Povinna skolni dochazka v zahranici

justy
4. říj 2007

Ahoj , je tu nekdo , kdo zije s detmi ve skolnim veku v zahranici ?Jak to mate s povinnou skolni dochazkou , pokud maji obcanstvi CR ?

emy22
14. kvě 2016

@marketnieuw ahoj vsem ja a muj syn zijeme ve Velke Britain uz 10 let syn se tu narodi me a me mu by vale mu priteli, ktery je Skotak takze Brit. Po narozeniny jsem synovi vyridila ceske obanstvi a ma vse pas, rodny list I trvaly pobyt v CR. ..clovek nikdy nevi jestli se bude muset vratit. Syn ted chodi do 4 Tridy a jezdime delat zkousky do Brna je to jen z cestiny a od 4. Tridy I Vlastiveda jsem rada, ze se to uci protoze mi pripadne, ze skoly v UK jsou pekne naprd. Nic je tam neuci a ukoli o tom se neda ani mluvit ve srovnani s ceskou skolou budte radi, ze decka chodi v Cechach. Syn se brani, ale bude mu to kdobru jednou a obohati ho to. Tady v UK decka nemaji doma ani ucebnice ze kterych by se mohli ucit je to docela k nasrani. Ja jsem syna naucila cesky cist i psat a umi i anglicky. Na zkousky do CR muzete jezdit i jednou za 2 roky se skolou se da domluvit a plati se poplatek 500 kc za kazdy rok dostanete vysvedceni a muze pak jit na stredni skolu v CR. Muj ex je z toho hodne na pray ze ho uci a ze jezdime asi se boli ze mu jednou syn u jede ale mu site to brat tak ze se my otevrou dvere jak na skoly v zahranici tak I v CR a to mi prijde mnohem vetsi prinos nez jen skoly v UK.

emy22
14. kvě 2016

@marketnieuw ahoj vsem ja a muj syn zijeme ve Velke Britain uz 10 let syn se tu narodi me a me mu by vale mu priteli, ktery je Skotak takze Brit. Po narozeniny jsem synovi vyridila ceske obanstvi a ma vse pas, rodny list I trvaly pobyt v CR. ..clovek nikdy nevi jestli se bude muset vratit. Syn ted chodi do 4 Tridy a jezdime delat zkousky do Brna je to jen z cestiny a od 4. Tridy I Vlastiveda jsem rada, ze se to uci protoze mi pripadne, ze skoly v UK jsou pekne naprd. Nic je tam neuci a ukoli o tom se neda ani mluvit ve srovnani s ceskou skolou budte radi, ze decka chodi v Cechach. Syn se brani, ale bude mu to kdobru jednou a obohati ho to. Tady v UK decka nemaji doma ani ucebnice ze kterych by se mohli ucit je to docela k nasrani. Ja jsem syna naucila cesky cist i psat a umi i anglicky. Na zkousky do CR muzete jezdit i jednou za 2 roky se skolou se da domluvit a plati se poplatek 500 kc za kazdy rok dostanete vysvedceni a muze pak jit na stredni skolu v CR. Muj ex je z toho hodne na pray ze ho uci a ze jezdime asi se boli ze mu jednou syn u jede ale mu site to brat tak ze se my otevrou dvere jak na skoly v zahranici tak I v CR a to mi prijde mnohem vetsi prinos nez jen skoly v UK.
@marketnieuw

yellowbanna
14. kvě 2016

@emy22 ten poplatek 500 Kč je za co? To slyším prvně

emy22
16. kvě 2016

To si vybere skola pri kazde zkousce. Asi ze si na Vas u delaji cas a administrativu, vystaveni vysvedceni atd. Vy ste to ne platila? A vysvedceni ste dostali?

yellowbanna
16. kvě 2016

@emy22 ještě jsme ji nedělali, syn jde do první třídy v září. Ale při zápisu nikdo nic podobného nezmiňoval. Zeptám se kamarádky, která jezdí na zkoušku se třemi dcerami. Pochybuju, že platí 1500 😉

czechzuzanaba
16. kvě 2016

@emy22 tak to vas pekne nekdo natahuje. Za zkousky se neplati, vsak na zaka se dostavaji dotace, naopak, zak ma narok na ucebnice a pomucky jako kazdy jiny zak skoly.
Zadala bych o vysvetleni poplatku, ukazani takoveho poplatku v zakone a poukazala na nej na ministerstvu skolstvi. Nejde jen o 500, jde o to, jak jsou drzi.
Jinak ty zkousky jsou nepovinne. Divim se, ze se vam chce kvuli tomu jezdit z UK, nam se nechce ani ze SVK a ani jezdit nebudeme.
Kdyby sme se chteli jednou vratit, tak to pujde i bez zkousek.

blenny
16. kvě 2016

@czechzuzanaba S tymi skúškami na svk by som si to rozmyslela dcera je druhacka a chodime ja totiž nemam na pokutu 300e ked tam neprideme raz za 4roky musi mat skúšku aj ked ju neurobí ale musíte sa dostaviť inak vam príde pokuta a to vraj koidne aj po 9 rokoch keď nedodrzala školskú dochádzku ale mal by sa tento zakon menit

luciebx
16. kvě 2016

@blenny kamaradka slovenka v zivote nebyla s klukama na slovensku na jakekoliv prezkouseni.. nikdo po tobe nemuze nic takovyho vymahat..

blenny
16. kvě 2016

nas na to upozornovala riaditelka plati to 4 roky

luciebx
17. kvě 2016

@blenny aha.. ty zijes v cr a to na slovensku mas stale trvale bydliste atd? jelikoz pokud si odhlasena ze slovenska a si na trvalo v cr tak nechapu jakym zpusobem te donuti pac kam te budou jakoby kontaktovat kdyz tam uz nezijes..kdo ti zaplati tu cestu jet na slovensko kvuli zkousce atd..
jelikoz ja bydlim v uk uz 12 let.. nemam tam zadne trvale bydliste proste nic.. jen rodinu.. muj syn ma jak ceske tak uk obcanstvi.

