Střídání Vánoc. Má šanci uspět u soudu?

whatty
6. pro 2020

Zdravím vás
Chci se zeptat mám dceru ve své péči otec si ji bere jednou za 14 dní ( když má čas,) a teď začal vymyšlet že by chtěl střídat i štědrý den.podotýkam že má svou přítelkyni a i její dítě a já mám přítele a dvě děti, vídání dcery máme po dohodě a mu ji dávám vždy 25 nebo 26 jelikož bydlíme ,80 km od sebe,vyhrožuje mi že to půjde přes soud. Jinak krom svého víkendu ( teď ji třeba neměl měsíc a půl ) a 14 dni o velkých prázdninách si ji neveme, má ještě další dvě děti a na ně prdí úplně.Má nějakou šanci uspět ? Děkuji

zuzangel
6. pro 2020

Všechny rozvedené páry co znám a mají určený soudně styk s ditetem, tak vsichni maji ze Štědrý den tráví děti s matkou a 25. předávají otci. Taky jsem myslela, že dle rovnoprávnosti bude jeden rok tak, druhý naopak. Hold české soudy co nadržují matkam.
Samozřejmě nejlepší je domluva, a žádné naschvály, z toho je mi šoufl. Jednou se dva rozhodli mít spolu dítě, tak sme schopni se domluvit, a nehazet na druhého špínu nejlépe před děckem.

bara88
6. pro 2020

@zuzangel dnes už to tak náhodou vůbec není že se nadržuje matkám,myslím že má uplně v pohodě šanci na střídání

marcicek84
6. pro 2020

@whatty mate to soudne,kdy si muze brat dceru? Pokud ano a stejne si ji vzdy nebere,musel by zase pres soud a neuspel by,protoze tatinek je jen kdyz se mu to hodi,navic,kdyz ji ma vzdy druhy nebo treti den,nenechala bych se zastrasit...Horsi kdyby to nebylo soudne...myslim,ze jen zkousi tve nervy...

pasiba
6. pro 2020

My si je tedy od začátku střídame. Já mám na tohle jiné vnímání. Ale asi už budou holky zůstávat u mě každý rok, protože si o to už řeknou v jedenácti a devíti a Vánoce chtějí být se mnou 🙂

sajul
6. pro 2020

Mám soudně svěřené děti do svojí péče, otec má stanoveny styk jednou za 14 dní na víkend. Ale bere si je víc, když chce. Nic méně k těm Vánocům, ano máme to tak. Loňský rok, jsem je měla já. Letošní rok budou kluci u otce, máme to tak v rozsudku. Je to běžná praxe, i na Velikonoce. Vždycky je lepší se domluvit než se dohadovat u soudu, pak se to akorát zbytečně táhne. Stím braním děti, je to tak, že v den kdy má otec určen styk s dítětem, tak si ho samozřejmě vzít nemusí, ale matka je povinná mu ho předat. Takže ano, má šanci uspět. Soud jedná v zájmu dítěte a ne v zájmu rodičů, chce aby dítě měla stejné právo na oba rodiče. Už to dávno není, že by nadržoval matkám 😂 pokud půjdeš k soudu a chceš, aby dopadnul v tvém zájmu, vem si právníka. Ten bude stát za tebou.

janinkafo
6. pro 2020

My tedy si ji na Vánoce taky střídáme. Soudně to stanovený nemáme, prostě se domlouváme. Letos je u otce. Čekala jsem s čím přijde, pže měl být v práci a že má dovolenou. Tak jsem rovnou řekla, že at si ji vezme, že já ji měla 24.12. loni.
Třeba můj přítel to taky nechápe, tak jsem mu to vysvětlila, že jsme se na tom takhle spolu domluvili.
A uvidíme co bude, až holka bude větší.

