Nechá mi štát dcéru, alebo ju "dostane" priatel?

anamorma
18. črc 2015

Ahoj,dobry den.
Zakladam tuto diskusiu kedze som taku istu alebo aspon podobnu nikde nenasla,tak prosim ak mate skusenosti tak mi poradte som fakt uz na dne. Bude to trosku dlhsia diskusia.

Som slovenska momentalne zijuca v cechach u priatela,mam unho aj prechodny pobyt. Narodila sa nam dcera (3 tyzdne)priezviskom po priatelovi cize otcovstvo tam je priznane a tak sa chcem opytat ci by som mohla vycestovat na slovensko bez toho aby mi moj priatel musel dat na to povolenie a ja by som malej urobila pas bez neho. Totiz je vybornym ocom ale co sa tyka nas dvoch tak je to uz si myslim kriticke,urazs ma,ponizuje,pri hadkach mi nadava ,uz som aj zla matka kedze ki dieta place a chvilu ju tak neham kym ja sim usim odsat mlieko aby nebola ona polepena ale na druhu stranu mu vadi plac ze sa chce vyspat. Ja nic nikdy nerobim len vylihujem(co eni ani pravda) a on chodi do prace 4dni a 4dni ma volno a je jedno ci ide do prace ci nie proste on sa musi vyspat,ja nie. Milujem ho ale uz nevladzem,skoro som s nim otehotnela najprv ju nechcel a teraz ked sa narodila ju miluje a vyhraza sa mi ze ak sa aj rozideme tak malu bud bude mat on alebo nepojdem na Slovensko a ani len na par dni,ze sa o to postara. Dcera sa nam narodila tu ,takze je automaticky zapisana na adresu k jej ocovi a ze je jej zakonnym zastupcom,co nechapem kedze zobraty nie sme. Z matriky mi povedali ze si mam vybavit RČ malej aj na svk aby som s nou tam mohla chodit ale neviem ci potrebujem suhlas aj partnera a ked by ma dal na sud ci by to mohol vyhrat a malu by mi zobrali bo ma priezvisko a vsetko po nom alebo by mi ju sud nechal aj z dovodu ze kojim a som predsa jej matka. Bojim sa ze o nu pridem....uz dalej necchcem byt s pristelom ale ostat v ČR nechcem ak s nim nebudem,nemam kde byt a psrtner mi asi tazko bude prispievat aj na byt. Tak este raz to zhrniem .
Mala narodena v ČR s ceskym RČ ,obcianstvom aj aj tusim,adresu ze patri pod priatela,priatelove priezvisko, SR RČ este nema, a ze je asi zakonnym zastupcom on to priatell ani nevie a ani mu to nechcem hovorit,lebo sa mi furt vyhraza ked sa hadame ze malu dostane za kazdu cenu....ale ja mu branit styku s nou nechcem ani nebudem len by musel za nou chodit na svk a to ze on praktizovat nebude a mne nebude prispievat na cestu aby ju videl...pravnik stoji vela a na matrike ma posielaju za nim,tak ak nekto z vas mi vie pomoct,poradte prosim :/ dakujem

anamorma
autor
18. črc 2015

Pardon nie RČ ale ma byt RL-rodny list

sara84
18. črc 2015

Na mestskem urade by meli mit bezplatnou pravni poradnu! A pas ti udelaji jen s rodnym listem,zaden souhlas nepotrebujes! Pas jsem synovi vyrizovala tak 3 tydny tomu..A zakonnym zastupcem jsi taky! Tj klidne muzes vycestovat.Otazka je pak svareni do pece! Na slovensku mas kde bydlet? Mas tam nejake zazemi?

anamorma
autor
18. črc 2015

@sara84 nemoze dat priatel na mna jakoby zalobu ze nesiem dieta prec bez jeho zvolenia? No na svk mam kde byt

halina0101
18. črc 2015

@anamorma Podle meho to resit stoprocentne muze, tobe by se take nelibilo, kdyby ti bez tveho souhlasu vzal dite a odjel s nim do ciziny.Dite je stejne matky jako otce.Muze mezitim pozadat o svereni ditete do sve pece.

