Dohoda o jméně dítěte. Co když partner nesouhlasí?

lenixka
5. lis 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, jak se postupuje, pokud se rodiče nedohodnou na jméně dítěte, resp. příjmení? Partner o mne nestojí, ale o dítě jeví zájem. Obávám se, že nepřistoupí na to, aby se dítě jmenovalo příjmením po mně a to přesto, že spolu nebudeme bydlet ve společné domácnosti a dle jeho slov chce na malou přispívat nejnižší možnou částkou. Děkuji

dadushe
5. lis 2013

Pokud nejste manželé, není důvod aby se dítě po narození jmenovalo po něm, pokud nechceš. Je to tvoje volba, aspoň co vidím u holek kolem sebe. Většina se teda nakonec nechá "zlomit" a dá přijmení po otci, ale je to potom o to větší problém, protože dodatečně změnit příjmení u dítěte potom budeš muset (pokud se třeba znova vdáš) až po písemném souhlasu bývalého partnera nebo soudní cestou. Takže za mě rozhodně si pojmenuj dítko po sobě.

pisisvori
5. lis 2013

myslím, že pokud se opravdu nebudete schopni domluvit, tak může jako u všeho asi rozhodnout jen soud, ale vůbec nemám představu jak a podle čeho rozhodují☹

frantiska85
5. lis 2013

Dítě nesezdaných rodičů má příjmení po matce automaticky, do toho nemá otec dítěte co mluvit. Soud by řešil spory ohledně křestního jména.

petrajurinova
5. lis 2013

Když nejste sezdaní je to jednoduché - aby se dítě jmenovalo po otci museli byste OBA podepsat dohodu na matrice, pokud ji nepodepíšeš, tak se může rádobyotec třeba vzteky stavět na hlavu a dítě bude mít příjmení po matce. Může to zkusit řešit přes soud, ale pokud nechce žít s dítětem ve společné domácnosti a chystá se na dítko přispívat nejnižší možnou částkou - tak ho soudce hned při prvním stání pošle do příslušných partií lidského těla a ještě ho nechá zaplatit soudní výlohy.

blahova_andrea
5. lis 2013

aby dostalo dítě nesezdaného páru otcovo příjmení, tak musí otec na matrice přiznat otcovství a musíte podepsat dohodu o jméně, jak už tu bylo psáno. jinak je dítě v porodnici automaticky pojmenováno po matce a pokud po porodu na matriku nedorazíš i s otcem, aby jste tyto úkony udělali dodatečně, tak prostě bude mít jméno po tobě. jen tedy nevím jestli pak nemá i prázdnou kolonku pro otce (protože nepodepsal to přiznání otcovství) a tím pádem bys z něj asi neměla jak dostat výživné na dítě. nejlépe by bylo se fakt dohodnout. já mám syna psaného na sebe. přeci jen, já jsem s ním v porodnici a matku oslovují podle dítěte, já s ním chodím po úřadech a lékařích, do školky atd...prostě se chci jmenovat stejně jako mé dítě. takže my šli po porodu na matriku přiznat otcovství, aby měl malý tátu v rodném listu, ale příjmení jsme do dohody napsali moje. přijde mi to ideální. Že nestojí o tebe...dobře...stát se mohlo po zplození dítěte cokoliv, do toho vám nikdo nevidíme, ale zájem o dítě si představuje jak? Že ti bude do všeho kecat, ale přitom skoro nic neplatit?! Nebo neplatit a ještě se pak ani nestarat, jak to často dopadne? Tak to ne. Buď všechno nebo nic. Buď ať je otcem a chová se dospěle a zodpovědně a nebo pokud můžeš, tak kašli na něj i tu almužnu, co ti nabízí a vyškrtni ho ze života rovnou. To je ale těžké a sporné. Záleží jaké máš postoje, názory a hlavně zázemí a pomoc v rodině.

lucifereeek
6. lis 2013

přesně tak, pokud s ním nepůjdeš na matriku a podepíšete oba, že bude mít příjmení po něm, tak bude mít příjmení po matce, takže mu to neříkej, že by musel na matriku a máš to. Většina chlapů to neví, že se tam musí před porodem zajít, já bych mu to neříkala a bude 😉

dana17
13. lis 2013

Ahoj holky, měla bych dotaz. Jak se řeší jméno dítěte, když ještě nejsem rozvedená (soudíme se už rok o dítě a zároveň o alimenty) a čekám mimčo se současným přítelem? Stačí, když po porodu zajdeme na matriku přiznat otcovství, aby byl přítel uvedený jako otec dítěte a měl i jeho jméno jelikož se chceme vzít. Nebo je to nějak složitější? Už toho mám plný zuby fakt...u soudu manžel zalhal, že mi zaplatil dluh na výživném a tak se muselo jednání odročit až na leden. Žádost o rozvod mám podanou již rok! Myslíte, že nás do té doby rozvedou? Než se to malé narodí?

barborka09
13. lis 2013

@dana17 Nejlepší by pro tebe bylo kdyby ses stihla do porodu rozvést a zároveň i znovu vdát. Tam by nebyl žádný problém se jménem a otcovstvím. Jestli budeš v době porodu vdaná, případně i rozvedená, ale dítě se narodí do 300 dnů po rozvodu (bude i tvůj případ), tak za otce bude uveden tvůj první manžel a bude zapsán do rodného listu. Ty pak budeš muset soudní cestou řešit zrušení otcovství tvého bývalého a zapsání do rodného listu tvého nového manžela. Přiznání na matrice ohledně otcovství nebude možné, bude to řešit soud. Aspoň tak to kdysi bylo, nevím jestli se něco nezmněnilo. Zajdi se zeptat přímo na matriku jak to je a budeš mít jasno. Držím palce ať se to brzo vyřeší.

milli13
14. lis 2013

Dana17 Ahoj jsem ve stejné situaci stáni rozvodu máme 7.1.2014 a porod vzápětí..snad to stihnem..Udajně od nového roku platí zákon že při rozvodovém stání se může projednat i přijmeni nenarozeneho ditěte a tím soud ušetří další stání kuli otcostvi...Zkusila jsem poddat i žádost tak uvidím sedmého co a jak jen se modlím aby jsem byla ještě celá při těch nervách.....Mimo jinévdavat se jen kuli miminku se mi nechce...