Povinna skolni dochazka v zahranici

justy
4. říj 2007

Ahoj , je tu nekdo , kdo zije s detmi ve skolnim veku v zahranici ?Jak to mate s povinnou skolni dochazkou , pokud maji obcanstvi CR ?

shine2015
19. říj 2015

@luciebx na Slovensku nemusí být stejný zákon jako v ČR ...a další věc,oni ho dají před komisi a půjde třeba do nižšího ročníku,později kdyby přišlo ve 14ti apod tak jde spíš i o to,kam ho vezmou na školu střední.....nebo i ucnak, pokud nebude umět češtinu a předměty nebo základy,které budou umět devataci ze zakladky tak se nedostane na školu....a i kdyz uz ho nekam vezmou, ono dohanet zakladku a ještě se učit odborné předměty není prca a vůbec jít k maturitě.....takže spíš pak tedy nejakou mezinarodni stredni......musí to být pro děcko strašně náročné......takže za mě několikrát na to pouze z pohledu státu ale i z pohledu decka. Podle mě to nikdo neřeší teď tedy,do doby,než by se dítě natrvalo vrátilo.....pokuty 100tis plus nějaká scialka atd.....oni té za to nezavrou ale peníze by podle mě chtěli.....když to tu v ČR vidím...

merope
19. říj 2015

@shine2015 Je dost soukromých škol, kde jsou třeba i děti cizinců, které česky taky neumí. Se střední bych fakt problém neviděla - maximálně si dá dvakrát za sebou prvák a doučí se česky. Jako problém bych viděla základku, pokud se vrátíte třeba v šesté třídě. Tohle je asi fakt šíleně důležité si rozmyslet - kdy a zda se budete chtít vracet. Jinak si uvědomte ještě jedno - i pokud se pak vrátíte zpět do ČR, je dosti pravděpodobné, že pokud dítě odchodí ZŠ celou v cizině, nebude se mu chtít vracet na střední do ČR, spíše bude studovat v cizině a už tam i zůstane.

luciebx
19. říj 2015

@shine2015 ano mas pravdu pokud by se clovek vracel nikdy v dobe kdy je ditko mezi zakladkou a stredni to je jina.
@merope presne kupa skol pro cizince kde se mluvi anglicky je v cr kupa.

shine2015
19. říj 2015

@merope
@luciebx jo holky,je to dilema....taky to řešíme....vrátili jsme se a zase uvažujeme,že pojedeme zpět do UK....tady jsou lidí permanentně naštvaný, až na výjimky, v obchodech tragédie, skoro pokaždé mě někdo sprdne, úsměv na to zapomente.... Kdyz jsme sem jen jezdili tak mi to tak nepřišlo nebo to byla je chvíle že jsem to přešla....ale už se to táhne dyl a unavuje mě to....mám tu super zubarku,gyndare, kamarády a rodinu,ale někdy mám pocit,že se tady lidí schválně nasiraji a hledají čím by mohli nás....okolí.....navíc v UK je tak nějak lehko. ..nikdo nic moc neřeší ....a všichni jsou míli....

Takže dilema i pro nás....ale asi se vrátíme zpět do UK...

luciebx
19. říj 2015

@shine2015 hele presne muj problem s cr. Jezdim domu v lete na 3 tydny a to mi staci. Prodavacky neochotny na poste to je jak za komunistu. Poledni prestavky me dostavaj. Kazdej urad mysis osobne s kupou papiru. Vsude vsichni nasrani t9 fakt v uk neni a kooor ty ceny neceho k pomeru platu.

merope
19. říj 2015

@shine2015 Podle mě to šíleně záleží na tom, kde jsi bydlela v UK a kde bydlíš v ČR. Každé má svoje. Já jsem ráda v cizině, ale když začnu trošku pronikat do tamních systémů, tak mám pocit, že v ČR i přes ten bordel, co tu je, se v mnoha věcech máme skvěle. Prodavačka mě už dlouho za nic nesprdla, naopak kam chodím já, jsou často úžasně v pohodě. Na druhou stranu - kde se na mě mračí, tam prostě nechodím. Hotovo. Nemusím si kazit den a náladu. A dost se na lidi kolem sebe usmívám, dokonce dneska mi kolega ve škole řekl, že je super, že se pořád směju (a to jsem měla ráno teplotu tipuji nějak tak 36.8 (=umírám 🙂 ) a potkal mě po odučených 4 hodinách).

