První třída, problémy se čtením, psaním. Poradíte, prosím?

kecalka2
8. únor 2023

Ahoj maminky, snad mi některá poradíte. Syn je v první třídě. Už od začátku bojujeme se čtením a psaním. Naše učitelka dost naučí, ale je dost přísná na můj vkus. V písance například dvakrát přetáhne řádek a dostane dvojku. Již dostává trojky a ty dostával už v listopadu. Klukovi se snažím vysvětlit, že se vše naučí, nechci, aby byl z toho nešťastný, že má špatné známky. V matematice vyniká, baví ho, zajímá se o ní a sám si počítá i příklady formou hry. Takže tu naštěstí řešit nemusím a snažím se vyzdvihnout alespoň to. Do školy se netěší, chodí tam z donucení. Již jsme dávali odklad kvůli zralosti a nastupoval v sedmi letech. Zvládne přečíst jednoduchá slova, jako je pes, máma, táta atd. To si to stejně rozkouskuje a čte to MÁ-MA. Těžší slova zkrátka nedá a hláskuje je a pak nezvládne složit. Dnes mi psala i učitelka, ať se na něj více zaměřím a čtu alespoň 10 minut denně. Dost mi i marodil, takže je to určitě i tím. Jsem z toho zoufalá a hrozně s tím bojujeme. Na vysvědčení měl 2 z českého jazyka. Když se učíme, jde vidět, jak ho to nebaví, kromě matematiky. Pokud mi poradíte fígle, budu moc ráda. Když mě i uklidníte, budu také moc ráda

veronikav31
13. únor 2023

@marketa11112 já vím, bohužel to ještě nějakou dobu potrvá než se učitelé naučí s takovými dětmi pracovat

sorboni30
14. únor 2023

@veronikav31 jenže co škola to jiný učitel.. u nás je to jiné jak u vás. Ve třídě mají kluci žáka, který propadl a má 4tky, 5tky a řekl, že je mu to jedno, že se mu učit nechce.. jsou tam slabí žáci. Bývají po vyučování, ale to stejně nepomůže .. nejde jim to. A ano někteří rodiče se dětem nevěnují, proto i mají děti takový přístup k učení a známky. Já se s dětmi učím každý den když chodí do školy. Někdy čteme čítanku napřed. Kluci jsou brání jako děti s nadáním podle pedagogického centra. Mají adhd. Ve školce měli každý asistentku. Teď ji nepotřebuji, protože učitelka dostala "návod" jak s nimi pracovat mimo hodiny. V hodině s nima problém není. Spíš o přestávkách kdy mají hodně energie, nudí se tak se spolu rvou.

zuzkasim
14. únor 2023

@sorboni30 sem s tím návodem🙂 Myslím to vážně, kolikrát už nemám nápady, takove sdílení fungujících zkušeností není nikdy na škodu.

rebe
14. únor 2023

Nevím, jestli ti moje rada bude užitečná, protože moje děti nechodí do školy, jsou vzdělávány doma. Ale prošli jsme si problémy se čtením také. Dcerka vůbec nechápala, jak z hlásek, které přečte, postavit slovo. Písmenka znala, ale nedokázala je spojit. Ani rozložit slabiku na hlásky. Nešlo jí to, takže ji to ani nebavilo a nechtěla to dělat. Vyřešili jsme to přesně naopak, než ti radí paní učitelka. Přestali jsme číst úplně. Šla jí matematika, bavilo ji psaní, tak jsme se soustředili na to plus na poznávání světa a přírody. Přes půlroku neotevřela knížku. A pak ji otevřela sama od sebe a v pohodě začala číst. Žádnou čítanku, ale knížku, která ji zaujala v knihovně. Během dvou měsíců četla plynně. Teď je ve třetí třídě a nepoznala bys, jak dlouho jí to trvalo. Vím, že v kalsické škole to takhle snadné není. Ale chci tě podpořit v tom, že někdy není na škodu nechat dítě být špatné v tom, co mu nejde, a soustředit se na to, co mu jde, důvěřovat mu a nechat to na něm. Aťsi má klidně ze čtení čtyřky. Pokud mu dokážeš vysvětlit, že nejde o známky, ale o to, aby to dělala s radostí a dobře. A pokud jsi si jistá, že nemá funkční problém, který by bylo potřeba řešit. Není všem dnům konec. Drilovat, opakovat, procvičovat, mordovat až ke znechucení nemusí být nutně ta lepší cesta.

mary.jane
14. únor 2023

@rebe tuhle myslenku jsem tu na MK uz kdysi cetla (nevim, jestli nahodou to nebylo i primo u tebe) a prisla mi naprosto genialni a - co se tyce rodicovstvi - i hodne otevirajici oci. Jako opravdu - nac dite drit a bicovat v necem, v cem nikdy nebude dobre, proste proto, ze na to nema talent, bunky, nadani... Ale spis jeste vic podporit v tom, v cem je dobre. Proc se snazit, aby me dite bylo ve vsem prumerne, kdyz muze byt v necem skvele - a v ten okamzik se nehroutit z toho, ze v necem je holt slabe... Je pravda, ze i davno pred tim mi vzdy pripadalo jako takovy dost dobry rodicovsky fail diteti za trest zakazovat nejaky krouzek, ktery jej bavi a je v tom dobre (sportovni, hudebni ci jinak zajmovy) jako trest, ze prineslo z neceho spatnou znamku...

