Jak se učí vaše děti v první třídě?

barbara66
12. pro 2013

Ahoj maminky,zajímalo by mne jak se učí vaše děti v první třídě?Co vše musí umět,jak známkuje paní učitelka atd.Zdá se mi,že ta naše p.uč.chce toho až moc na tož,že děti chodí teprve 3měsíce do školy,už známkuje pětkama,čtyřkama.Je to normální?

verbalinka
12. únor 2014

@l_baruska píšeš přesně to, co já. Že do praktické jen s nízkým iq. Je to opravdu složité a vždy záleží na konkrétním dítěti. Na druhou stranu je bohužel špatné, že s integrací se výuka zpomaluje. Pokud samozřejmě není asistent. Třída o 28 žácích, z toho pár s různými dys, a jedné učitelce je pro běžného žáka vlastně znevýhodnění. Na třetí stranu 🙂 i děti s dys mají právo na normální vzdělání. Kdyby byl ve třídě běžně asistent, tak se nemusí nic řešit. Jenže "nejsou peníze" 🙄

pisisvori
12. únor 2014

@verbalinka plně s tebou souhlím.

hanuu
12. únor 2014

@madrilena protoze evidentne moc nevis o cem mluvis a pletes jablka a hrusky. Ten odkaz, co jsi davala - nestudovala jsem to podrobne, ale porad je to trida pro deti s poruchou uceni, ale dle Rvp zakladni skola, rozhodne ne prakticka skola.

hanuu
12. únor 2014

@l_baruska jasne, ze problematika je slozitejsi, ale ta diskuze tu vznikla kolem toho, ze deti, ktere maji nejaka dys a musi vic drit, patri do prakticke skoly, jinak jsou z nich cvicene opice.

hanuu
12. únor 2014

@verbalinka on ten institut asistenta nefunguje zase tak dlouho, penize na to nejsou a navic je to fakt mizerne placene. + teda nejsem si uplne jista, ale mam dojem, ze se asisten v bezne zakladce prideluje konkretnimu diteti dle jeho diagnozy a pripadne by melo jit, aby ho hradili rodice, ale tam si opravdu uz nejsem uplne jista.

madrilena
12. únor 2014

@hanuu nemám slov; právě proto, že jsi ten odkaz neprostudovala ani méně podrobně, tak jsi opět nepochopila o čem tu píšu; tato škola je pro děti, které mají jisté problémy, které nejsou charakterizovány mentálním postižení, takže do toho spadají i žáci s vývojovými poruchami učení a chování, žáci se souběžným postižením více vadami, autismem. Dále jsou pak ve škole následující programy: Školní vzdělávací program základní školy praktické; Pomocná škola /dobíhající program/; Školní vzdělávací program základní školy speciální - pro mentálně postižené děti; prosím, než příště něco napíšeš, prostuduj detailně nejen příspěvky, ale i odkazy; pak ta diskuze vypadá, tak jak vypadá /když lidi čtou jen to, co se jim hodí/; já jsem danou školu navíc dávala za příklad , že existují školy i pro děti, které nejsou mentálně postižené, ale mají nějaké poruchy - do tohoto patří mimo jiné i spojení ADHD a různých "dys" dohromady /v úplném počátku jsem reagovala na maminku, která má dítě s touto kombinací/; takže evidentně nevíš moc o čem mluvíš a pleteš jablka s hruškami 😒

madrilena
12. únor 2014

@hanuu cituji "jasne, ze problematika je slozitejsi, ale ta diskuze tu vznikla kolem toho, ze deti, ktere maji nejaka dys a musi vic drit, patri do prakticke skoly, jinak jsou z nich cvicene opice"
-opět se mýlíš; na straně č. 3 se diskuze rozvinula jistým směrem, jelikož jedna maminka osočila druhou, že by se nad sebou měla zamyslet a nemůže nic vědět o školních dětech, protože nemá děti školou povinné; já takové řeči nemám ráda a nelíbí se mi, když někdo napíše, že má dítě s x handicapy, ale dítrě nutně chodí do zcela normální zš a má různé úlevy atd. a stejně se musí dřít dvojnásob, pak nechápu, proč si taková maminka nedá práci a nenajde vhodnou školu a stěžuje si na normální systém; jak psala již dříve pissisvori, pokud moje dítě na školu nestačí /a v tomto případě stačí pouze s vypětím sil/, tak se nedá obviňovat škola; pokud moje dítě nebude dobré v matematice, češtině ani psaní, zatímco ostatní zvládají celkem normálně, nelze obviňovat školu; a mám také názor, že škola je v současné době mnohem jednodušší než byla za nás, k dětem se přistupuje mnohem benevolentněji, to, co já jsem se učila na SŠ se dnes učí na VŠ, popravdě ani nevím, co dnešní středoškoláci na škole vůbec dělají; takže - opět, pokud reaguješ, je dobré si příspěvek pořádně přečíst a pochopit ho.............

