• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Povinna skolni dochazka v zahranici

27. května 2016 
@marketnieuw ahoj vsem ja a muj syn zijeme ve Velke Britain uz 10 let syn se tu narodi me a me mu by vale mu priteli, ktery je Skotak takze Brit. Po narozeniny jsem synovi vyridila ceske obanstvi a ma vse pas, rodny list I trvaly pobyt v CR. ..clovek nikdy nevi jestli se bude muset vratit. Syn ted chodi do 4 Tridy a jezdime delat zkousky do Brna je to jen z cestiny a od 4. Tridy I Vlastiveda jsem rada, ze se to uci protoze mi pripadne, ze skoly v UK jsou pekne naprd. Nic je tam neuci a ukoli o tom se neda ani mluvit ve srovnani s ceskou skolou budte radi, ze decka chodi v Cechach. Syn se brani, ale bude mu to kdobru jednou a obohati ho to. Tady v UK decka nemaji doma ani ucebnice ze kterych by se mohli ucit je to docela k nasrani. Ja jsem syna naucila cesky cist i psat a umi i anglicky. Na zkousky do CR muzete jezdit i jednou za 2 roky se skolou se da domluvit a plati se poplatek 500 kc za kazdy rok dostanete vysvedceni a muze pak jit na stredni skolu v CR. Muj ex je z toho hodne na pray ze ho uci a ze jezdime asi se boli ze mu jednou syn u jede ale mu site to brat tak ze se my otevrou dvere jak na skoly v zahranici tak I v CR a to mi prijde mnohem vetsi prinos nez jen skoly v UK.
15. kvě 2016 v 00:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@marketnieuw ahoj vsem ja a muj syn zijeme ve Velke Britain uz 10 let syn se tu narodi me a me mu by vale mu priteli, ktery je Skotak takze Brit. Po narozeniny jsem synovi vyridila ceske obanstvi a ma vse pas, rodny list I trvaly pobyt v CR. ..clovek nikdy nevi jestli se bude muset vratit. Syn ted chodi do 4 Tridy a jezdime delat zkousky do Brna je to jen z cestiny a od 4. Tridy I Vlastiveda jsem rada, ze se to uci protoze mi pripadne, ze skoly v UK jsou pekne naprd. Nic je tam neuci a ukoli o tom se neda ani mluvit ve srovnani s ceskou skolou budte radi, ze decka chodi v Cechach. Syn se brani, ale bude mu to kdobru jednou a obohati ho to. Tady v UK decka nemaji doma ani ucebnice ze kterych by se mohli ucit je to docela k nasrani. Ja jsem syna naucila cesky cist i psat a umi i anglicky. Na zkousky do CR muzete jezdit i jednou za 2 roky se skolou se da domluvit a plati se poplatek 500 kc za kazdy rok dostanete vysvedceni a muze pak jit na stredni skolu v CR. Muj ex je z toho hodne na pray ze ho uci a ze jezdime asi se boli ze mu jednou syn u jede ale mu site to brat tak ze se my otevrou dvere jak na skoly v zahranici tak I v CR a to mi prijde mnohem vetsi prinos nez jen skoly v UK.
@marketnieuw
15. kvě 2016 v 00:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
@emy22 ten poplatek 500 Kč je za co? To slyším prvně
15. kvě 2016 v 00:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
To si vybere skola pri kazde zkousce. Asi ze si na Vas u delaji cas a administrativu, vystaveni vysvedceni atd. Vy ste to ne platila? A vysvedceni ste dostali?
16. kvě 2016 v 07:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@emy22 ještě jsme ji nedělali, syn jde do první třídy v září. Ale při zápisu nikdo nic podobného nezmiňoval. Zeptám se kamarádky, která jezdí na zkoušku se třemi dcerami. Pochybuju, že platí 1500 :wink:
16. kvě 2016 ve 13:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@emy22 tak to vas pekne nekdo natahuje. Za zkousky se neplati, vsak na zaka se dostavaji dotace, naopak, zak ma narok na ucebnice a pomucky jako kazdy jiny zak skoly.
