Problémy s učitelkou. Máte podobnou zkušenost?

kopacka01
11. čer 2020

Ahoj mám doma 10 letého třeťáka. Má určité omezení v učení, potvrzené speciální pedagožkou (nerozumí textu, špatně čte, je celkově ve všem pomalý). Bohužel na začátku školního roku chytit učitelku se kterou nejsem zrovna moc spokojená, a nejde jen o mě. Co vím problémy s ní má více rodičů. Mě osobně se nelíbí jak syna hodnotí a jaké má na něj nároky. I přesto že má vše potvrzené. Teď to vypadá že na konci školního roku dostane na vysvědčení 4. Od září bude mít asistenta ale bojím se že to nepomůže jen díky jejímu přístupu a bude ještě hůř. Máte někdo podobnou zkušenost? Jak jste to zvládly?

marcicek84
12. čer 2020

@journals no jo,ale pokud ta znamka vyplyva z hodnoceni,kdy nebrala na zretel ty ulevy,co opravdu nepozba a nelze hodnotit,tak nevidim duvod,proc ji ma na vysvedceni dostat,vzdyt to je uplne mimo misu to pak taky nicemu neodpovida,akorat to dite demotivuje jeste vic,takovy pristup by se mi tedy opravdu nelibil...

journals
12. čer 2020

@marcicek84 hele je, s tim souhlasim, hlavne to bude u tak maleho ditete demotivujici. Ale tipuju ze 14 dni pred koncem roku se s tim uz asi nic neudela 😖

kopacka01
autor
12. čer 2020

@journals nejhorší je že to už jsme udělaly asi třikrát a vydrželo to chvíli, po nějaké době to bylo při starém. To samé by bylo i teď.
Jiný přístup by mi bohatě stačil, nic víc ani nechci, čekala jsem že se rozhodně nezhorší.
A upřímně po tom všem se mi ani nechce to řešit přímo s ní. Ona si to totiž nenechá vysvětlit, stojí si za svým a za ní stojí i ředitelka a ostatní.

anakolut
12. čer 2020

@kopacka01 Tak jedině změna školy. Jinak nevím..

marcicek84
12. čer 2020

@kopacka01 jako svagrova menila skolu po prvim ouk roce,ucitelka pred duchodem, bez pochopeni,rodice si stezovali,pry si na jeji dceru zasedla,no je zivejsi,tak to je s ni tezsi,nedokazu zhodnotit,ale po zmene je to pry uplne o necem jinem a vse ok,tak to zrejme tou icitrlkou bylo.Bude je mit i ve 4 tride? A neslo by preradjt dite do jine tridy k jine pani ucitelce,kdyz si neda pani ucitelka rict???Jako proc demotivodat decko ve 3.tride,to nechapu,ono uz i te trojka v teto tride je dostatecne odrazejici schopnosti ditete a moc takovych deti tam nebude...se mnou chodil do tridy jeden kluk co mel 3 a 4 a pak jo odveleli od 5.tridy do pomocne skoly,tak bych rekla,ze to bude snaha tech starych struktur,inkluze u nich nefunguje...a hold si stat za svym a kdyz se nepochodi u reditelky,da se psat na zrizovatele a pak i na ministerstvo skolstvi,pak uz budou hodnotit dite dle doporuceni z poraden,jak nevim co vic pro to udelat,je jasne,ze jednickar z nej nebude,ale tak ctverky bych cekala od te pate tridy,to asi za ne pak budete radi,ma toho opravdu hodne,co ho brzdi...

zuzkasim
12. čer 2020

@kopacka01 Už odpoledne jsem ti tu něco psala, ale mám dojem, že na to nijak nereaguješ a stojíš si stále za svým, přestože to píšeš o vaší učitelce🙂 Trénujete denně se bzučákem, aby se syn naučil vnímat dlouhé slabiky? Jaký počítačový program používáte na rozvoj oslabených funkcí? Jet s dítětem jen pracovní listy, to pro něj není moc motivační. Čtete denně? Trénujete porozumění čtenému na jednoduchých úkolech? Ty se jen oháníš přístupem učitelky, ale se synem ses učila poslední 3 měsíce ty, předpokládám, že se třeťákem jsi byla na OČR, takže jste na sebe měli i čas.

