Děti do péče. Jak se postupuje?

kipe01
13. únor 2022

Zdravím, rozešli jsme se s partnerkou a kývla mi že mi jedno dítě svěří do péče. Jak se v tomhle případě postupuje, chci to mít co nejdříve za sebou, prosím pořadte :(

andelka
14. únor 2022

@kipe01 Jsi normální? Jakože ti krachl vztah, tak si chceš urvat aspoň nějaký suvenýr? Buď prosím chlap a řeš to jako dospělý člověk. Obě děti potřebují oba rodiče. Že vám to ve vztahu nevyšlo je irelevantní. Oni potřebují být spolu, aby byli sourozenci. Ne se jen vídat o víkendech a být jeden tatínkův, jeden maminky. Taky jsem se rozváděla s malými dětmi, a ano, nějakou dobu byl starší víc u táty a mladší u mě, ale během 2 měsíců se srovnali a měli to stejně (jasně, tvoje půroční dítko asi bude mít s tebou jiný systém péče a vídání než batole, ale žádné takové rozdělování, škatulkování by být nemělo). Navíc ty bys na to dítě ve své péči kladl příliš vysoké požadavky a naděje. Obě děti jsou si rovny. Kecy typu, že by ti aspoň něco zůstalo jsou hrozné, hloupé, naivní. Vyřeš rozchod, péči o děti, a žij dál. Jako ty, dospělý muž, teď už se závazky. Nová partnerka, láska..to přijde. Ale dětem musí zůstat pozice, na kterou patří.
Zkus myslet rozumně, vstřícně..zkusit najít možnosti, aby to fungovalo. Aby děti zůstaly sourozenci, aby časem mohly k tobě chodit obě stejně. Jsou obě ještě hodně malé. Ale nic nemusí zůstat neměnné. Postupně se může doba s mladším prodlužovat. Časem se můžete domluvit na střídavé péči a budete je mít oba stejně. Teď bych asi chtěla být s tím mladším co nejčastěji, ale třeba kratší dobu, záleží na více věcech..jak je zvyklé, jestli je kojené, jak daleko od sebe bydlíte atd. A starší bych si brala i na delší dobu, víkend. Ale zas ne na příliš dlouho, dvouleťák je ještě prcek. Menším dětem vyhovuje kontakt spíš častěji ale kratší dobu. Obvykle. Ale to musíte zjistit vy sami, jak to bude nejlepší konkrétně ve vaší situaci.
Ale opravdu..nikdy nerozděluj sourozence tím, že si je fyzicky i právně rozdělíte napůl.

klokanka31
14. únor 2022

@martt To je hnus 😯

cherie24
14. únor 2022

@andelka soud může klidně určit střídavou péči u půl ročního dítě. Teta má manžela, který se rozváděl a jeho ex se střídavou péči souhlasila a chtěla jí. Děti byli více u něho než u ní. Dokonce si vypla telefon a odjela na 2 týdny pryč s jejím novým, vyhlašovali po ní na policii pátrání. Doma půl roční dítě a ona řekla, že má právo si užívat a ještě byla naštvaná, že jí hledali. I takové matky jsou a jestli mu teďka odsouhlasila, že mu jedno dítě nechá, tak to na mě nepůsobí, jakože by to byla matka roku a děti nutné patří do její výhradní péče... Ale neznáme ani jednoho z nich, o kojení nepadlo slovo, nevíme jací jsou rodiče. Každopádně že děti patří k sobě je jasné.

mandala
14. únor 2022

Hele, já tvým myšlenkovým pochodům rozumím, ty jsi nic neprovedl a přijdeš o všechno. Ale jak tu už zaznělo, nech to chvíli odležet, v tom šoku uvažuješ neracionálně. Určitě se najde řešení, které bude vyhovovat všem. A podle mě i manželka couvne zpět, nevěřím, že by se jednoho dítěte tak lehko vzdala...

jancazao
14. únor 2022

Já nad tím přemýšlela... jak bys to udělal s prací, kde by byl syn? Nebo byste oba byli na rodičáku? Jde to vůbec?

marimanta
14. únor 2022

@jancazao jde, ale peníze bere jen jeden.

andelka
14. únor 2022

@cherie24 Já neříkám, že jí je má nechat automaticky v péči. Sama děti ve výhradní péči nemám. Domluvili jsme se tak s ex a nakonec to i soud schválil, i když ospod měl jiný názor (primárně právě kvůli věku dětí,a že jsem na RD, a to nebyly tak malé jako zakladatelovy). Každopádně to musí řešit oni spolu. Jen ať funguje co nejvíc jako otec i po rozchodu. A já jsem teda taky byla ráda, že nemám děti na krku pořád, a můžu začít i nový vztah a mám čas na partnera.

klokanka31
14. únor 2022

@andelka Docela drsný takhle říct...

andelka
14. únor 2022
klokanka31
14. únor 2022

@andelka Že nemáš pořád děti na krku a máš čas na novýho chlapa...