Jinak u nás je soudně daný každý druhý víkend, ale vzhledem k jeho směnám to nejde a bere si ji v podstatě kdykoliv a já s tím problém nemám. Pokud nemáme svý plány, tak nemám problém, aby si ji vzal.
My jsme teda schopni se domluvit v rámci možností.

rejalin
6. pro 2020

Mamka s mým otčímem si dle nařízení soudu musí takhle děti střídat (rozhodnutí cca 3 roky staré). Asi záleží, pokud si doteď děti nebere v ty dny, které má soudem určené, a obecně si je bere málo, tak si myslím, že máš velkou šanci to vyhrát. Ale hodně záleží na soudci, někteří se s tím nemažou. Můžeš se zkusit poptat po zkušenostech se soudci ze soudu kam spadáte. Jinak by jistou roli mohl hrát i názor dcery, samozřejmě dle věku..

smudlinka10
6. pro 2020

Mame peci dohodou, dcera ma skoro 8let a je to na ni kde bude na Vanoce. Mame prvni v tomto rezimu a mala chce Vanoce slavit doma. K otci chce az 26.

properjoey
6. pro 2020

I my se budeme střídat, letos poprvé, soudně to nemáme, mám společnou péči a domluvili jsme se, aby to bylo spravedlivé.takze letos budou u táty, příští rok u mě, protože to tak prostě vyšlo.ja budu možná na Štědrý den úplně sama, ale nepřišlo by mi fér, aby je měl dokola stále jeden rodič...

pabka
6. pro 2020

@zuzangel tak už to dávno není, naopak já zase znám všechny, kdo si děti na Stedry den střídají. Je to tak spravedlivé, i když mě by taky bylo smutno, když bych dcery neměla u sebe...

barulina
6. pro 2020

Ja mam stedry den na stridacku. Sude roky ja liche otec. A tak samo se silvestrem

marcicek84
6. pro 2020

@whatty taky muze hrat roli,jestli ma jeste jineho sourozence treba nevlastniho,aby nebyl na svatky od sebe oddelene,pokud jeden sourozenec je na Stedry den vzdy doma,to bych chtela videt soud,ktery by trhal sourozenecke vazby diteti....

bara88
6. pro 2020

@marcicek84 jaké trhaní sourozenecké vazby?co to je za kravinu?a trhání dítěte od otce je v pohodě?mě to teda příjde spravedlivé aby se vystřídali a domluvili

barulina
6. pro 2020

@marcicek84 vanoce jsou jeden den v roce. Loni jsme meli vanoce 29.12 a ba atmosfere se nic nezmenilo.

properjoey
6. pro 2020

@marcicek84 jak u mámy, tak u táty má "sourozence", jak tazatelka píše.a hlavně tohle opravdu soud nebude řešit, "cizí" děti ho nezajímají, jde o 1 dítě a 2 rodiče, to je původní rodina, kterou soud případně řeší

ckei
6. pro 2020

@whatty já co kolem sebe mám rozvedené páry, tak se všechny opravdu střídají. 1rok Štědrý den s jedním rodičem, druhý rok s druhým.....a to i ti, kteří to nemají upravené soudně.

zelenaesmolda
6. pro 2020

@whatty
nevidim duvod proc by si ji aspon kazdy druhy rok nemohl vzit na Vanoce?

marcicek84
6. pro 2020

@bara88 to neni kravina,jde predevsim o to dite,ne o rodice ..
@properjoey to neni tak jiste,kde ma pokrevni sourozence,u matky urcite jedno napul pokrevniho sourozence ma a navic s nim zije ve spolecne domacnosti a otec ma novou pani s jejim ditetem (nikoli jeho).Takze ten soud pokud by prihlizel k zajmum ditete tak byl mel prihlednout nejen k pravu na oba rodice, ale i jeho sourozeneckym vazbam a jak by rozhodl v tomto pripade tezko rict...

xmele004
6. pro 2020

Taky mame v rozsudku o stridavce stridani Vanoce a Silvestra...ale vzdy se dohodneme jak se to komu dany rok hodi. Vetsinou to smerujeme tak, aby si druhy rodic mohl udelat svatky o den, dva driv...

somalicats
7. pro 2020

@marcicek84 A Ty fakt veris tomu, ze jeden den v roce zpretrha sourozenecke vazby? To toho vis o detech hodne malo...

