Svěření dítěte do péče matky. Jak to probíhá, než rozhodne soud?

alca1995
13. říj 2022

Ahoj, chtěla bych se zeptat, s přítelem mame 6. Měsíční dcerku. Vztah je absolutně od porodu o ničem. Jde to víc a víc dolů. Už několikrá mi vyhrozoval, že pokud k tomu dojde bude se hádat o střídavou péči. To však při jeho práci- doteď vidí malou jen k večeru kolem 8-9h. Nikdy ji nekrmil, nepřebaloval (spoleha na to, že by se tchýně starala), což je pro mě šílené, protože s její výchovou absolutně nesouhlasím. Kdybych podala žádost o svěření dítěte do mé péče (na ničem se nedohodnem to vím už teď) jak to probíhá než bude soudně rozhodnuto- bude po mě malou chtiť na přespání to vím na sto procent. Ale to si nedokážu představit, když vím, že je dost fixovaná na mě. Jak to probíhá než rozhodne soud. Malá je na UM. Moc děkuju

lv
14. říj 2022

Cca do 2 let to mít nebude, střídavku. Takhle někteří vyhrožují.

veroniquecz
14. říj 2022

@lv bohužel už jsou i případy stridavky u kojenců… šillenost, ale hrozně záleží na soudu.
A s tím, ze většinou vyhrožují a hází ramena souhlasím .

krisstina93
14. říj 2022

To bude asi na dohodě mezi vámi, pokud se nedohodnete, můžeš požádat o předběžné opatření. Nám třeba trvalo 8 měsíců od podání žádosti, než sme měli stání a to se vše vyřídilo během pár minut, nikdo nedělal problémy, nikdo se neodvolaval apod. Jinak že dostane dítě na přespání je celkem pravděpodobné, asi ne hned střídavku, ale třeba dva víkendy v měsíci jsou celkem reálné. Zas nemůžeš čekat, že dítě vůbec neuvidí, nebo ho dostane na hodinu na procházku.

dasipe
14. říj 2022

Zajdi na ospod, tam ti jistě poradí. Popřípadě si sehnat advokáta.

antoinet
14. říj 2022

Zvážila bych pár let, kdy budete fungovat jako rodina, ale ne jako pár. Chápu, že to je těžké, pokud si nerozumíte, ale tady bych nadřadila zájem dítěte nad osobním. Ono dávat tatínkovi třeba tříleté dítě je úplně něco jiného než kojence. Pak tu čtu na zdi, jak je dítě u otce, který dělá vše špatně, dítě pláče... prostě šťastnější než teď bys nebyla.

te_reza
14. říj 2022

No, ono po porodu to tak bývá, že to s tím vztahem zamává. Mě značně dlouho vadilo, že chlap i dýchá 😅

guliii
14. říj 2022

A nechtěli byste nejdříve vyzkoušet manželskou poradnu? Po porodu se hodně věcí změní, do toho hormony a únava. Tam byste měli možnost si v klidu promluvit a ujasnit si třeba i případný rozchod.

cherie24
14. říj 2022

@te_reza to jsem měla v těhotenství, jen jsem viděla, jak se otevírají vrata, tak už se mi vařila krev. 😄
@alca1995 jinak, já jsem odcházela od ex někdy v 4 až 5ti měsících, tenkrát jsme se domluvili, že do 3 let za ní bude jen dojíždět. Ale po pár měsících už ho to obtěžovalo, začala mu do toho rozmlouvat i jeho přítelkyně a máma a začaly neustále dohady. Vzhledem k tomu, že nedokázal uspat malou ani doma, ani v kočárku a když si ji bral ven, vždy mi ji vrátil pokaděnou, pročůranou, opruzenou a totálně přetaženou, tak mi nepřišlo vhodné, aby si ji odvezl na víkend. Někdy v roce a 3/4 jsem si našla právničku a už to dala k soudu. Došly síly se s ním hádat. OSPOD, který tenkrát stal při mě, že kojenec rozhodně patří k mámě a že si ji určitě odvážet nemá, tou dobou už otočil a říkali, že dítě v tomto věku je už prý zcela schopné zvládat celý víkend u otce. Každopádně do soudu jsem řekla, že dokud to prostě nemá napsané na papíře, malou si neodveze. Nepřišla mi na to připravená ani ona, ani ex. Nakonec se to protáhlo někdy do 2 a půl let, kdy už malá po obědě nespala, byla plně odplenkovaná a uměla si hlavně říct, co potřebuje a co se jí děje. V tu dobu jsem jí už v celku s klidem poslala a věděla, že by to měla zvládnout. 🙂 I tak mi ji teda dost často vrátí nachlazenou, opruzenou. Venku 10 stupňů a on jí prý nechal běhat po venku bosou. 😤 U těchto malých dětí je to prostě spousta a spousta stresu. Kolikrát mi z toho bylo tak špatně, že jsem nebyla schopna spát, jíst ani myslet na nic jiného. 😔 Ale když měla malá kolem těch 3/4 roku a poprvé jsem kontaktovala OSPOD, byla paní jednoznačně proto, že má zůstat u mě. 🙂