jancazao
14. únor 2022

@klokanka31 možná bych to napsala trochu jinak, ale co je na tom špatného? Dokážeš si představit, co to znamená být jedním rodičem? Všechno řešit, o všechno se starat? Já už si teď taky užívám volných víkendů, když jsou děti u tatínka. I když partnera nemám. Ale třeba jdu s holkama na víno, to ve víkendu, kdy mám děti doma neudělám.
Ty nenecháš děti tatínkovi a nejdeš někdy někam sama?

drep
14. únor 2022

@andelka nenech se klokankou zdeptat, naopak, máš jsi člověk, který potřeby svých dětí upřednostnil před vlastní uražeností, ukřivděností a ješitností. Doufám, že nic podobného nebudu muset řešit, ale kdyby snad jo, chtěla bych být tak dospělá jako ty.

klokanka31
14. únor 2022

@jancazao Není na tom nic špatnýho ale asi bych to formulovala jinak...a my trávíme společně čas všichni tři...

mandala
14. únor 2022

@klokanka31 tak možná to bude tím, že máš teprve jedno dítě a myslím, že nebude moc staré...

andelka
14. únor 2022

@klokanka31 za a) je to trochu nadsázka, za b) pokud máš dvě malé děti bez pomoci manžela, kterého zajímá jen on sám, tak to bývá mnohdy opravdu náročné a únavné a za c) když je ti 30 tak vážně nechceš být do smrti sama, zvlášť když přijde láska. A na to je potřeba taky trochu času a soukromí. Dneska už jen vzpomínáme s manželem na ty víkendy, kdy jsme měli čas jen sami na sebe. A dětem to jen prospělo. Nemluvě o jejich otci, který až po rozchodu přišel na to, že nějaké děti má, a že je potřeba se jim taky věnovat a fakt to není dovolená.
Formulovat to lze i jinak, ale myslím, že kdo chce, a hlavně má zkušenosti, pochopí jak jsem to myslela. Ano, my taky rádi trávíme čas se svým dítětem. Ale taky jsme rádi, když ho občas pohlídá babička a můžeme být sami dva. Jo, jsou možná lidé, kteří nepotřebují trávit čas spolu sami, ale většina ostatních to považuje za správné, potřebné a vhodné.

andelka
14. únor 2022

@drep nenechám. Žiju nohama na zemi a ne v pohádce.

andelka
14. únor 2022

@drep neblázni. Já jsem někdy hrozné tele. Ale to jak jsme vyřešili rozchod, i jak žijeme teď, za tím si stojím a jsem na nás hrdá. Obětavá jsem velmi, ale taky vocaď pocaď. A příliš si vážím vztahu, než abych považovala za zbytečné trávit čas ve dvou. Zvlášť když má člověk kolem sebe 4 děti (různě dlouho, z různou intenzitou pravda), práci, další starosti..Jednou tu děti nebudou, budeme jen my. MY jsme ti hlavní, náš vztah je jejich jistota, zázemí. Jsme vděční za to, že můžeme být spolu. Nejsme jen rodiče. Ale pokud se sejdou dvě osobnosti, které to mají jinak, máma, která dítě nedá skoro z ruky, jsou na sebe fixovaní, nechtějí, nepotřebují trávit čas spolu bez dětí..tak proč ne, když to vyhovuje jim..

klokanka31
14. únor 2022

@mandala To máš pravdu,ale taky druhý dítě nechci 🙂

somalicats
14. únor 2022

@klokanka31 No, není to tak dlouho, cos tu vedl diskuse o tom, jak je manžel hroznej a že bys ho nejradši opustila, protože nechtěl trávit čas u Tvých rodičů (a nedávno jiná diskuse, jak Tě Tvoje matka nerespektuje coby mámu), Tvoje tchýně je semetrika... Já bych na Tvém místě s takovými názory, jaké tu předvádíš, radši brzdila, můžeš se dostat do situace, kdy se budete s manželem tahat o dítě, ani nevíš jak.
A přidávám se k těm, které se porodem dětí nestaly automaticky jen mámou, ale zůstaly taky samy sebou.
@andelka u nás to bylo stejně - já potkala manžela rok po rozchodu, ale ty dny, kdy byly děti u ex, jsem si taky užívala - jo, byla jsem víc v práci, to jo, ale taky jsem měla čas na kino, zajít si do čajovny, nebo si večer i jen v klidu číst... 😀

klokanka31
14. únor 2022

@somalicats Tak to s mým manželem a tchýní bych sem netahala...😉

somalicats
14. únor 2022

@klokanka31 Nehodí se Ti to do krámu, co?

klokanka31
14. únor 2022

@somalicats Proč? Ano,s manželem jsme měli ostré problémy kvůli tchýni, nevěřil nebo nechtěl věřit co je zač. Vybarvila se, máme od ní definitivní pokoj, takže rozvod se fakt u nás nekoná.

somalicats
14. únor 2022

@klokanka31 Tak nějak moc nevěřím, to spíš si zase manželovi něco nařídila a on odkejval, aby měl od Tebe pokoj, co? A jak jsi tu vypisovala, že Ti furt manžel lže a podobně - to taky jako když utne? 😀
Já Ti rozhodně žádnej životní karambol nepřeju, nerada bych, aby to tak vyznělo. Ale na Tvém místě bych byla hodně hodně umírněná, protože k němu nemáš moc daleko.

