Když se sedmiletý nudí. Jaké podněty mu dát?

2veverka
4. bře 2024

Maminky, ráda bych probrala, jak trochu nakopnout mého sedmileťáka, který se už nějaký čas doma nudí. Důvodů je vícero: má odklad (podle mého nebyl zcela nutný, ale bylo tam jedno specifikum, doporučila PPP), takže za normálních okolností by chodil do 1. třídy, měl povinnosti atd. A ten přirozený věk je znát. Druhá věc je ta, že syn si od malinka nikdy nehrál moc s hračkama (na rozdíl od sourozenců) a má tak trochu zvláštní zájmy, spíš praktické činnosti a méně fantazie (např. ze své iniciativy umyje podlahu). Třetí věc: dětem jsem věnovala posledních 15 let velmi intenzivně, ale teď už bych fakt potřebovala i pracovat. Nemám tedy už bezmeznou trpělivost na vyrábění věcí z papíru, které nejsou až tak užitečné ani krásné, pak se tu povalují apod.
Jak byste takovému dítku daly podněty v této fázi?

2veverka
autor
5. bře 2024

@hafika Jo, tvoje reakce je vyladěná na to, co prožívám. Prostě ty sešity v jednu chvíli nedávají smysl, a je to přirozené. A ty omalovánky a úkoly jsou někdy na jedno brdo a marný. Tečku známe, mám ji ráda. Ale můj syn při své povaze si to rychle vyfiltruje, na vyrábění skládaček se vykašle a je to😉

2veverka
autor
5. bře 2024

@alubif Já jsem antikroužkař, z mnoha důvodů. Ale chodí do fotbalu, příští rok přibude nástroj.

2veverka
autor
5. bře 2024

@l_ Víš co, já přece otevřeně deklaruju únavu materiálu u třetího dítěte😉 Ne úplnou, na zvídavý otázky kapacitu vždycky mám. Ale možná to, co popisuješ (nakupovat hromadu tvořících sad a blbinek) taky tak úplně nechci - těch věcí doma je se třema dětma až dost. A když se nad tím zamyslíš, i z tvoření je takovej konzum (oproti našemu dětství), všude jsou výrobky, dílničky... že mě to samotnou mrzí, protože tvořivá práce je krásná. Ale tohle často nejsou věci, které jdou k nějaké kráse, jemnosti, zručnosti, dovednosti atd.

hafika
5. bře 2024

@2veverka Tak zkus něco jako ten sešit, co jsem dávala v odkaze, ten sice dostaly holky někdy ve druhé třídě, ale pro vaši situaci by byl fajn a třeba vám tak na měsíc dva vydrží. Nakladatelství pierot jich mělo víc, tak zkusit pohledat, jestli to nemají třeba někde v okolí v knihkupectví nebo tak a vyzkoušet.

l_
5. bře 2024

@2veverka psala jsi, ze na tvoreni vzdy neco chybi, ted pises ze toho spoustu mate 🙈 da se vymyslet z trochy materialu spoustu veci.. a ja zas radsi budu za 150vyrobku, nez aby jako u otce sedela u mobilu (doma ho nema, neexistuje)..
Ze jsi utahana chapu, znam to, byt mam jen jednu.. a proto vzdy koupime neco, cim se zabavi sama.. kdzy ji neco chytne, podporim ji v tom.. jsou to veci, co se nekazi, takze me nestve, ze to tu x mesicu lezi netknuty.. plus ma.jeste dva tvorici krouzky, takze pak mnohdy tvori sama to, co tvorili na krouzku.. ale jak rikam, radsi konzum v podobe tvoreni, nez znudeny dite nebo dite s telefonem..
A kdyz ji neco nekde nadchney rada ji v tomto podporim..

2veverka
autor
5. bře 2024

@l_ Hele, a co pak s těma výrobkama děláš? Já jsem totiž ekologická duše a nemám ráda to plýtvání a tak. A u nás skoro nic z toho, co se koupí, nakonec nemá efekt. Ale mám pocit, že u nás není hlavním tématem ani to vyrábění - můj syn je takovej gruntovní kluk a potřeboval by asi barák, zahradu a garáž.

l_
5. bře 2024

@2veverka psala.jsem.. na vykresy ma jednu krabici, tu si udrzuje sama, vystavka na jedne skrini a hoooodne obdarovava - babicky, dedecky, znamy, jako darky, atd.. nemam pocit ze bysme tim byly zavaleny, nebo ze by se echt vyhazovalo..
Vsak rikam, najit neco, pro co se nadchne a v tom ho podporit.. at je to cokoliv.. dneska i ty hracky na rozebirani a montovani jsou.. nejaka technicka stavebnice - jsou z ruznych materialu atd.. opravdu toho je dneska hodne..

me_druhe_ja
5. bře 2024

@2veverka Hele já jsem typ, kterej odjakživa z duše nesnášel vytvarku a veškerý ruční práce. Už od školky. Nesnášela jsem malovat, stříhat,.lepit, vytvářet...nikdy mě to.nebavilo. nikdy. A mám to doteď. Navíc jsem na to nešikovná..moje tříletý dite už maluje líp než já. Já mám děti mladší teda,.takže doma mají k dispozici pastelky, papíry,. omalovánky....občas děláme samolepkove sešity spolu. Ale to je vše
Nikdy s nima nebudu nic vytvářet. Prostě na to nejsem. Tohle za mě obstarává školka a později škola, tam dělají furt něco. Věnuju si jim hodně, čteme, puzzle, první společenské a vzdělávací hry, chodíme ven...ale tvořit se mnou prostě nikdy nebudou. 😀
Nemám tedy radu, ale jen podporu, že ne každá matka doma s dětma tvoří od rána do večera 🙈

izz76
5. bře 2024

@2veverka Závidím,ze někdo má běžném pracovním rezimu čas na nudu. Já už mám teda dite ve škole,ale když byla ve školce,tak odpoledne měla dvakrát týdne kroužek,jednou týdne jsme zasly za babičkou, jindy zase vzaly domu na návštěvu kamaradku,do toho venceni psa. V hezkem počasí hřiště,kolo apod. Občas je potřeba nějaký nákup nebo jiné zařizování. V týdnu opravdu moc prostoru na nudu není.

prejeta_zaba
5. bře 2024

@2veverka na Pinterestu si zadám třeba "úkoly pro 1. třídu" nebo bludiště (nebo Vánoce, Velikonoce, doprava, tvoření s dětmi...) a tisknu. Ze sešitů mám ráda z Pepca takové tlusté doplňovačky a Levné knihy mají sérii "Logika" jsou to malé barevné sešity a nejsou úplně stupidní, jako většina těchto dětských publikací. Předškolní úkoly zvládá podle mě průměrně inteligentní tříleté dítě, ale tady ty těžší doplňovačky má rád i druhák.

2veverka
autor
7. bře 2024

@izz76 Stačí virózka na 4-5 dní a hned je času hromada...

2veverka
autor
7. bře 2024

@prejeta_zaba Díky. Víš, mně jen připadá, že to je jen představa nás dospělých, že ty předškolácké sešity mají smysl. Ale syna to myslím teď už ani nezajímá, je tam holt jakýsi vývoj..

2veverka
autor
7. bře 2024

@me_druhe_ja Ano. Souzním. Mně by maopak tvoření bavilo, ale běžný život je hodně zahuštěný, nelze se soustředit na vše. A souhlasím, že je i pro nás lepší se něčeho vzdát, nelze dětem dělat kompletní servis.