A zrovna neustálý déšť, pořád stejné podnebí, katastrofální přístup ke zdravotní péči, školní uniformy od 4 let věku dítěte a šílená omezení kolem čehokoli s dětmi mladšího věku (v podstatě stylu "zařiďte si au-pair") mi říkají, že s dítětem bych do UK nechtěla. Svého času se mi líbilo Německo, ale tam je absolutně jiná mentalita než v ČR a já jí moc nerozumím, ještě tak bavoráci, ale i tam je to divoké. A obchody zavřené "dle zákonů".

Vůbec doma dost diskutujeme, kam tak emigrovat, až tu Babiš zavede EET a další špehovací metody. A zjišťujeme, že v Evropě to je tragické všude.

shine2015
19. říj 2015

@luciebx presne a kvalita potravin se neda srovnat....ja se tesila zpet...a i jsem rada tady ale citim ze v uk se tak nejak lehceji dycha....i zije....i kdyz samozrejme myslim s manzelem ...sama taky nevim jak bych to zvladla....

shine2015
19. říj 2015

@merope my se vraceli hlavne a jenom kvuli detem....pocasi jsme meli celkem fajn...bydleli jsme nad londynem asi 150km ....me cr vyhovuje jen proto ze to tu znam a mam zajety system...nebo jen proto ne ale hlavne proto....taky ma uk minusy a zdravotni pece je hrozna,skotsko je lepsi na zdravotni peci oproti uk ale zase zima jak nevim kde na me teda....ne by se libilo asi spanelsko ale platy zase mazec...u nas taky diskutujeme....porad zda byt v uk nebo cr....nemecko nechci nebbbudu se ucit novy jazyk a muz taky nechce...pak na nabidky ze svedska ale tam nechci ja....co tam,vsechno vsude daleko a nemam rada norsko kvuli socialce a svedsko mi prijde ne tak agresivni ale mam pocit jen muj ze podobne.....takze u nas vecne tema.....mimo to jeste ted mam termin s tretim mimcem a chci rodit v cr v uk by me teda nikdo nedostal....ale zase tady vime za kym jit a ke komu jit...orazkou je zda to tak bude i do budoucna....

Manzel ma nabidky ted zase do uk spoustu...zvazujeme jih...tak uvidime...

shine2015
19. říj 2015

@merope a s tum usmivanim me tez dost lidi vyhledava a rika jak mam porad dobrou naladu.....a jsem schopna odejit z obchodu a uz tam nejit....jen treba potraviny atd tam je to velmi casto....jezdim vedle do vesnice pritom obchod mame cca 300m...ale myslela jsem i velke obchodnaky....v uk se mi nestalo ani na vanoce ani jindy ze by se nekdo neusmival....tady je spus vyjimka ze se nekdo smeje....ale samozrejme ne vsichni jsou spatni....

jaajaa
19. říj 2015

@marketnieuw tohle se resi i tady v NL mezi Cechy zijicimi tady. Jestli to nekdo dohleda nevim, ale asi na tom neco je, protoze o tom dost slysim z okoli. Ja teda primou zkusenost nemam- moje deti ceske obcanstvi nemaji, nemame v CR trvale bydliste a ani to neminim zarizozovat. Ale bylo by fakt fajn slyset od nekoho primou zkusenost- jestli teda je nejaka prima kontrola a nekdo to osobne zazil.....
My se stehovat neplanujeme- teda urcite ne do CR, jestli nekdy nekam jinam a s detmi, to uz je jina otazka. Docela ten system chapu- jestli to je pojato jako povinnost ci nejaky zavazek, kdyz si teda zvolim pro svoje deti obcanstvi po rodicich, ale zase jestli by to melo byt az do takoveho detailu jako prezkouseni kazdeho pul roku....Jestli by se spis nemelo snazit o nejake sjednoceni skolstvi v ramci EU?

paja173
19. říj 2015

Od roku 2013 je novy zakon ktery tu povinnost zmenil. Ted uz je na rodicich jestli chteji aby ditko zkousky v CR delalo. Takze povinne uz to neni, jen se musi co dva roky poslat do ceske skoly vysvedceni ze zahranici, ktere potvrzuje skolni dochazku. Kdyby dite pak treba chtelo chodit na stredni skolu v CR, tak by teoreticky ty zkouzky melo delat,( co dva roky pry staci), ale udajne kdyz nema, tak po navratu do CR se dela nejake prezkouseni pred komisi.

