Asistent ve škole pro dítě s handicapem

dukie
16. dub 2014

Zdravím všechny maminky a prosím Vás tímto o radu, jestli máte nějaké hlubší povědomí o možnostech stran asistenta ve škole.

Moc o tom zatím nevím, takže se budu asi i ptát trošku nešikovně: Kdy na něj má dítě "nárok" - šanci ho získat (typické diagnózy), kolik to stojí školu, kolik z toho lze získat na nějaké "sociální" či jiné dávce, jaké máte zkušenosti s řediteli škol, pokud jste potřebovali dítě s handicapem do běžné školy umístit, jak se probojovává cesta ke získání asistenta atp. Prostě cokoliv, co Vás k tomu tématu napadne...

cervenakarkulka
16. dub 2014

Ahoj, asistenta pedagoga lze získat po návrhu z pedagogicko psychologické poradny nebo ze speciálně pedagogického centra. Ten podá návrh řediteli školy a ředitel potřebuje souhlas se zřizovatelem školy, že může otevřít funkci asistenta pedagoga. Více lze zjistit ze školského zákona 561/2004 sb. a z vyhlášky 73/2005 o vzdělávání se speciálními potřebami.

etinka
16. dub 2014

Naprostý souhlas s cervenkarkulka,jen doplním,že dětí s handicapem a problémy příbývá a peněz na asistenty je pořád stejně,takže je to obtížné asistenta pedagoga získat☹,třeba děti s ADHD,dysfáziemi,ač by je potřebovali,většinou asistenty nedostanou.Záleží na SPC,jak se k tomu postaví a zda asistenta doporučí 😉

gosa22
16. dub 2014

moje máma ho dělá a můžu potvrdit, že asistenta dostane jedno až dvě děti z cca 15 ve třídě (a to se jedná o speciální základní školu), navíc případy typu autismus s uklidňujícími léky...s ADHD nebo s dys asistenta nedají, to by museli mít plonkové peníze...nepovažují to za potřebné..bohužel, ty děti by to potřebovaly...co vím, tak za mámu by museli rodiče zaplatit za 4 vyučovací hodiny denně kolem 8 tis Kč ☹ jako samoplátci

speedygon
16. dub 2014

@gosa22 Vidíš a přítelův syn-tehdy s dg atypický autismus(nyní asperger)+lehké mentální postižení(nyní středně těžké) asistenta před asi 2 lety nedostal...prý nebyl důvod.....teď nárok má, ale škola jej neposkytuje...

dukie
autor
16. dub 2014

Díky všem za informace. Potřebovala jsem mít právě tu představu o šancích - přestože jsem tušila, že to bude, jak říkáte, nepotěšily jste mě, děvčata. 😀

Syn má těžkou vadu řeči - potvrzenou i SPC (patrně v souvislosti se skrytou epilepsií - epileptickou činnost má tam, kde by měl řečové centrum levák, ale píše pravou - ovšem oko má levé - a ještě ve 4 letech stříhal zásadně levou rukou, takže se zdá, že tu řeč má tak trošku jako pravák i jako levák), letos žádáme o odklad, ale chci být "psychicky" připravena na to, co nás bude asi čekat...

Ještě jednou díky moc. 🙂

cervenakarkulka
16. dub 2014

@dukie Držím pěsti! Bude to boj, ale naděje umírá poslední 🙂.

cervenakarkulka
16. dub 2014

@dukie Ještě mě napadla taková věc - již dlouhou dobu dobře funguje občanské sdružení pro maminky s dětmi s vývojovými vadami řeči. Jsou to silné a zkušené bojovnice, pokud bys měla zájem, mohu ti sehnat na sdružení kontakt. Víc hlav víc ví, a tyhle lvice mají lecos za sebou a třeba by i poradily pár fíglů.