te_reza
14. říj 2022

@cherie24 v těhotenství mě sral taky. Já nemohla spát a on si vesele chrápal 🤣🤣🤣

alca1995
autor
14. říj 2022

@lv pokud k tomu dojde, nechci ho omezovat je to její tata. Ale přeci jen od rana do večera je pryč, když přijde trochu si pohraje a jde spát. Žádná výpomoc. Tak proč tak najednou touží (při hádce vyhrožuje že bude střídava když se něco stane) se dceři věnovat. Domluva s ním není, opravdu horší než se dohadovat s ženou s menstruací🙏....já bych mu klidně malou i ob den vozila na 2-3h. Ale vím, že bude chtiť vybojovat malou pro svoji matku, se kterou mam tedy vztah na houby ale jsem klidná a chovam se vždy s respektem. Ale nemůže po mě chtit abych vychovávala malou ja a tchýně. Tohle me štve proto se ptám ať už to někoho stve nebo ne.

nick1234
14. říj 2022

@veroniquecz určitě nemůže být střídavě pece u kojeneho ditete, což muže být klidně do 2 let (nelze to nijak dokázat zda matka kojí nebo ne, ale myslím ze kolem toho roku je už nějaká hranice, kdy je možné aby bylo dite přes noc u otce, ale nevěřím, ze by nějaký soudce “odsouhlasil” střídavou péči) navíc partneři takže radi vyhrozuji stridavou péči, ale jak jde do tuhého tak couvnou (tchyně není rodič aby se starala celodenně o dite, takže nevěřím ani této variantě)

barmil
14. říj 2022

@alca1995 kamarádka odešla od partnera v roce a půl, měla papír od pediatra I gynekologa, že kojí a stejně ihned dostali stridavku. Vzdálenost mezi bydlišti 10km, takže nebyl důvod ji nedat. Otec zaměstnany, tak přes den byla s babičkou, odvolávala se i na Kraj, ale nezájem. Dítě má právo na oba rodiče.

dasipe
14. říj 2022

@te_reza jenom v těhotenství? Mě sere i teď že chrápe, u nočního krmení do něj neustále kopu a když se vzbudí, ještě mu dám sodovku že mě to sere 😀

te_reza
14. říj 2022

@dasipe no on ve vlastním zájmu radši usne na gauči. Holce bude 7🤣🤣🤣

veroniquecz
14. říj 2022

@nick1234 divila by ses ale jsou. Zkušenost z rodiny. 😢

pavlinar
15. říj 2022

Ahoj, zkusenost ani info nemam. Jen se jdu pozastavit nad tim, ze soud odklepne stridavku s tim, ze se bude starat babicka. Wtf? 😡 jinak bych zkusila na stridavku kyvnout s nejakou poznamkou, ze aspon budes mit cas na sebe, zacit novy zivot.. na veky sama nebudes.. proste verim, ze na nektery chlapy zafunguje zarlivost a nebude ti chtit dat prostor "na zabavu" 😋

nick1234
15. říj 2022

@veroniquecz opravdu střídavá pece? Třeba po týdnu? Nebo víkendová návštěva u otce? S tou stridavkou v tak nízkém věku se mi to teda nezdá, ale hádat se nebudu, naštěstí to nemusím řešit, ale na druhou stranu si to nedokážu představit, ani z pozice rodiče natož ditete 😞

barmil
15. říj 2022

@nick1234 ano, matka pondělí až čtvrtek, otec pátek až pondělí. Teď ve 4 letech už to mají nějak klouzave, krátký dlouhý, aby měli víkendy oba rodiče.
Jinak teď se rozvádí kamarád, kluci 2,5, matka chtěla do svoji péče, otec stridavku a dostal ji hned na první stání. Oni taky dost ty soudci koukají, kdo odesel a když to je matka, tak těm otcum vyhoví a stridavku dají. Nevím, jak jinde, tohle je oboje Středočeský kraj.