kopacka01
autor
12. čer 2020

Byla jsem doma se třemi dětmi tak jsme byly rádi když jsme udělaly co jsme měli. Starší syn potřebuje taky určitý přístup. Vím že potřebuje každý den cvičit ale při množství úkolů se to prostě každý den nedalo stihnout. Seděli by u učení vlastně celý den. A jak jsem už psala těch rodičů si na její přístup stěžovalo víc. Nevím jak to nakonec vyřešili oni, moc lidí tu neznám.

marcicek84
12. čer 2020

@zuzkasim no a ty si myslis,ze rodic co je doma se tremi detmi a 2 maji specificke vzdelavaci potreby a k tomu musi se starat i o chod domacnosti,ze to vsechno zvladne,tak to myslim,ze takova rodina je rada,ze je rada a nedej boze,kdyby k tomu mela i od zamestnavatele praci z domu,to je skoro na slozeni.Pokud si na pani ucitelku stezuje vice rodicu,nemyslim si,ze je chyba v zacich ale v pristupu pani ucitelky

shaun40
12. čer 2020

@zuzkasim Hezky napsané.☺

mourovatakocka
12. čer 2020

@kopacka01 Možná to bude znít blbě, ale je fakt špatná známka takový problém? Jestli má smysl to tolik řešit, nebo počkat na září, až bude lépe ☺️

zuzkasim
12. čer 2020

@marcicek84 Byla jsem teď doma se 3 školáky a k tomu bohužel měla celou dobu HO, takže jsem si to vyzobla slušně a byl to hnus, to teda jo. Na druhou stranu děcka měli všechno, s každým se dělalo vše dle jeho potřeb, já svou práci pak po nocích, padala jsem na hubu, ale děcka jsem neošidila. Autorka bohužel sama přiznává, že toho se synem moc nedělá, děcko se tím pádem moc neposouvá, ale chce změnit přístup učitelky...
@kopacka01 V prvé řadě jde o tvého syna, ne o učitelku. On se potřebuje posunout a je mi to líto, ale přes veškerou péči odborníků, to musí odedřít nejvíc rodiče. Odborníci vám řeknou jak s ním pracovat, mohou ti vysvětlit proč, ale neudělají to za tebe. Jestli si toho z konzultace po vyšetření moc nepamatuješ (je to spousta informací najednou, chápu), jestli písemnému doporučení, které jste obdrželi, moc nerozumíš, neorientuješ se v tom, ráda ti poradím, ale opět to bude hlavně na tobě. Máte 3 měsíce do začátku 4. třídy, kam může jít aspoň trochu připravený. Nebo tam může jít v takovém stavu jako je teď, popř. jestli přes prázdniny nebudete dřít, tak ve stavu horším a může se klidně stát, že přes veškerou snahu školy třeba propadne, ne hned, ale později. Nebo mu bude doporučena speciální škola, jestli to bude potřeba. Zdá se, že jsi rozumná ženská, píšeš smysluplně, bez chyb (omlouvám se, ale tady se dá vypozorovat akorát ta úroveň písemného projevu a to o člověku taky dost řekne), určitě máš své děti ráda, a zažili jste toho hodně, takže někdy už možná nezbývá tolik sil a je lákavé hodit aspoň část zodpovědnosti na někoho jiného. Ale tak to nefunguje, tvůj syn potřebuje rozvíjet oslabené schopnosti, je potřeba se mu věnovat nadstandardně a počítat s tím, že i přes veškerou péči se vrstevníkům v učení možná nevyrovná. Může se jim vyrovnat v něčem jiném, určitě bude na něco zase naopak velmi šikovný - pohyb, výtvarný projev, hudební projev, pečlivost v něčem, co ho bude bavit, možná má vztah ke zvířatům nebo k čemukoliv jinému... v životě se určitě neztratí. A jak sama píšeš, že věnovat se 3 dětem je náročné, tak bys měla mít pochopení, že pro učitelku, věnovat se celé třídě, kde je každé dítě jiné, je taky dost náročné a občas nejde stihnout vše, co by třeba i ona sama ráda. Pochopení z obou stran🙂 Jestli bys potřebovala něco konkrétního, můžeš se na mě obrátit, pracuji jako speciální pedagog a výchovný poradce, takže znám praxi i veškeré papírování.