Zadala bych o vysvetleni poplatku, ukazani takoveho poplatku v zakone a poukazala na nej na ministerstvu skolstvi. Nejde jen o 500, jde o to, jak jsou drzi.
Jinak ty zkousky jsou nepovinne. Divim se, ze se vam chce kvuli tomu jezdit z UK, nam se nechce ani ze SVK a ani jezdit nebudeme.
Kdyby sme se chteli jednou vratit, tak to pujde i bez zkousek.
16. kvě 2016 v 16:10  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@czechzuzanaba S tymi skúškami na svk by som si to rozmyslela dcera je druhacka a chodime ja totiž nemam na pokutu 300e ked tam neprideme raz za 4roky musi mat skúšku aj ked ju neurobí ale musíte sa dostaviť inak vam príde pokuta a to vraj koidne aj po 9 rokoch keď nedodrzala školskú dochádzku ale mal by sa tento zakon menit
16. kvě 2016 v 16:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blenny kamaradka slovenka v zivote nebyla s klukama na slovensku na jakekoliv prezkouseni.. nikdo po tobe nemuze nic takovyho vymahat..
16. kvě 2016 v 18:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
nas na to upozornovala riaditelka plati to 4 roky
16. kvě 2016 v 19:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blenny aha.. ty zijes v cr a to na slovensku mas stale trvale bydliste atd? jelikoz pokud si odhlasena ze slovenska a si na trvalo v cr tak nechapu jakym zpusobem te donuti pac kam te budou jakoby kontaktovat kdyz tam uz nezijes..kdo ti zaplati tu cestu jet na slovensko kvuli zkousce atd..
jelikoz ja bydlim v uk uz 12 let.. nemam tam zadne trvale bydliste proste nic.. jen rodinu.. muj syn ma jak ceske tak uk obcanstvi.
17. kvě 2016 v 08:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
ten slovenský zákon je podstatně přísnější než ten český, takže bych se moc nedivila, kdyby to tak bylo
17. kvě 2016 ve 12:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
@luciebx ano mame tam trvale pobyty a prechodné v cr
17. kvě 2016 ve 13:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blenny aha tak to potom jo.. ale jako holky co nemaji trvaly pobyt v cr nebo na slovensku a ziji v zahranici tak opravdu na zadne prezkouseni nemusi..
17. kvě 2016 v 18:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@luciebx dobre vedieť myslela som si ze to bude platiť aj keď tam nebudeme mať trvalé pobyty ale mame svk občianstvo
17. kvě 2016 v 18:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blenny kamaradka co zije v uk a ma svk obcanstvi a jeji kluci taky tak v zivote nebyla na svk na zkouskach nic.. a ani se nechysta.. asi zalezi jak na kom..
17. kvě 2016 v 19:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
tak nevim, jak na Slovensku, ale v ČR je důležité občanství, je úplně jedno, jestli máte trvalý pobyt. Pokud má dítě české občanství, musí být zapsané ve škole.
17. kvě 2016 ve 23:10  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
@yellowbanna prý nemusí. Jen pokud má trvaly pobyt.
17. kvě 2016 ve 23:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Nedávno jsem to četla u holek, co to řeší tady v DE. TAkže kdo ma v ČR trvaly pobyt, musí na přezkoušení, ale jednou za XY... a kdo je z ČR odhlášený, tak ani nemusí. Jedno, že ma české občanství.
17. kvě 2016 ve 23:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tak nevim nakolik je to důveryhodny zdroj, ale zde jsem našla toto https://www.velka-britanie.co.uk/povinnost-zapisu-deti-s-ceskym-obcanstvim-zijicich-v-zahranici-do-skoly-v-ceske-republice/