vineta
15. říj 2022

@nick1234 Z okolí znám případ střídavky u ročního dítěte, pěkně po týdnu, místo otce se starala hlavně jeho matka, ale ofiko samozřejmě otec. Matce ani nedávali vědět, jak se dítěti daří, ten týden, co ho měl otec, o něm prostě vůbec nic nevěděla. Děsivý

veroniquecz
15. říj 2022

@nick1234 ano, normálně klasika - po týdnu. Nejvíc to odnáší děti, ale bohužel rodiče se nedokážou domluvit na ničem 😓😓

veroniquecz
15. říj 2022

@nick1234 já už se ani nesnazim…. Za dobrotu na zebrotu, vždy jsem za tu “špatnou” já, ze chci pomoct. Ale je mi prcků líto 😭

kikimaruska
16. říj 2022

Zkuste se s otcem dítěte dohodnout, aby místo střídavé péče přistoupil na vaši výluční péči, ale nemůžete ho úplně vyšachovat. Bývalý mi přišel na necelém roce syna (těžký nedonošenec, týdně lékaři, odpovídal vývojově cca. na 6 měs. , často nemocný), že chce střídavku a že odchází, protože má jinou paní. Byl to pro mne šok, ale dohodli jsme se nakonec. Od té doby, než byl soud si syna bral na víkendy pravidelně, celé. V týdnu se také občas zastavil. Syn byl na UM, spousty léků, cvičení, RHB... Měli jsme různé rozepře, jelikož s ním pravidelně odjel pryč přes 140 km, vracel ho pomalu ve stejném oblečení, zapatlaného, nesla sem to těžce. Ale, je to jeho otec, hlavní bylo, abychom se domluvili, syn měl i tátu a aby ustoupil z té střídavky. Kdybych mu řekla, že s ní nesouhlasím a ani mu syna nebudu dávat na noc a vůbec, už vidím tu ochotu kompromisu... Takže syn začal jezdit k otci, otec zase začal platit hned nějaké peníze na malého. Trvalo to cca.ani ne měsíc a byl soud svěření do péče a stanovení výše alimentů. My se dohodli, měli smlouvu od právníka a samosoudce schválil hned na první stání. Nebylo to lehké, ale zvládli jsme to. A z okolí vím, že do střídavky regulérní šly i děti mladší jednoho roku, pokud matka nekojila...a.to i dvojčata. Zkuste se dohodnout na kompromisu. To, že je dítě fixováno hlavně na maminku je jasné, já se snažila, aby syn co nejvíc to šlo viděl otce i v době, než byl soud, právě, aby se neztratily /upevnily vazby na otce. (od narození syna sem tušila, že od nás otec odejde...).

alca1995
autor
16. říj 2022

@kikimaruska je to strašný, už 2x na mě vztahl ruku, v nervech. A nedokážu si představit, že b, měl amlou na noc, natož na týden🙄😭

cherie24
17. říj 2022

@alca1995 a co to příště nahlásit? Řekla bych, že se záznamem by na střídavku moc nároku neměl 🙂 nebo se mu to snažit nějak vysvětlit? Nechat ho vstávat k němu v noci, starat se o něj, co nejvíc, nechat ho uvařit a starat se zároveň, ať si to vyzkouší a říct mu, že takto to bude probíhat, až bude s dítětem sám celý týden ... Vážně se nemůžete domluvit v klidu na tom, co bude dál? My jsme si třeba tenkrát sepsali, co chceme druhému říct a pak si to v klidu přečetli navzájem. Rozchod jako takový se teda táhl 3 měsíce. Celé ty 3 měsíce jsem já řešila, jak to ustát s dítětem a řešili jsme spolu, jak to uděláme, když teda půjdeme od sebe.