechci s děckem žít v 1kk, jíst těstoviny s kečupem a nemoct zajít do divadla nebo restaurace. Nepotřebuju drahé auto ani barák s bazénem, ale jsem zvyklá na určitý standard.
Vím, že je to blbost, nemáme sice vlastní bydlení, ale máme oba našetřeno, budu mít mateřskou asi 34tis., při rodičáku můžu pracovat, případná neschopenka mi díky vysokým příjmům taky vychází na slušnou částku, mám i dobré pojištění pro případ nemoci, trvalým následkům atd, kdyby byly komplikace v těhotenství nebo při porodu. Ale když vidím ty ceny kočárků, výbavy atd, stejně se bojím. Chci být doma aspoň rok a půl, ideálně dva roky, takže finanční propad bude výrazný.
Kdyby měl někdo nějaké zkušenosti, rady a mohl mě uklidnit, budu moc vděčná.

holkaokomodra
5. pro 2021

@jenine holka zlatá, neřeš peníze, když je evidentně řešit nemusíš, řeš ty úzkosti 😉

sylvka
5. pro 2021

@jenine dítě tě ale vždy omezi a nejen po finanční stránce,to mi věř. Buď ses ochotná ubrat ze svého komfortu,nebo si dítě nepořizuj.🤔

barunka1985
6. pro 2021

@jenine nečetla jsem vše. Já třeba vybavicku a jednorázové plenky kupovala v akci asi od 4m těhotenství, každý měsíc něco.
Jinak doporučim kouknout co třeba proplaci vaše zdravotni pojišťovna. Mám OZP a přispěla na monitor dechu, nebo chuvicky atd.