Dáte prvňáka nebo druháka do školy s rouškou?

lucka662006
11. lis 2020

Ahoj maminky, už jsme se radovali, že bude pro 1. a 2. třídu obnovena výuka, a nyní jsme zjistili, že s rouškou celou dobu na puse ve škole. Nedovedu si představit, že můj chlapeček má na ústech 7 hodin v kuse tu roušku, vždyť i já se po 30 minutách dusím. Nevíte prosím, zda bude nástup do školy povinný, zda by nestačil štít? Dáte svoje děti do školy na celou dobu s rouškou? Je mi z toho hrozně smutno.

jannym
12. lis 2020

Dam, dcera kvuli opatrenim mistni jygieny chodila do skoly s rouskou uz od 1 zari dokud jim nenakazali byt doma, vsichni uz se tesi a rouska je jin sumak - je to nutne zlo ale deti je opravdu vnimaji jinak, jen je treba je vybavit vice kusy a neustale opakovat menit a mit ruce

jannym
12. lis 2020

@jannym boze ty preklepy 🤦‍♀️

kupi
12. lis 2020

Taky doufam, ze budou podminky jako na jaře, kdy jsme si mohli vybrat jestli deti do školy dát nebo ne, ale zatím jsem k tomu nikde nic nenašla. Starám se o nemocnyho tatku, covid by pro něj byl velký průšvih a tím pádem se bojím syna do školy v této situaci poslat.

ilonne
12. lis 2020

@kupi To nebudou. Omluvit ho ale muzes a budeš si psát o úkoly. Ale určitě ne dlouhodobě.

ilonne
12. lis 2020

@alcar že je to nutné zlo, to souhlasím. Ale lepší než být doma, ne?

luciesvag
12. lis 2020

@lucka66200
@lucka662006 Syn tam půjde a s radostí a to i kdyby mel nosit cely rok roušku. Decka trpí a my jim to co škola nahradit nemůžeme! A rozhodne z neho nebudu dělat tintitko, protože maminka to nedává. Nezlob se, ale je to tak.

irmamala
12. lis 2020

Já myslím, že tentokrát není na výběr a nemůžeš dítě školou povinné nechat doma. Já s tím teda mám problém a i když jsem se třepala, až se školy otevřou, za těchto podmínek bych ji radši ještě nechala doma. Když pominu to, kolik článku o škodlivosti dlouhodobého nošení látkových roušek už to prosvištělo, tak mě hlavně rozčiluje zase ta změna názoru vlády. Když se zaváděly roušky na 2.stupni, tak 1.stupeň z toho byl vyjmutý z toho důvodu, že takto malé děti nedokáží hygienicky zacházet s rouškou a ta ztrácí svůj smysl. A najednou to neplatí? A proč školky mohou fungovat s nulovými opatřeními, když ty nejmenší děti si už vůbec nedokáží držet distanc, slintají po sobě a kašlají si do obličeje?

kamino
12. lis 2020

Rozhodně půjde, včera jsme o tom mluvili, chtěl objednat zásobu černých roušek, chápe to, máme doma seniory. Pravděpodobně nebude chodit do družiny - uvidíme, je to na něm . Když vezmu, kolik profesí používalo roušky ještě před covidem, tak jsem celkem v klidu, Ano, je to otravně, některým citlivějším jedincům nevyhovuje, ale to asi lze řešit individuálně štítem..

lucka662006
autor
12. lis 2020

@irmamala Souhlasím s Tebou, ráda bych mu dala třeba štít, ale v nařízení vlády o tom, že je znovu povinná školní prezenční výuka, je napsáno "rouška". Také nechci, aby jako jediný měl štít, mám obavu, že by se mu děti smály.

lucka662006
autor
12. lis 2020

@luciesvag Já z něho nedělám tintítko, jen nechci, aby vdechoval CO2, to je jediné, co mi vadí. Nevadí mi, že musí mít něco na obličeji, nehraju si na to, že by byl nějaký jiný, je to úplně normální kluk, ale nechci prostě, aby vdechoval CO2. Ráda bych mu dala štít, ale nevím, zda je to povolené, nebo musí být rouška.

alcar
12. lis 2020

@ilonne no prave ze ani ne. 😣 Ale chodim do prace, domaci vyuku moc nezvladame, takze jinou moznost nemam. Lepsi moznost to ale urcite neni!

marcicek84
12. lis 2020

Já vám holky nevím, ale jak to tak pozoruju, to co by neprošlo v září (proto to povinné na prvním stupni nebylo), tak se počkalo, zavřeli první stupně a moc dobře vědí, že po 5 týdnech frustrovaní rodiče děti dají do škol i s těmi rouškami, takže hrají s rodiči velkou psychologickou hru a byť to je pro mnohé dávno přes čáru, vidím to i u kamarádek, které mají prvňáčky, rezignace a podrobení se...Pořád si říkám kdo tedy z toho profituje? Proč si lidé nechají líbit věci, které jsou už dávno za hranou? Ano, vědí, že po 5 týdnech se do práce nemusí vrátit málokdo...Ale ty roušky jsou na první stupeň nastaveny zatím na neurčito...nejsou žádné pravidla, nikdo nic neví, na jak dlouho by to bylo atd. Tak časem nás přes ty naše děti dostrkají asi k tomu nepovinnému očkování, což? Pěkně psychologicky... Děti do škol musí a ne jen 1. a 2. třídy, ale myslím si, že první stupeň opět bez ochranných pomůcek, už nevidím rozdíl mezi homogenní skupinou ve školkové třídě a homogenní skupinou ve škole ve třídě a učitelé respirátory dostávají, takže tam problém není.

gramar
12. lis 2020

@marcicek84 na druhou stranu vezmi to tak že je spoustu rodičů kteří mají vážně strach a nebo je u nich situace složitější (nemoc, prarodiče ve společné domácnosti...) tou rouškou se vytváří minimálně iluze bezpečí i pro ně, nejde jen o učitele a personál škol. Neber to jako rytí do tebe, ale z mého úhlu pohledu to bereš úplně stejně extrémně jako ty na které nadáváš, jen z opačné strany a to taky není správné a hlavně to nic nevyřeší...

marcicek84
12. lis 2020

@gramar dobře, obě dobře víme, že to je placebo efekt (rouška neochrání, svačí i pijí bez roušek, po celém dni, pokud se má někdo nakazit, nakazí se stejně do rodiny to přinese).Tento model mnohým dětem bude působit značné komplikace, nejhůř na tom budou děti s logopedickými vadami, bude jim opravdu dobře ve všem rozumět, i učitelům, i to čtení bude úžasné, nemyslím si proto, že je všechno nutné mít v extrému. Ti, co se bojí, že se jim tam dítě nakazí a přenese to do rodiny, nepošlou tam dítě teď ani v roušce, ale např. kvůli 5 dědem ve třídě ustrašených rodičů bude dalších 20 bezvýznamně trpět, i ta solidarita by už měla mít nějaké meze...na prvním stupni to je opravdu extrem, nebavíme se o rouškách v MHD. Nebavíme se ani o rouškách ve II.stupni, kde jsou už starší a rozumnější děti.

irmamala
12. lis 2020

@lucka662006 Taky jsem nad tím přemýšlela, připadá mi vhodnější jak roušky. Ale určitě bych jí neudělala to, aby byla jediná za exota, která ho má.
@kamino Jenže věsmes ti lidé, kteří si tu profesi, kde se nosí roušky, dobrovolně vybrali. Teď samozřejmě ne, ale pořád mají možnosti tu profesi změnit, pokud odmítají být celý den v roušce, např prodavačky. Ale ty u toho dítěte na výběr nemáš. Tahle diskuze se nakonec stejně zvrhne v hádku rouškařů a antirouškařů. Prostě někdo s nimi problém nemá a nosí je všude, někdo (jako já) ano a nosí je z donucení jen tam, kde opravdu ze zákona musí. Ale strašně mě štve, že dokud nám to nedali příkazem, tak téměř nikdo dobrovolně roušky nenosil a teď každý, kdo není rouškofil, je automaticky nezodpovědný ignorant. Já mám názor konzistentní celou pandemii - mám k té nemoci respekt, nejdu tomu naproti, ale jsou opatření, která mi nedávají smysl a s kterými nesouhlasím. Ale jak pozoruju nálady ve společnosti, tak lidé se začínají a přestávají bát na povel....

klea81
12. lis 2020

@elencze tak naše hygiena štíty dětem zakázala, protože bez roušky jsou k ničemu

surikata131
12. lis 2020

@lucka662006 ježiši jaké CO2, když třeba chirurgové operují denně několik hodin, tak už by je ta rouška podle tvojí logiky musela dávno zabít. Moc to dramatizuješ. Máme v rodině taky prvňáčka a je to fajn, že můžou konečně do školy, oni to zvládnou i s rouškama

marcicek84
12. lis 2020

@irmamala bohužel to má jeden háček, kde je nařízená rouška, tak štít není dostatečná ochrana, takže ho použít nelze, tedy štít by stačil jen tam, kde rouška není nařízená a povinná. A má i stinné stránky, teď se přes něj odráží světlo ze zářivek a nepříjemně dětem to světlo láme do očí.
Nevím proč učitelům ke katedře nebo dětem k lavicím nenainstalují plexi ohrádky, jak to mají prodavačky, což mohli mít připravené od září, určitě to není poslední korona podzim...děti si opravdu vybrat nemůžou, to je na tom to nejsmutnější...

gramar
12. lis 2020

@marcicek84 Ruku na srdce, myslím že v podstatě nám oběma jde o to samé, nebo spíše vidíme ty možné důsledky (zákaz, příkaz, rouška, očkování, vydírání a manipulace...), na druhou stranu, pokud je toto provizorním řešením, či opravdu snahou/pokusem o nějaké brždění tak to své opodstatnění má, těch dat je žalostně "málo" a v tuto chvíli je těžké říct co je lepší. Proto jsem ochotná toto akceptovat po určitou dobu, než se najde řešení jiné a lepší, tak aby vyhovovalo většině. To že mediální masáž a vzbuzování strachu je špatné víme, snad, všichni a že je to nejsnazší způsob jak manipulovat davem je asi taky každému jasné. Na druhou stranu, pokud bych šla navštívit příbuzné, kteří na tom nejsou zdravotně nejlépe, nebo je riziko fatálních následků vysoké, tu roušku si taky vezmu i když bych nemusela... Ono je to i o nějaké ohleduplnosti a osobní zodpovědnost a to že s tím teď souhlasím neznamená, že budu nekriticky přijímat vše co přijde.

marcicek84
12. lis 2020

@gramar myslím si, že kdyby byl nějaký ten semafor s pravidly, tak by lidi viděli, že být o stupeň níž, tak ty roušky už nejsou pro jejich děti nutné, že by se i více snažili a hlavně by věděli, že je to přechodné a viděli by světlo na konci tunelu, protože kdyby to třeba byla otázka 14 dní, tak to asi vydržet jde, ale pokud to má být otázka měsíců, tak je to dle mého názoru už vůči těm dětem celkem sobecké a bylo by to pro ně nesnesitelné... ano souhlasím s tebou, že nám jde o to samé.

gramar
12. lis 2020

@marcicek84 Ano jasná pravidla dávají určitou jistotu a tento projekt už vzniká a doufám že brzy bude funkční a opravdu se pojede dle toho. Za jedno to budeme všichni schopni vyhodnotit a dle toho se zařídit, takže lidé budou více zapojovat vlastní rozum a za druhé budeme vědět na čem jsme a dle toho se zařídit, ale ani to z dlouhodobého hlediska není řešení...