knuffel
12. čer 2020

Dobrá, snad se vyjádřím nějak stručně a výstižně. Po přečtení celé diskuze si myslím, že Tvého syna hodily ty čůzy učitelský přes palubu a Ty s tím už moc nenaděláš. Já navrhuju změnu školy, opravdu dobře si vyber školu, kde mají i lidský přístup, protože škola má jistě v první řadě vzdělávat, ale ruku v ruce s tím i podporovat vhodným způsobem ty, kterým to moc nejde. Protože ať dělá Tvoje dítě, co dělá, stejně mu ta kráva dává najevo, že ji vlastně vůbec nezajímá, a to je podle mě ten hlavní problém. Až dostane paní učitelku s velkým P, bude jí zobat z ruky a klidně bude šťastný i s tou čtyřkou. Taky nemůžete doma dřít až do úmoru, musíte mít taky čas na to, abyste se jednoduše měli rádi...

baris
12. čer 2020

@kopacka01 zdravím. Tady bohužel platí pravidlo, že sytý hladovému nevěří ☹

Moje mladší dcera má těžkou vývojovou dysfázii a pracovat s ní doma na úkolech v porovnání se starší "zdravou" dcerou, je zcela diametrálně rozlišné. Starší zkontroluji, občas poradím, jinak pracuje sama. S mladší musím pořád sedět, kontrolovat, pomáhat, vysvětlovat .... A představa, že mám takové dvě děti je na .... S mladší jsem strávila na úkolech denně cca 3 hodiny čistého času. Samozřejmě nepracovala v kuse, musela jsem jí dělat přestávky, ale když byl přestávky, chtěly si hrát spolu, nešlo se věnovat druhé dceři ... Takže si tady prosím Vás nehoňte trika, co jste kdo stihl během korona krize. ☹

Co se týče školy: vyšetření nedělá PPP, ale SPP (u dcery SPC pro vady řeči). Učitelka taky nerespektovala vše, ale většinu ano. Asistentku máme. A pro rýpaly, že takové děti nepatří do školy - s dcerou denně pracuji a patří mezi lepší žáky. Děti s papíry musí mít stejné výstupy jako "zdravé"děti. Musí umět násobilku, vyjmenovaná slova ... jen je mu poskytnuto více času, popřípadě ústní zkoušení.

Co se týče trénovaní s bzučáky, pracovní listy ... teorie je hezká věc, praxe zcela jiná. Tyto děti mají nerovnoměrný vývoj. Občas se zaseknou a nikdo a nic s nimi nehne a pak v dobrém období předeženou třídu. Dělat úkoly, pracovní listy, práci, domácnost s dvěma takovými dětmi je nereálné. A co to třetí dítě??? I mimo krizi je to nereálné - být v práci 8,5 hod, cesta do práce a zpět, nakoupit, udělat večeři, kroužky, naučit se a pracovní listy dělám kdy??? Někdy to s dcerou zvládnu rychle, někdy se zasekne a úkol dělám přes hodinu.

A teď ke známce. Pokud měl na pololetí 3 a v rámci krize spolupracoval, nevidím důvod pro 4. Pokud nehnete s učitelkou, ani s ředitelkou, tak bych si zavolala ministerstvo školství (i když napíšete, musí Vám odpovědět - jen nevím, zda se to stihne do konce školního roku), zda Vám může dát horší známku. Na mě učitelka vyrukovala s tím, že chce dceři napsat na vysvědčení, že má IVP. Dle vyhlášky to nešlo, pro jistotu jsem napsala i na Ministerstvo školství, odpověď přeposlala a byl klid.

Každopádně, do 3 dnů od vydání vysvědčení máte čas na rozpor. Nemusí hned na přezkoušení, hodnocení může přezkoumat jiný vyučující.

I když mám učitele v rodině, zastávám se jich, občas zkoušejí, co jim projde.