klokanka31
14. únor 2022

@somalicats Ne, tchýně mu řekla že s ním končí.

codal
14. únor 2022

@kipe01 absolutní nesmysl dělit děti.. už takhle jim ublíží rozchod rodičů, natož ztráta sourozence.. vy nechcete přijít o dítě, ale dítěti vemte všechny jistoty... Tady teď vůbec nejde o vás, ale o ty děti, aby jim to ublížilo, co nejméně, tak se koukejte dohodnout jako dva dospělí a neublizujte jim víc než je nutný..

cherie24
14. únor 2022

@andelka tomu rozumím. Co teď máme druhou, společnou, tak ten čas na sebe opravdu nemáme vůbec a velmi mě to mrzí. Jediná možnost, jak být chvíli spolu je dát starší k babičce na hlídání a uspat mladší přes den. Večer je to takový chaos, že není šance a přes den nespí buď jedna nebo druhá nebo obě. Takže chápu, že na budování vztahu je pak čas opravdu jen, pokud jsou děti jinde. Jsem si taky vědoma, že to bude i zkouška vztahu. Ale přesto bych třeba osobně střídavou péči neunesla a jsem nesmírně ráda za to, že ex o nic takového vůbec nestojí. I když jsem dost často zralá večer na flašku. 😄 Každý to rodičovství cítíme jinak. 🙂

andelka
14. únor 2022

@cherie24 já myslím,že rodičovství většina lidí vnímá podobně,ale každý má jinou situaci, možnosti.. Náš malý už mnohdy nespí ani přes den. Doma spolu nejsme sami nikdy. Takže musíme sehnat hlídání a vyrazit mimo domov.
Já mám stridavku asymetrickou, vyhovuje nám to tak. Dýl jak týden jsem bez dětí nebyla, a týden je to jen o prázdninách. Jo vlastně teď to bylo 14 dní, poprvé, v létě. A to už se mi tak po tom 10 dni stýskat začalo. Ale ono to rychle utíká,když člověk není sám, ale s partnerem a dalším dítětem. A hlavně kluci už jsou puberťaci.

somalicats
14. únor 2022

@cherie24 Tak Tvoje starší je ale tuším cca dvouletá, ne? Ona střídavá péče neznamená vždycky týden u mámy, týden u táty. Střídavá péče se dá nastavit po dohodě tak, aby to vyhovovalo dětem, může být ze začátku i asymetrická a postupně to na střídání 50:50 dotáhnout časem, až děti povyrostou. Na druhou stranu i s půlročním miminem si ten táta má budovat vztah a nevidím problém v tom, aby třeba chodil každý den vozit, když o to stojí, časem pak pobyt přes den u táty a za další čas noc - je to dost individuální.
Mimochodem my taky máme nastavenou střídavku (bez soudu, podotýkám) tak, aby to vyhovovalo dětem, i když už je jedna školní a jedna předškolní - stejně nezvládají být bez jednoho z rodičů déle, než 5 dnů v kuse (a je fuk, jestli jsem to já nebo ex, ke konci už se vždycky ptají, kdy pojedou k tatínkovi/mamince), takže střídáme v modelu 2-2-3 dny, kdy 2 dny jsou pevné a 3 dny jednou já, jednou ex. Plus to pružně měníme dle potřeby (hlavně o prázdninách, když jeden z nás chce třeba na týden odjet i s dětmi).

mandala
14. únor 2022

@somalicats přesně tak
@klokanka31 Víš, já se snažím neodsuzovat, protože už se mě stalo, že jsem se ocitla v situaci, o které jsem si myslela, že mě se nikdy nemůže stát. Nikdy nevíš, co ti život přinese a jak by ses zachovala, něco jiného je radit druhým, ale něco jiného je to sama žít, do hlavy nikomu nevidíš, proto je fajn se občas vcítit do situace druhých a snažit se pochopit... 😉

cherie24
14. únor 2022

@somalicats ano, bude teďka mít 29 měsíců. Ale to asi bydlíte nějak blízko k sobě ne? U nás by byl celkem problém se vzdáleností. Hlavně pro ex by to bylo velké omezení jeho zájmů. Myslím, že i kdybychom bydleli blíž, tak moc častěji bychom ho nevídali, ač malou má rád a když odjíždí, je vidět, že ho to mrzí. Ale svoboda je svoboda ... Opravdu obdivuji chlapy, kteří se dobrovolně ženou do péče o takto malé děti a to z čistého zájmu o děti a ne proto, aby ublížili partnerce. Myslím, že jich moc není. 🙂 Já si neumím představit, jak by se člověk rozhodoval, které dítě si nechá a které ne? 😱 Trochu mi to připomělo ten díl Comebacku, kde Simona přebírala preclíky a rozhodovala se, které dítě si nechá a které pošle k ex 😀 Ovšem v reálu to moc vtipné není a v životě by mě nenapadlo, že se to vážně dělá. 🙄