Asistent pedagoga. Mám právo jako rodič vědět, proč je u mé dcery?

potvurkaradka
10. únor 2024

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám jako rodič právo vědět proč je v první třídě u mé dcery asistent pedagoga.

drzticka81
11. únor 2024

U me dcery v prvni tride je taky AP. A taky nic nevim, v podstate je mi to jedno. V me tride mam taky AP, jakmile jsme ji dostali, na prvnich tridnich schuzkach jsem ji rodicum predstavila s tim, ze mi bude pomahat s detmi, ktere to budou potrebovat. Nemam pravi rikat, ke kteremu diteti papirove sedi. Ja jich tam mam stejne vic.

lucieevita
11. únor 2024

@kolibricek36 to si nemyslím, že musí. Dcera chodí do soukromé školky a tam asistentku mají a není k nikomu určena. Pomáhá učitelce. Aby zvládli dobře chod třídy.

cilkat
11. únor 2024

Učitel/škola smí říct jen "ve třídě bude/je asistent". Asistent se momentálně přiděluje ke konkrétnímu dítěti, nicméně novela to měla změnit (že bude opravdu přidělován třídě na základě "součtu diagnoz ve třídě". Ale zatím to tak není a opravdu asistenta dostane třída, kde je jedno dítě s dostatečným stupněm podpory (jehož rodiče souhlasí s přidělením asistenta a škola ho sežene).)
Ano, ostatní rodiče jsou z toho občas zmatení a ptají se, jak to funguje... Když se ptají přede mnou, vysvětluju. i s tím, že to vím proto, že je asistent psaný k mému dítěti. Ale já jsem rodič toho dítěte. Já smím. Škola ne.

kolibricek36
11. únor 2024

@lucieevita pak to není asistent pedagoga, ale školní asistent. To je něco jiného ten nemusí mít vzdělávání ani kurz.

nat
11. únor 2024

@potvurkaradka U nás se nikdo neptal a máme asistentku.Také jako rodiče jsme si odhlasovaly ,že asistenta nechceme a daly jsme podmět k odebrání přímo ředitely.Ten nám vyhověl a asistentku odebral ze třídy takže by se to s rodiči mělo řešit....

lachipie
11. únor 2024

@potvurkaradka Ne. Předpokládám že asistent tam není kvůli tvému dítěti, jinak by ses neptala. Asistent pedagoga je přidělen ve třídě kvůli dítěti, které ho potřebuje z nějakého důvodu a tobě je celkem kulový do potíží jiného dítěte kvůli kterému je ve třídě asistent. A ostatně by se mi taky nelíbilo kdyby škola sdělovala ostatním rodičům proč konkrétně je třídě asistent. Ten je ve třídě prostě proto, že ho jiné dítě potřebuje a hotovo.

veroniquecz
11. únor 2024

@nat proč nechcete asistenta??

1pomnenka
11. únor 2024

@nat Odhlasovali jste si, že nechcete ve třídě AP? Tak to jsem ještě nezažila a v té třídě bych nechtěla mít dítě. Gratuluji! Vůbec netušíte, jaké to má pro děti výhody. 😂

andelka
11. únor 2024

@kolibricek36 školní asistentky mají kurz taky.
V drtivé většině pokud je ve třídě AP a je pouze v té jedné, tak je to součást podpůrného opatření jednoho konkrétního dítěte. Ještě je možnost, kdy škola může žádat o AP v případě,kdy ve třídě je více než 5 dětí s PO2 ( ve dvojce na asistenta nárok není), pak se dokládají zprávy jednotlivě od každého dítěte. Školní asistentka může pomáhat v různých třídách, u nás si často bere děti na doučování, individuální práci, pracuje s dětmi z Ukrajiny atd. Ale asistent pedagoga je jen v jedné třídě a díky tomu,že tam je dítě s PO3.

drzticka81
11. únor 2024

@nat S tim jsem se taky jeste nesetkala, aby ostatni rodice odhlasovali, zda chteji nebo nechteji AP. S tim musi souhlasit rodic ditete, ktereho se to tyka.

andelka
11. únor 2024

@nat to máte normální školu? Jediný kdo může odmítnout AP jsou rodiče toho dítěte, ke kterému je napsaný. Ale ostatní rodiče do toho nemají co mluvit. Kdyby PPP/ SPC měla spojené,že ho dítě nepotřebuje,tak ho nenapíše do doporučení. Takto jak píšeš to opravdu běžně nefunguje. Jedině by to byl zaměstnanec přímo školy, a chtěli ho dát do třídy aniž by tam bylo dítě s PO 3. Nebojte, jiná třída oblizne všech 10. AP je úplně super věc. Vždy se hodí člověk navíc.

kolibricek36
11. únor 2024

@andelka můžou mít. Mě bylo řečeno, že školní není pedagogický pracovník.
U nás byl než sehnali asistenta pedagoga. Ale naše je ve školce.
Ale myslím si, že ostatní rodiče do toho nemůžou mluvit, ani chtít vysvětlení.

kolibricek36
11. únor 2024

@nat to se divím, že by si to nechali líbit rodiče toho dítěte na než byl psán.

1pomnenka
11. únor 2024

@kolibricek36 Já se podle hrubých chyb v textu @nat nedivím vůbec ničemu, ale @nat i ostatní rodiče ví, že ho ve třídě nechtějí. Panu řediteli by měli všichni rodiče děkovat a ne hlasovat proti AP. Jde o to, zda si paní neplete AP s asitentkou školy.

andelka
11. únor 2024

@kolibricek36 školní není pedagogický pracovník, ale taky by měl mít kurz. U nás taky pomáhala ŠA v 1 třídě, než se vyřídilo vyšetření v PPP a byla přijata AP.

marge_s
11. únor 2024

Ne

oveckaluky
11. únor 2024

@hanka_12345 Jako že bych měla ostatním rodičům hlásit, proč má moje dítě asistenta? Proč?

oveckaluky
11. únor 2024

@kolibricek36 Já to pochopila tak, že cizí dítě ve třídě má AP, a ona neví proč.

oveckaluky
11. únor 2024

@nat Moment, když je asistent přidělen určitému dítěti, kvůli kterému ve třídě je, tak s tím asi nějaké hlasování nic neudělá, ne? Neumím si jako matka takového dítěte představit, že by tam někomu vadil AP a moje dítě by tak mělo smůlu...

kolibricek36
11. únor 2024

@oveckaluky možná si plete pojmy ŠA a AP

oveckaluky
11. únor 2024

@kolibricek36 Jj, pravděpodobně...

hanka_12345
11. únor 2024

@oveckaluky co je na tom? kdyz se zepta.....
Nebo ty se za svy dite stydis?

oveckaluky
11. únor 2024

@hanka_12345 Nestydím, ale taky to nepotřebuju vykládat každému na potkání. Taky by to mohlo být dost kontraproduktivní. Prostě do toho nikomu nic není.

lachipie
11. únor 2024

@hanka_12345 Také mam dítě s postižením takže si dovolím odpovědět. Za své dítě se nestydím ale nevidím důvod proč bych jeho potíže měla sdělovat každému na potkání jen proto, že se zeptá. A rozhodně bych si nepřála aby diagnózy mého dítěte sdělovala cizím lidem škola. Když už tak já ale ne nikdo cizí o nás bez nás.

kolibricek36
11. únor 2024

@hanka_12345 ono jde o to koho se ptá. Učitelka ani asistent pedagoga ji to říci nesmí. Ale matka toho dítěte rict může i nemusí. Není to zakladatelky věc a ani důvod proč by to musela vědět.

marimanta
11. únor 2024

@hanka_12345 je na tom hodně, ty na potkání lidem sděluješ svoje diagnozy a problémy? Já osobně mám dítě v pěstounské péči a každému může být uplně fuk, proč má asistenta. Opravdu nikomu do toho nic není.

janule0123
11. únor 2024

@veruuu_kubesovic no já bych to pochopila, ze je pravé ten ostatní rodič a neví z jakoho důvodu má jiné dite asistenta a chtěla by vedet

veruuu_kubesovic
11. únor 2024

@janule0123 však existuje něco jménem GDPR což chrání dané dítě a i učitelka to nesmí dal "roztrubovat", mě by sakra vadilo kdyby o diagnózách mých děti měl vědět někdo cizí...

andelka
11. únor 2024

Chtít může, ale proč by měli všichni vědět jaké děti tam jsou, jaké mají problémy, s čím má AP pomáhat. To je věc učitelů, ne ostatních rodičů.

janule0123
11. únor 2024

@veruuu_kubesovic já tomu rozumím …jen me přijde ze to píšeš z pozice toho ze ona je rodič od ditete s asistentem a ze je zvláštní ze to neví … aby to nepobrala, ze to ma vědět 😀jinak chápu, taky bych nechtěla ať všichni ví diagnózu/y meho ditete … a nevím k čemu to bude mít tu informaci … dcera mají ve třídě asistentku již druhým rokem, ale nepotrebuju vědět proč … a už vubec by me nenapadlo po tom pátrat ..