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
merope
20. říj 2015

@jaajaa Tak co já slyšela, tak prý dítě, jehož rodiče jsou oba občané ČR, pokud se narodí v EU, má automaticky české občanství (i když nikdy ve svém životě v ČR nebylo). Alespoň tak to tvrdily úřady v UK.

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaajaa
20. říj 2015

@marketnieuw @merope ano, nase deti maji nizozemske obcanstvi po otci. O ceske jsme nezadali a ani to nemam v planu. 😉

paja173
23. říj 2015

@merope je sice pravda, ze dite ma sice automaticky ceske obcanstvi po rodici, ale musis nechat udelat cesky rodny list a vystavit potvrzeni o statnim obcanstvi. Bez toho je to jen ' teoreticke'. Napriklad, kdyz se dite narodi v UK ceskym rodicum, ma automaticky Britsky rodny list, ale je ' bez obcanstvi', dokud rodice o obcanstvi nepozadaji. Jestli dite nema potvrzeni o ceskem obcanstvi vydane Ceskou Republikou, tak o nem v CR neni zaznam a jako cesky obcan neexistuje.

merope
25. říj 2015

@paja173 To jo, nicméně jestli jsem to dobře pochopila, tak britské občanství dítěti nedají - a pokud s ním chceš cestovat, nezbyde, než mu zajistit české občanství a český pas. Výhodou na oplátku je to, že pokud oběhneš o úřad víc, tak má i české zdravotní pojištění, takže s ním můžeš zadarmo v ČR k lékaři vyřešit všechny ty průšvihy, které doktoři v UK neřeší a čekají, až se to "nějak" vyřeší samo.

craki
25. říj 2015

@merope Souhlasím s tím ze není kam "utéct" 🙂 Evropa je v podstate stejná, ale i jinde to není 100 růžové... Každý si liboval jak je krasne naprr v Kalifornii.. Ok, byli jsme tam a nic moc... To samé Austrálie.. Život super ale mají snad tunu národních problemu... Německo ani nezminuju... Doslova každý ho velebi, ale těch pruseru mají stejne jako my... A v neděli nejen ze si nenakoupis ale nesmíš ani prat a na některých místech ani vědět prádlo.... To ze v celém Německu nejsou schopni se domluvit na stejných státních svátcích je tristní ale k pláči je ze nesjednoti ani např system vzdělávání a typy škol...

babkakorenarka
25. říj 2015

@marketnieuw Zdravim te z Nemecka, moje dcera nastoupila do skoly v Nemecku a tady je do dnesniho dne a studuje.V CR nebyla nahlasena a nikdy nechodila na zadne zkousky, ale.... moje ceska kamaradka postupne se vsemi 3 detmi 2x rocne musela ke zkouskam, ve starsich rocnicich uz jen cestina, dejepis a vybrana temata z nejakeho jineho predmetu, protoze vlastne fyzika a tak je v podstate v Nem. a CR stejna. Snad nejnovejsi predpisy uz to tak tvrde nevyzaduji, zda se to i podivne, pokud nekde jinde zijes delsi dobu.Na druhe strane chapu, ze pokud se nekdo vrati za 3-4 roky a dite neumi treba spravne cesky, tak uz je to problem.... Moje dcera cesky mluvi, ale pripoustim, ze y-i ji dela problem, neb jsem ji vlastne nikdy neucila vyjmenovana slova.Zato mluvi vyborne nemecky, anglicky a francouzsky, trochu italsky a samozrejme cesky, mluvim s ni porad hlavne cesky.

babkakorenarka
25. říj 2015

jinak si podrobneji prectete http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelava....

Kratka citace: Žák může plnit povinnou školní docházku ve škole mimo území České republiky nebo v evropské škole působící na základě Úmluvy o statutu Evropských škol nebo formou individuální výuky v zahraničí.

Žák, který plní povinnou školní docházku jedním z výše uvedených způsobů, je vždy zároveň žákem české školy, kde je zapsán k plnění povinné školní docházky (tzv. kmenová škola).

Před odjezdem do zahraničí je zákonný zástupce žáka povinen oznámit řediteli kmenové školy předpokládanou dobu plnění povinné školní docházky v zahraničí, způsob plnění povinné školní docházky, adresu místa pobytu žáka a popřípadě i adresu příslušné zahraniční školy. Zákonný zástupce žáka je povinen přihlásit žáka do zahraniční školy nejpozději do dvou týdnů po příjezdu žáka do země pobytu.