marcicek84
12. čer 2020

@zuzkasim me takove rady bavi,ty proste nezijes zivot te rodiny,ty mas na to potrebne vzdelani,tedy predpokladam,ze ti vse trva kratsi dovu,nez prijdes na to jak s cim apod.,nemas doma 2 deti se specifickymi potrebami a autorka je ma doma non stop,tedy to jsou vsechno takove hrabeci rady...ono ten zivot se sklada z vice casti,prace,pece o chod domacnosti,pece o dite a samozrejme musis si vysetrit i trochu casu na sebe,abys z toho dlouhodobeho kolecka neodpadla,nemyslim si,ze pristupem obetuju vse pro dite i dusevni zdravi,ze spravne,neni a nikdy nebude,kazdy mel obetovat co nejvic muze,ale prece neni mozne se u toho znicit a nespat apod.,protoze co pak z tebe to dite ma,misto pohodove mamy uzlicek nervu s pak se to mine ucinkem...tedy ano,delat co nejvic to rodina zvlada,ale aby tady nekdo nekoho karal za to,ze ve stavu nouze se skoro kvuli detem neobesil a ze asi pro ne delal malo,to mi prijde uz mimo misu.A co se tyce pochopeni,pani ucitelka snad ma na to zvladat celou tridu dostatecne vzdelani i zkusenosti a pokud nedba doporuceni z poraden,tak to je kapitola sama o sobe.A ano pro pa i ucitelky je lakave dat presvedit rodice aby dali dite to zvlastni skoly,zbavi se problemu,ale v dobe inkluze to snad uz davno neni ta spravna cesta,nevim take co to dite z te zvlastni skoly ma,de facto predsudky a obory typu kosikar ci praci v chranenych dilnach a jelikoz tak jsou opravdu ty horsi prioady,tak to dite spise semele,nez aby ho to nekam posouvalo a presne proto je ta inkluze...ano,ucitelum se to nelibi,ale nejde presvedcit rodice,ze museji dat dite do zvlastni skoly,pokud na to sami nepristoupi,tak na ne nemaji paky...to jako opravdu se ctyrkama s odrenymy usima normalni zakladku a normalni ucebni obor nez ta zvlastni skola s vyznamenanim.A mam i priklad ze sveho okoli kdy ctyrksr odesel v 7 tride ro zvlast i skoly kde exceloval,pak si udelal 4 ruzne ucnaky ale takove obory jako kosikar apod.,myslim,ze meli vydrzet a i kdyby jeden rok propadl na zakladne mel ji dochodit a jit se vyucit,on na to mel,bohuzel rodice podlehli tlaku ucitelu....to je obraz dnesniho skolstvi,neochota...

knuffel
12. čer 2020

@baris S písemnou odpovědí z MŠMT bych byla skeptická, já na ni čekám již několikátým rokem marně.

marcicek84
12. čer 2020

@knuffel oni jsou ted rychli,kvuli dotazum k hodnoceni apod.,dokonce odpovedeli napsali odpoved mamince a na skolku mamince,ktera nechapala proc neni pasovani predskolaku v jejich skolce,kdyz vsude v okoli to je,de facto vedeni skolky pokarali...

knuffel
12. čer 2020

@marcicek84 Je to už několik let, co jsem potřebovala vyjádření, pak jsem to jednou urgovala, ale setřeli mě tím, že na to mají 30 dní. Spíš ale 30 let. Odpovědi jsem se nedočkala.

baris
12. čer 2020

@knuffel zkuste to znovu - poslat dotaz. Já to poslala na podatelnu MŠMT, ti jí museli zaregistrovat (přišlo mi číslo) a do cca 14 dnů odpověděli. Nebo si tam zavolejte, popřípadě na ČŠI, SPP ... a prudit, prudit a ještě jednou prudit. A nejlépe napsat učitelce, v kopii ředitelce, že se raději zeptáte na ČŠI a MŠMT, zda může paní učitelka nehodnotit práci během korona krize.

u nás na škole mám výbornou školní speciální pedagožku a vše řeším s ní. Musí mít občas ze mě hlavu jak pátrací balón 🙂. Hodně toho zkousnu (znám práci učitele), ale i já mám své hranice.

Obdivuji práci učitelů, ale blbci jsou všude ☹

anakolut
12. čer 2020

@baris
@marcicek84
Myslím, že jste to obě hezký shrnuly. Souhlas.

knuffel
12. čer 2020

@baris U nás je to passé, taky jsem dostala nějaké číslo toho dotazu, ale ono by to nemělo stejně význam, nám pomohlo až přejít na jinou školu, kdybych vyprávěla, co všechno jsme se mezi čtyřma očima dozvěděli, nikdo by stejně nevěřil...