takze dle MPSV http://www.mzv.cz/jnp/cz/srp/studium_v_zahranici_a_cr/novinky_v_plneni_povinne_skolni_dochazky.html
musí být díte s českým občanstvím zapsané v české základní škole, ale zkoušky skládat nemusí
17. kvě 2016 ve 23:41  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
smerodatne je obcanstvi, ne pobyt ...

znovu kopiruji z predchozi stranky:

Článek PhDr. Jitky Kendíkové, ředitelky ZŠ J. Gutha-Jarkovského a Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského, Praha 1

V nedávné době jsme se dočkali některých změn v oblasti plnění povinné školní docházky v zahraničí. Na základě mnoholeté zkušenosti s těmito žáky, často z řad rodin zaměstnanců MZV ČR, bych v následujícím textu připomněla některé z nich a zároveň upozornila na některá problematická místa.

Základní pravidla plnění povinné školní docházky u českých občanů žijících v zahraničí jsou stanovena v zákoně č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a dalším vzdělávání (školský zákon), v platném znění a ve vyhlášce č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, v platném znění. Oba uvedené předpisy byly v posledních letech (2012) významně novelizovány. Jednalo se o významné změny, které se zásadně dotkly i pravidel plnění povinné školní docházky v zahraničí.

Za klíčovou novinku ve srovnání s dosavadní praxí můžeme označit fakt, že zkoušky z vybraných předmětů (český jazyk, vlastivěda, dějepis, zeměpis v daných ročnících) již nejsou pro české občany, plnící povinnou školní docházku v zahraničí povinné. Zákonní zástupci tak mohou zvolit, zda jejich potomek bude při plnění povinné školní docházky v zahraničí skládat zkoušky, či nikoli. Novelizovaný školský zákon v § 38, odst. 5 uvádí: „Žák, který plní povinnou školní docházku ve škole uvedené v odstavci 1 písm a) nebo způsobem uvedeným v odstavci 2, může na žádost zákonného zástupce konat zkoušky z vybraných předmětů ve škole uvedené v odstavci 3 nebo ve škole při diplomatické misi České republiky…“

Stále však platí, že žáci, kteří plní povinnou školní docházku v zahraničí musí být zapsáni v české (kmenové) škole. Vůči ní mají zákonní zástupci těchto dětí některé povinnosti, na něž v praxi bohužel mnohokrát zapomínají. Proto si je nyní připomeňme.

1. I novelizovaný školský zákon ukládá zákonným zástupcům těchto žáků také povinnost oznámit řediteli "kmenové" školy předpokládanou dobu plnění povinné školní docházky v zahraničí, případně také adresu pobytu dítěte a adresu školy, kterou v zahraničí navštěvuje. Nejpozději do dvou týdnů po příjezdu do zahraničí by mělo být dítě přihlášeno do tamní školy.

2. V případě, že se zákonný zástupce žáka rozhodne, že jeho dítě nebude konat zkoušky, je třeba doložit řediteli kmenové školy v České republice vysvědčení ze zahraniční školy, a to za období nejvýše dvou školních roků. Učiní tak v termínech stanovených ředitelem kmenové školy. Vysvědčení musí být přeložené, v případě pochybností může být požadován úředně ověřený překlad. Kmenová škola žákovi vysvědčení nevydává (viz § 18 odst. 2 vyhlášky č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění pozdějších předpisů). Bohužel musím konstatovat, že mnozí zákonní zástupci toto opomíjejí a nereagují ani na výzvy „kmenové“ školy.

3. Na základě nových změn ve vyhlášce č. 48/2005 bude v brzké době možné, aby školy, které v zahraničí vzdělávají české žáky českému jazyku a vlastivědě, tedy například některé pobočky České školy bez hranic, které uzavřou smlouvu s MŠMT ČR, vydávat svým žákům vysvědčení, na jehož základě pak ředitel „kmenové“ školy v Čechách vydá vysvědčení.

Pravidla konání zkoušek, pokud o ně zákonní zástupci požádají, se nezměnila. Stále se tedy jedná o zkoušky před tříčlennou komisí jmenovanou ředitelem „kmenové“ školy. Skládají se vždy z českého jazyka a od 4. ročníku základní školy také z u učiva vlastivědné povahy vztahujícího se k České republice a od 6. třídy pak dějepisného a zeměpisného učiva týkajícího se ČR. Zkoušky je možno skládat za období jednoho školního pololetí až dvou školních let. Pozor – je-li zvolen dvouletý interval, skládají se zkoušky z učiva celých dvou školních let (tedy za dva školní ročníky). Termín zkoušky dohodnou rodiče žáka se školou. Zpravidla to bývá v červnu či srpnu daného školního roku. Jejich konkrétní obsah a rozsah stanovuje ředitel školy a zákonní zástupci žáka jsou s ním dopředu seznámeni. Ze zkušeností doporučuji toto dohodnout před odjezdem do zahraničí či po bezprostředně po zkouškách za předchozí ročník. Zároveň je možné zapůjčit se v „kmenové“ škole příslušné učebnice.

O zkoušce se vyhotovuje protokol, který je součástí dokumentace školy. Na jeho základě je pak žákovi vydáno vysvědčení. Na něm je hodnocení pouze z předmětů, z nichž byla konána zkouška. Na zadní straně je pak uvedeno, že žák plní povinnou školní docházku dle § 38 školského zákona.