Žák, který plní povinnou školní docházku v zahraničí, může na žádost zákonného zástupce konat zkoušky z vybraných předmětů ve své kmenové škole. Výjimkou jsou evropské školy, kdy žák zkoušky nekoná.
Ci-li dnes uz jen "muze", tzn.nemusi!!!!! huraaaa

paja173
26. říj 2015

@merope Britske obcanstvi dite muze mit, na zadost rodicu, ale pokud ani jeden rodic neni Brit, tak se to papirovani o trosku vice komplikuje, ale neni to zadny problem. Ted uz muze byt dvoji obcanstvi, tak si myslim ze je to velika vyhoda. Vyrizovani ceskeho obcanstvi a pasu je taky silene papirovani, klasicka zastarala byrokracie. Trva to, kdyz se to vyrizuje pres ambasadu, ale da se to zvladnout.

czechzuzanaba
2. led 2016

Caute, nahodou nevite nekdo, jak to je, kdyz v CR ma dcera obcanstvi, ale nema trvaly pobyt? Potom kmenova skola v CR je ktera?
Na SVK ma pobyt, taky obcanstvi, tedy bude i skola....

yellowbanna
2. led 2016

@czechzuzanaba Na trvalém pobytu až tak nezáleží. Teď jsem se na to v jedné škole ptala. Já se orientovala podle svého trvalého pobytu, podle toho, kde prakticky bude nejlehčí pro nás případně docházet. Pokud nehodláte do školy fyzicky vůbec chodit, můžeš dceru přihlásit teoreticky na jakoukoliv školu v ČR. Jediné riziko je, že pokud budou mít plno, nemusí děti mimo spádovou oblast vzít.

czechzuzanaba
2. led 2016

@yellowbanna diky, ale nerozumim tomu. Jak se muzu orientovat podle trvaleho pobytu, kdyz zadny nemam? Jde mi o to, ze baby tu rikali, ze nase kmenova skola nas dostane jakoze na seznamu a tam kdyz se neprihlasime, bude postih. No my tim, ze trvaly nemame, tak asi nas nikdo na seznamu mit nebude...Do ceske nehodlam vubec holky dat, vsak my jsme na Slovensku, to je to same 🙂

yellowbanna
2. led 2016

@czechzuzanaba no, já vycházela z toho, že já trvalý bydliště ještě pořád v ČR mám, u našich. Moje děti už ho ale mají odhlášený. Pokud trvalé bydliště nemají ani rodiče, žádnou spádovou školu nemají a můžou si vybrat jakoukoliv školu. Seznamy potenciálních žáků a postihy jsou podle mě blbost. Rodiče si dnes už můžou školu vybírat. Spádová škola znamená akorát to, že tam musí přednostně přijmout děti s trvalým pobytem v dané spádové oblasti. Nic o žádných seznamech nemůžu nikde dohledat, docela by mě zajímalo, odkud to dotyčné mají.
Nicméně, pokud má dítě české občanství, má ze zákona povinnost být přihlášené v české škole, i když do ní nikdy chodit nebude. Na konci roku pak rodiče předkládají vysvědčení ze země, kde dítě prakticky do školy chodí a dokládají tak, že plní školní docházku v zahraničí. Třeba na Slovensku.

czechzuzanaba
3. led 2016

@yellowbanna ok. diky. No hlavne ze nemusime na ty zkousky jezdit...
Ja taky trvale jeste nedavno mela, ale ted jde udelat obcanka bez trvaleho pobytu, tak jsem si udelala to. Ono totiz potom maji automaticky trvaly pobyt i deti a porad po nas chcou platby za popelnice a to me otravovalo :D A stejne ten TP k nicemu nepotrebuju...

yellowbanna
3. led 2016

@czechzuzanaba právě kvůli popelnicím jsou děti odhlášené 😉

czechzuzanaba
4. led 2016

@yellowbanna no me v PV rekli, ze nemuzu odhlasit jen deti, pokud me TP zustane. Tak sem to odhlasila cele. Pritom idealni obyvatel mesta jsem byla - brali na me podilove dane, a nic sem nevyuzivala 😀

yellowbanna
4. led 2016

@czechzuzanaba s těma popelnicemi strašně záleží na místě. Někde jdou odhlásit třeba jen popelnice při zachování TP, jinde nejde vůbec nic. To by bylo na celou jinou diskuzi 😉