sisstin
18. črc 2015

@anamorma mam pocit, ze i pri svereni ditete do pece se muzes odstehovat jen do 60km, jinak musi souhlasit druhy rodic a musi mit moznosti dite navstevovat 😉

sisstin
18. črc 2015

@anamorma naopak ty mas pravo zadar o alimenty a i vyzivne na sebe do dvou let ditete 😉

sisstin
18. črc 2015

Tak zamitnout odstehovani ti nikdo nemuze, ale je moznost, ze bude mit mensi alimenty, aby se mu snizily naklady, ktere bude mit za cestovani...

nonnni
18. črc 2015

@anamorma dojdi si na OSPOD a zazadej si o svereni male do sve pece, okamzite na to se odstehuj, ale ne na Slovensko.

Stat se mohou dve veci...akorat vyhrozoval a nakonec nic neudela (coz by i korespondovalo s tim, ze se nestara), nebo mu rupne totalne v bedne a zacne se s tebou hadat a pak se soud potahne dlouho...kazdopadne mas pravo na alimenty na malou a i na sebe, ze by ti ji OSPOD vyrval z naruci, toho se opravdu bat nemusis. Aby si ji on mohl "vzit" tak musi probehnout soud a ten mu ji sverit do vyhradni pece, coz se nestane....ale muze se stat, ze skoncite se stridavkou (co si u tak maleho ditete neumim predstavit a doufam, ze by to zadny mameluk nepriklepnul), nebo se sirokym stykem...kazdopadne, pokud bude chtit byt v jejim zivote, tak to nevidim na tvuj odchod na Slovensko, jedine po dohode s nim (nebo jeho nezajmu).

Jinak tve dite ma dvoji obcanstvi, to, ze nema jeste vydany RL na Slovensku je jen formalita, takze bych rychle naklusala na urad a nechala ji vystavit RL. Na zrizeni pasu nepotrebujes souhlas otce, ale neriskla bych si odjet, nez si minimalne zazadas o svereni do sve pece. A nahlasila bych rovnou i duvod = psychicke tyrani.

A pochopitlene jsi zakonnym zastupcem male, uplne stejne, jako on...jste si totalne rovni.

nonnni
18. črc 2015

@sisstin ja mam pocit, ze pokud to neni v ramci jednoho statu, tak by tam mohla prekazka byt...kazdopadne tohle je spis na pravnika...

janovkov
18. črc 2015

@anamorma Nevím, jestli to je přesně ta rada, co chceš slyšet, ale zkus tomu i teď po porodu dát trochu čas a nedělat unáhlená rozhodnutí. Máte malinkou dcerku, jsi v šestinedělí. Po porodu si vy oba jako rodiče musíte zvyknout na miminko, že pláče a že vám vlastně vstoupil do života nový tvoreček. Nejsi v žádném případě špatná matka, pokud miminko necháš chvilku plakat, protože potřebuješ odsát mléko. Pamatuji si moc dobře sama, jak mnou v šestinedělí cloumaly emoce a jak jsem vnímala "řeči" mého partnera mnohem citlivěji a jinak než normálně. A taky si pamatuju, že to můj muž někdy nepobíral.. Přeju hodně síly, ať už se rozhodneš jakkoli.

sisstin
18. črc 2015

@nonnni pry i do jineho statu, ale nevim, ex sice zije na SK, ale on sem jednou za ctvrt roku jezdi a neresi to, z SK nikdy neodesel, ani kdyz jsme byli manzele...

nonnni
18. črc 2015

@sisstin Chtěla sem se zeptat jestli mám nějakou šanci odject do zahraničí s dítětem po rozvodu s přítelem,pokud nemám souhlas otce svého dítěte.A pokud by nám pomohlo kdyby sme se vzali s přítelem a založili novou rodinu?Jestli ani v tomhle případě nemám žádnou šanci na odjezd,není tohle omezování svobody od bývalého manžela?Děkuji předem za odpověď.

Tuhle otázku jsme zde již řešili. V poslední době je předmětem odborných diskuzí a pokud se s otcem dítěte nedohonete, jednalo by se v podstatě o mezinárodní únos dítěte. Na druhou stranu, pokud otec dítěte souhlas odepře, mohla byste se zřejmě domáhat, aby jeho souhlas byl nahrazen rozhodnutím soudu. Z vašeho pohledu se to zdá jako omezování svobody. Důležitý je ale pohled dítěte, které vy vystavujete jednak tomu, že mu bude znemožněna nebo alespoň významně omezena možnost styku s otcem. Tady jde o právo dítěte, nikoliv o práva kteréhokoliv z rodičů. Když si někdo pořídí dítě, musí počítat s tím, že mu bude muset podřídit i svůj osobní život.

nonnni
18. črc 2015

@sisstin podle toho, co jsem nasla, tak pokud se otec cukne, tak se potahne soud a rozhodne ten...co je v nejlepsim zajmu ditete.

halina0101
18. črc 2015

@janovkov Chtela jsem napsat totez-nova situace, hormony v sestinedeli, ponorka....samozrejme netvrdim, ze ji partner psychicky nedepta, ale take to muze byt hodne zvelicene celkem pochopitelnym poporodnim stresem a unavou.
Radeji bych se domluvila, pokud je situace neunosna na tom, ze treba par tydnu stravim u rodicu, kam muze kdykoliv prijet a tak zasadni rozhodnuti udelam s klidnou hlavou, az si to vse trochu sedne.Nevyhrozovala bych, ze tam zustanu, jeho reakce je pak celkem pochopitelna.

nonnni
18. črc 2015

@sisstin tady je to docela polopaticky vysvetleno...

Dobrý den,rád bych se zeptal na mé šance o styk s mojí roční dcerou žijící na Slovensku.Donedávna žila má dcera (narozena v ČR) a má bývalá partnerka (Slovenský občan) semnou ve společné domácnosti zde v České republice ale asi před půl rokem se odstěhovala i s malou na Slovensko k rodičům.Ústní dohoda zněla tak že jsem i s malou bude jezdit jednou za dva měsíce na čtrnáct dnů do ČR a to se do nedávna tak i dělo.Nyní bývalá parnertka se tuto dohodu snaží porušit a já se budu muset obrátit na soud.Zrušila bez mého vědomí dceři trvalý pobyt zde v ČR a přihlásila jí na Slovensku,lze to?Kde se bude konat soud?Mám šanci uspět a dceru mít u sebe víckrát než jeden den v měsíci?Mám o malou velký zájem a každý den jsem s ní ve styku přes webkameru,veškeré finance co jsou spojeny s dopravou malé do ČR hradím já + výživné,občas jedu za ní jen abych jí viděl a zas jedu zpět,nebráním se ani myšlence se za ní odstěhovat ale je problém v této lokalitě se zaměstnáním + bydlení.Bude k tomuto soud přihlížet?

Děkuji za odpověď

P.S. v rodném listě jsem uveden jako otec.

Pokud vaše bývalá partnerka odvezla bez vašeho souhlasu dceru do ciziny, jedná se v podstatě o únos. O styku s dítětem bude rozhodovat slovenský soud. Jak rozhodne, to mohu jen těžko předvídat, ale na Slovensku bezesporu platí stejné principy jako u nás a právo na styk zcela určitě budete mít. jak často ale bude vymezen, to nelze říci. Váš zájem o dceru soud určitě zohlední. Se žádostí o pomoc se můžete obrátit i na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, tam vám určitě poradí podrobněji.

nonnni
18. črc 2015

@halina0101
@janovkov

chlap, ktery v sestinedeli vyhrozuje zene, ze ji sebere dite a k tomu ji castuje nadavkami a celkove depta je debil a absolutne bych necekala, zda se nahodou bobanek srovna s tim, ze je otec. Na takoveho sikatera platit budto tak akorat "na hruby pytel, hruba zaplata"...a nebo nic.