V praxi se mě rodiče žáků plnících povinnou školní docházku v zahraničí často ptají, jaký je můj názor na zkoušky. Zda je skládat či ne? Odpověď na tuto otázku pochopitelně není jednoduchá. Vždy je třeba vzít v úvahu individuální možnosti každého dítěte, jeho studijní možnosti, nadání, chuť do učení, dobu pobytu v cizině apod. Obecně bych doporučila skládat zkoušky těm dětem, u nichž je předpoklad, že se do české školy v průběhu své vzdělávací cesty vrátí. Získají tak povědomí, co se v daných ročnících učí a neztratí kontinuitu se vzdělávacím systémem. Zároveň může být posílen jejich zájem o český jazyk, historii i geografii.
18. kvě 2016 v 00:10  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@chris_n koukam, ze jsi dala ten samy odkaz :slight_smile:
je to tak
18. kvě 2016 v 00:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
@chris_n "český občan žijící v zahraničí" ze své podstaty většinou trvalý pobyt v ČR nemá :wink:
18. kvě 2016 v 00:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
18. kvě 2016 v 08:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@blenny o zkouskach na SVK jsem nepsala, ani o tom nic nevim. Psala jsem o zkouskach v CR :slight_smile:
18. kvě 2016 v 08:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@yellowbanna ano, jak jsi psala, na trvalem pobytu vubec nezalezi. Jednou jsi obcan, tak musis se do nektere skoly prihlasit. Problem je, ze kdyz nekdo nema trvaly pobyt, nema tim padem kmenovou skolu. Ma jen povinnost si nejakou najit a zapsat dite tam. My jsme se s timto celkem trapili, nakonec jsme nasli skolu, kde nas zapsali, mimochodem ani jsme se nemuseli dostavit osobne. To nektere skoly taky tvrdi, ze se musi na zapis osobne. Takze zapsani jsme, ted dodame vysvedceni az budem mit a hotovo. Zadne zkousky a pod.
18. kvě 2016 v 08:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
malej ma ceske I anglicke obcanstvi.. mi reknite kdo me kam bude kontaktovat a kam mi budou posilat postu kdyz v cr nemam absolutne zadny pobyt nemam pojisteni nemam proste nic.. jezdim jednou za rok k rodine v lete. kdo mi proplati letenku ze MUSIM letet kvuli skole.. Je tu kolem me kupa cesek co v cr nemaji nic deti uz vetsi takze by kvuli skole do cr jezdit museli a nikdo nejezdi nikdo nikdy nebyl kontaktovan proste nic.. Jako ktera zakladka se mi priradi kdyz ani nevi kam me kontaktovat.. tohle je dost divny system.
18. kvě 2016 v 08:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
@luciebx nemusís... podle MPSV ho jen nahlásis do prípadné spádové školy a na zkoušky nemusis
18. kvě 2016 ve 12:15  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Kazdodpádně, ja chapu lidi zdaleka, ze se jim to řešit nechce. Ja uvazuju nad tím, že ty zkoušky podstoupíme. Chtela bych, aby mala pak mela vzdelaní i české uznané. A máme to do Prahy 500km
18. kvě 2016 ve 12:16  • Odpověz  •  To se mi líbí
@czechzuzanaba moje děti trvalý pobyt (a tudíž kmenovou školu) nemají. Já ano a vycházela jsem z toho, že jezdíme k mým rodičům, takže jsem kontaktovala dvě školy v okolí. Ta spádová mi ani neodpověděla na email. Ve druhé nás přijali bez problémů. Chci, aby syn jezdil na zkoušky, aby měl nějaký výstup z toho, že i tady chodí do české školy. Chápu, že z Austrálie nebo US se to řeší hůř. Já jsem "jen" v Irsku.

@luciebx netuším, jak se řeší to, když někdo tuto povinnost neplní, jaké mají možnosti vymáhání a jestli to vůbec někdo řeší. Spousta Čechů na to kašlala i v době, kdy byly povinné zkoušky. A taky se nic nestalo. Možná by nastal problém při návratu do Čech, nevím. Faktem však zůstává, že je to povinnost ze zákona.
18. kvě 2016 ve 14:04  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
tak super.. ja nic teda resit nebudu.. ze bych se mela jednou vracet do cr to asi se nestane.. takze dikec holky za info :dizzy_face:
18. kvě 2016 v 15:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek