Nechá mi štát dcéru, alebo ju "dostane" priatel?

anamorma
18. črc 2015

Ahoj,dobry den.
Zakladam tuto diskusiu kedze som taku istu alebo aspon podobnu nikde nenasla,tak prosim ak mate skusenosti tak mi poradte som fakt uz na dne. Bude to trosku dlhsia diskusia.

Som slovenska momentalne zijuca v cechach u priatela,mam unho aj prechodny pobyt. Narodila sa nam dcera (3 tyzdne)priezviskom po priatelovi cize otcovstvo tam je priznane a tak sa chcem opytat ci by som mohla vycestovat na slovensko bez toho aby mi moj priatel musel dat na to povolenie a ja by som malej urobila pas bez neho. Totiz je vybornym ocom ale co sa tyka nas dvoch tak je to uz si myslim kriticke,urazs ma,ponizuje,pri hadkach mi nadava ,uz som aj zla matka kedze ki dieta place a chvilu ju tak neham kym ja sim usim odsat mlieko aby nebola ona polepena ale na druhu stranu mu vadi plac ze sa chce vyspat. Ja nic nikdy nerobim len vylihujem(co eni ani pravda) a on chodi do prace 4dni a 4dni ma volno a je jedno ci ide do prace ci nie proste on sa musi vyspat,ja nie. Milujem ho ale uz nevladzem,skoro som s nim otehotnela najprv ju nechcel a teraz ked sa narodila ju miluje a vyhraza sa mi ze ak sa aj rozideme tak malu bud bude mat on alebo nepojdem na Slovensko a ani len na par dni,ze sa o to postara. Dcera sa nam narodila tu ,takze je automaticky zapisana na adresu k jej ocovi a ze je jej zakonnym zastupcom,co nechapem kedze zobraty nie sme. Z matriky mi povedali ze si mam vybavit RČ malej aj na svk aby som s nou tam mohla chodit ale neviem ci potrebujem suhlas aj partnera a ked by ma dal na sud ci by to mohol vyhrat a malu by mi zobrali bo ma priezvisko a vsetko po nom alebo by mi ju sud nechal aj z dovodu ze kojim a som predsa jej matka. Bojim sa ze o nu pridem....uz dalej necchcem byt s pristelom ale ostat v ČR nechcem ak s nim nebudem,nemam kde byt a psrtner mi asi tazko bude prispievat aj na byt. Tak este raz to zhrniem .
Mala narodena v ČR s ceskym RČ ,obcianstvom aj aj tusim,adresu ze patri pod priatela,priatelove priezvisko, SR RČ este nema, a ze je asi zakonnym zastupcom on to priatell ani nevie a ani mu to nechcem hovorit,lebo sa mi furt vyhraza ked sa hadame ze malu dostane za kazdu cenu....ale ja mu branit styku s nou nechcem ani nebudem len by musel za nou chodit na svk a to ze on praktizovat nebude a mne nebude prispievat na cestu aby ju videl...pravnik stoji vela a na matrike ma posielaju za nim,tak ak nekto z vas mi vie pomoct,poradte prosim :/ dakujem

lu777
19. črc 2015

@anamorma když si přečtu celou diskusi (a ne jen úvodní příspěvěk), tak mi přijde, že to co bych řešila není odchod na Slovensko... ale hlavně to proč máte tak mizerný vztah...

já nevím, copak to je normální, aby se lidi prali, fackovali se a nadávali si?

upřímně tady snad ani nejde o to s kým malá bude, ale o to, aby pokud si to nevyřešíte (a tohle je na manželského poradce), tak aby tohle neviděla kolem sebe až bude vyrůstat.... protože to by mohlo lehce znamenat, že pak taky bude v takovém vztahu "fungovat" a k tobě bude chodit pro pomoc...

jaký byl vztah před dítětem? proč se tak lehce oba necháte vytočit do stavu, že se perete? pije přítel? máte nějaké neshody? např. chybí vám peníze nebo tam jsou nedořešené předchozí vztahy? byla malá chtěná oběma? v jaké jste vyrůstali rodině, znáte fungující vztah rodičů?
tohle je opravdu na zamyšlení, ne hned na soud a na stěhování...