mamikry
12. lis 2020

@lucka662006 Kupte kvalitni rousku, idealne nano. V te se dycha slusne a muzete ji uzit opakovane, da se na ni koupit dezinfekce + maji zachyt jako respirator FFP2, takze tim chranite nejem okoli, ale i dite. Delaji se i nano nakrcniky, ktere nerezou do usi.

marcicek84
12. lis 2020

@gramar ano, dlouhodobě ani to není řešení, každopádně teď se slibuje že plán bude, ale pořád ho nikdo neviděl (měl být v pátek 6.11., pak v pondělí 9.11. a teď, že 13.11., ale opatření se vyhlašují, tak na základě čeho???). Myslím, že ten plán měl být už dávno a hlavně ho měli znát rodiče mnohem dřív, když se ve školách přitvrzuje...

gramar
12. lis 2020

@marcicek84 Já už viděla náčrt jakého si rozdělení na šest skupin a daná opatření pro skupinu, ale ještě jsem nedohledala jaká čísla jsou pro kterou skupinu... Ano plán měl být tvořen už na jaře, ale nebyl a do dnes není a to už máme třetího ministra :D
Tvoří to na základě rozpoložení společnosti a nařízení od premiéra, tedy metodou cukr a bič...

marcicek84
12. lis 2020

@gramar no, to co pustili ven, to prý zatím nemáme brát vážně...takže bych ráda viděla konečnou verzi...

gramar
12. lis 2020

@marcicek84 Tak tu s trochou štěstí dostaneme k vánocům :D

kamino
12. lis 2020

@irmamala jedná se o pár dní, max týdnů.. například ve Francii a Španělsku také děti roušky nosí. Tuším, že ještě nejsou jasně stanovené podmínky, třeba v tak možná nějaká možnost na distanční ( ne přímo on line ) vzdělávání bude, nebo se budou postupně podmínky uvolňovat podle regionů.. .. Uvidíme. Jsem fotografka, už v září jsem preventivně začala pracovat v roušce ( bydlíme se seniory ) , hned jak jsem viděla stoupající čísla a když jsem viděla jak se lidé chovají při svatbách a podobně, tak mi bylo jasné, že to takto dopadne. Společnost je opravdu šíleně rozdělená a lidé přestávají používat mozek. Když mi pán na svatbě nadával do Babišových děvek, když jsem fotila v roušce ( 130 lidí ) tak mi nebylo dobře..

iulia
12. lis 2020

Já určitě dám prvňáčka do školy, bude mít - látkovou i jednorázovou roušku. Sama jsem si vyzkoušela látkovou na 3hodinovém jednání a dá se to vydržet. Navíc můžeš dát školáka jen na 4-5 vyučovacích hodin a nemusíš ho dávat do družiny. To není celý den. Pokud mi zaměstnavatel prodlouží HO, budu syna vyzvedávat po vyučování. Jinak až po pracovní době.

lucka662006
autor
12. lis 2020

@marcicek84 Přesně, asi ho dám do školy, protože vím, že prezenční výuka je pro něj lepší než distanční, ale nedovedu si představit, že několik měsíců sedí zdravé děti ve třídě a v držině v roušce, nemají tělocvik, je mi jich prostě líto, nehraju si na siláka. Koronavirus s nejvyšší pravděpodobností nikdy nevymizí, to budeme muset ty roušky nosit stále? Chybí jasný plán vlády, čísla, za kterých se ještě musí roušky ve třídě nosit, a kdy už ne. Vědět, že je to na dva měsíce, nebo když budou čísla taková a maková, je to naděje, ale tohle je pro psychiku zátěž.

lucka662006
autor
12. lis 2020

@surikata131 Člověk vydechuje CO2 to je známý fakt, chirurgovi také jistě rouška není příjemná, ale je to vyváženo tím, že někomu pomáhá, je to placená práce, a ta rouška druhého chrání před jistou pooperační infekcí, tam to má smysl. Ale rouška u dětí, kterou si neustále znečišťují, jedí, pijí, chodí na záchod atd., je jich 30 ve třídě, tam je mi prostě líto, že musí ty děti oxid uhličitý vdechovat, logicky to nic zdravého nebude.