hanuu
12. únor 2014

@madrilena no promin, v odkazu, na ktery jsem samozrejme klikla uz predtim, ale neproklikavala to vic, protoze jsem na mobilu, je napsano, ze trida pro zaky s poruchami uceni jede podle programu zakladni skola (ne prakticka!) . Navic je rozdil mezi skolou specialni a praktickou, jsou to oficialni pojmy ze skolskeho zakona.

madrilena
12. únor 2014

@jadane nevím, z toho příspěvku adresovaného pisisvory jsem měla trochu jiný dojem; přes internet se samozřejmě schopnosti dítěte posoudit nedají... každopádně pokud by dítě mělo sedět nad učením dvojnásob a mělo by toho hodně, asi bych to řešila; já jsem vyjádřila názor na základě dojmu; a taky mám poslední dobou pocit, že maminky prostě chtějí mít doma Einsteiny za každou cenu a tak do nich hustí horem dolem; to, jestli člověk udělal správně, se zjistí stejně až dítě dospěje a jak si poradí s životem, jak ho co bude bavit atd.

hanuu
12. únor 2014

@madrilena rid se vlastnimi radami. Reagovala jsem na maminku, ktera se jednoznacne vyjadrovala k otazce dys a prakticka skola, kam patri pouze deti se snizenym IQ, to se tu rozvirilo az tvoji poznamkou. Predchozi diskuze, se tykala spise otazky narocnosti skoly jako takove, pripadneho schovavani se za dys a pod.

madrilena
12. únor 2014

@hanuu tak je možný, že na mobilu se Ti to neotevře celý, to nevím; každopádně třeba na téhle škole je dobré, že je ještě dítě na zš, ale má individuálnější péči a je to taky speciální škola; a pak nemyslím si, že by to byl ojedinělý případ - určitě jsou nějaké zš, které mají ty třídy pro dyslektiky atd.

madrilena
12. únor 2014

@hanuu já se řídím pouze a jen svou hlavou, jsem tvrdohlavá 😉

hanuu
12. únor 2014

@madrilena pokud se shodneme na tom, ze pro deti, ktere maji poruchy uceni existuji tridy pripadne cele skoly, kdy se k nim pristupuje individualneji a zaroven na tom, ze to neni prakticka skola, tak si nechme konkretni nazory pro sebe a nemusime se dale dohadovat.

lykanka
2. bře 2014

Reaguji na úplně první příspěvek. Máme prvňáčka, má přísnou učitelku, zkušená, víme, že naučí od jiných rodičů z dědiny, ale prcek nám nosí také 4 a 5, nelíbí se nám to. Hodně se s ním učíme doma, víme, že nebude premiant, ale do školy se těší, baví ho to, pěkně píše a dobře čte, počítal už ve školce jediný problém o kterém víme, že se nedokáže úplně soustředit. Můj názor, dávat prvňákovi pětky je demotivující jak zde padlo v diskuzi několikrát. Zrovna teď v pátek přinesl 4 z diktátu slov a 5 z matenatiky, absolutně nechápem z čeho. Ve středu nám učitelka při náhodném setkání mazala med kolem huby, že je vše v pořádku, jak jsme šikovní rodiče, že se s ním učíme, jak se očividně lepší. Proč nám místo toho neřekne kde máme zabrat, že je čeká takový a takový diktát a co mu nejde v matice... prostě spolupráce. Místo pětky by stačilo napsat třeba "Špatná práce" nebo "Žádná práce" vykřičník černý puntík nevím.... a hlavně rodičům dát vědět za co to dostal, abychom to mohli případně napravit.

Synovi to pořád ještě nedochází, z těch špatných známek si nic nedělá. A v tom vidím největší problém! Zamyslel se někdo vůbec nad tím, když bude dostávat pětky v první třídě, co pro něj bude znamenat taková pětka potom v druhé třídě nebo na druhém stupni, NIC. Zvykne si na to, že je to normální.

Oba dva rodiče jsme pětku dostali až na druhém stupni, pamatuji si, že jsem se bála jít domů, šla jsem až skoro za tmy. Tyhle děti si z pětky nic nělat nebudou, když ji dostávají už v první třídě.