za mě jedině najít manželského poradce a řešit zda se dá vztah vylepšit a jak... a rozhodně to trochu zklidnit, i v tom uvažování, být konstruktivní a ne destruktivní... oba jste v nové roli, je to náročné i pro fungující páry natož pokud jste měli takovéhle prudké neshody už před porodem... tohle by stálo za nějakou konzultaci, ať už s manž. poradcem nebo s psychologem nebo i třeba s dulou, kdokoli kdo je trpělivý a nestranný (ne někdo z rodiny).... důležité je opravdu hledat řešení, ne to eskalovat zbytečně...
na prvním místě teď musí být dítě a vy dva byste jednak měli oslavit, že máte zdravé dítě 😉
a druhak domluvit se jako dva dospělí v čem je problém a jak na to... v klidu si sednout ke stolu a mluvit, napsat si na papír různé návrhy a respektovat se... bez toho rodina nefunguje 😔

anamorma
autor
19. črc 2015

@nonnni. Jezis :D nefackujem furt ,sa to stalo ked mi povedal raz ze mala mala byt potrat a raz ked mi povedal ze som kunda a mam zdochnut ,aj to je vysoky,takze sa nikdy potiadne netrafim :p proste taky nerv ma pochytil ....inak sa robim ze nic ale ozaj to od meho boli no nedavam mu to najavo pred nim a teraz uz aj pred malou...ja sa zatial nejdem odstahovat,zistim si poriadne co a ako,nech si za dcerou pripadne jazdi a je samozrejme ze budem aj ja ale nie tak ako to chcel on t.j kazdy mesiac na tyzden dva...malinka na cestu autom si myslim,neviem ,mam prve dieta a neviem ake je to cestovat taku vzdialenost s miminom

nonnni
19. črc 2015

@anamorma ja te tak nejak lidsky i chapu, ale zkus se tech facek vyvarovat, nedosahnes tim niceho...

Mala na cestu autem mala neni, naopak takhle male deti cestuji casto nejlepe, ale myslim, ze dokud se nedomluvite, klidne pres mediatora, jak psala
@lu777 , tak nekam (na Slovensko) odjizdet je hloupost. Tak nevyresite vubec nic, musite se naucit spolu komunikovat. Kvuli male, kdyz uz ne kdvuli vam dvema. Az budete mit upraveny styk a alimenty, tak nereknu ani popel, ale ver, ze pokud se nedomluvite, tak se to potahne, takze uz i proto by to chtelo se pokusit o nejakou komunikaci s vyloucenim nadavek a facek a tak...

zuzineckah
19. črc 2015

@anamorma vyjádřím se jen věcně:
- zákonní zástupci jste oba, pokud jste uvedeni jako rodiče. Tzn., že pokud přiznal otcovství je její právoplatný otec - se všemi právy, ale i povinnostmi. V této věci máte úplně stejné pozice.
- pokud jí chceš nechat udělat pas, stačí na to tvůj OP (i když slovenský, nepotřebuješ k tomu ani doklad o PP) - zajdeš na pasové se svoji občankou (nebo pasem, to je jedno, jen to musí být platné), tam podepíšeš žádost, oni ji vyfotí, zaplatíš 100,- Kč a je hotovo. Do 30 dnů bude hotov.
- pokud chceš nechat udělat slovenský RL není to tak jednoduché. Pokud platí stejná pravidla jako v CZ, musíš se obrátit na matriku ve městě svého trvalého pobytu na SVK, kde ti vydají Doklad o štátnom občianstve SR (malá má dvojí občanství automaticky, protože ty si Slovenka a on Čech), to by mělo být na počkání. Pak se sepíše žádost, tu matrika postoupí na Speciální matriku v Bratislavě, odtud na ministerstvo zahraničí a to pak vydá slovenský RL. Celá procedura je ale na několik měsíců (cca dva). Není pro to ani rozhodné, kde má malá TP, nebo čí příjmení nosí.
- k vycestování žádný souhlas nepotřebuješ, obzvlášť ne na Slovensko. S nějakým únosem nebo podobným nesmyslem to bude jen jeho slovo proti tvému. Nesmíš se každou pitomostí, co ti řekne nechat zahnat do kouta. Ale vždycky měj na pořádku doklady!