yellowbanna
17. kvě 2016

ten slovenský zákon je podstatně přísnější než ten český, takže bych se moc nedivila, kdyby to tak bylo

blenny
17. kvě 2016

@luciebx ano mame tam trvale pobyty a prechodné v cr

luciebx
17. kvě 2016

@blenny aha tak to potom jo.. ale jako holky co nemaji trvaly pobyt v cr nebo na slovensku a ziji v zahranici tak opravdu na zadne prezkouseni nemusi..

blenny
17. kvě 2016

@luciebx dobre vedieť myslela som si ze to bude platiť aj keď tam nebudeme mať trvalé pobyty ale mame svk občianstvo

luciebx
17. kvě 2016

@blenny kamaradka co zije v uk a ma svk obcanstvi a jeji kluci taky tak v zivote nebyla na svk na zkouskach nic.. a ani se nechysta.. asi zalezi jak na kom..

yellowbanna
17. kvě 2016

tak nevim, jak na Slovensku, ale v ČR je důležité občanství, je úplně jedno, jestli máte trvalý pobyt. Pokud má dítě české občanství, musí být zapsané ve škole.

chris_n
17. kvě 2016

@yellowbanna prý nemusí. Jen pokud má trvaly pobyt.

chris_n
17. kvě 2016

Nedávno jsem to četla u holek, co to řeší tady v DE. TAkže kdo ma v ČR trvaly pobyt, musí na přezkoušení, ale jednou za XY... a kdo je z ČR odhlášený, tak ani nemusí. Jedno, že ma české občanství.

chris_n
17. kvě 2016

Tak nevim nakolik je to důveryhodny zdroj, ale zde jsem našla toto https://www.velka-britanie.co.uk/povinnost-zapi...

takze dle MPSV http://www.mzv.cz/jnp/cz/srp/studium_v_zahranic...
musí být díte s českým občanstvím zapsané v české základní škole, ale zkoušky skládat nemusí

marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
marketnieuw
Autor odpověď smazal
Zobraz
yellowbanna
17. kvě 2016

@chris_n "český občan žijící v zahraničí" ze své podstaty většinou trvalý pobyt v ČR nemá 😉

chris_n
18. kvě 2016

@yellowbanna my máme 😉

czechzuzanaba
18. kvě 2016

@blenny o zkouskach na SVK jsem nepsala, ani o tom nic nevim. Psala jsem o zkouskach v CR 🙂

czechzuzanaba
18. kvě 2016

@yellowbanna ano, jak jsi psala, na trvalem pobytu vubec nezalezi. Jednou jsi obcan, tak musis se do nektere skoly prihlasit. Problem je, ze kdyz nekdo nema trvaly pobyt, nema tim padem kmenovou skolu. Ma jen povinnost si nejakou najit a zapsat dite tam. My jsme se s timto celkem trapili, nakonec jsme nasli skolu, kde nas zapsali, mimochodem ani jsme se nemuseli dostavit osobne. To nektere skoly taky tvrdi, ze se musi na zapis osobne. Takze zapsani jsme, ted dodame vysvedceni az budem mit a hotovo. Zadne zkousky a pod.

luciebx
18. kvě 2016

malej ma ceske I anglicke obcanstvi.. mi reknite kdo me kam bude kontaktovat a kam mi budou posilat postu kdyz v cr nemam absolutne zadny pobyt nemam pojisteni nemam proste nic.. jezdim jednou za rok k rodine v lete. kdo mi proplati letenku ze MUSIM letet kvuli skole.. Je tu kolem me kupa cesek co v cr nemaji nic deti uz vetsi takze by kvuli skole do cr jezdit museli a nikdo nejezdi nikdo nikdy nebyl kontaktovan proste nic.. Jako ktera zakladka se mi priradi kdyz ani nevi kam me kontaktovat.. tohle je dost divny system.

chris_n
18. kvě 2016

@luciebx nemusís... podle MPSV ho jen nahlásis do prípadné spádové školy a na zkoušky nemusis

chris_n
18. kvě 2016

Kazdodpádně, ja chapu lidi zdaleka, ze se jim to řešit nechce. Ja uvazuju nad tím, že ty zkoušky podstoupíme. Chtela bych, aby mala pak mela vzdelaní i české uznané. A máme to do Prahy 500km

yellowbanna
18. kvě 2016

@czechzuzanaba moje děti trvalý pobyt (a tudíž kmenovou školu) nemají. Já ano a vycházela jsem z toho, že jezdíme k mým rodičům, takže jsem kontaktovala dvě školy v okolí. Ta spádová mi ani neodpověděla na email. Ve druhé nás přijali bez problémů. Chci, aby syn jezdil na zkoušky, aby měl nějaký výstup z toho, že i tady chodí do české školy. Chápu, že z Austrálie nebo US se to řeší hůř. Já jsem "jen" v Irsku.

@luciebx netuším, jak se řeší to, když někdo tuto povinnost neplní, jaké mají možnosti vymáhání a jestli to vůbec někdo řeší. Spousta Čechů na to kašlala i v době, kdy byly povinné zkoušky. A taky se nic nestalo. Možná by nastal problém při návratu do Čech, nevím. Faktem však zůstává, že je to povinnost ze zákona.

luciebx
18. kvě 2016

tak super.. ja nic teda resit nebudu.. ze bych se mela jednou vracet do cr to asi se nestane.. takze dikec holky za info 😵