Požádala jsem učitelku o konzultaci, musíme to vyřešit, minimálně od ní chci jednou týdně vědět co klukovi nejde, abychom se to mohli doučit ještě doma.

poupe
3. bře 2014

@lykanka moje dcera chodí do první, 4,5 nenosí, ale teď v pátek dostala 3 z diktátu a taky to neřeší, taky jí nedochází že je to špatná známka, taky si myslím, že v první třídě stačí dávat obrázky a nebo V-viděl, pro prvňáka známky podle mého nemají cenu. 😝 😕 anebo jak píšeš,později jim to příjde normální že mají 4,5... 😖

petrajurinova
3. bře 2014

@poupe jak pro kterého prvňáčka, pro některé děti známky cenu mají. Náš mladý před dvěma týdny dostal poprvé 1- a obrečel to. A to u nich ve třídě už učitelka taky od pololetí začala známkovat všemi známkami. V prvním pololetí si vystačila s jedničkami, dvojkami a V., maximálně když už bylo hodně špatně, tak černým razítkem.

poupe
6. čer 2014

Ahoj,
jen jsem se chtěla zeptat, jak vám hodnotí děti učitelky? Mě příjde ta naše přísná, teď jen opakují, 20 příkladů, 1 chyba a má hned za 2. píšou diktát, 3 věty o 4-5 slovech, chybí jí např čárka na A a známka 2, teď psaly závěrečné práce 😕 a měly rozdělit věty po slovech a ona nerozumí předložkám, nerozdělí u obchodu, nerozdělí to. Jak to máte ve škole vy?

prochi
6. čer 2014

@poupe nevím, jestli tě potěším nebo ne, ale máme to stejně. Jedna chyba = dvojka. Taky mi to přijde občas hodně přísný, ale asi to tak má být. Vzhledem k tomu, že syn zatím donesl jen tři nebo čtyři dvojky, tak to moc neřeším.

pisisvori
6. čer 2014

@prochi
@poupe asi si zase naběhnu na to, že mě bude spoustu mamin odsuzovat, ale já si nemůžu pomoc a myslím si, že je to tak správně. Život není o tom, aby našim dětem někdo něco odpouštěl a pořád jim ulevoval. Čím dříve si na to zvyknout tím lépe. Jak se říká těžko na cvičišti lehko na bojišti. V 15 letech, kdy jsou zvyklí, že po nich nikdo nic nechtěl a nejsou naučení se učit ...už to bude pro ně problém začít to dělat jinak a budou vždy v nevýhodě...Dětí je hodně a budou muset procházet tím, že všude bude nával (8letý gyml, střední škola, vysoká)a přísné přijímačky....takže čím víc budou umět tím pro ně líp.
I když je fakt, že čím jsem starší tak mě život spíše přesvědčuje, že ti co jsou naučení dělat věci na 50% a ještě je za to vynášejí do nebe jsou na tom možná v životě lépe a mají ho jednodušší a zbyde jim spousta času na své aktivity a ještě se těm pracovitým a pilným posmívají, že oni jsou utahaní.... neaktivní, protože oni zvládnou za hodinu 3x tolik a o 100% procent kvalitněji, ale bohužel je to něco stojí🙂, takže pak už na procházky,,,koníčky...nezbývá sil ...
Ale já bych se za tak vychovaného člověka asi styděla.
Takže v případě dnešní školy, kdy požadavky jsou tak 1/3 než před 30-40 lety a děti si do 3 třídy spíše hrají, vše jen vyplňují do nějakých pracovních sešitů...místo , aby sami napsaly pár vět nebo příkladů...atd. atd. budu vděčná za školu, kde budou na mé děti přísnější a já budu vědět, že pokud mají 1-2 tak opravdu něco umí a nemají je za to, že jim někdo nechce zkazit pocit ze školy🙂.

jakoubka
6. čer 2014

Syn trošku lajdačí v čárkách a háčkách ...sem tam mu v diktátu chybí dva háčky a dostane 1- .
Dvojku má jen jednu, místo sčítání odečítal u dvou příkladů.
Ale děti v jejich třídě dostávají i trojky.
Souhlasím s holkama ...opravdu se s nimi nemůže jednat jako v rukavičkách......příště více zaberou a budou se soustředit .

prochi
6. čer 2014

@pisisvori ale já s tebou v podstatě souhlasím, nenapsala jsem, že je to špatně. Jen to, že je to občas hodně přísný, ale má to tak být 😉
Taky si myslím, že není dobrý dávat jen jedničky nebo nic, naopak jsem s naší pančelkou spokojená, ta nám už v září vysvětlila, že dítě si musí zvykat na to, že jsou i jiný známky. Docela mě pak mrzelo, když měl syn v pololetí samý jedničky, byla jsem na něj hrdá, protože jsem věděla, že jiný děti ze třídy mají dvojky a dokonce někdo snad i trojku, a všichni v rodině to odbyli slovy, no jo, to dávají v pololetí všem. A jak jsem se dozvěděla, tak někde fakt jo. Sestřenice má prvňáka a samý měly prý opravdu všechny děti, kamarádka u syna v jiné škole taky. Tak pak se nedivím, že to někomu může přijít nespravedlivý...
No a taky uznávám, že to zažívám poprvé - mít doma prvňáka, tak možná jsem na některý věci lehce přecitlivělá 😅, vím, že u dcery už na spoustu věcí budu zase koukat jinak 🙂