anamorma
autor
18. črc 2015

@janovkov
@halina0101
@nonnni
.najprv ze mam ist na potrat,ze som si to zavinila sama ze som si ju chcela nechat,ze mala byt potrat ze on deti nikdy nechcel,potom ze mam odist ale ze nebude na to dieta prispievat a ze si urobi ked bude chciet dalsie a s inou a ked bude chciet...teraz nedavno som sa na neho nahmevala ze nedodrzal slovo a urobil este napriek a on mi len tak vykrikoval ze som kunda,ze mam zdochnut a tak podobne...malu vie nosit iba na rukach a mat ju na hrudi,raz skusil prebalit od vtedy ked ho poprosim aby to spravil tak mu to uz vadi a nechape ze ja ju mam 24hodin denne a nie ako on ze si ju vezme ked je tisko alebo ked spi a je po vsetkom,tak jak by sa o nu staral? Kupil kvoli nam byt VRAJ ale ja sa vobec necitim na to zeby to bolo lepsie,ze ma rad aj mna,myslim ze nema ...a nebudem s chlapom prri ktorom mam pocit ze ma nenavidi a budem s nim trpiet len kvoli tomu ze s nim mam dieta..

anamorma
autor
18. črc 2015

To uz sa takto taha od prveho mesiaca tehu...to len js blba som dufala ze bude vsetko ok

anamorma
autor
18. črc 2015

@nonnni nechapem. ...takdcerka narodena v cr ale rozhodoval sud na svk? Mne by nevadilo anu to zdby prispieval na malu menej alebo nemusi vobec len chcem odist bez toho aby to musel povolovat no :/ co asi nepojde a on to nepovoli to sa zatal ze nikdy ma tam nepusti ale ked budeme za dobre tak na par dni ano
@sisstin vy ste sa dohodli s priatelom? Alebo tiez to nebolo lahke ale vyhrali ste...

nonnni
18. črc 2015

@anamorma bohuzel tim, ze s nim to dite mas ho nemuzes jen tak ostrihnout, navic pokud je v RL a navic po nem ma prijmeni....i kdyby se nezajimal vubec, takjen na zmenu jejiho jmena potrebujes jeho souhlas.

Dojdi na ten OSPOD (socialka), zjisti si vse potrebne tam...a zazadej si o svereni do vlastni pece. A najdi si podnajem, na Slovensko bych ji fakt ted nebrala, zejmena pokud je mstivy a klidne te muze dat hledat a usnos ditete...

nonnni
18. črc 2015

@anamorma pokud bys ji odvezla na Slovensko, tak by rozhodoval Sl soud....a vybehej ji rychle ten SL rodny list.

On hodne steka, ale je opravdu velka pravdepodobnost, ze je to jen srab, co se ukaji na slabsich (tobe) a v momente, kdy se mu postavis, tak stahne ocas mezi nohy a zmizne ti ze zivota...le s urcitosti to vedet nemuzes, takze bych ted nedrazdila hada bosou nohou a nedavala mu zaminky pro rozhodci soud, kdyby na to doslo...

sisstin
18. črc 2015

@anamorma my jsme meli rozvod dohodou a vse, ale on zil celou dobu na SK, jen sem jednou za 14 dni jezdil a o syna krom placeni alimentu zadnej velkej zajem nejevi 😉

anatanka
18. črc 2015

@anamorma Pokud byste se rozesli, tak s dcerou opravdu bez souhlasu otce odcestovat trvale do zahranici nemuzes. Zcela realne by hrozilo, ze budes odsouzena za unos.
Potrebujes pravni radu nebo od podobných uradu, které se tim zabyvaji. Tady ti nikdo nic moc neporadi. Kazdopadne ono v tomto pripade nakonec kazda rada draha.... ☹