My taky stridame, domluvili jsme si to sami. 24.u jednoho rodice, ten je pak 25.dopoledne priveze druhemu rodici, Silvestr taky na stridacku.

marcicek84
7. pro 2020

@somalicats tak kdyz se dva nedomluvi a bude to u soudu...myslim si,ze jde hlavne o dite, ne o rodice a prijde mi divne pokud neni jedinacek ho stridat a vytravat z rodinneho prostredi kde zije...zas by to bylo jine pokud samo chce,ale kdy tatu pomalu nevidi,pravidelne si dite nebere,tak to vytrzeni urcite je...ano,lepsi by bylo se domluvit,ze muze byt u nich na vanocni obed a domu se vrati na veceri nebo naopak jej dat k tatovi na vanocni veceri a nechat jej tam pres noc do dalsiho dne,ale autorka tady informace nema o tom,co na to dite, ani se nejak takto zkousela doumluvit.Znam prave vice rodin,ktery si ten Stedry den takto deli a stridaji se kdo bude mit obed ci veceri nez aby prichazeli o cely den,prijde mi to lepsi kompromis a to vytrzeni neni pro to dite takove nasilne,ale asi to je vec nazoru...

whatty
autor
7. pro 2020

@marcicek84 ano mám ještě starší dceru a ta by byla doma ☺️

whatty
autor
7. pro 2020

@properjoey u táty není sourozenec jen dítě té jeho paní, z malou nemá nic společného 😚

zelenaesmolda
7. pro 2020

@whatty
Je tam ale jeji otec,to je to podstatne.Navic i kdyz pokrevne nejsou sourozenci tak se tak pri spravnem pristupu tak brat budou ale od tebe tenhle pristup nejak nevidim.

somalicats
7. pro 2020

@marcicek84 Souhlasím, že jde především o dítě, takže by taky bylo na místě se toho dítěte zeptat. Já beru situace, kdy ten druhý rodič po dítěti nevzdechne,jak je rok dlouhý, a o svátcích si usmyslí, že si dítko chce vzít, že v takových případech je to střídání nesmysl. Autorka nepíše nic o tom, jaké má dítko vztahy s tátou, potažmo s jeho novou rodinou, ale pokud dobré, nevidím nic špatného na tom, že jednou stráví Štědrý večer u mámy a jednou u táty. Koneckonců u nás se taky co dva roky sourozenci rozdělí a ten jeden večer je fakt nepoznamená.

marcicek84
7. pro 2020

@somalicats právě, že to nevíme, takže těžko soudit. Ale jinak jak jsem psala, bych to v rámci dobré vůle v tomto případě vyřešila kompromisem v podobě děleného Štědrého dne, to by dítě bylo i s pokrevním sourozencem a mámou a taktéž s tátou. Otázkou je, jaký je na to názor toho dítěte, zda chce, nebo nechce. Další otázkou je, co na to otec, jestli se chce domluvit, nebo chce jen dělat problémy a domluvit se nepůjde, to je další otazník.

somalicats
7. pro 2020

@marcicek84 I to je varianta, nám se zase osvědčilo to předání 25. dopoledne, ale to už je na každém. U nás stejně střídáme tak, aby to vyhovovalo primárně holkám (takže my oba si museli i pracovní dobu uzpůsobit), i na těch Vánocích jsme se domlouvali s nimi, jak by to chtěly.

marcicek84
7. pro 2020

@somalicats tak ono také záleží jak je to s hračkami, jestli zůstávají u tatínka, nebo si něco může vzít i s sebou...zase pokud by zůstávaly v jedné nebo druhé domácnosti, tak to chápu, že je lepší aby tam bylo dítě celý den a mohlo si s tím i pohrát...

somalicats
7. pro 2020

@marcicek84 My to necháváme v té domácnosti, kde to dostanou, ale my máme střídavku 50:50, navíc v krátkých intervalech, takže nehrozí, že by jim ty konkrétní hračky nějak dlouhodobě scházely. Tam, kde je buď péče jednoho z rodičů, nebo asymetrická střídavka, už je asi lepší, aby si to dítě vzalo tam, kde tráví víc času, ale zase - vše je o dohodě. Naše holky taky nemají úplně vše dvojmo, třeba in-line brusle, koloběžky - to si s ex navzájem půjčujem, když je potřeba, ale hračky, oblečení - to vše zůstává tam, kde to dostanou.

sayast
7. pro 2020

My to máme na dceri. Ani už nevím co máme v rozsudku 😅. Když dcera chce,zavolá si a domluví se s ním. Ono to zas tak často není a já nedělám problémy a nebráním. Štědrý den tráví každý u nás, k němu chodí 25.12. zkoušel to ze začátku, ale pak to vysumelo. Dceři bude 12 a trvalo dlouho než si vše sedlo