zuzkasim
14. únor 2023

@rebe Dovolím si přidat pravděpodobné vysvětlení: nejspíš u tvé dcery šlo o nedozrálou sluchovou analýzu a syntézu. U části dětí dozraje přirozeně sama trochu později. Zdá se, že to je případ právě tvé dcery. Jenže u části dětí, které mají nějaké oslabení, to bez tréninku moc nejde nebo by se na to dozrání čekalo tak dlouho, že by to dítě brzdilo v jiných dovednostech (za dalších pár let už by dítě dovednost čtení opravdu chyběla v běžném životě). Při tom tréninkem to jde hezky podpořit a nemyslím si, že je to nějaké trápení, např. mnou zmiňovaná "hra na robota". Navíc teda v klasické škole bude dítě zažívat neúspěch, není moc možnost některé části učiva odložit, ač by to sem tam některé dítě potřebovalo a já bych se tomu i jako učitel na klasické škole nebránila, protože pracuju právě s dětma s různým oslabením a opravdu jsou jedinci, kteří by potřebovali vlastní tempo. Na druhou stranu jsou jedinci, kteří potřebují prostě makat a makat, bez toho by to u nich fakt nešlo.

veronikav31
14. únor 2023

@rebe nikdo tady nenapsal nic o drilovani. Já vím,že dcera hůře píše,má krizenou lateralitu. Tak jsem napsala básničku na tabuli tiskacím písmenem,to si umí přečíst i napsat a ona ze začátku psala tiskacím i četla po pismenech,teď už si píše psacím písmem a dokáže si slovo pěkně přečíst.cteni je otázka chvilky,cca 5 minut.takze o drilovani není řeč

kecalka2
autor
19. bře 2023

Tak holky, jdu napsat pokračování. Ačkoliv bych tomu nevěřila, zjistili jsme, že je problém v učitelce. Zjistila jsem si, jak probíhá výuka v vedlejší třídě a tam je to úplně něco jiného. Děti mají učitelku moc rádi, i slabší žáci chodí do školy motivovaný a rodiče nejsou tak vystresovaný, jako my. Náš kluk se jí nějak nelíbí a dala mi najevo, že nebude stíhat, teď už momentálně psaní. Ve čtení se výrazně zlepšil. Matematiku má jako zálibu a počítá mi doma příklady pro druhou třídu. Jsme z toho vystresovaný a řešili to s ředitelem. Ten byl z přístupu učitelky v šoku. Nemá právo rozhodovat o tom, koho bude učit. Chceme ho dát do vedlejší třídy a bude se to řešit dál. Vedlejší třída je momentálně plná. A počítám, že ještě tento týden budeme mít další schůzku. Tentokrát jak s ředitelem, tak paní učitelkou. Tak dám vědět, jak to bude probíhat a mrzí mě, že jsme na to nepřišli dříve. Jsem hodně taková, že se učitelů dost zastávám. Učím i našeho syna, aby měl učitele jako autoritu, často jsem se i učitelky na úkor syna zastala. A teď jsem z toho hrozně rozčarovaná

jerrabina
19. bře 2023

Můj tatínek je učitel. Takový, kterého žáci zdraví i po letech a rádi ho vidí. No a když jsem si stěžovala kdysi na dvě spolubydlící na VŠ a uzavřela to slovy "ale nejvíc mi vadí, že někdo s takovým přístupem bude učit děti", tak táta napůl z legrace, ale napůl vážně prohlásil "jo učitelky, tos měla říct hned a nemusela jsi říkat už nic dalšího". A ano, některé učitelky jsou super, ale možnost mít autoritu přitahuje i lidi, kteří to nemají jen jako poslání, bohužel :(
A když známých syn hrozně nerad chodil do školy, taky pomohlo vyměnit učitelku (třídu, možná i školu to už nevím).
Preji pevné nervy 🌸 (kéž by naše problémy se školkou byly také učitelkou - bohužel u nás je to kolektivem (jakože dcerou a neschopností v kolektivu fungovat :( ). Ale nám třeba pomůže ta škola 🙂 protože číst začíná už ted v pěti, dokonce na to skoro začíná být zralá a krom znalosti písmenek pomalu i spojuje... Holt každý dozrává v různých věcech různě... Nám se snad podaří nakopnout i ty některé chybějící sociální dovednosti už před nástupem do školy 🙏🙂 A snad se totéž podaří i některým učitelkám, dřív, než začnou učit děti 🤣😇😁)

kecalka2
autor
20. bře 2023

Mě to hrozně trápí, protože kluk už si v té tride vytvořil své místečko a našel si tam kamarády. My se i jednu chvilku mysleli, že ho třeba zlobí nějaký chlapeček a né učitelka. Naše už je v důchodovém věku a asi by nejraději, kdyby měla třídu plných chytrých dětí, kterým stačí jen jednou vysvětlit. Přitom před školou jsme dělali i školní zralost. Vše v pořádku. Dnes už aby děti uměly před nástupem do první třídy číst a počítat, aby neměly problémy

sorboni30
27. dub 2023

@zuzkasim omlouvám se, nereagovala jsem... Mojí kluci vydrží celou hodinu sedět, jsou aktivní, nevyrusuji, jsou jednickari. Jakmile ale skončí hodina a začne přestávka, potřebuju se uvolnit, vydat ze sebe nadbytečnou energii, takže se spolu postuchují, běhají..učitelka je má prý podle pedagogických poradců "zaměstnat" tak aby nevyvinuli příliš energie na běhání, zlobeni..takže jim řekne ať ji pomůžou např.s papíry, nástěnkou, v kabinetě s přípravami, může jim dát úkol v podobě křížovek, knížek s aktivitami. Atd.

emaxik1982
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
serenna30
19. říj 2023

Čtení v 1. Třídě