Jestli tě něco zajímá, ptej se. Se vztahem neporadím, máte to dost podivné...

nonnni
19. črc 2015

@zuzineckah ja bych jeste podotkla, ze jsem vloni nechavala delat pas nejmladsi, poprve ve dvou tydnech a byla proste nenafotitelna a pak zhruba ve veku tve male a uz to sice proslo, ale trvalo to dobre pres hodinu a chtelo to spolupraci 3 lidi, protoze donutit takhle malinke miminko, aby se zprima divalo do ostreho svetla a jeste uz toho nemelo otevrenou pusu, nebo neublinknuto atd je docela vykon...

zuzineckah
19. črc 2015

@nonnni já když jsem nechávala malému dělat první pas (cca 2 měsíce), tak seděl ve vajíčku a proběhlo to docela hladce. Spíš byl zázrak, že nespal 😀

nonnni
19. črc 2015

@zuzineckah no, u dvoutydenniho ditete to bylo uplne nemozne, o deset dni dele uz to slo, ale s tim jejich bilym pozadim, divat se zprima, nezaklanet hlavu, nenatacet....no zpoceni jsme byli vsichni vsude, nastesti to bylo v listopadu a nebyl naval...by z nas lide v cekarne nemeli moc radost🙂 Nakonec to pocitac vyhodnotil (jednu fotku), jakoze ji necha projit, ale stejne to tam hlasilo, ze ma moc zaklonenou hlavu, normalne vypada, ze si cestou na pasovku nekde prihnula 😀

anamorma
autor
22. črc 2015

@nonnni
@zuzineckah
mne ten kreten ( uz to inak nejde) nehce ani povolit aby malla dvoje obciastvo,nema ho lebo ze sa to uz vybavuje osobne a obidvoma rodicmi dietata v Prahe..nechce nic aby mala so slovenskom...

nonnni
22. črc 2015

@anamorma tak mu dej precist toto. http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... vase dcera uz slovenske obcanstvi ma a on s tim nenadela vubec nic.

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

tady mas, jak slovensky RL ziskat...

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

Pokud ti bude branit, spojila bych se s matrikou i tak, aby o male vedeli, treba ti poradi a navic bych se obratila na OSPOD, on nema co branit diteti ve vydani slovenskeho rodneho listu.

Tohle kdyztak vytiskni a prilipni na lednici:

Narodilo sa vám dieťa v zahraničí?
V zásade platí, že ak ste slovenským občanom, okrem odstávajúcich uší a výbušnej povahy zdedí po vás aj slovenské štátne občianstvo - dieťa slovenského občana sa stáva slovenským občanom automaticky narodením.
Preto, ak sa vám dieťa narodí v zahraničí, nie je treba mu slovenské občianstvo „vybavovať.“

zuzineckah
22. črc 2015

@nonnni k poslednimu odseku -nabyva jej automaticky, to je pravda. Ale k urednim ukonum musí mit nejdriv vystaveny na to doklad a musi to projit Zvlastni matrikou. Vybavovala jsem vše pred 2 mesici...

@anamorma lakuje te jen co je pravda. Osobne se nic vybavovat nemusi a dokonce k tomu nepotrebuješ ani jeho svoleni. Takze se s nim o tom vubec nebav, a jednoduse to udelej. Tedy pokud chces.

nonnni
22. črc 2015

@zuzineckah souhlasim, proto jsem psala o tom ospodu🙂 take mam 3 deti s dvojim obcanstvim 🙂

zuzineckah
22. črc 2015

@nonnni byl to docela masakr 😀 hlavne ty lhuty! Ja to potrebovala expresne kvuli pasu, coz bylo bez znamosti absolutne vyloucene. Temer nám na tom padla dovolena 😀 nastesti znamy pomohl, byli jsme mu moc vdecni

nonnni
22. črc 2015

@zuzineckah o pasu mi ani nemluv! Takhle jsme resila dcerino ceske obcanstvi ze zahranici a v dobe, kdy pas konecne prisel, tak uz byla zase skoro propadly...to se jeste davaly na rok...urady vubec jsou stragedie, ale
@anamorma nenechavej si jim namluvit, co se mu zlibi, zakon mluvi jasne, vase dcera ma jiz ted oboje obcanstvi a RL ji vyrid sama.