petrajurinova
7. čer 2014

@poupe u syna učitelka známkuje za každou chybu známka o půl stupně dolů (takže 1 chyba 1-, 2 chyby 2, 3 chyby 2- atd.) Známkuje vždycky celou stránku nebo dvoustránku v pracovním sešitě nebo písance najednou. Při písemkách (diktát, přepis z tiskacího do psacího, stránka příkladů...) jde za každou chybu známka dolů o stupeň.
Zatím mě nenapadlo přemýšlet jestli je to přísné nebo ne, vzhledem k tomu, že syn horší známku než 1- ještě nedonesl.

adrianka1712
6. říj 2014

Ahojte,,zaujímalo by ma, ako ďaleko sú teraz vaši prváčikovia ? Myslím teda aké písmenká sa učia, aké čísla a podobne. Dakujem.

natalije11
6. říj 2014

@adrianka1712 zkuste tady kouknout do skupinky prvňačci a zeptat se 🙂 jinak u nás už mají a e i o u l k m, čísla do 5 a máme s nimi opakovat 2x denně čtení slov, co slyší na začátku na konci...

siegi
19. led 2015

Nejsem zastáncem známek, moje dcera je v první třídě a známky nedostane až do páté třídy, se školou jsme maximálně spokojení a dcera tam chodí ráda
posílám odkaz na zajímavé video

https://www.youtube.com/watch?v=7cnxm-OatVs


nebo si na youtube zadejte: Jana Nováčková - Jak se z touhy učit se stane sběratelství známek

rirenka30
3. zář 2015

Ahoj holky prosím vás dceraje v 1.třídě do žk.dostala smajlíka jak se směje co to je za známku,děkuji

konidana
3. zář 2015

@rirenka30 smajlík je smajlík! 🙂 pochvala, jednička, aktivita,.... My měli vlepeno v notýsku vysvětlení/popis používaných smajlíků, obrázků a mračounů.

sovice
16. čer 2016

u nás ve škole je druhým rokem škola online.Začátky mi přišly v pohodě,dnes už takový názor nemám.Žákovské knížky nejsou,tudíž vše zapsáno pouze na online.Velkou nevýhodou je to,že děti ty známky nemotivují a ted koncem roku vůbec netuší,co za známky na vysvědčení budou mít,další nevýhoda je známkování a zapsání do školy online dříve,než známku ví děti,tudíž rodiče jsou překvapení za co ta známka je a dítě je překvapeno ještě víc protože netuší za co.A to už nemluvím o nové genetické metodě od Frause,jsou to sešity do kterých se píše,maluje,známkuje...jednoduše řečeno domácí a školní sešit a kniha v jednom.Tyto sešity mají v angličtině,matematice a v češtině.Cena je velká,jeden předmět má až 3 díly a každý sešit stojí 200 kč.Ne jenom ta cena je další nevýhodou,ale hlavně to,že pokud paní učitelka dětem vezme po vyučování sešity na opravu a pak vydíte na skole on line špatnou známku,tak v podstatě nevíte ani za co to má,kde momentálně dělá chyby.Za nás byl domácí sešit,kde se psaly úkoly,školní sešit na známky a kniha ,podle které se učilo.A hlavně pokud je něco důležité,paní učitelka to napíše rodičům a dětem totálně odpadá nějaká starost,což vůbec není dobré.

veronica001
30. lis 2020

Dobrý den, děti mohou na prstech počítat klidně až do 5. třídy. Podle psycholožky je to naprosto v pořádku. Jsem dospělá a vysokoškolačka, při písemném odečítání používám prsty také(držím jedničku)..Dále ....známkovat 3, 4 a 5 v této době (těsně po koronavirové školní absenci) považuji za šílenost. Zde by se měla zohlednit především obrovská koronavirová pauza, která způsobila( nebo mohla způsobit) u prvnáčků kromě jiných věcí i menší soustředěnost, vyšší únavu a menší adaptaci na rušivé prostředí třídy absenci denní pravidelné práce s paní učitelkou. Současně mohla způsobit i ztráty znalostí. Děti si na školu zvykají znovu a chce to hlavně mírný a pozitivní přístup. Osobně jsem za pouze pozitivní motivaci a ,,nerozdávat prvňáčkům známky", není-li to jednička. Rychlost je u každého dítěte individuální. Neurologické procesy mozku dozrávají individuálně, což se nejvíce může projevit hlavně v 1. pololetí. Rozdíly v rychlosti nebo soustředění u jednotlivých dětí mohou být značné. Což se odráží i v rozdílnosti vyzrálosti v psaní.