zuzkasim
12. čer 2020

@marcicek84 Samozřejmě život té rodiny nežiju, každý si žijeme svůj. Psala jsem, že práci během distanční výuky jsem si s dětmi též užila, nemohla jsem bohužel jít na OČR, jaké potřeby mají mé děti ventilovat nebudu (nemůžeš vědět, jak to doma máme), to nyní veřejně neřeším. Dobře vím, že rodina a hlavně matka potřebuje taky žít, nejen dřít. Ale nabízela jsem i konkrétní pomoc, dotazovala jsem se na práci s počítačovými programy, které z mé vlastní zkušenosti děti opravdu baví, takže mají velkou motivaci k této práci, vždy hledám cesty, jak tu dřinu zpříjemnit a udělat ji v rámci možností zajímavou i pro samotné dítě.
Možná tě překvapí, že učitelka nemá téměř žádné vzdělání v tom smyslu, jak zvládat natolik diferencovanou třídu, jak jsem popsala už hned na 1. straně této diskuze. Na pedagogické fakultě se v rámci učitelství 1. stupně pro ZŠ nijak zvlášť neučí, jak pracovat se žáky s poruchami chování, poruchy učení jsou zmíněny okrajově, další postižení vůbec. Pokud tedy do třídy přijde např. dysfatik, osvícená učitelka sedne k netu a googlí, protože vůbec netuší, co to dysfázie je. Jestli je to tak správně a je potřeba změnit učební program tohoto oboru, to je na jinou diskuzi (s děkanem PdF u nás jsem na toto téma měla diskuzi už před 18 lety! a změna žádná). Inkluze je krásná, ale zdaleka ne pro všechny vyhovující. Vždy by měl být na prvním místě žák - to samotné dítě. Jestli je mu na klasické škole dobře, jestli tam může zažít úspěch, maximálně se rozvíjet dle svých možností, jestli tam zapadne i sociálně. Nemělo by to být o tom, že má k sobě krom učitele další 2 dospělé osoby a přesto nezvládá, ale rodiče ho tam drží zuby nehty. Je spousta dětí, které to na klasické škole zvládnou a je dobré jim v tom pomoct, podpořit je, ale taky je spousta dětí, pro které je to pouze trápení. Vůbec nejde říct, máme inkluzi, tak se učitelé snažte.
Vidíš to ze svého velmi omezeného pohledu, věř mi, že věc není vůbec tak jednoduchá. Mám pro svou práci to štěstí, že mám zkušenost z obou stran - jak učitele, tak rodiny s dítětem s potižením.
Zažila jsem školství i v zahraničí, řeší podobné problémy jako u nás, nikdo nemá jednoduchý recept. Ale řeknu ti, že všichni v zahraničí (tím mám na mysli více států) obdivovali náš systém speciálního školství, protože tak dobře propracovaný neměli a toto se učili oni od nás. Některé západní státy totiž cestou "inkluze" jeli už desítky let před námi, ale jen proto, že jim chyběly ty speciální školy. Neměli ty děti kam jinam dát. A viděli, že to vůbec nevyhovuje všem. A teď už se zas musím vrátit ke své práci, abych mohla mít tento víkend volný. Abych mohla některé dny chodit nedlouho po vyučování rovnou domů a zvládala tak péči o svou rodinu, pracuju pak dlouho do noci a nezřídka i o víkendu, což ti, kteří mě vidí odcházet ze dveří školy, už nevidí🙂