Je ale taky pravda, ze podobne reci ma většina otcu, když se schyluje k rozchodu a nakonec pak polevi....

anatanka
18. črc 2015

@anamorma PS: Toto obdobi je narocne pro většinu paru, pokud jsi ale presvedcena, ze se situace nemůže zlepsit a vas vztah se urovnat, tak bych rozhodne zacala jednat hned, dokud kojis a dcera je takhle mala. To mas prece jenom vetsi sance na ziskani dcery do vyhradni pece. V první rade samozrejme vybav rodny list na SR.
Soud později zohlednuje i to, kde dite zilo většinu casu a na jake prostředí je tedy zvykle.

Když zajdes na OSPOD a podas zadost k soudu, měli by ti do 14-ti dnu zajistit svereni dítěte do pece do doby nez proběhne opatrovnicky soud. V tu chvili je pak nejlepší doba pro odjezd, ale rizika jsou velka. Partner se obrati na soud v CR, ty se obratis na soud v SR a je dokonce mozne, ze každý soud rozhodne jinak. V kazdem pripade styk dcery s otcem uz pro tebe (pokud se nedohodnete) bude navždy spojen s obavami, zda ti dceru vrati.... ☹

janovkov
19. črc 2015

@nonnni Tazatelka přece psala, že její partner a otec dítěte to dítě miluje a je výborným otcem.

Vztah obou partnerů neznám, proto mohu reagovat jen na to, co tazatelka napíše. Netušila jsem, jak se choval otec dříve, po otěhotnění.
Jestli se srovná nebo ne, to nikdo neví (tzn. ani ty ne, ale ani já), jen jsem chtěla poukázat na to, že si oba noví rodiče musí zvyknout na novou situaci. V prvních měsících se člověk většinou nevyspí, ani matka, ani otec, i když to potřebují oba.

Už to tu někdo psal přede mnou.. pokud by rozhodoval o dítěti soud, bude posuzovat, co je v jeho zájmu, nikoli v zájmu jednoho z rodičů. Prvotní je zajistit dítěti správný vývoj a dá ho tomu, kdo se o něj bude dle názoru soudu umět lépe postarat, nebo případně do péče obou, pokud to bude v zájmu dítěte. Každopádně otce nelze ze hry jen tak vyšachovat, protože je napsán v RL a je tedy uznaným otcem a je to i jeho potomek. Pokud bude ohrožovat život matky či dítěte, je to situace jiná, ale o tom není debata. (viz poznámka tazatelky výše).

nonnni
19. črc 2015

@janovkov ja ti nevim, definice vyborneho otce mi nepasuje na zbytek prispevku...a ano, souhlasim, ze zvyknout si vetsinou musi oba, ale jsou urcite hranice, pres ktere vlak nejede...napriklad vyhrozovani sebranim ditete (alespon u me to treba je za hranici toho, co si muze sednout casem).

anamorma
autor
19. črc 2015

@nonnni. Keby som chcela aj odist na svk tak nemozem,ved je na to prilis malinka :/ takze vacsinu casu by bola tu tym padom :/ a on vzdy dosiahol to svoje preto sa bojim ze to bude len horsie ,zatial nevie ze chcem odist ale vie ,ze ked sa mi vyhrazal ze si dieta necha tak som mu povedala ze sudy mu ho nenechaju tak sklapol a povedal mi ze ju mam odkojit a dat mu ju-(co je sibnuty?). Som slabsia aj co sa tyka toho urazania pretoze ked mi furt dokolecka dokola dava najavo aka som blba a on je viac tak mi klesa pomaly aj sebavedomie. Ocom jaloby dobrym je lebo na nom vidim tu lasku k malej a aj priatelom niekedy dobrym je,ked potrebujem nieco v obchode tak tam ide,kupi...nechce sa mi varit navari,nevladzem povie ze si mam oddychnut ale ked sa hadame co by som povedala ze je casto tak mi vykrikuje nehorazne veci co mi rvu srdce a na druhy den sa ki strka do zadku lenze mna to uz nebavi,ved este v 9mesiaci som nan ho skakala (bitka) za tie veci co mi povedal,uz nie raz sme sa pobili ,to je jedina moja obrana proti jeho slovam na mna,proste to nedam a tak sa zacneme bit,teda ja mu vzdy dam za to facku a poviem ze by si ma mal vazit,virm neni to najlepsi sposob ale dost mi znicil srbavrdomie.
No neviem co by bolo v zajmu dietata,kupil trojizbovy byt a ja na svk mam mamku tiez s trojizbovym bytom,lenze obcas tam je i moj brat a priatel by mal ten byt sam pre seba pripadne pre malu samostnatnu izbu coz ja na svk asi ne :/ mala nevie este rozpravat,takze si myslim ze je jedno zatial v akej krajine by byvala,ja na nu hovorim slovensky aj teraz. Neviem teda na co by sud zohladnoval na tom ze kde stravila viacej casu.