donnald
16. dub 2014

Dcera od kamarádky má asistenta již 3.rokem - 2 roky ve školce ( to byl na 3x týdně 3hodiny) a teď v 1.třídě na 4hod denně. Má lehkou formu autismu a lehkou mentální retardaci, kterou teď vyvrátili. Na příští rok žádají zase. Záleží teda asi i na místě bydliště a tak.
Začala chodit do nomrální školky a následně školy a již na začátku se ji podařilo najít studentku VŠ, která to dělá celou dobu. Pro školku i školu to byla 1.zkušenost s asistentem pedagoga, takže určo záleží i na přístu toho školského zařízení.
@dukie
@etinka
@cervenakarkulka

etinka
17. dub 2014

dukie,pokud máte těžkou vadu řeči,zálěží na SPC,zda asistenta doporučí a pak na dané škole,zda s tím mají zkušenosti a zda k tomu přistoupí.Spádová základní škola musí postižené dítě přijmout vždy a pokud nemá podmínky,musí je vytvořit!!!!V současné době je integrace postižených dětí do kolektivu první volbou,ne všude je to ale bohužel uskutečnitelné☹(....je to o lidech.

Jinak dítě s lehkou mentální retardací na asistenta nárok nemá,tuším,že až středně těžká mentální retardace nárok splňuje. Dítě s autismem,jakýmkoliv,nárok na asistenta má! Dokonce teď vydala prohlášení ombudsmanka,že pokud by ho nedostalo, je to diskriminace a rodiče se mohou bránit žalobou na stát. Problém bývá ve vedení školy,krajský ůřad platí jen určitou část peněz a zbytek dotuje škola.

Asistenta pedagoga rodiče nikdy neplatí!Je to zaměstnanec školy,který je financován z MŠMT.Osobního asistenta by museli platit rodiče z příspěvku na péči,je to jiná kapitola,spadá to po MPSV,dává se ale většinou ke těžce tělesně postiženým dětem.

dukie
autor
17. dub 2014

@cervenakarkulka Děkuji, za kontakt budu určitě moc ráda. 🙂
@etinka Já to chápu, že asistenta pedagoga nemůžu platit já přímo. Ale pracuji na univerzitě (jako ekonom) a vím, jak to je, když na něco v rozpočtu není - je tu možnost, že se prostě se ZŠ domluvím, že já jako rodič jim dám dar (tj. oni tím získají "náhradní" zdroj financování asistenta pedagoga) a oni ho z toho zaplatí (když z MŠMT peníze nedostanou). Tak jsem to myslela - proto jsem chtěla vědět, kolik takový asistent přibližně "stojí"... abych mohla zvážit, jestli je to v našich možnostech nebo ne - při zvažování alternativ, co dál.

terezapetrova
19. dub 2014

@dukie Ahojky, rekla bych , ze velmi zalezi na tom do jakeho SPC jdes. Vidim, ze jsi z regionu Brno. My jsme byli v SPC Stibrova Praha pro kombinovane vady a velmi ochotni, syn zadnou konkretni diagnozu nemá presto nam asistenta pedagoga hlavne na me prani doporucili - napsali do zprávy, která nam snad pomuze., skutecne se snazili pomoci, jinak v naší casti Prahy nastesti funguje i ochotna skolka pro ne standartni deti ale ještě uvidim jestli nas prijmou. Byli jsme ted u prijimaciho rizeni. S SPCecky je to jako všude jinde neboli je to lidech. Jestli by jsi se me chtěla do IP posty zeptat na něco vic rozhodne se nebranim.. 🙂 troufnu si rict, ze s timto alespon trochu zkusenosti mam. Drzim palce

7894
24. dub 2014

dobry den chtěla bych se zeptat ma někdo skusenost se zakladni školu.ja mam díte s mentalni retardaci (lechka) a tet prisla epilepsie.ale udělal velké pokroky a vše dohani a chceme ho dat do normalni skoly.a kdyby mu to tam pak neslo tak pak specialni.ale škola dava na jevo ze ho tam nechce.i kdys psycholožka i učitelky ze školky ze by mohli jít. skola si stoji za svým.nevím jestli to mam vzdát nebo bojovat.nevím co se jim nelibí skole doma pocita prikladi do pěti.pocit umí do 13 a pul abeced...... dokuji