marcicek84
13. čer 2020

@zuzkasim no jenze v tom skolsti se tem ucitelum zvedaji platy na zaklade te inkluze a dalsich povinnosti,penize se libi,inkluze uz tolik ne.Proste nekdy kdyz to ctu vidim snahu ucitelek delat problemy a timto zpusobem se zbavit ze tridy pro ne problemovych zaku...pokud tam dite zapadlo do kolektivu,tak i za nas a to uz je 30let zpet ty deti s lehcimi poruchami ve tridach normalne byly,tykalo se to dyslexie,dysgrafie,dyskalkulie,dytortografie,ADD a ADHD,nechapu proc ted maji teda ucitele s takovymi detmi problem,kdyz pred 30 lety to slo a nikdo si nestezoval na ulevy,deti nikoho nebrzdily,jo ze je ted tech vad vice,ze se diagnostikuji casteji je vec druha,otazkou je proc a kde je ta pricina,jestli na to nakonec preci jen nema vliv to slavne ockovani deti kdy ockovaci latky pusobi na mozek ditete a citlive jedince takto poskozuji,nebo to tu bylo porad,jen se to nediagnostikovalo u lehcich forem a diagnozy mely stredne tezke a tezke formy a ted to je ve tride proste vic videt,kazdopadne pochopeni a lidsky pristup ucitelu takove dite opravdu potrebuje,at neni z kraje demotivovano a skolu nesnasi.Jestli spis neklesa schopnost ucitelu tyto deti zvladnout,protoze proste klesa i uroven ucitelu oproti dobe pred 30 lety,kdyz ted tedy uci clovek co ho to nebavi,kolikrat nezvlada vysvetleni uciva a zaky ve tride a de facto tu praci dela,ze by v praxi neuspel nebo ho na jinou skolu nevzali...a paky ty pani pred duchodem ty zase nejsou schopny se preorientovat na jine pozadavky skolstvi a jedou porad svoje, pak rodice,aby porad chodili do skoly a ucitelce to vysvetlovali jak malemu decku,ktere to proste pochopit nechce.No je to tezke,kazdopadne pristup a ochota by mela byt na obou stranach,v tomto pripade nevidim chybu na strane rodice,ale na strane ucitele a opravdu by mi stalo za to to resit s vedenim a pokud nepochodim,tak bych napsala na ministerstvo skolstvi a tak bych to rekla i vedeni,pokud jsou v pravu asi znamku nezmeni, ale pokud ne,tak se ledy pohnou,treba me zarazi,ze pani ucitelka nechtela videt jeho praci ve stavu nouze a pokud jsou nekde noty,ze se znamky nemaji zhorsit,tak uz vubec nechapu tu 4,kdyz predtim mel za 3.A dale pokud si stezuje na pani ucitelku vice rodicu,tak opet me to privadi k myslence na ci strane bude asi chyba...

zuzkasim
13. čer 2020

@marcicek84 Vždyť ty si protiřečíš. Nejdřív ti přijde, že učitel před 30 třídu zvládal a teď, že je to paní před důchodem, dětem vůbec nerozumí a nechce se učit nové věci🙂 Ale ona je to pořád ta stejná osoba, učitelé jsou v praxi víc jak těch 30 let. Zaprvé, dřív se nejelo na žádný individuální přístup, nebylo potřeba k někomu přistupovat tak, k jinému onak. V praxi samozřejmě v rámci možností dobrý učitel věděl, že na Anička potřebuje víc času a Pepíčkovi jde dát složitější slovní úloha navíc, ale nikdo ho k tomu nenutil, nemusel kvůli tomu vyplňovat štosy plánů, dotazníků, statistik atd, což je věc, která nás všechny neskutečně zdržuje. Celkově si rodiče nevymrčovali pro každé jejich zlatíčko něco jiného. Všichni víme, že medicína dovede zachránit novorozence často už zhruba od půl kila. Předčasně narozené děti mají velké riziko rozvoje různých poruch, už zkrátka nevítězí zákon přírody, že silnější přežije. Celkově horší životní prostřední též nahrává horšímu zdravotnímu stavu obyvatelstva. Zrovna včera se objevil článek s nadpisem, že autistů výrazně přibývá, nikdo vlastně nevíme proč, očkování je též jednou z podezřelých variant... No a taky nesmíme zapomenout na to, že dřív byly vyrovnávací třídy (ty byly už za mě před víc jak 30 lety), zvláštní školy, pomocné školy a další speciálky. Dnes je trend narvat co nejvíce dětí do inkluze. Jak už jsem psala, pro mnohé z nich je to super, pro mnohé je to špatná volba. O platu učitele se bavit nehodlám, věděla jsem, do čeho jdu, tuto práci jsem vždy dělat chtěla, když budu cítit, že chci změnu, bez problémů se svými zkušenostmi a vzděláním najdu místo ve firmě, kde mě platově ocení jinak. Ale zatím mě moje práce stále baví. Líbí se mi, jak zpochybňuješ schopnosti učitelů zvládnout náročnější děti. Tušíš, jaké pravomoci má učitel? Moc ráda bych tě vzala na exkurzi k nám, seznámila s některými případy, se kterými si neví rady ani v poradnách, ani inspekce🙂 Zrovna nedávno se nám úspěšně podařilo jednoho žáčka vymanit z inkluze a dostali jsme ho do speciální školy, kde nebude dostávat záchvaty vzteku, že má jiné učebnice (měl se učit podle jiného vzdělávacího programu, protože bohužel na základní školu nemá schopnosti). Moc chtěl pracovat s ostatními, pořád se hlásil, ale když byl vyvolán, vypadly z něj slova nesouvisející s tématem, prostě měl jen radost, že je vyvolaný, i když vůbec nerozuměl, o čem se mluví. Nebyl schopen ve výuce zůstat déle než hodinu denně, utíkal ze školy, bil děti, jeho agrese bývala nepředvídatelná a ani asistent v ničem nepomohl. Víš, ani kdyby třídní učitelka dostávala 100tis čistého, neudělala by nic jinak, nic jinak udělat nešlo, to o penězích opravdu není. Jen trvalo několik měsíců, než to prošlo přes systém. A já opravdu věřím, že tomu dítku bude mezi svými lépe. Naštěstí mělo rozumné rodiče, kteří sami viděli, že běžná ZŠ není ideální volba a nešlapali po učitelce s asistentkou, že mu málo věnují, málo se snaží, málo respektují jeho odlišnost...