Ja mu styk s dcerou zakazovat nikdy nebudem ALE ako som uz pisala povedal: Kdyz odejdes na Slovensko zapomen ze ti budu platit na malou protoze ji neuvidim a kdyz budes jezdit sem za mnou tak to jo ale kazdy mesic.Na to som mu povedala ze nebudem mat tolko penazi ahy som si cestovala ako sa jemu paci a ci mi bude davat peniaze na cestu,ze nie nebude. A nebude cestovat ani on na svk.

Za tym pravnikom teda pojdem to je uz 100% na vsetko sa popytam a vybavim co pojde,akonahle mi zas bude nadavat alebo ponizovat a podobne zoberem sa a odidem aj cez rizika. On si mysli ze za malu rozhodujem ja,ze som akoby hlavny rodic,ale zas blby vobec neni..
A na to zverenie do mojej opatery musi byt pritomny i otec dietata? On taketo veci nepovoli.
@anatanka
@janovkov

anamorma
autor
19. črc 2015

A velmi velmi pekne Vam vsetkym dakujem 🙂

nonnni
19. črc 2015

@anamorma nechapu, na co je dceraka malinka...na jizdu autem, nebo let letadlem? To neni, ani na jedno..

Mydlit se ve vztahu je take na nic, sama vidis, ze to nevede nikam a ja si tedy ani nemyslim, ze od zeny to vlastne nasili neni...podle me ano, takze v tomto mate na hlave maslo oba. Jak moc se lidem nenadava, tak se lide ani nefackuji....

Soud by zohlednoval, aby mela v zivote oba rodice, dite ma na oba rodice pravo a povinnosti rodicu je zaridit, aby se na vychove podileli oba a to uz od neutlejsiho veku, takze soud muze rozhodnout, ze v zajmu ditete neni, abyste mezi sebou meli nekolik set km...

V tomhle ma nejspis pravdu on, znam 2 zeny, ktere se s ditetem odstehovaly do zahranici, ale plati nejen otci letenky (po evrope), ale i ubytovani po dobu jeho navstevy...odstehovat se byla jejich vule.

Soud sveri dite do pece jednoho z rodicu a je to rozhodnuti prozatimni, nez se urci presne vse ostatni, tj, alimenty, styk s ditetem atd...

Nakolik s tebou mohu sympatizovat v tom, ze nechat si nadavat a vyhrozovat neni koser, tak uplne stejne se mi nelibi to fackovani jeho a nasledna bitka vas dvou dohromady...nehlede na to, ze on ma na dite stejne pravo, jako ty a tim padem se proste nemuzes jen tak sebrat a odstehovat na Slovensko, pokud nechces riskovat, ze z toho budes mit kardinalni prusvih...musite se zkusit nejak domluvit a to hlavne v zajmu dcery, protoze v porovnanim s tim, na to, na co mas pravo ty (se odstehovat) a pravo jeho (narokovat si dite po dokojeni) je nicotne, jedine, co se ma tady brat v potaz jsou prava vasi dcery.