journals
13. čer 2020

@zuzkasim 👍🏻👍🏻👍🏻

sudylichozrout
13. čer 2020

@marcicek84 Kdyz jsem chodila na druhy stupen zakladky, meli jsme v rocniku vyclenenou mikrotridu presne pro tyto deti. Bylo jich cca 10, jeli pomaleji a treba ne tak do hloubky. Na fyziku, matiku, chemii, biologii a cestinu byli oddeleni, na ostatni predmety spojeni s jejich kmenovou tridou dlr toho, zda chodili do acka ci becka. Kamaradili jsme se spolu, chodili jsme nirmalne po skole ven, jen nase osvicene vedeni pochopilo, ze bychom se vsichni nonstop v jedne tride natrapili. Byl to skvely system, ktery vyhovoval vsem. A vis, co se s nim po nejake dobe stalo? Skoncil kvuli INKLUZI.
Inkluze tak, jak je momentalne nastavena, je neuveritelna hovadina, ktera nici skolstvi a demotivuje vsechny. Sikovne proro, ze se jede pomalu, pomale proto, ze maji na vsechno asistenty a maji ulevy.
Inkluze je o tom, aby zdrave dezi prijaly ty, ktere jsou jakkoliv jine. U nas to s mikrotridou makalo bezvadne, dokud neprisel idiot a nezrusil to od ministerskeho stolu.

marcicek84
13. čer 2020

@sudylichozrout vidis a u nas to fungovalo bez mikrotridy taky uplne normalne...neverim tomu,ze byste se tam natrapili,proste jste to meli zarizeno takto...

@zuzkasim popsala jsi extrem,o kterem se snad v teto diskuzi nebavime a ano takove dite asi tezko bude umistitelne pomoci inkluze...nemyslim si,ze bych si protirecila,hold jedni ucitele nemaji na to ucit a jini,obvykle ti pred duchodem zase se nechteji inkluzi prizpusobit,to je dnesni obraz skolstvi...no a ve vysledku stejne trpi deti...

lucisuska
13. čer 2020

@marcicek84 Takže předpokládám, že si vzděláváš děti sama doma, když je školství tak na h...o 🙂

kopacka01
autor
13. čer 2020

Ono taky není jen o tom jestli se synovi věnují nebo ne, ale když kolikrát jen vidí co má udělat tak už se div nehroutí že je toho moc. Přitom to není zase tak strašný, starší syn má kolikrát mnohem více úkolů. A když chci aby jsme něco dělaly později tak ho musím pomalu přemlouvat. Sama si kolikrát říkám že asi dělám málo aby mu učení šlo. Teď jsme začínaly novou látku, skloňování sloves, řekla bych že postup pochopil akorát časy mu trochu nejdou ale je to zase jen o procvičování. Od učitelky dostáváme listy kde si slovesa má procvičit ale už nám k tomu nedá správné vypracování. Tudíž nevíme jestli pracujeme správně. Podle mě by to k danému učivu měla poslat automaticky a ne aby ji o to rodiče měli pomalu prosit

puhelin
13. čer 2020

@kopacka01 Zrejme predpoklada, ze k ucivu treti tridy rodice spravne odpovedi nepotrebuji.

marcicek84
13. čer 2020

@lucisuska moje dite zatim do skoly nechodi,nicmene bylo by dobre si uvedomit,ze domaci vzdelavani si muze dovolit jen 1 procento lidi,kterym staci jeden prijem,to neni ani o volbe,ale de facto v dnesni dobe nemit dva prijmy,tak je to pro vetsinu rodin likvidacni...